Skocz do zawartości

Wężyk podłączeniowy do spłuczki - jaki albo co zamiast niego ?


yack

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam wężyka do spłuczki od kibla, stary muszę odkręcić i pewnie jak go ruszę to się zepsuje. Jaki kupić ? Pytam bo wiem że było tutaj o tym dużo pisane przez akowych specjalistów ale jakoś nie potrafię znaleźć wątku..coś kojarzę żeby nie używać wężyków, nawet tych w oplocie bo pękają i że są jakieś rurki elastyczne czy coś innego. Pomożecie ? Bo na alle znajduje mi tylko zwykłe wężyki i nawet nie podają co to za producent

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu masz ten stary wężyk? Prawidłowo dobrany i zamontowany wężyk przy spłuczce przeżyje Ciebie :skromny: Czyli nie załamany, nie skręcony, nie naciągnięty, ułożony z  jak największym promieniem zgięcia. No i nie polewany nigdy żadną chemią podczas czyszczenia łazienki.

Obecnie są przecież nawet ruchome połączenia przy niektórych bateriach i tam zastosowanie sztywnego połączenia nie jest w ogóle możliwe.

Przez instalatorów polecane są wężyki serii Fil-Nox produkcji hiszpańskiej firmy Industrias Mateu, dostępne m.in. w Castoramie.

Mają one charakterystyczny kolorowy oplot, choć tutaj też zawsze trzeba sprawdzić producenta. Hiszpanie deklarują ciśnienie robocze do 20bar i 110*C, podczas gdy większość producentów innych wężyków podaje 10bar i 90*C.

Zdaje się, że krakowska "Armatura" konfekcjonowała również ich wężyki jako swoje, chociaż niekoniecznie, bo podane parametry nie pokrywają się z hiszpańskimi.

Bardziej istotne jest to, żeby nie dokręcać zbyt mocno nakrętek przy montażu, bo można uszkodzić uszczelki w taki sposób, że puszczą dopiero w swoim czasie.

Wezyk_Industrias_Mateu_Fil-Nox_1-2__x_3-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wasylek napisał:

Przez instalatorów polecane są wężyki serii Fil-Nox produkcji hiszpańskiej firmy Industrias Mateu, dostępne m.in. w Castoramie.

Mają one charakterystyczny kolorowy oplot, choć tutaj też zawsze trzeba sprawdzić producenta. Hiszpanie deklarują ciśnienie robocze do 20bar i 110*C,

 

Oraz nie wiem, czy nie mają "duszy" z gumy EPDM... :hmm:

Takie właśnie wężyki i węże mam i mogę polecić: spłuczka, dwie umywalki, bateria zlewozmywakowa, pralka, piec "łazienkowy" i dwa przyłączenia do pionu - tu mam prawdziwie grube węże i wszystko działa tak, jak powinno :oki:

Jeśli autor wątku nie jest fanem wężyków elastycznych, to zawsze można zrobić podłączenie sztywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz wężyka elastycznego, to możesz dać rurkę z alupexu. Odpowiednio ją podoginać, skręcane złączki na końcach i starczy na lata.

Minus jest taki, że nie wygląda tak filigranowo jak wężyk elastyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, yacool napisał:

Szukam wężyka do spłuczki od kibla, stary muszę odkręcić i pewnie jak go ruszę to się zepsuje. Jaki kupić ? Pytam bo wiem że było tutaj o tym dużo pisane przez akowych specjalistów ale jakoś nie potrafię znaleźć wątku..coś kojarzę żeby nie używać wężyków, nawet tych w oplocie bo pękają i że są jakieś rurki elastyczne czy coś innego. Pomożecie ? Bo na alle znajduje mi tylko zwykłe wężyki i nawet nie podają co to za producent

 

 

Za komuny były rurki mosiężne, chromowane z karbowaniem.

Wyginało się je do pożądanego kształtu i trzymały lata.

Teraz tego nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maras77 napisał:

 

 

Za komuny były rurki mosiężne, chromowane z karbowaniem.

Wyginało się je do pożądanego kształtu i trzymały lata.

Teraz tego nie widziałem.

są są;], ładne parę lat temu firma wymieniała rury łazienkowe w całym pionie w bloku i zajumali mi wężyki i założyli właśnie takie tylko nie chromowane a miedziowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taki z kolorowymi paskami mam więc pewnie tej samej firmy i on z 10 lat wytrzymał ale kojarzę tematy że wężyki to zło i zalany dom . Ale myślałem że coś źle patrzę bo zazwyczaj jak się czegoś w necie szuka to wyskakują dziesiątki produktów w dziesiątkach sklepów internetowych a z tym to słabo i głównie wyszukuje mi produkty z leroy i castoramy albo jakieś wężyki noname których jednak wolę unikać. No czyli i taki sobie kupię, dzienx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2017 o 22:29, Orochimaru napisał:

Jeśli nie chcesz wężyka elastycznego, to możesz dać rurkę z alupexu. Odpowiednio ją podoginać, skręcane złączki na końcach i starczy na lata.

Minus jest taki, że nie wygląda tak filigranowo jak wężyk elastyczny.

 

Z alupeksem jest ten problem, że na ogół wlot do spłuczki jest po tej  samej stronie, co kranik do wężyka, a alupex ma dosyć duży promień zaginania. Ja to w kilku miejscach obszedłem w ten sposób, że przemontowałem zawór wlotowy spłuczki na przeciwną stronę, a alupeks puściłem z kranika w dół pod rezeruwar, potem pod nim i znowu w górę wzdłuż rezerwuaru. Wiele go nie widać, a promienie są zachowane i rozwiązanie jest na wieczność. 

 

Co do trwałości wężyków, pomijając słuszne uwagi o tym, jakie błędy instalacyjne ją skracają - miałem w użytkowaniu ponad 20 sztuk, generalnie dobrej marki, wszystkie zamontowane bez naprężeń osiowych, promieniowych i załamań. Pierwsze poleciały wcale nie najstarsze, a kilka lat młodsze, po kilkunastu latach. Mam jeszcze kilka sztuk liczących 22 lata i te trzymają, ale stopniowo wymieniam kolejne na alupeksy. Najdrożej wychodzi wymiana przy kranach stojących, bo trzeba dokupić rurki wkręcane zamiast wężyków i do nich zaworki ze specjalnymi dławnicami na końcach do tychże rurek, a za to sobie słono sklepy liczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.