Skocz do zawartości

Sprzedaż samochodu po wykupie z leasingu


Kalkstein

Rekomendowane odpowiedzi

Ważne info:

Quote:

25.03.2015

Sprzedaż samochodu po wykupie z leasingu a źródło przychodu w PIT

Interpelacja nr 30892 do ministra finansów w sprawie interpretacji poszczególnych organów podatkowych nakazujących stosowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do sprzedaży samochodów z prywatnego wykupu po leasingu operacyjnym

Szanowny Panie Ministrze,

art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1991 r. Nr 80 poz. 350 ze zm.) stanowi podstawę do zastosowania sześcioletniego okresu opodatkowania w przypadku sprzedaży majątku pofirmowego. Z art. 14 ust 2 pkt 1 (z nowego jak i z dotychczasowego brzmienia przepisu) wynika wprost, że termin 6 lat dotyczy środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Jednak z interpretacji, jakich dokonują Izby Skarbowe wynika, że organy podatkowe rozszerzają zakres stosowania tego przepisu do sprzedaży samochodów nabytych w wyniku wykupu na potrzeby prywatne po leasingu operacyjnym. Przykładem takiej rozszerzającej wykładni przepisów jest interpretacja z 10 stycznia 2013 roku wydana przez Izbę Skarbową w Łodzi (IPTB1/415-603/12-4/AG) czy też interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBI/1/415-1252/11/ESZ) oraz Izby Skarbowej w Poznaniu ILPB1/415-803/12-4/AG). Analiza przepisów dokonana przez te organy podatkowe sprowadza się do konkluzji, iż art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie również do sprzedaży samochodów w wyniku prywatnego wykupu po leasingu operacyjnym, ponieważ organy podatkowe przedmiot leasingu - samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej - traktują jako składnik majątku leasingobiorcy, a nie jako środek trwały leasingodawcy tylko przez sam fakt obciążenia kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wydatkami związanymi z ratami leasingowymi oraz wydatkami poniesionymi na jego eksploatację, bez względu na to, że nie został on ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz bez względu na niewliczenie wydatków poniesionych na jego nabycie do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Z takim stanowiskiem organów podatkowych nie zgadzają się sądy administracyjne. W wyroku z dnia 11 grudnia 2013 roku (ISA/Po 574/13) WSA w Poznaniu przy uwzględnieniu istoty leasingu operacyjnego orzekł, że sprzedaży samochodu nieujętego w ewidencji środków trwałych nie można uznać za przychód z działalności gospodarczej, bo jest to niezgodne z literalnym brzmieniem art. 14 ust.2 pkt 1. Orzeczenia sądów administracyjnych są głosem rozsądku w morzu profiskalnej wykładni przepisów organów podatkowych. Jednak w polskim systemie prawnym orzeczenia sądów administracyjnych nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2002 Nr 153, poz. 1270 ze zm.) są wiążące jedynie w tych konkretnych sprawach, w których zapadły i nie mają zastosowania do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z następującym pytaniem:

Czy podziela Pan stanowisko organów podatkowych co do rozszerzającej wykładni art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, które nakazują jego stosowanie do sprzedaży samochodów z prywatnego wykupu po leasingu operacyjnym, a jeżeli nie, to czy skorzysta Pan z możliwości, jaką daje Panu art14e §1 Ordynacji Podatkowej?

Z poważaniem

Jan Warzecha

Bogdan Rzońca

Odpowiedź na interpelację nr 30892 w sprawie interpretacji poszczególnych organów podatkowych nakazujących stosowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do sprzedaży samochodów z prywatnego wykupu po leasingu operacyjnym

W związku z interpelacją Panów Posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy, z dnia 10 lutego 2015 r., Nr 30892, w sprawie interpretacji poszczególnych organów podatkowych nakazujących stosowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do sprzedaży samochodów z prywatnego wykupu po leasingu operacyjnym, uprzejmie wyjaśniam.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), dalej zwanej „ustawą PIT”, przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomej może zostać zakwalifikowany do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), czyli do odpłatnego zbycia rzeczy.

Jednakże, jeżeli rzecz ruchoma stanowi składnik majątku wymieniony w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, to przychód ze sprzedaży tej rzeczy będzie zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, czyli do działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, z zastrzeżeniem ust. 3, podlegają opodatkowaniu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy PIT).

W związku z powyższym, odnosząc się do kwestii, czy „art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie również do sprzedaży samochodów w wyniku prywatnego wykupu po leasingu operacyjnym”, uprzejmie informuję, że w sytuacji gdy zakupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie przez podatnika wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do składników majątku firmy, wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, to przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej.

W konsekwencji, zastosowanie znajdą zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z odpłatnego zbycia rzeczy. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy nie powstanie, jeżeli zbycie rzeczy będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tej rzeczy.

Stanowisko powyższe zgodne jest z powołanym w interpelacji Panów Posłów wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 574/13.

Jednocześnie, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jest to instrument prawny służący do zapewnienia jednolitego i prawidłowego stosowania przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Finansów podejmie działania w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej, w celu weryfikacji i ewentualnej zmiany nieprawidłowych interpretacji indywidualnych dotyczących omawianego zagadnienia.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Jarosław Neneman


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie z podobnego zagadnienia :

Czy w przypadku gdy do działalności wciągnąłem auto które posiadałem jako osoba fizyczna przed założeniem DG, to teraz przy sprzedaży jest możliwość ominięcia VAT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a w skrócie?

Z litości:

...w sytuacji gdy zakupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie przez podatnika wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do składników majątku firmy, wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, to przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z litości:

dzięki

> ...w sytuacji gdy zakupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie przez podatnika

> wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do składników majątku

> firmy, wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, to przychód uzyskany z tytułu

> odpłatnego zbycia tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej...

rozumiem że od skończenia leasingu te pół roku musi minąć i trzymamy auto jako prywatne? Fajna opcja zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak masz w środkach trwałych to nie.

A wycofanie ze środków trwałych na cele prywatne będzie skutkowało obowiązkiem opodatkowania tego towaru VAT?

Nie miałem prawa do odliczenia VAT przy zakupie, ale księgowa twierdzi że skoro był odliczany VAT od napraw to i tak należałoby zapłacić VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie miałem prawa do odliczenia VAT przy zakupie, ale księgowa twierdzi że skoro był odliczany VAT

> od napraw to i tak należałoby zapłacić VAT.

Ja nie płaciłem VAT-u przy sprzedaży - było to w sierpniu 2013, może coś się zmieniło?

Auto wciągnięte do DG jako używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I ma rację.

Dzięki ok.gif

Jako ciekawostkę dodam że koledzy z biurek obok pytali się swoich i nie widzą problemu z nienaliczaniem VAT w takiej sytuacji.

Już wiem za co moja kasuje mnie 2x niż ich wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z litości:

> ...w sytuacji gdy zakupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie przez podatnika

> wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do składników majątku

> firmy, wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, to przychód uzyskany z tytułu

> odpłatnego zbycia tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej...

A co w ww. przypadku z VATem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nikogo jednak nie ścigali. IMO wiedząc że raczej przerżnęliby w sądzie.

Naiwny jesteś skoro uważasz że do sądu idziesz po logiczną i sprawiedliwą ocenę sytuacji i taki sam wyrok zlosnik.gif.

Nie w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pogubiłeś się

> Wykup na os.fiz. z leasingu plus pół roku i sprzedajesz jak os.fiz. przedmiot używany.

> VATu tu nie było, nie ma i nie będzie

tak pomalu się gubie wink.gif wykupilem auto w sp.zo.o. z leasingu i w tym samym dniu je sprzedalem i niestety vat poszedl sie 30.GIF widze wiec ze osoby prywatne prowadzace dzialalnosc sa uprzywilejowane ale git z rat leasingu pewnie polowe vatu odliczyli wiec sa do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja wykupilem auto z leasingu i nie bylo opcji wziecia faktury na siebie jako osobe prywatna, tylko

> na firme bioraca leasing czyli mnie jako dzialalnosc, tak bylo w BRE Leasing

A czym sie różni faktura na DG od faktury na osobę fizyczna (która prowadzi DG)

Ważne chyba, czy te fakturę "wrzucasz" w koszta, czy nie

niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naiwny jesteś skoro uważasz że do sądu idziesz po logiczną i sprawiedliwą ocenę sytuacji i taki sam

> wyrok .

> Nie w PL.

Wybacz ale mam wrażenie że moja wiedza o sądach jest bliższa realnego świata niż Twoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czym sie różni faktura na DG od faktury na osobę fizyczna (która prowadzi DG)

> Ważne chyba, czy te fakturę "wrzucasz" w koszta, czy nie

O to to. Wystarczy nie wciągnąć auta do środków trwałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.