Skocz do zawartości

sprężarka klimy się nie załacza


mario1979

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono. Dziś zauważyłem ,że klima przestała mi chłodzić. Pomyślałem, że pewno czynnik wywiało i pojechałem nabić. Pomimo nabicia klimy dale nic. Sprężarka się nie załacza , na wyświetlaczu widać symbol * i nic poza tym. Podłączyłem sie pod MES i pokazało coś takiego :

ECU ISO Code: 34 83 04 01 91

2015-05-23 14:34:04

CONNECTED TO:

Fiat Stilo 1.9 JTD

Marelli climate control

--------------------------------------------------------------

Kod ISO: 34 83 04 01 91

Numer rysunku FIAT: 735319257

Numer sprzętu: 03600000104

Wersja sprzętu: 08

Numer oprogr.: 04600000004

Wersja oprogr.: 0602

Numer homologacji:

Data zaprogramowania: 00/00/2000

ODCZYT KODÓW BŁĘDÓW:

1: B1902 - Nastawnik klap (szyba)

Anomaly on the signal towards the indicated motor-positioner, the signal is not plausible.

Powodem tego błedu jest fakt, że ECU odebrało nieprawidłowy sygnał z czujnika. Błąd obecnie jest aktywny. Podejmij stosowne działania by usunąć usterkę. Kontrolka na desce nie została włączona przez ten błąd.

ODCZYT PARAMETRÓW:

Temperatura parownika: 6548,6 °C

ODCZYT PARAMETRÓW:

Temperatura zewnętrzna: 27,5 °C

Temperatura wewnętrzna: 26,8 °C

Temperatura parownika: 6548,6 °C

ODCZYT PARAMETRÓW:

Temperatura zewnętrzna: 27,5 °C

Temperatura wewnętrzna: 26,8 °C

Temperatura parownika: 6548,6 °C

Temperatura parownika: 6548,6 °C

ODCZYT PARAMETRÓW:

Temperatura zewnętrzna: 27,5 °C

Temperatura wewnętrzna: 26,8 °C

Temperatura parownika: 6548,6 °C

AKTYWOWANIE NASTAWNIKA...

Przekaźnik kompresora klimatyzacji

WYKONANE

ktoś coś podpowie? czy ta temperatura parownika to normalne?pewno jakiś czujnik powiedział pa pa ... Help

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanawia mnie gwiazdka na wyświetlaczu.

Ona zawsze będzie się zapalać, nawet jak wymontujesz sprężarkę klimatyzacji i wyślesz kurierem na drugi koniec świata.

> Czy termometr zewnętrzny działa poprawnie, bo może bodykomp bierze z niego dane aby załączyć

> sprężarkę.

IMO podstawa to sprawdzić w ECU silnika czy występuje i jaką ma wartość błąd P0530.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze przeprowadz w F/MES'ie test ukladu - pod maską powinno być słychać załączanie sprzegła kompresora (cykanie).

Jeśli cyka, a czynnik jak mowisz - masz, to prawdopodobnie padł ci presostat.

U mnie ta awaria nie powodowała błędu w ECU, ale po włożeniu chinskiego zamiennika z pewnego znanego portalu znowu mam chłodek.

W 1.6 wymianę można przeprowadzić samodzielnie, bez kanału, choć dodatkowy staw w ramieniu bylby przydatny. Czujnik jest wkręcony w komorze silnika, na samym dole, po prawej stronie chłodnicy, w okolicy aluminiowych przewodów klimatyzacji.

A tak wygląda zamiennik: 288425516-CAM00151.jpg

post-51671-14352530733017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w tym sęk , że przekaźnik klimy nie "cyka", wymieniłem na inny ale nic to nie dało, w body 0

> błędów. Jaka powinna być prawidłowa wartość ciśnienia w układzie?

Jak nie będziesz miał czynnika w układzie to też ci się nie włączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli to normalne, że temperatura odczytana z parownika wynosi 6500 stopni C?

log z sterownika silnika :

CU ISO Code: FD 86 2C 83 07

2015-05-24 19:31:00

CONNECTED TO:

Fiat Stilo 1.9 JTD

Bosch EDC15C7 CF3/EOBD Diesel Injection (1.9, 2.4)

--------------------------------------------------------------

Kod ISO: FD 86 2C 83 07

Numer rysunku FIAT: 55191209

Numer sprzętu: 0281011553

Wersja sprzętu: 00

Numer oprogr.: 1037369113

Wersja oprogr.: C141

Numer homologacji: 19247

Data zaprogramowania: 09/24/2003

ODCZYT PARAMETRÓW:

CU ISO Code: FD 86 2C 83 07

2015-05-24 19:31:00

CONNECTED TO:

Fiat Stilo 1.9 JTD

Bosch EDC15C7 CF3/EOBD Diesel Injection (1.9, 2.4)

--------------------------------------------------------------

ODCZYT PARAMETRÓW:

Wentylator chłodzenia 1: Nie aktywny

Wentylator chłodzenia 2: Nie aktywny

Wentylator 1 lub PWM: 0,00 %

Żądanie uruchomienia klimatyzacji: Aktywny

Spreżarka klimatyzatora: Nie aktywny

Presosat poczwórny - poziom I: Nie aktywny

Presostat poczwórny - poziom II: Nie aktywny

Ciśnienie klimatyzacji: 0,000 bar

wynika z tego ,że chyba gaz poleciał w atomsfere... jutro pojadę zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy to przeczytałeś? >> KLIK <<

obstawiam czujnik ciśnienia klimy - mi się blokował na wartości 2,2bar. Z tego co wyczytałem w necie klima wystartuje TYLKO jak ciśnienie jest pomiędzy 3,5 bar a 19bar.

PS. Przy wymianie tego czujnika nie trzeba spuszczać czynnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ponowię pytanie. Czy temperatura parownika klimatyzacji w okolicy 6500 stopni pokazywana przez MES

> to norma?

Ptwierdzam.

MES pokazuje tutaj głupoty wink.gif Być może w body CF4 (dobrze pisze?) wskazania będą inne. U mnie CF3 wyswietla dziwne wartosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ponowię pytanie. Czy temperatura parownika klimatyzacji w okolicy 6500 stopni pokazywana przez MES

> to norma?

ja też potwierdzam że mam u siebie temperaturę parownika prawie 10 razy wyższą niż temperatura topnienia aluminum i 2,5 raza większą od temp jego wrzenia hehe.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie prościej zacząć od prostych rzeczy typu bezpiecznik bądz przekaznik

no mam nadzieję że kolega już jest po sprawdzeniu tych rzeczy zanim założył ten wątek.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w tym sęk , że przekaźnik klimy nie "cyka", wymieniłem na inny ale nic to nie dało, w body 0

> błędów.

Wrocilem po przymusowym odstawieniu internetu i widze ze nikt nie pociągnął wątku przekazników grinser006.gif

To normalnie, że nie cyka przy włączeniu AC.

Natomiast test klimatyzacji z MESa nawet przy uszkodzonym presostacie/braku ciśnienia powinien wygenerować kilkukrotne cykanie (na silniku wylaczonym).

Afair. jedno cykanie to przekaznik przy akumulatorze, a drugie - sprzegło spreżarki.

Jak nie cyka, to elektryka grinser006.gif, a jak cyka - to presostat lub brak czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idiotą nie jestem i pierwsze co zrobiłem to sprawdziłem bezpieczniki i przkaźniki. W trakcie testu MES-em faktycznie żaden nie "cyka" ale znowu jak wyjmę przkaźnik to wywala błąd przekaźnika klimatyzacji. Zauważyłem jeszcze jedno , że jak odkręce korki od niskiego i wysokiego ciśnienia to wiadac tam w tych zaworkach takie bąbelki jakby gaz wydostawał się przez te wentyle czy co tam jest wkręcone. Nie byłem jeszcze na powtórnym nabiciu bo brak czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Idiotą nie jestem i pierwsze co zrobiłem to sprawdziłem bezpieczniki i przkaźniki. W trakcie testu

> MES-em faktycznie żaden nie "cyka" ale znowu jak wyjmę przkaźnik to wywala błąd przekaźnika

> klimatyzacji. Zauważyłem jeszcze jedno , że jak odkręce korki od niskiego i wysokiego

> ciśnienia to wiadac tam w tych zaworkach takie bąbelki jakby gaz wydostawał się przez te

> wentyle czy co tam jest wkręcone. Nie byłem jeszcze na powtórnym nabiciu bo brak czasu

Sorki, jesli urazilem zlosnik.gif posluzylem sie stylem w jaki diagnozuje przez telefon problemy "komputer nie dziala".

Gdyby nie było czynnik, to powinien byc odnotowany błąd niskiego ciśnienia (zreszta taki sam efekt da wypiecie wtyczki presostatu).

Ponadto napisałeś, że Pomimo nabicia klimy dale nic. Sprężarka się nie załacza.

Imho gdyby byla dziura, to klima powinna chodzic po nabiciu przynajmniej przez jakis czas.

Mimo wszystko obstawialbym presostat; najtansza opcja... i zawsze mozna zwrocic cfaniak.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.