Skocz do zawartości

Jakie oswietlenie do garazu ?


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys zawsze montowano swietlowy, u siebie w garazu na dwa auta mam w sumie 5 wyprowadzen (3 obwody): dwa na suficie , 3 na scianach. Pytanie czy warto dalej isc w swietlowy, tak jak patrze to lepsza oprawa z 70zeta kosztuje a za tyle mozna pomyslec o jakims oswietleniu ledowym. Boje sie tylko ze swietlowa jest dluga i daje rozproszone swiatlo a led moze nie doswietlic dobrze calej powierzchni.

Czy ktos moze montowal cos innego niz swietlowki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedys zawsze montowano swietlowy, u siebie w garazu na dwa auta mam w sumie 5 wyprowadzen (3

> obwody): dwa na suficie , 3 na scianach. Pytanie czy warto dalej isc w swietlowy, tak jak

> patrze to lepsza oprawa z 70zeta kosztuje a za tyle mozna pomyslec o jakims oswietleniu

> ledowym. Boje sie tylko ze swietlowa jest dluga i daje rozproszone swiatlo a led moze nie

> doswietlic dobrze calej powierzchni.

> Czy ktos moze montowal cos innego niz swietlowki ?

Ja podpowiem tylko tyle, że u siebie w garażu 36m2 mam 2 oprawy 2x36W (czyli w sumie 148 W) i jest za ciemno - na wiosnę dokupię drugie tyle światła i zamontuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedys zawsze montowano swietlowy, u siebie w garazu na dwa auta mam w sumie 5 wyprowadzen (3

> obwody): dwa na suficie , 3 na scianach. Pytanie czy warto dalej isc w swietlowy, tak jak

> patrze to lepsza oprawa z 70zeta kosztuje a za tyle mozna pomyslec o jakims oswietleniu

> ledowym. Boje sie tylko ze swietlowa jest dluga i daje rozproszone swiatlo a led moze nie

> doswietlic dobrze calej powierzchni.

> Czy ktos moze montowal cos innego niz swietlowki ?

tylko po co ci LED-y? żebyś miał ciemniej?

świetlówki liniowe mają wysoki strumień z wata około 85lm/W

LED-y o których wspominasz do takich parametrów nawet

się nie zbliżają

Oprawę TCW060 kupisz już za 80-90 zł brutto + świetlówki

za 15 zł i masz niezłą oprawę w dobrym plastiku i EVG.

Nie ma mrygania, zapala się błyskawicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko po co ci LED-y? żebyś miał ciemniej?

> świetlówki liniowe mają wysoki strumień z wata około 85lm/W

> LED-y o których wspominasz do takich parametrów nawet

> się nie zbliżają

> Oprawę TCW060 kupisz już za 80-90 zł brutto + świetlówki

> za 15 zł i masz niezłą oprawę w dobrym plastiku i EVG.

> Nie ma mrygania, zapala się błyskawicznie.

A jak z poborem prunda? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedys zawsze montowano swietlowy, u siebie w garazu na dwa auta mam w sumie 5 wyprowadzen (3

> obwody): dwa na suficie , 3 na scianach. Pytanie czy warto dalej isc w swietlowy, tak jak

> patrze to lepsza oprawa z 70zeta kosztuje a za tyle mozna pomyslec o jakims oswietleniu

> ledowym. Boje sie tylko ze swietlowa jest dluga i daje rozproszone swiatlo a led moze nie

> doswietlic dobrze calej powierzchni.

> Czy ktos moze montowal cos innego niz swietlowki ?

ZIOM

świetlówki to problem bo bedzisz musiał dawac je parami - z przesunietą faża , na wszelki wypadek gybyś chciał uzywać jakichś pił itp...

proponuję kupić zwykłe oprawki e27, zarówki energooszczedne -philipsa po jakieś 20w jakiś tekst

tylko ja bym dał co najmniej 3 na suficie i 2 na scianach.

mam tak u siebie w garazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak z poborem prunda?

A ile tym będziesz świecił?

Ja świetlówek (dwie podwójne oprawy, dlugie coś pod metr) włączam tylko do dlubania.

Dl wsiadania i wysiadania z samochodów wystarcza mi zamontowana na ścianie lampa z CFL i sterowana PIRem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naświetlacze LED i garaż pięknie oświetlony. Ceny ostatnio poszły w dół

wszystko ok tylko jest jeden szczegól.

mam te naświetlacze led , dokładnie to jedną sztukę 10w. na schody- jest to barwa ciepła hehe.gif niby 3400k, moim zdaniem swieci pod 4000k jest to barwa ciepła tylko z nazwy, wali białym kolorem i na zewnatrz domu jest ok ale w garazu jakbym musiał sie grzebac w aucie przy takim swietle to bym szybko pozbył sie takiej lampy...

szukać nastwietlacza który rzeczywiscie ma barwę ciepła poniżej 3000k. cięzko bedzie i bedzie to duzy koszt.

dlatego proponuję zwykłą oprawkę bez zadnego klosz...

jakiś tekst

lub taką

jakiś tekst

do tego swietlówka energooszczedna za 10zł i masz oswietlenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> świetlówki to problem bo bedzisz musiał dawac je parami - z przesunietą faża , na wszelki wypadek

> gybyś chciał uzywać jakichś pił itp...

To są bajki sprzed epoki elektronicznych układów zasilających. Taką oprawę IP65 (na 1 lub 2 świetlówki; IP65 głownie po to, żeby robale nie paskudziły w środku) można kupić poniżej 50 zł.

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ile tym będziesz świecił?

Jak już znajde czas na dłubanie w garażu, to znikam na kilka godzin. grinser006.gif

> Ja świetlówek (dwie podwójne oprawy, dlugie coś pod metr) włączam tylko do dlubania.

> Dl wsiadania i wysiadania z samochodów wystarcza mi zamontowana na ścianie lampa z CFL i sterowana

> PIRem.

No właśnie - do wsiadania zrobiłbym coś palącego od razu, a pozostałe trzy mogą być długo_rozpalające się. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o oświetleniu, to ja zapytam przy okazji o ogrzewanie. Garaż w szeregu, murowany, na jedno auto, drzwi stalowe.

Czym dogrzac takie pomieszczenie żeby dało się zimą podłubać przy aucie? Mam socjalistyczną farelę, jej skuteczność jest taka sobie, po 2h już nie chuchałem parą z ust, ale ręce dalej marzną. Ktoś poleci sprawdzoną jakąś nagrzewnice na 230v? Wszelkie koksowniki, kozy i grzejniki gazowe czy olejowe odpadają. A może elektryczny kaloryfer na ścianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A może elektryczny kaloryfer na ścianie?

Przy takich ograniczeniach nic lepszego niż nadmuchowe ogrzewanie się nie sprawdzi. Nagrzeje powietrze i tyle.

Jak Ci zimno, przysuń farelkę, ew. obstaw się osłonami, które zatrzymają ciepłe powietrze bliżej miejsca pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy takich ograniczeniach nic lepszego niż nadmuchowe ogrzewanie się nie sprawdzi. Nagrzeje

> powietrze i tyle.

> Jak Ci zimno, przysuń farelkę, ew. obstaw się osłonami, które zatrzymają ciepłe powietrze bliżej

> miejsca pracy.

No niestety, garaż wynajmowany, a i gdyby był mój, to i raczej miejsca na żaden koksownik by nie było, a i nie wiem gdzie jest jakiś wywiew bo sufit szczelnie opółkowany wiszącymi tarasami zlosnik.gif

Nadmuchowe ogrzewanie to szerokie pojęcie, liczyłem a to że ktoś poleci jakąś konkretną nagrzewnicę

Widziałem w bricomanie za nieco ponad 100 zł takie coś

http://www.bricoman.pl/pl/product/37729/nagrzewnica-2000w-230v

nagrzewnica-2000-w-3-stopniowa-regulacja-416143.jpg

a może taka

http://www.bricoman.pl/pl/product/50941/nagrzewnica-ceramiczna-15003000w-230v

nagrzewnica-ceramiczna-15003000w-230v-553364.jpg

nie ma zasilania 380V więc pozostaje rozwiązanie na 230.

A może jaki promiennik tego typu?

irh-general-information.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak już znajde czas na dłubanie w garażu, to znikam na kilka godzin.

> No właśnie - do wsiadania zrobiłbym coś palącego od razu, a pozostałe trzy mogą być

> długo_rozpalające się.

No to skopiuj mój pomysł. Jeżeli Ci się uda, zwróć uwagę na pobór jałowy lampy z czujką PIR, może teraz coś poprawili i da się dostać żrące mnie, niż kilka (5-7) watów przez całą dobę.

Odradzam stosowanie do wsiadania bateryjnych lampek LED z PIR z różnych marketów - na garaż to daje zbyt mało światła, a i baterie długo nie żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedys zawsze montowano swietlowy, u siebie w garazu na dwa auta mam w sumie 5 wyprowadzen (3

> obwody): dwa na suficie , 3 na scianach. Pytanie czy warto dalej isc w swietlowy, tak jak

> patrze to lepsza oprawa z 70zeta kosztuje a za tyle mozna pomyslec o jakims oswietleniu

> ledowym. Boje sie tylko ze swietlowa jest dluga i daje rozproszone swiatlo a led moze nie

> doswietlic dobrze calej powierzchni.

> Czy ktos moze montowal cos innego niz swietlowki ?

warto - koszty zakupu, eksploatacji i jakość światła nie do pobicia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naświetlacze LED i garaż pięknie oświetlony. Ceny ostatnio poszły w dół

co z tego, że ceny jak sie przy tym pracować nie da - światło może dobre jest do oświetlenia furtki a nie jako robocze

pamiętaj, że światło nie może być punktowe i rażące - w oświetlacz led taki jest

to jak z halopakami - każdy by chciał od razu 500W i potem jest problem, że żarnik sie wstrząsa i nie świeci , grzeje sie jak głupie i jak niechcący spojrzysz na to to przez pięć minut nic nie widzisz - ja mam jako oświetlenie robocze halopaki ze świetlówkami zamiast żarników - ale ja muszę mieć mobilne

oprawy na swietlówki rurowe kupisz jakieś z odzysku i wyjdzie dobrze i tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest o oświetleniu, to ja zapytam przy okazji o ogrzewanie. Garaż w szeregu, murowany, na jedno

> auto, drzwi stalowe.

> Czym dogrzac takie pomieszczenie żeby dało się zimą podłubać przy aucie? Mam socjalistyczną

> farelę, jej skuteczność jest taka sobie, po 2h już nie chuchałem parą z ust, ale ręce dalej

> marzną. Ktoś poleci sprawdzoną jakąś nagrzewnice na 230v? Wszelkie koksowniki, kozy i

> grzejniki gazowe czy olejowe odpadają. A może elektryczny kaloryfer na ścianie?

wez se kup porzadną zasłone lub filc lub grubą folię i zasłoń sobie drzwi garazowe- ottaka dodatkowa izolacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> proszę

> do tego ciepłe świetlówki i można dłubać - u teścia w garażu mam 6 takich i jest OK, zawsze mogę

> halopakiem doświetlić strategiczne miejsca

czyli masz 216w = 3x 72w czy 6 x72w?

za miast tych swietlówek mogłes wstawić 3x20w CFL lub 6x 20w CLF = wychodzi taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> za miast tych swietlówek mogłes wstawić 3x20w CFL lub 6x 20w CLF = wychodzi taniej

Można też 1x5W - będzie jeszcze taniej. grinser006.gif Zrozum tylko, że świetlówki liniowe są ciągle trudne do pobicia w kategorii ilości światła przyzwoitej jakości z 1 wata pobranej mocy.

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można też 1x5W - będzie jeszcze taniej. Zrozum tylko, że świetlówki liniowe są ciągle trudne do

> pobicia w kategorii ilości światła przyzwoitej jakości z 1 wata pobranej mocy.

> k.

nook ziom

ale wchodze w specyfikację świetlówki i tam 36w daje 1100 lumenów./

23w CFL philips daje 1500 lumenów confused.gif270751858-jezyk.gif

jakiś tekst

także ja wybieram CFL razy 6

i na koniec chciałbym dodac ze moja propozycja jest najlepsza i najtańsza foch.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i na koniec chciałbym dodac ze moja propozycja jest najlepsza i najtańsza

może najtańsza , nie chce mi sie analizować

ale jast jedno ale - rura daje ci duuuużo światła na dużej powierzchni , oprawy są tanie, estetyczne i łatwe w użyciu

kolejny plus - rury mają kilka kolorów świecenia i łatwo coś dobrać dla siebie , CFL ma dwa - ciepła i zimna przy czym ciepła często niewiele różni się od zimnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może najtańsza , nie chce mi sie analizować

> ale jast jedno ale - rura daje ci duuuużo światła na dużej powierzchni , oprawy są tanie,

z tym sie zgodze ale zarówka swieci dookólnie, oprawka e27 wrzucałem w tym temacie to koszt od 1zł do 1,5zł za sztuke.

> estetyczne i łatwe w użyciu

e27 cfl tyż ale jak kto woli

> kolejny plus - rury mają kilka kolorów świecenia i łatwo coś dobrać dla siebie , CFL ma dwa -

> ciepła i zimna przy czym ciepła często niewiele różni się od zimnej

z tym tez sie zgodze ale wrzucałem tutaj celowo CFL philipsa - barwa ciepła ; rzeczywiscie jest ciepła. mam takie 2 w pokoju i świeca bardzo dobrze, ciepła barwą- nie przeszkadza mi to a mam "wrazliwe oczy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nook ziom

> ale wchodze w specyfikację świetlówki i tam 36w daje 1100 lumenów./

> 23w CFL philips daje 1500 lumenów

Nie wiem skąd masz dane. Przyzwoite świetlówki liniowe T8 36W dają ponad 3000 lumenów, kosztują niewiele ponad 10 zł i żywotnością biją na głowę kompaktowe. Trochę drożej można kupić takie, których widmo jest niemal identyczne ze słonecznym.

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest pierwsze zadanie które mam zamiar wykonac, może i dach by się dało częściowo ale to nadal

> będzie kątownia...

pytanie dodatkowe: czym przymocować styropian do drzwi? klejem jakimś? nie odpadnie to jak drzwi dostaną mrozu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pytanie dodatkowe: czym przymocować styropian do drzwi? klejem jakimś? nie odpadnie to jak drzwi

> dostaną mrozu?

W pierwszym lepszym sklepie budowlanym dostaniesz klej montażowy do styropianu (nie każdy się nadaje). Nie odpadnie.

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.