Skocz do zawartości

szumy z przodu po serwisie w Fabii I


dizzastar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest sobie Fabia I, która to była w warsztacie. Robione było zawieszenie z przodu wg określeń właścicielki "wahacze" lub "tuleje wahaczy". Po tym zabiegu powyżej 50km/h dość mocno szumi z przodu jakby łożyska w kołach.

Pytanie - czy zakładając, że faktycznie wymieniano tuleje, mogło dojść do zbyt mocnego dokręcania łożysk w piastach, np. pneumatem? Ma to sens? Pytam, bo temat znam tylko z relacji starszej pani.

Dziękować za porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Robione było zawieszenie z przodu wg określeń

> właścicielki "wahacze" lub "tuleje wahaczy". Po tym zabiegu powyżej 50km/h dość mocno szumi z

> przodu jakby łożyska w kołach.

> Pytanie - czy zakładając, że faktycznie wymieniano tuleje, mogło dojść do zbyt mocnego dokręcania

> łożysk w piastach, np. pneumatem? Ma to sens?

Sensu brak, bo to nie maluch, gdzie się ustawiało/regulowało luz łożysk w piaście. Prędzej po ingerencji jest zmieniona zbieżność i szum to "cięcie" opon... hmm.gif (jeśli zbieżność była kontrolowana/jest OK, to nie mam pomysłu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko po jaką cholerę demontować piastę przy wymianie przedniego wahacza?

Zdziwisz się, ale u mnie swego czasu w Fabii w ASO zdemontowali wahacz, żeby wymienić łącznik stabilizatora hehe.giffacepalm%5B1%5D.gif I potem nie dokręcili i jechałem do domu zastanawiając się, co się tam tłucze angryfire.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie nie wiem i pytam, czy piasta/łożyska mają powiązanie z wymianą tulei.i czy ew. jest ryzyko

> zbyt mocnego dokręcania.

ryzyko jest zawsze... ale przy tak popularnym aucie i tak prostej czynności nie powinno mieć miejsca.

Geometria na dzień dobry, a potem szukać dalej jak nie przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Opory toczenia raczej w normie, po zdjęciu nogi z gazu auto nie wytraca gwałtownie prędkości, po

> jeździe hamulce się nie palą, felgi nie grzeją...

Nic muszą. To nie reguła. Jeśli słabo trzymają to nie będzie się grzało ani nie wyczuje się hamowania a hałas będzie. Dopiero co przerabiałem w Cuore.

mulher.gif tak jak jak hamuje głównie silnikiem i hamulce prawie nieużywane. Przyłapało z jednej strony dając tylko efekty dźwiękowe.

Wskazówką jest to, że trochę nasilają się po dłuższej jeździe bo tarcza minimalnie się nagrzewa i tarcie a co za tym idzie natężenie dźwieku troszkę rośnie.

Można wyczuć dopiero po podniesieniu i zakręceniu kołem. Jeśli samoczynnie wyhamowuje po pół do jednego obrotu to lekko trzymają a jeśli kręci się kilka obrotów to jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

> tylko po jaką cholerę demontować piastę przy wymianie przedniego wahacza?

DOBRA PANOWIE, proszę o pomoc. Dziś był pan, który "się dotykał". Przypomnę, że robił "przednie wahacze". Po jeździe testowej potwierdził moje przypuszczenia - do wymiany łożyska w kołach. Teraz 2 ważne dla mnie kwestie:

- czy to zbieg okoliczności, że łożyska zaczęły huczeć po wyjechaniu z serwisu? Pan twierdzi, że często na wiosnę tak się dzieje, że "podeschło i łożyska dają ciała".

- czy wymieniając tuleje wahacza możliwym jest, że łożyska były odkręcane i dokręcane? (szukam ew. przyczyny usterki po wizycie w serwisie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - czy wymieniając tuleje wahacza możliwym jest, że łożyska były odkręcane i dokręcane? (szukam ew.

> przyczyny usterki po wizycie w serwisie)

O to zapytaj mechanika wink.gif Przednie łożyska nie mają regulacji luzu. Dokręcasz nakrętke półosi przy aucie stojącym na kołach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.