Skocz do zawartości

Zmiana klasyfikacji gruntów


Krisker

Rekomendowane odpowiedzi

Może w nieco inną stronę niż zwykle. Podczas budowy nie dopilnowałem sprawy i teraz mam 20 arów działki budowlanej, z czego dom zajmuje raptem 1 ar. Innej trwałej zabudowy nie ma. Wcześniej była to działka rolna (AFAIK IVb i V). Da się to jakoś odkręcić? Jaka jest procedura Trzeba robić mapy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może w nieco inną stronę niż zwykle. Podczas budowy nie dopilnowałem sprawy i teraz mam 20 arów

> działki budowlanej, z czego dom zajmuje raptem 1 ar. Innej trwałej zabudowy nie ma. Wcześniej

> była to działka rolna (AFAIK IVb i V). Da się to jakoś odkręcić? Jaka jest procedura Trzeba

> robić mapy?

masz MPZP ? Jeżeli tak to klasa gruntów jest nieistotna, bo to plan reguluje i nikt na to nie patrzy.

Jeżeli nie ma to jest studium, a jak tak jest w studium to ciężka sprawa to odkręcić. Trzeba uderzyć do gminy, dla mnie powiedzieli, że się nie da, bo trzeba by to uchwałą rady zmieniać a nie ma do tego podstaw. Chyba, że z racji zabudowań jest inna furtka ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz MPZP ? Jeżeli tak to klasa gruntów jest nieistotna, bo to plan reguluje i nikt na to nie

> patrzy.

> Jeżeli nie ma to jest studium, a jak tak jest w studium to ciężka sprawa to odkręcić. Trzeba

> uderzyć do gminy, dla mnie powiedzieli, że się nie da, bo trzeba by to uchwałą rady zmieniać a

> nie ma do tego podstaw. Chyba, że z racji zabudowań jest inna furtka ..

Jeszcze napisz co jest jak nie ma studium zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mi podzielił działkę rolną 20 a, na 8 a budowlanej i pozostawił 12 a rolnej.

Co gmina to obyczaj. Takie dzialanie to dzialanie powiatu na szkode gminy, bo zaniza wplywy gminy z podatkow, a na takich malych dzialkach rodzaj gruntu ma byc jednakowy. Tak mi to wytlumaczyl geodeta, dzieki ktoremu zamiast 110 zl place 400. Nawet w gminie nie wiedzieli dlaczego place tyle, jak wszyscy wokolo placa znaczaco mniej. Ale z tego co mowil, nasze panstwo wezmie sie i za to w niedlugim czasie (kasa pusta, deficyt rosnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz MPZP ? Jeżeli tak to klasa gruntów jest nieistotna, bo to plan reguluje i nikt na to nie

> patrzy.

> Jeżeli nie ma to jest studium, a jak tak jest w studium to ciężka sprawa to odkręcić. Trzeba

> uderzyć do gminy, dla mnie powiedzieli, że się nie da, bo trzeba by to uchwałą rady zmieniać a

> nie ma do tego podstaw. Chyba, że z racji zabudowań jest inna furtka ..

Dla mojej działki nie ma MPZP - pozwolenie wydano na podstawie warunków zabudowy. Tak jak pisałem - wcześniej była to działka rolna, a na potrzeby budowy odrolniono ją, tyle tylko że w zbyt dużym zakresie - po prostu niepotrzebnie. Podatku za ten grunt wychodzi mi ok. 820zł rocznie. Jeśli zamiast 20 arów miałbym np. 3 to roczne oszczędności wyniosłyby ok. 700zł - to dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mi podzielił działkę rolną 20 a, na 8 a budowlanej i pozostawił 12 a rolnej.

Ja też tak mam, tylko że rolnej zostawiono mi 3 ary (taki cypelek). Wygląda na to, że geodecie nie chciało się przepracowywać, a ja niestety płacę teraz gapowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może w nieco inną stronę niż zwykle. Podczas budowy nie dopilnowałem sprawy i teraz mam 20 arów

> działki budowlanej, z czego dom zajmuje raptem 1 ar. Innej trwałej zabudowy nie ma. Wcześniej

> była to działka rolna (AFAIK IVb i V). Da się to jakoś odkręcić? Jaka jest procedura Trzeba

> robić mapy?

Podpytałem kilku lokalnych geodetów i pierwsze wieści są takie, że starostwo nie pozwoli na zrobienie konturu mieszkaniowego mniejszego niż 0,10 ha. Czyli jeśli będą oszczędności, to mniejsze niż się spodziewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla mojej działki nie ma MPZP - pozwolenie wydano na podstawie warunków zabudowy. Tak jak pisałem -

> wcześniej była to działka rolna, a na potrzeby budowy odrolniono ją, tyle tylko że w zbyt

> dużym zakresie - po prostu niepotrzebnie. Podatku za ten grunt wychodzi mi ok. 820zł rocznie.

> Jeśli zamiast 20 arów miałbym np. 3 to roczne oszczędności wyniosłyby ok. 700zł - to dużo.

Pytaj w gminie, na jednej mojej działce jest MPZP i w UM powiedziano mi, że to onr reguluje przeznaczenie działek i żeby nie patrzeć na rodzaj gruntu. Na drugiej nie mam planu, ale ejst studium, to co w studium jest dla nich święte i nie do ruszenia / zmiany, chyba, że się udowodni, że jest błąd.

Jak nie ma studium to już sam nie wiem, chyba zależy to od gminy wtedy.

Uważaj też na ograniczenie wynikające z uwarunkowań wg gminy, podanych m.in w warunkach, u mnie np część budowlana nie może być mniejsza niż X m2 lub zależnych od położenia, np część od drogi jest zawsze budowlana. To właśnie m.in jest zawarte w studium a potem w planie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może w nieco inną stronę niż zwykle. Podczas budowy nie dopilnowałem sprawy i teraz mam 20 arów

> działki budowlanej, z czego dom zajmuje raptem 1 ar. Innej trwałej zabudowy nie ma. Wcześniej

> była to działka rolna (AFAIK IVb i V). Da się to jakoś odkręcić? Jaka jest procedura Trzeba

> robić mapy?

Mam podobny problem i tez zamierzam się za to w końcu wziąć. Ale pytanie - czy altana może stać na części rolnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wydawało mi się, że wszystkie gminy muszą mieć

Jak nie ma studium, to jest plan...Bo studium się robi, żeby zrobić z niego plan hehe.gif I jak się pojawia studium, to mieszkańcy mogą wnosić wnioski, o przekształcenie gruntu. Ale jeśli jakiś obszar jest przeznaczony pod zabudowę, to nie wytniesz na nim działki rolnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak nie ma studium, to jest plan...Bo studium się robi, żeby zrobić z niego plan I jak się

> pojawia studium, to mieszkańcy mogą wnosić wnioski, o przekształcenie gruntu. Ale jeśli jakiś

> obszar jest przeznaczony pod zabudowę, to nie wytniesz na nim działki rolnej.

chwila, to ze studium robi się plan (MPZP) a co jest wcześniej .. koncepcja, plan, warunki, itp.

Niby jest tak jak piszesz, czyli studium to pomysł nad którym się dyskutuje przez uchwaleniem planu. Niestety tak nie było w mojej gminie, wyskoczyli z tym planem, ludzie pozgłaszali uwagi a oni je odrzucili, bo studium stanowi inaczej facepalm%5B1%5D.gif. Uznali jedynie błędy, że komuś kreskę niechcący przedłużyli i weszli na teren niezgodny z przeznaczeniem.

U mnie była taka sytuacja, że są dwie działki przy drodze głównej, te działki są rozdzielone drogą lokalną, na lewo i prawo. Prawa działka moja, lewa sąsiada. U niego założyli że pas 150m od drogi w głąb dizałki to budowlana u mnie 30m, gdzie położenie jest symetryczne. Oczywiście nei potrafią wyjaśnić dlaczego tak jest, poprostu tak jest i koniec tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chwila, to ze studium robi się plan (MPZP) a co jest wcześniej .. koncepcja, plan, warunki, itp.

> Niby jest tak jak piszesz, czyli studium to pomysł nad którym się dyskutuje przez uchwaleniem

> planu. Niestety tak nie było w mojej gminie, wyskoczyli z tym planem, ludzie pozgłaszali uwagi

> a oni je odrzucili, bo studium stanowi inaczej . Uznali jedynie błędy, że komuś kreskę

> niechcący przedłużyli i weszli na teren niezgodny z przeznaczeniem.

> U mnie była taka sytuacja, że są dwie działki przy drodze głównej, te działki są rozdzielone drogą

> lokalną, na lewo i prawo. Prawa działka moja, lewa sąsiada. U niego założyli że pas 150m od

> drogi w głąb dizałki to budowlana u mnie 30m, gdzie położenie jest symetryczne. Oczywiście nei

> potrafią wyjaśnić dlaczego tak jest, poprostu tak jest i koniec

u mnie na wiosce burmistrz za takie cuda 2ga kadencje wygral....

Sporo ludzi ozlocil robiac z pola kamieni z zakazem zabudowy nawet budynkami gospodarczymi dzialki budowlane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chwila, to ze studium robi się plan (MPZP) a co jest wcześniej .. koncepcja, plan, warunki, itp.

> Niby jest tak jak piszesz, czyli studium to pomysł nad którym się dyskutuje przez uchwaleniem

> planu. Niestety tak nie było w mojej gminie, wyskoczyli z tym planem, ludzie pozgłaszali uwagi

> a oni je odrzucili, bo studium stanowi inaczej . Uznali jedynie błędy, że komuś kreskę

> niechcący przedłużyli i weszli na teren niezgodny z przeznaczeniem.

> U mnie była taka sytuacja, że są dwie działki przy drodze głównej, te działki są rozdzielone drogą

> lokalną, na lewo i prawo. Prawa działka moja, lewa sąsiada. U niego założyli że pas 150m od

> drogi w głąb dizałki to budowlana u mnie 30m, gdzie położenie jest symetryczne. Oczywiście nei

> potrafią wyjaśnić dlaczego tak jest, poprostu tak jest i koniec

No dokładnie tak. No, chyba, że jesteś znajomym wójta czy innego burmistrza. Wtedy się da zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie na wiosce burmistrz za takie cuda 2ga kadencje wygral....

> Sporo ludzi ozlocil robiac z pola kamieni z zakazem zabudowy nawet budynkami gospodarczymi dzialki

> budowlane...

Znam takich magikow co moze i siedziec za podobne sprawy pojda, ale ludziska na plaskich dzialkach przy drodze dostali park, a dalej na kilkumetrowych skarpach pod zabudowe.

Oczywiscie nie trzeba mowic czyje sa te skarpy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie na wiosce burmistrz za takie cuda 2ga kadencje wygral....

> Sporo ludzi ozlocil robiac z pola kamieni z zakazem zabudowy nawet budynkami gospodarczymi dzialki

> budowlane...

u mnie bylo podobnie, po analizie mapy widac komu "odrolnili" a komu nie, logiki oczywiscie w tym nie ma.

Z tego co wiem, wojt nie zostal wybrany na kolejna ture, ale moze i nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne wieści - nie można zmienić klasyfikacji tam, gdzie są przyłącza. Suma sumarum do całej operacji zatrudnię geodetę, który dobrze wie co, gdzie i jak zrobić. Ja mam tylko podpisać upoważnienie. Koszt zwróci mi się po niecałym roku, więc nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolejne wieści - nie można zmienić klasyfikacji tam, gdzie są przyłącza. Suma sumarum do całej

> operacji zatrudnię geodetę, który dobrze wie co, gdzie i jak zrobić. Ja mam tylko podpisać

> upoważnienie. Koszt zwróci mi się po niecałym roku, więc nie jest źle.

ale jak on to zmieni ? W gminie "pogada" grinser006.gif ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co ma gmina do tego? W starostwie wypełni odpowiednie druki (z moim pełnomocnictwem), rozrysuje

> nowy układ gruntów na działce i tyle. Druk IN-1 do gminy to już moja broszka

Gmina decyduje a klasyfikacji gruntów, ona też wydaje zaświadczenia o ich statusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gmina decyduje a klasyfikacji gruntów, ona też wydaje zaświadczenia o ich statusie.

Przecież to starostwo ma informacje na temat podziału gruntu. Pierwotnej zmiany z R na B też nie konsultowałem z gminą, tylko w starostwie. Gminę informuję tylko już po fakcie na druku IN-1 o wprowadzonych zmianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przecież to starostwo ma informacje na temat podziału gruntu. Pierwotnej zmiany z R na B też nie

> konsultowałem z gminą, tylko w starostwie. Gminę informuję tylko już po fakcie na druku IN-1 o

> wprowadzonych zmianach.

zależy od jednostki terytorialnej. Na jednej mojej działce wystawia gmina, na drugiej, chyba pani prezydent albo co najmniej UM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zależy od jednostki terytorialnej. Na jednej mojej działce wystawia gmina, na drugiej, chyba pani

> prezydent albo co najmniej UM.

Caly zasob geodezyjny prowadzi starostwo, a nie gmina to 1.

2, to sa tez miasta o statusie powiatu i moga rowniez prowadzic swoje zasoby geodezyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Caly zasob geodezyjny prowadzi starostwo, a nie gmina to 1.

> 2, to sa tez miasta o statusie powiatu i moga rowniez prowadzic swoje zasoby geodezyjne.

ale zasob geodezyjny nie decyduje z zmianie przeznaczenia gruntu, tak przynajmniej bylo w moim przypadku. Do gminy trzeba bylo adresowac proponowane zmiany czy uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.