Skocz do zawartości

mały domek i ogrzewanie


aLLien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Znajomy chce zbudować dla siebie mały ( bardzo mały ) domek piętrowy wymiary 5x5 na parterze.

1, Czy w taki domu warto inwestować w wodne ogrzewanie podłogowe.

2, Czy kominek ogrzeje taki dom czy lepiej żeby była mała kotłownia plus kominek.

3, lepiej ogrzewać drewnem czy gazem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Znajomy chce zbudować dla siebie mały ( bardzo mały ) domek piętrowy wymiary 5x5 na parterze.

> 1, Czy w taki domu warto inwestować w wodne ogrzewanie podłogowe.

Tak

> 2, Czy kominek ogrzeje taki dom czy lepiej żeby była mała kotłownia plus kominek.

Kotłownia plus kominek. Nie zawsze będzie mu się chciało rozpalać w kominku. Moja znajoma ma rozwiązanie, że ma tylko kominek i musi palić non stop nawet jak wychodzi do pracy, żeby dom nie wyziębił się. Wyobrażasz sobie codzienne hajcowanie plus zostawianie kominka palącego się jak nikogo nie ma w domu? Ja nie.

> 3, lepiej ogrzewać drewnem czy gazem

> Pozdrawiam

Drewno o dziwo nie jest tanim paliwem jeżeli kupuje się po cenie detalicznej bez znajomości w lesie. Gaz wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Znajomy chce zbudować dla siebie mały ( bardzo mały ) domek piętrowy wymiary 5x5 na parterze.

> 1, Czy w taki domu warto inwestować w wodne ogrzewanie podłogowe.

> 2, Czy kominek ogrzeje taki dom czy lepiej żeby była mała kotłownia plus kominek.

> 3, lepiej ogrzewać drewnem czy gazem

> Pozdrawiam

Na każde pytanie odpowiedź brzmi: "to zależy".

Czy to ma być dom do stałego zamieszkania, czy okazyjnego i jakie masz wymagania, potrzeby i możliwości?

Jeżeli to domek do normalnego mieszkania, to ja bym zrobił normalnie centralne na gaz plus kominek. Przy takim metrażu, jak to się dobrze zbuduje i ociepli, to ogrzanie gazem będzie kosztowało grosze. A jeżeli będziesz miał ochotę, to sobie zapalisz w kominku, który spokojnie da radę taki metraż ogrzać samodzielnie.

A czy robić kaloryfery czy podłogówkę, to już imho obojętne, zależy od Twoich preferencji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Znajomy chce zbudować dla siebie mały ( bardzo mały ) domek piętrowy wymiary 5x5 na parterze.

> 1, Czy w taki domu warto inwestować w wodne ogrzewanie podłogowe.

Można dowolnie i podłogowe i grzejnikowe. Może być tylko problem z kotłem tak małej mocy ale na pewno coś się znajdzie.

> 2, Czy kominek ogrzeje taki dom czy lepiej żeby była mała kotłownia plus kominek.

Kominek ogrzeje taki domek bez problemu ale znowu może być problem z kominkiem tak małej mocy. Z kolei kominek o większej mocy załadowany niewielka ilością drewna będzie się słabo spisywał.

Dobrze dobrany pozwala uzyskać 12 godzin palenia bez podkładania. Dzięki temu spokojnie mogę wychodzić do roboty czy grzać w nocy.

> 3, lepiej ogrzewać drewnem czy gazem

Drewnem jest zdecydowanie taniej ale przy tak małej powierzchni różnica w wartościach bezwzględnych (w złotówkach) może być na tyle mała, że wygoda gazu może się opłacać.

Dajmy na to, przy 160m2 gazem płacę za cały rok około 3100zł za c.o. + c.w.u. dla dwóch osób.

Drewno na całą zimę to około 1500zł plus c.w.u. za rok około 500zł.

Różnica 1100zł na korzyść drewna.

Jeśli przyjąć w uproszczeniu proporcjonalnie dla domku np. 50m2 koszt gazu na poziomie około 1100zł i drewna + c.w.u. około 750zł to jest już tylko 350zł różnicy a komfort gazu nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Znajomy chce zbudować dla siebie mały ( bardzo mały ) domek piętrowy wymiary 5x5 na parterze.

> 1, Czy w taki domu warto inwestować w wodne ogrzewanie podłogowe.

> 2, Czy kominek ogrzeje taki dom czy lepiej żeby była mała kotłownia plus kominek.

> 3, lepiej ogrzewać drewnem czy gazem

> Pozdrawiam

Mam domek o powierzchni 110m - parter + poddasze.

W zupełności wystarcza kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza.

Tam, gdzie nie ma doprowadzonego powietrza, dołożyłem kaloryfery elektryczne-olejowe.

kominek w zupełności by wystarczył, ale trzeba zainstalować turbinkę i do każdego pomieszczenia doprowadzić gorące powietrze ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> kominek w zupełności by wystarczył, ale trzeba zainstalować turbinkę i do każdego pomieszczenia

> doprowadzić gorące powietrze

Kurcze, u mnie nie ma turbinki i przy 160m2 wszędzie dochodzi.

Coś mam nie tak.

hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Kurcze, u mnie nie ma turbinki i przy 160m2 wszędzie dochodzi.

> Coś mam nie tak.

U mnie nie wszędzie dochodzi - mój błąd zlosnik.gif

A turbinka ładnie napędza powietrze - pomaga je szybko rozprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Znajomy chce zbudować dla siebie mały ( bardzo mały ) domek piętrowy wymiary 5x5 na parterze.

> 1, Czy w taki domu warto inwestować w wodne ogrzewanie podłogowe.

> 2, Czy kominek ogrzeje taki dom czy lepiej żeby była mała kotłownia plus kominek.

> 3, lepiej ogrzewać drewnem czy gazem

> Pozdrawiam

Przy takim metrazu to chyba bym poszedl w strone kominka i ogrzewania elektrycznego i to wszystko razem sprzegniete buforem ciepla. Kase przeznaczona na przylacze gazowe zainwestowalbym w dobre ocieplenie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Znajomy chce zbudować dla siebie mały ( bardzo mały ) domek piętrowy wymiary 5x5 na parterze.

> 1, Czy w taki domu warto inwestować w wodne ogrzewanie podłogowe.

> 2, Czy kominek ogrzeje taki dom czy lepiej żeby była mała kotłownia plus kominek.

> 3, lepiej ogrzewać drewnem czy gazem

> Pozdrawiam

jak do mieszkania non stop to gaz bez kominków (może być podłogowe, kwestia komfortu)

jak okazjonalnie to tylko kominek (bez podłogowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o kominek w tak małym pomieszczeniu to łatwo przegrzać. Wygodne to nie będzie. Przy tak małej powierzchni zrobiłbym jakies rozwiazanie kompaktowe. Albo mały kocioł 2 funkcyjny albo wręcz prad (Warunek to bardzo dobrze docieplony budynek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jesli chodzi o kominek w tak małym pomieszczeniu to łatwo przegrzać. Wygodne to nie będzie. Przy

> tak małej powierzchni zrobiłbym jakies rozwiazanie kompaktowe. Albo mały kocioł 2 funkcyjny

> albo wręcz prad (Warunek to bardzo dobrze docieplony budynek)

Prąd + kominek.

Prąd, gdy nie będzie palił (np. pod nieobecność).

A w kominku szybko nauczy się, że podkłada się niewiele drewna, by nie uzyskać temp. +28*C zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prąd + kominek.

> Prąd, gdy nie będzie palił (np. pod nieobecność).

> A w kominku szybko nauczy się, że podkłada się niewiele drewna, by nie uzyskać temp. +28*C

Kominek jest upierdliwy. Jedyne rozsądne zastosowanie to backup jak nie będzie pradu. Wtedy mozna napalić plus np święta zeby posiedzieć przy ogniu. Codzienne przymusowe palenie to rozwiazanie dla masochistów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kominek jest upierdliwy...

To prawda. W dodatku kotłownia w mieszkaniu, smród, syf spadający z drewna, popiół wysypujący się i latający w powietrzu, opadający na meble i otoczenie. Ciągłe sprzątanie. Bez sensu.

Niektórzy jednak się trochę nudzą i lubią masochizować w roli palacza.

Rozpalanie jest za każdym razem nowym doświadczeniem. Miłe ciepełko i hipnotyzująca moc płomieni mają dla kogoś takiego swój urok. To fajniejsze niż TV lub AK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kominek jest upierdliwy. Jedyne rozsądne zastosowanie to backup jak nie będzie pradu. Wtedy mozna

> napalić plus np święta zeby posiedzieć przy ogniu. Codzienne przymusowe palenie to rozwiazanie

> dla masochistów

Ja lubię smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kominek da klimacik

i zajmie mu sporo z tych 20 m^2, które tam będzie miał.

Poza tym musiałby być baaardzo malutki, bo inaczej będzie miał olbrzymie skoki temperatur.

To może już lepiej jakiś automatyczny piecyk na ekopellety.

http://allegro.pl/piecyk-na-pellet-floryda-9kw-piec-na-pelet-hit-i4741106132.html

ten kosztuje tyle co zrobienie kominka z wkładem.

I tyle co kociołek termeta a wody nie zagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i zajmie mu sporo z tych 20 m^2, które tam będzie miał.

> Poza tym musiałby być baaardzo malutki, bo inaczej będzie miał olbrzymie skoki temperatur.

> To może już lepiej jakiś automatyczny piecyk na ekopellety.

> http://allegro.pl/piecyk-na-pellet-floryda-9kw-piec-na-pelet-hit-i4741106132.html

> ten kosztuje tyle co zrobienie kominka z wkładem.

> I tyle co kociołek termeta a wody nie zagrzeje.

To samo sobie pomyślałem. Kominek jest super, sam mam i palę nawet jak mam centralne włączone - dla klimatu. Ale kominek w domku 5x5m zajmie sporo miejsca - ja bym jednak poszedł w gaz chyba ze względu na oszczędność miejsca. I pewnie w podłogówki z tego samego powodu. W tak małym domku każdy cm^2 ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

> Poza tym musiałby być baaardzo malutki, bo inaczej będzie miał olbrzymie skoki temperatur.

[...]

Odpalanie kominka u mnie prz temp. w okolicach 0 stopni konczy sie wietrzeniem i wyziebianiem po 0,5-1 h. grinser006.gif

Fakt, jesli snieg (bdzie w tym roku?) i tak chocby z -10 stopni, ma to swoj klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> [...]

> Odpalanie kominka u mnie prz temp. w okolicach 0 stopni konczy sie wietrzeniem i wyziebianiem po

> 0,5-1 h.

Bo do kominka trzeba podkładać małe ilości drewna - po 1-2 kawałki.

Po rozpaleniu należy pozamykać szybry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To samo sobie pomyślałem. Kominek jest super, sam mam i palę nawet jak mam centralne włączone - dla

> klimatu. Ale kominek w domku 5x5m zajmie sporo miejsca - ja bym jednak poszedł w gaz chyba ze

> względu na oszczędność miejsca. I pewnie w podłogówki z tego samego powodu. W tak małym domku

> każdy cm^2 ma znaczenie.

Można zrobić kominek, który nie zajmie sporo miejsca. Ja tak mam. Wiedziałem, że w kominku nie będę palił za często, bo nie lubię tego kurzu, popiołu i brudzenia się z tym, ale kominek chciałem mieć jako alternatywne, zapasowe źródło ciepła. Założenie było takie, że ma być mały, zrobiony tak, żeby nie rzucał się w oczy. Kupiłem TAKI nieduży wkład, zabudowany został po prostu płytami GK, wygląda jakby był wkomponowany w ścianę i jest OK. Chociaż oczywiście wiadomo, że trochę miejsca to musi zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma ocieplić ok 30 cm styropianem podłogę plus ok 20cm ściany styropianem.

Myślał żeby zamontować kominek z podajnikiem na pellet.

Co do gazu to chyba on troszkę przesadził bo na działkę będzie doprowadzony za kilka lat a z tego co wiem to inwestować w duży zbiornik przydomowy to chyba nie jet dobry interes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znajomy ma ocieplić ok 30 cm styropianem podłogę plus ok 20cm ściany styropianem.

Jeśli dołoży jeszcze z 10cm na ścianę to i ogrzewania nie będzie potrzebował. Wystarczy TV plazma lub starszy LCD, lodówka i płyta kuchenna + piekarnik. wink.gif

Ile m2 w sumie ma mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli dołoży jeszcze z 10cm na ścianę to i ogrzewania nie będzie potrzebował. Wystarczy TV plazma

> lub starszy LCD, lodówka i płyta kuchenna + piekarnik.

> Ile m2 w sumie ma mieć?

Na dole 25 a góra spadzista wiec pewno ok 15 -20 ( nie wiem jak to obliczyć )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli dołoży jeszcze z 10cm na ścianę to i ogrzewania nie będzie potrzebował. Wystarczy TV plazma

> lub starszy LCD, lodówka i płyta kuchenna + piekarnik.

> Ile m2 w sumie ma mieć?

spokojnie, ocieplenie ścian to nie wszystko. Można dać i 50 cm i mieć takie mostki, że będze zimno. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na dole 25 a góra spadzista wiec pewno ok 15 -20 ( nie wiem jak to obliczyć )

Jeśli mam być szczery to kominek fajna rzecz ale przy tak małej kubaturze to chyba nie ma co sobie głowy zawracać.

Gaz będzie bezobsługowy i znacznie tańszy niż prąd.

Jeśli na początku go nie będzie to można zamontować kominek ale jak najmniejszej mocy jakie są na rynku.

Jeśli dach ociepli równie dobrze to prawie nie będzie wymagało ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli mam być szczery to kominek fajna rzecz ale przy tak małej kubaturze to chyba nie ma co sobie

> głowy zawracać.

> Gaz będzie bezobsługowy i znacznie tańszy niż prąd.

> Jeśli na początku go nie będzie to można zamontować kominek ale jak najmniejszej mocy jakie są na

> rynku.

> Jeśli dach ociepli równie dobrze to prawie nie będzie wymagało ogrzewania.

Właśnie w takim małym domku kominek się sprawdzi. Szybko nagrzeje i bez problemu utrzyma ciepło. Wystarczy pewnie mały wkład rzędu 10kW. I nie trzeba budować całej instalacji c.o.

Do podtrzymania, by nie zamarzała woda w instalacjach, można dołożyć grzejniki w łazience i kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie w takim małym domku kominek się sprawdzi. Szybko nagrzeje i bez problemu utrzyma ciepło.

> Wystarczy pewnie mały wkład rzędu 10kW. I nie trzeba budować całej instalacji c.o.

> Do podtrzymania, by nie zamarzała woda w instalacjach, można dołożyć grzejniki w łazience i kuchni.

Problem z kominkiem jest taki, że jak się pali to jest za gorąco a jak zgaśnie to za zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli dołoży jeszcze z 10cm na ścianę to i ogrzewania nie będzie potrzebował. Wystarczy TV plazma

> lub starszy LCD, lodówka i płyta kuchenna + piekarnik.

> Ile m2 w sumie ma mieć?

Az tak dobrze to nie bedzie, kumpel twierdzil, ze jak rzuci welny 20cm na sciane to grzac prawie nie bedzie. Na strychu sieknal jakas kosmiczna grubosc amerykanskiej pianki, podlogi tez grubo i drogo poszedl, mostkow pilnowal ciut nie nasz budowlaniec AK-owski, a jak mowi mimo to piec pellet wciaga jak glupi.

Choc przy takim malym metrazu latwiej ogrzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie w takim małym domku kominek się sprawdzi. Szybko nagrzeje i bez problemu utrzyma ciepło.

> Wystarczy pewnie mały wkład rzędu 10kW. I nie trzeba budować całej instalacji c.o.

> Do podtrzymania, by nie zamarzała woda w instalacjach, można dołożyć grzejniki w łazience i kuchni.

To prawda, chociaż widziałem gdzieś nawet 6 czy 8kW i to powinno wystarczyć z zapasem na taką chatkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko na początku, zanim operator ogranie jak to działa.

Bywało, że i 28*C miałem w domu wink.gif

Obecnie już wiem jak dogrzać do max 25 wieczorem, by nie dokładać w nocy i by nie spadło do rana mniej niż do 20*C smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co kominek z podajnikiem na pellet odpada.

Kumpel widział taki kominek ok 6Kw ze zbiornikiem podziemnym (chyba 2 m 3)

Kuchnia będzie razem z salonikiem na dole wiec czy starczy mu jeden grzejnik.

Na górze mają być dwie małe sypialnie.

czy ktoś się orientuje jaki koszt byłby wodnego ogrzewania podłogowego na taki metraż.

Może niech sobie daruje i niech zrobi grzejniki na dole i dwa na górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bywało, że i 28*C miałem w domu

> Obecnie już wiem jak dogrzać do max 25 wieczorem, by nie dokładać w nocy i by nie spadło do rana

> mniej niż do 20*C

Ja w tym roku dopiero to ogarnąłem. Wcześniej nie mogłem pojąć jak to robić. Za mało paliłem a przy okazjonalnym użyciu nie nabierze się wyczucia. Teraz utrzymuję temperaturę 21st. C. z dokładnością do 1 - 2 st. C.

I rekordy utrzymania paleniska coraz to nowe robię. Ostatni to 48h. bez podkładania przy utrzymaniu stałej temperatury z przerwami na obsługę sięgającymi 12h.

Mam Jotula 14kW i na chatę 126/160m2 jest aż nawet lekko za dużej mocy. Myślę, że na ten domek 45m2 6kW będzie idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to tylko podłogówka, bez mieszania z grzejnikami to raczej nie są jakieś wielkie koszty. Raptem trochę rury, złączek i robocizna.

Odpadają mieszacze, pompy i sterowania nimi. Tylko kocioł kondensacyjny koniecznie aby niskotemperaturowo pracował.

Dałbym ten kominek na pellet 6kW, DGP na górę i ta podłogówka. Powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy jednak lubia udziwniac...

To jest tylko domek 50 metrow!!!!

Jak ma byc tak dobrze ocieplony to strzelam w ciemno ze przy minus 20 stn na zewnatrz nie bedzie on potrzebowal wiecej jak 3kv energi.

Zreszta jest cos takiego jak OZC.

Niech ktos to koledze policzy i wtedy bedzie znal zapotrzebowanie na energie do ogrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niektorzy jednak lubia udziwniac...

> To jest tylko domek 50 metrow!!!!

> Jak ma byc tak dobrze ocieplony to strzelam w ciemno ze przy minus 20 stn na zewnatrz nie bedzie on

> potrzebowal wiecej jak 3kv energi.

To prawda (może poza tym, że to kilovolty wink.gif ), dlatego podajemy maksymalne moce najmniejszych dostępnych kotłów/kominków, które mogą pracować z mocą już od 1-2kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomemu ciężko coś wytłumaczyć dał mi link do czegoś takiego

http://www.kominki-godzic.pl/oferta/kominki/kominki-z-plaszczem-wodnym/na-pelet

bo chciał coś takiego zamontować.

Licząc że taki kominek daje powiedzmy ok 4KW to ile może wypalić pelletu lub drewna przez sezon grzewczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kominek z płaszczem i z akumulatorem ciepła. To może mieć sens. Napali w kominku wieczorem. Później kiedy wygaśnie to idzie z akumulatora. Palenie nie wymaga wyczucia. I jeszcze pellet jeśli nie starczyłoby ciepła w buforze. Tylko, że instalacja podłogówki staje się nieco bardziej skomplikowana i nie widzę nigdzie dokładnych danych technicznych tego, żeby sprawdzić na jakiej minimalnej mocy pracuje?

hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.