Skocz do zawartości

Gdzie sprawdzić jakość wody z kranu?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak w temacie, oprócz Sanepidu gdzie cena 300zł?

w labolatorium lub w sklepach z filtrami?

imho to bardziej na regionalny watek, bo jak Ci podam adresy to nie wiem czy skorzystasz. Podstawowe parametry + bakterie to koszt ok 450zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w labolatorium lub w sklepach z filtrami?

> imho to bardziej na regionalny watek, bo jak Ci podam adresy to nie wiem czy skorzystasz.

> Podstawowe parametry + bakterie to koszt ok 450zl.

czyli taniej kupic filtr RO i miec pewność czystej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie laboratorium ma zakład wodociągów, cena tańsza niż w sanepidzie, można sobie prywatnie

> zrobić badanko.

Tak samo w Białymstoku. Mój znajomy tam pracuje i robi te badania.

Kiedyś mówił, że kosztuje to 150zł ale pewnie podrożało bo to było ładnych kilka lat temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odwrócona osmoza. Nie zabija, tylko filtruje. Jak to filtr.

i czasem nadmiernie wyjaławia.

dlatego jednak montuje się trochę większe filtry na dom (zwłaszcza jak jest studnia np.). osmozę to można sobie w bloku kuchni zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i czasem nadmiernie wyjaławia.

> dlatego jednak montuje się trochę większe filtry na dom (zwłaszcza jak jest studnia np.). osmozę to

> można sobie w bloku kuchni zamontować.

i mieć wodę na łazienkę z 'odpadów'. Osmoza ma słabą skuteczność, żeby nie płacić za straty trzeba mieć zbiornik do ich gromadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po co ci cały dom?

> Wystarczy pitną obsłużyć.

dzieci tez mam w nie wiadomo jakiej wodzie kapac ? W kiblu tez mam ogladac rude smugi ? Dla zony tez mam tlumaczyc dlaczego prane ciuchy w pralce nie sa biale ?

Nei slyszalem, zeby ktos stosowal tylko osmoze, jest to dobre ale uzupelnienie instalacji domowej. Nie zastapi ona podstawowych filtrow dobranych do parametrow wody, nie zastapi tez badania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i mieć wodę na łazienkę z 'odpadów'. Osmoza ma słabą skuteczność, żeby nie płacić za straty trzeba

> mieć zbiornik do ich gromadzenia.

+ jezeli ma byc tez uzdatniona, uzupelniona o mikroelementy to troche to wszystko kosztuje.

Myslalem troche o osmozie, ale moze kiedys, na razie po budowie priorytetem bylo doprowadzenie wody o dobrym cisnienieniu, temp i odpowieniej fizyko-chemii czego niestety bez badania i filtrow zrobic sie nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> + jezeli ma byc tez uzdatniona, uzupelniona o mikroelementy to troche to wszystko kosztuje.

> Myslalem troche o osmozie, ale moze kiedys, na razie po budowie priorytetem bylo doprowadzenie wody

> o dobrym cisnienieniu, temp i odpowieniej fizyko-chemii czego niestety bez badania i filtrow

> zrobic sie nie da.

ja badałem w sanepidzie smile.gif

nie ufam "laboratoriom" firm które montują takie systemy smile.gif

mam odżelaźniacz (wkład dobrany do parametrów wody) i zmiękczacz. wyniki przed/po - jest git. osmozą nawet się nie zainteresowałem.

mam pitną w całym domu, mięciutką - osadu nie ma na herbacie ani na bateriach (no chyba ze zapomnę soli dosypać wink.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja badałem w sanepidzie

> nie ufam "laboratoriom" firm które montują takie systemy

tylko, że te firmy i tak oddają do sanepidu lub do większego labu, sami nie utrzymają labu. W moim przypadku za pierwszym razem było to wygodne, bo nie musiałem się bujać z pojemnikami, a wydruk i tak był z labu sanepidu

> mam odżelaźniacz (wkład dobrany do parametrów wody) i zmiękczacz. wyniki przed/po - jest git.

ile Ci zbija żelaza ?

u mnie z 1850 na 56 (norma 200), złoże dobrane do parametrów wody, zmiękczacza nie musiałem stosować bo woda jest dobra, kamienia po pół roku brak. Udało się to załatwić filtrem bez soli.

> osmozą nawet się nie zainteresowałem.

> mam pitną w całym domu, mięciutką - osadu nie ma na herbacie ani na bateriach (no chyba ze zapomnę

> soli dosypać )

JA się interesowałem, ale chyba nie ma sensu, wodę można pić bezpośrednio po ostatnich badaniach wyszło wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i czasem nadmiernie wyjaławia.

Naprawdę chcesz pić wodę z żyjątkami?

> dlatego jednak montuje się trochę większe filtry na dom (zwłaszcza jak jest studnia np.). osmozę to

> można sobie w bloku kuchni zamontować.

W domu tak samo można. Ale fakt, że tylko do pitnej ma sens. Dlatego niektórzy montują filtry zmiękczające i/lub odżelaziające itp. na całą wodę co nie przeszkadza zamontować dalej osmozę do pitnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naprawdę chcesz pić wodę z żyjątkami?

Ja wiem, ze to zalezy od regionu, ale czy naprawde 'kranowka' jest tak podlej jakosci, ze nie mozna jej pic prosto z kranu, albo po zastosowaniu jakis prostych filtrow?

Teraz w UK mam wode z jakiegos zbiornika - smierdzi chlorem i jest strasznie twarda. Kupilem ostatnio dzbanek z filtrem Brita i az nie moglem uwierzyc, ze taki maly filterek powoduje, ze ta paskudna woda po prostu jest smaczna po przefilttrowaniu shocked.gif

edit: tutaj link do swiezych pomiarow skladu dla mojej okolicy http://www.bristolwater.co.uk/downloads/WSZ_414.pdf

I tak nie wiem co o tym myslec zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzieci tez mam w nie wiadomo jakiej wodzie kapac ? W kiblu tez mam ogladac rude smugi ? Dla zony

> tez mam tlumaczyc dlaczego prane ciuchy w pralce nie sa biale ?

> Nei slyszalem, zeby ktos stosowal tylko osmoze, jest to dobre ale uzupelnienie instalacji domowej.

> Nie zastapi ona podstawowych filtrow dobranych do parametrow wody, nie zastapi tez badania

> wody.

Ja mam czystą optycznie wodę - filtruję pitną dla zasady.

Ale jak patrzę, co się na filtrze wstępnym osadza, to zastanawiam się nad filtrem dla całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam czystą optycznie wodę - filtruję pitną dla zasady.

> Ale jak patrzę, co się na filtrze wstępnym osadza, to zastanawiam się nad filtrem dla całego domu.

Jeżeli masz czystą, to i sens stosowania osmozy jest pod znakiem zapytania a dla świętego spokoju to sobie dzbankiem można przefiltrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie w ZGK zawsze mają aktualne i prawdziwe badania.

Ale oni badają na ujęciu, czasem na jakichś nitkach. U mnie w mieście woda jest zajebistej jakości, ale tylko tam, gdzie są nowe nitki wodociągu. Woda z ujęcia jest bardzo dobra, ale kilkadziesiąt lat różnych rur robi swoje.

Takie badanie dobrze jest przeprowadzić chociaż raz, to sobie filtr można dobrać, albo olać temat jak jakość będzie przyzwoita. Pozwoli to uniknąć sugerowania się różnymi naciągaczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naprawdę chcesz pić wodę z żyjątkami?

a pitna woda wg Ciebie = destylowana? oczywiście ze chcę pić wodę z żyjątkami, przeciez to normalne... zbyt mocne filtrowanie tak samo szkodzi jak ew. czasem występujące bakterie. bakterie poza tym również można zbadać.

> W domu tak samo można. Ale fakt, że tylko do pitnej ma sens. Dlatego niektórzy montują filtry

> zmiękczające i/lub odżelaziające itp. na całą wodę co nie przeszkadza zamontować dalej osmozę

> do pitnej.

zgadza się. ale po co osmoza jak można mieć dobre filtry na wejściu na dom - to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko, że te firmy i tak oddają do sanepidu lub do większego labu, sami nie utrzymają labu. W moim

> przypadku za pierwszym razem było to wygodne, bo nie musiałem się bujać z pojemnikami, a

> wydruk i tak był z labu sanepidu

> ile Ci zbija żelaza ?

> u mnie z 1850 na 56 (norma 200), złoże dobrane do parametrów wody, zmiękczacza nie musiałem

> stosować bo woda jest dobra, kamienia po pół roku brak. Udało się to załatwić filtrem bez

> soli.

żelazo mialem 3 razy ponad norme i zbija mi do 80, magnezu mialem 20 razy ponad norme smile.gif i zbilo tez do poziomów deklarowanych przez sanepid.

> JA się interesowałem, ale chyba nie ma sensu, wodę można pić bezpośrednio po ostatnich badaniach

> wyszło

dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a pitna woda wg Ciebie = destylowana? oczywiście ze chcę pić wodę z żyjątkami, przeciez to

> normalne...

W wodociągach radzą sobie z tym chlorując. Więc nie ma większych szans na życie w tej wodzie. Ale to jeszcze zależy od stanu instalacji w domu i czy gdzieś po drodze nie pojawi się jakaś nieszczelność.

Ale jak chcesz bakterie, to smacznej e.coli i innych pyszności. Ja tam wolę wodę jałową nawet bez gotowania.

> zgadza się. ale po co osmoza jak można mieć dobre filtry na wejściu na dom - to wystarczy.

Przerobiłem kilka filtrów. Osmoza wygrała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.