Skocz do zawartości

Skrzyżowanie drogi z ścieżką rowerową


mateob

Rekomendowane odpowiedzi

Drogę/jezdnię jednokierunkową przecina ścieżka rowerowa. Brak znaków, czyli jak dobrze pamiętam rowerzysta ma pierwszeństwo. Ale po jakimś czasie zarząd dróg myślał, myślał i wymyślił, że dokłada przy drodze, jak i przy ścieżce znaki "ustąp pierwszeństwa przejazdu". No i zaczęły się dziać ciekawe rzeczy ;).

Czy dobrze myślę, że prze takim oznakowaniu, kiedy jedzie samochód i rowerzysta to stosujemy "regułę prawej ręki"?

post-136413-0-99194700-1465373071_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Co to za idiota wymyślił?

Zgodnie z rozporządzeniem:

"5. Znak A-7 "ustąp pierwszeństwa" ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony."

Czyli dla rowerzysty droga dla samochodów jest z pierwszeństwem, a dla samochodów droga dla rowerów...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogę/jezdnię jednokierunkową przecina ścieżka rowerowa. Brak znaków, czyli jak dobrze pamiętam rowerzysta ma pierwszeństwo. Ale po jakimś czasie zarząd dróg myślał, myślał i wymyślił, że dokłada przy drodze, jak i przy ścieżce znaki "ustąp pierwszeństwa przejazdu". No i zaczęły się dziać ciekawe rzeczy ;).

Czy dobrze myślę, że prze takim oznakowaniu, kiedy jedzie samochód i rowerzysta to stosujemy "regułę prawej ręki"?

 

Na jakiej podstawie rowerzysta ma pierwszeństwo gdyby nie było znaków? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o przypadek gdyby było bez znaków. Wtedy co mamy ustąpić pierwszeństwa rowerzystom bezwzględnie ? Poronione przepisy. 

Bezwzględnie.

I jeszcze jako kierowca zachować szczególną ostrożność ;)

Dodatkowa masz zakaz wyprzedzania na i przez przejazdem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Drogę/jezdnię jednokierunkową przecina ścieżka rowerowa. Brak znaków, czyli jak dobrze pamiętam rowerzysta ma pierwszeństwo.

na  jakiej  podstawie ? 

 

 


Czy dobrze myślę, że prze takim oznakowaniu, kiedy jedzie samochód i rowerzysta to stosujemy "regułę prawej ręki"?

 

imo  tak  własnie  ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na  jakiej  podstawie ? 

 

 

 

 

imo  tak  własnie  ;]

 

Moim zdaniem nie.

Rowerzysta jadący z prawej, jak zobaczy nadjeżdżający pojazd z lewej strony, skąd ma wiedzieć że ma przed nim pierwszeństwo? Przecież nie masz obowiązku stosować się do znaków stojących na drodze poprzecznej, bo ich nie widzisz.

Skrzyżowanie raczej źle oznakowane i każdy będzie stał i się zastanawiał co ma robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na  jakiej  podstawie ? 

 

Jeżeli nie ma znaków:

 

Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

2. (uchylony).

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

 

 

Ogólnie to oznakowanie jest do dupy. Ewentualnie chciałbym się dowiedzieć co miał w głowie ten, co zaprojektował i podpisał się pod projektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
2. (uchylony).
3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

 

I gdzie tu widzisz że rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo? :hmm:

Bo według mnie w opisywanej sytuacji z pkt. 1 wynika że masz nie rozjechać rowerzysty który jest już na jezdni/przejeździe a nie że rowerzysta zbliżający się do skrzyżowania ma pierwszeństwo. Czyli generalnie analogicznie do pasów i pieszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

 

to  teraz  uważaj  ! 
 

zasada  jest  dokładnie  taka  sama  jak  z  pieszym  - pieszy  wchodząc na  jezdnie  ma    sprawdzić  czy  nie  wejdzie  pod  koła  jadącemu  

 

rowerzysta  nawet  jadąc po  DDR  przejezdzajac przez  jezdnie  nie  ma pierszeństwa -  pierszeństwo  nabywa  w  momencie  wjechania  na  przejazd  ( analogicznie   - pieszy  nie  ma  pierszenstwa  - nabywa  je  wchodząc na  pasy  )

 

 

jeżeli  rowerzysta  nie  upewni  sie  ze  moze  przejechać   i wjedzie  pod pojazd  to  jest  winnym  spowodowania  kolizji/wypadku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Skrzyżowanie raczej źle oznakowane i każdy będzie stał i się zastanawiał co ma robić.

 

niby  powinien  stać znak  skrzyżowanie  równorzędne ale  imo  i w  tym przypadku  jest  poprawnie  ;] 

 

 

tyle  ze  biorac pod  uwage  ze  nie  kazdy  rowerzysta  wie  co  oznaczaja te  slupki  z  jakimis  dziwnymi  tablicami  - a  nie kazdy  kierujacy  wie  ze  znaki  dotycza wszystkich  a  nie  tylko  aut  

 

to  moze  byc dziwnie  :bzik: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

niby  powinien  stać znak  skrzyżowanie  równorzędne ale  imo  i w  tym przypadku  jest  poprawnie  ;] 

 

Nie jest poprawnie. Bo "kielnia" oznacza że drogą na którą masz zamiar wjechać albo przeciąć jest drogą z pierwszeństwem.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest poprawnie. Bo "kielnia" oznacza że drogą na którą masz zamiar wjechać albo przeciąć jest drogą z pierwszeństwem.

 

Krawiec

kielnia oznacza  ze  masz  ustapic pierszenstwa  - a  pierszenstwo  może miec zarówno  ten  z  prawej  jak  i z  lewej,  tu  masz  prawidłowo  ustawione  znaki   - ustepujesz  temu  z  prawej   :hmm:

 

 

 

-----------------------

 

znaki tez sa nieprawidlowo postawione, imo powinny byc tylko 2 skoro to jednokierunkowa jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to  teraz  uważaj  ! 

 

zasada  jest  dokładnie  taka  sama  jak  z  pieszym  - pieszy  wchodząc na  jezdnie  ma    sprawdzić  czy  nie  wejdzie  pod  koła  jadącemu  

 

rowerzysta  nawet  jadąc po  DDR  przejezdzajac przez  jezdnie  nie  ma pierszeństwa -  pierszeństwo  nabywa  w  momencie  wjechania  na  przejazd  ( analogicznie   - pieszy  nie  ma  pierszenstwa  - nabywa  je  wchodząc na  pasy  )

 

 

jeżeli  rowerzysta  nie  upewni  sie  ze  moze  przejechać   i wjedzie  pod pojazd  to  jest  winnym  spowodowania  kolizji/wypadku 

to w naszej wiosce (teoretycznie teraz są już światła) ... ale bez świateł ...

to przy takim dzwonku winny rowerzysta (bo tam często nie złażą, a tną na przestrzał) czy karawan ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież rowerzysta nie ma prawa wjechać na przejście więc z automatu jest winny.

 

Ma prawo. Wjeżdża na drogę czyli włącza się do ruchu. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tłumaczył to kiedyś Marek Dworak, szef Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo oni mają włączoną nieśmiertelność. Tylko czasami źle wklepią kod ;]

 ja tam nie mam "siły mentalnej" Klaudka nie dążę do konfrontacji i jak widzę rozpędzonego młotka, który raczej się nie zatrzyma to puszczałem ale parę razy reakcja na dźwięk klaksonu mnie zdziwiła, że tak bardzo można być pewnym swojej głupoty ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ja tam nie mam "siły mentalnej" Klaudka nie dążę do konfrontacji i jak widzę rozpędzonego młotka, który raczej się nie zatrzyma to puszczałem ale parę razy reakcja na dźwięk klaksonu mnie zdziwiła, że tak bardzo można być pewnym swojej głupoty ;]

 

Klakson jedynie wywołuje agresje. Głupol i tak nie zrozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

kielnia oznacza  ze  masz  ustapic pierszenstwa  - a  pierszenstwo  może miec zarówno  ten  z  prawej  jak  i z  lewej,  tu  masz  prawidłowo  ustawione  znaki   - ustepujesz  temu  z  prawej   :hmm:

 

 

Jeszcze raz za rozporządzeniem:

 

"5. Znak A-7 "ustąp pierwszeństwa" ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony."

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma ścieżki rowerowej. Rowerzysta wjeżdżający na przejście dla pieszych włącza się do ruchu. Dalej chyba wiesz :)

tam jest ddr ale sie kończy ;) @ ja nie tnę na przestrzał, za sygnalizatorem wjezdzam na ukos na jezdnie i lecę dalej na wprost :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam jest ddr ale sie kończy ;) @ ja nie tnę na przestrzał, za sygnalizatorem wjezdzam na ukos na jezdnie i lecę dalej na wprost :D

teraz jak są światła to jak piesi na Wilsona mają zielone czy to generalnie  obojętne ? :phi:  :phi:  :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.