Skocz do zawartości

"ładne" przycinanie płyty wiórowej


Pi_

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

szukam pomysłu na estetyczne przycięcie ikeańskich paneli wykończeniowych w kuchni.

 

 http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/70205041/

 

Czyli płyta wiórowa oklejona i lakierowana na połysk

 

 

W większości  będą to cięcia proste o długości od 30 cm do ~ 2mb no i zależy mi, żeby conajmniej z jednej strony nie było to cięcie poszarpane.

 

Wariant 1 to jechać do cartoramy i tam każdą deseczkę po dwa razy dopieszczać - chyba zrobią to dobrze tylko się najeżdżę ;-((

 

albo kupić pilarkę tarczową http://www.meganarzedzia.pl/pila-tarczowa-cd601a,5770.html

 

 

 a mogę ją mieć za prawie darmo z punktów vitay. Do tego porządną tarczę do drewna i robić to wszystko bez zbędnej zwłoki i kilkunastu przejazdów do i z castoramy.

412_275_275.jpg

 

Co Szanowne grono sądzi o pomysłach? Którą bramkę wybrać? A może macie jakiś inny pomysł?

 

Pozdrawiam,

Pi_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pilarka to do ciecia desek się nadaje a nie płyt. Będziesz miał strzępy na brzegach. Kombinowałem kiedyś z wyrzynarką i drobną piłką ale nie wiele lepiej było. Także najprościej podjechać do stolarza mają specjalne piły takie co się listwy czy drzwi przycina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja dobrze widziałem, że koleś wpierw lekko drasnął płytę cofając piłę do tyłu, a później dopiero ją ciął?

 

Takie samo odniosłem wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

festool + listwa prowadząca tak około 2000

Żona mi nie uwierzy, że to jedyna opcja ;-))

Ale dzięki ...

 

Jeśli potrzebujesz mieć gładko tylko z jednej strony, to zwykła wyrzynarka powinna dać radę. Od tyłu będzie Sajgon, ale od frontu ok. Ciąłem tak dodatkowe półki do kuchni i dają rade... 

06033A0020.jpg

 

Listwa prowadząca jest potrzebna - ale możesz ją zrobić z czegokolwiek, dodatkowa deska równo ucięta da radę... 

 

Jednak na taką małą robotę oddałbym do stolarza. Używając profesjonalnych narzędzi widzisz dokładnie, gdzie utniesz - listwa dokładnie Ci pokazuje... Z wyrzynarką będziesz się gibał... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz mieć gładko tylko z jednej strony, to zwykła wyrzynarka powinna dać radę. Od tyłu będzie Sajgon, ale od frontu ok. Ciąłem tak dodatkowe półki do kuchni i dają rade... 

 

Listwa prowadząca jest potrzebna - ale możesz ją zrobić z czegokolwiek, dodatkowa deska równo ucięta da radę... 

 

Jednak na taką małą robotę oddałbym do stolarza. Używając profesjonalnych narzędzi widzisz dokładnie, gdzie utniesz - listwa dokładnie Ci pokazuje... Z wyrzynarką będziesz się gibał... ;)

 

 

Wyrzynarkę przerabiałem - ani równo, ani bez wyszarpnięć. Podklejanie, częsta wymiana piłek itp. wszystko ..... na nic.

 

Ale chyba znalazłem rozwiązanie.

 

za 50 zł na weekend wypożyczę pogłębiarkę z listwą prowadzącą do tego muszę kupić tarczę i jestem gotowy na wszelkie wyzwania ;-))

 

edyta - nie muszę kupować. tarcza w cenie a wynajem to 45 zł ;-))

 

 

Pozdr,

Pi_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz mieć gładko tylko z jednej strony, to zwykła wyrzynarka powinna dać radę. Od tyłu będzie Sajgon, ale od frontu ok. Ciąłem tak dodatkowe półki do kuchni i dają rade... 

 

chyba jak pilnik od paznokci założy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czołem,

 

http://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/pily/elektryczne-pilarki-tarczowe/precyzyjna-pilarka-tarczowa-020155/

 

takie coś i przycinasz wszystko bez zadziorów - płyta lakierowana, cienka sklejka itd

 

minusem jest ograniczona grubość ciętego materiału - płyta 18 mm idzie na styk 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie coś i przycinasz wszystko bez zadziorów - płyta lakierowana, cienka sklejka itd

 

minusem jest ograniczona grubość ciętego materiału - płyta 18 mm idzie na styk

Cena jest ok.

Czy cięcie wzdłuż jakiejś deski tak aby dostać linię prostą wchodzi w grę?

Podjadę do juli i pooglądam..

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja dobrze widziałem, że koleś wpierw lekko drasnął płytę cofając piłę do tyłu, a później dopiero ją ciął?

Tak, o to właśnie chodzi - wtedy z obu stron nie ma wyrw.

Poza tym jest szyna umożliwiająca proste cięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

festool + listwa prowadząca tak około 2000

Żona mi nie uwierzy, że to jedyna opcja ;-))

Ale dzięki ...

Nie no za 500-600 zł też kupisz z szyną.

Tą pilarką co wstawiłeś też da się uciąć, ale tylko krawędź od spodu będzie ładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cięcie tylko wzdłuż jakiejś listwy , ja kroję przy linijce alu

dokup od razu tarczę z węglikami - jest w juli - tnie rewelacyjnie

I mówisz, że tnąc z jednej strony płytę 18 mm dam radę obciąć.

Dzięki.

Pi_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciąłem wyżynarką. Można to, przy listwie prowadzącej, zrobić na tyle równo, że zakładając aluminiową maskownicę nic nie widać.

Jeśli chcesz ciąć piłą tarczową, to zrób to na maszynie do takich rzeczy. Maszyna ma dwie tarcze, które podcinają płytę z dwóch stron. Jeśli będziesz ciąć tylko od jednej strony, to od drugiej strony materiał będzie zawsze postrzępiony.

 

EDIT: obejrzałem sobie tą płytę. Nie wiem, jak to się będzie cięło. Ja ciąłem blat, który jest niby też prasowaną płytą wiórową z fornirem na wierzchu :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciąłem wyżynarką. Można to, przy listwie prowadzącej, zrobić na tyle równo, że zakładając aluminiową maskownicę nic nie widać.

Jeśli chcesz ciąć piłą tarczową, to zrób to na maszynie do takich rzeczy. Maszyna ma dwie tarcze, które podcinają płytę z dwóch stron. Jeśli będziesz ciąć tylko od jednej strony, to od drugiej strony materiał będzie zawsze postrzępiony.

EDIT: obejrzałem sobie tą płytę. Nie wiem, jak to się będzie cięło. Ja ciąłem blat, który jest niby też prasowaną płytą wiórową z fornirem na wierzchu :phi:

Wiesz,

wyżynarkę mimo, że to "makita" mam słabą. Jakoś tak się prowadzi (przy listwie, bez aktywnego "halsowania"), że piłka po przejściu ~10 cm w płycie zaczyna się odchylać od pionu i cięcie robi się skośne, choć ma być proste.

Do tego dochodzą wyszarpania z jednej strony (nawet mimo świeżej piłki i taśmy papierowej) i to ją ostatecznie dyskwalifikuje.

Wytnę sobie za jej pomocą otwór w blacie na zlew i płytę gazową bo mają one duuuży margines błędu i wyszarpnięć nie widać ale nic więcej...

Kiedyś miałem dostęp do takiej pogłębiarki Festoola z listwą prowadzącą i zaciskami.

Skracałem w fornirowanych meblach deseczki. Tnąc tak jak to było pokazane na filmiku, raz lekko po wierzchu a potem już na całego dostawałem idealnie gładką krawędź tak, że nawet papier ścierny nie był potrzebny. Ale niestety kontakt się urwał i myślę, jak to w inny sposób osiągnąć.

Gdyby nie list chris 'a (za co mu jestem bardzo wdzięczny) to bym sobie wypożyczył taką zagłębiarkę Bosha. Jednak za jego namową kupię sobie ten sprzęcik z Juli. Koszt akceptowalny a co jakiś czas mi się przyda więc nie jest to jednorazowa fanaberia.

Dzięki i pozdrawiam,

Pi_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz zagłębiarki - nie pilarki

https://www.youtube.com/watch?v=TsFBKf9fKIQ

Czym rożni się zaglębiarka od pilarki, skoro jedno i drugie to pilarka tarczowa?

 

Ten festool ma bardzo precyzyjny system prowadzenia- pilarka jeździ po prowadnicy a nie po materiale BAZUJĄC na prowadnicy.

Człowieczek najpierw zagłębił piłę na mniej więcej połowę grubości i ciął wspołbieżnie materiał (gorną płaszczyznę) tak aby uniknąć poszarpanej krawędzi, a potem obniżył na grubość płyty i ciął przeciwbieżnie aby nie wyszarpywało dolnej krawędzi.

 

Wykonanie jakościowego cięcia przez pytającego pokazaną pilarką B&D jest możliwe przy spełnieniu 2 warunkow:

1. Dobrej jakości tarcza z zębami z HM do płyty wiorowej (małe drobne zęby najlepiej trapezowe)

2. Rowny przymiar prowadzący, np. poziomica i precyzyjne liniowe prowadzenie.

 

Jest to do ogarnięcia bez problemu tym co wskazał Pi_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Człowieczek najpierw zagłębił piłę na mniej więcej połowę grubości i ciął wspołbieżnie materiał (gorną płaszczyznę) tak aby uniknąć poszarpanej krawędzi, a potem obniżył na grubość płyty i ciął przeciwbieżnie aby nie wyszarpywało dolnej krawędzi.

 

To samo miałem napisać :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda dolna krawędź płyty, bo akurat ostrosc na filmie sie rozjechala? Sądzę, że poszarpana

Jest z obu stron absolutnie równo.

4 lata temu miałem takie coś w ręku i działało bez najmniejszych uwag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda dolna krawędź płyty, bo akurat ostrosc na filmie sie rozjechala? Sądzę, że poszarpana

Zaglebiarka tnie od dolu - zeby wchodza w dolna krawedz plyty, a nie z niej wychodza. Dlatego wlasnie pierwsze podciecie od gory w odwrotnym kierunku. Na formatowkach sa dwie tarcze - pierwsza nacina od gory, druga tnie od dolu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. I w taki sposób można uciąć zagłębiarką bardzo ładnie (wymagana odrobina wprawy i ostra tarcza). Natomiast radzę uważać przy pierwszym cięciu, czyli tnąc do tyłu. Co prawda przy płycie wiórowej nie powinno być problemu, ale przy twardszych materiałach tj. sklejka czy drewno potrafi poderwać zagłębiarkę. Widziałem już jak zagłębiarka/pilarka Makity ucina w takim przypadku palce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba mocno dociskać bo czasem zostaje na grubość papieru ;l , taka praca na krawędzi :hehe:

Chris,

bądź człowiek - napisz / pokaż na zdjęciu jaką tarczę na tę pilarkę masz założoną bo mi brakuje tyle, że takiej tektury (nie mówiąc o papierze) nie mogę znaleźć ;-))

tarcz z "wąglikiem" nie mają a te oryginały dołączone do pilarki w konfrontacji z płytą 18mm i pomimo zdemontowania osłony wyglądają jak na rysunku.

post-131102-0-51245800-1454710622_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Pi_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglebiarka tnie od dolu - zeby wchodza w dolna krawedz plyty, a nie z niej wychodza. Dlatego wlasnie pierwsze podciecie od gory w odwrotnym kierunku. Na formatowkach sa dwie tarcze - pierwsza nacina od gory, druga tnie od dolu.

 

Zagłębiarka nie tnie od gory czy od dołu.Zawsze tnie od strony, po ktorej jest prowadzona. Zagłębiarka tnie tak, jak chce operator. A zagłębiarką jest dlatego, że za tarczą nie ma klina i mozna ciąć wspołbieżnie lub przeciwbieżnie.

Co do formatowek: pierwsza tarcza to podcinak, ktory ma trapezowe zęby a "sznit" jest szerszy, niż zasadnicza tarcza tnąca. Dodatkowo, podcinak tnie zawsze wspołbieżnie a tarcza zasadnicza przeciwbieżnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłębiarka nie tnie od gory czy od dołu.Zawsze tnie od strony, po ktorej jest prowadzona. Zagłębiarka tnie tak, jak chce operator. A zagłębiarką jest dlatego, że za tarczą nie ma klina i mozna ciąć wspołbieżnie lub przeciwbieżnie.

Co do formatowek: pierwsza tarcza to podcinak, ktory ma trapezowe zęby a "sznit" jest szerszy, niż zasadnicza tarcza tnąca. Dodatkowo, podcinak tnie zawsze wspołbieżnie a tarcza zasadnicza przeciwbieżnie.

 

Mam wrażenie, żę Olleo miał coś innego na myśli i dlatego Wam się pojęcia rozjeżdżają  

 

post-131102-0-37807800-1454923286_thumb.jpg

 

tarcza obraca się zgodnie z kierunkiem obrotów zegara a posuw narzędzia  jest w prawo - oznacza to obróbkę współbieżną. 

 

Punkt A  nie pracuje

Punkt B cięty jest "w dół": do wnętrza materiału  (nie będzie uszkodzeń krawędzi )

Punkt C cięty jest "w dół" - na zewnątrz materiału (uszkodzenia powstaną)

Punkt D nie pracuje

 

tarcza obraca się zgodnie z kierunkiem obrotów zegara a posuw narzędzie jest w lewo - oznacza to obróbkę przeciwbieżną. 

 

Punkt A cięty jest "do góry" - na zewnątrz materiału (uszkodzenia powstaną)

Punkt B nie pracuje

Punkt C nie pracuje

Punkt D cięty jest "do góry": do wnętrza materiału  (nie będzie uszkodzeń krawędzi )

 
I cięcie pilarką z filmu z festoolem zawierało kombinację 
 
najpierw ruch współbieżny tak aby naciąć górną powierzchnię w punkcie B
 
finalizacja cięcie na pełną głębokość ruchem przeciwbieżnym  w punkcie D
 
:skromny:  :skromny:  :skromny:  :dziekidzieki:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.