Skocz do zawartości

to i ja.... kupiłem działkę... dom z keramzytu


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

witam

to i ja się dopiszę...

kupiłem działkę, zakładam nowy wątek bo będę budował chyba z keramzytu, płyta PRAFEA firma Abakon z Bielska Białej...

ktoś budował coś z nimi?

Gaz podciągnę, do fotowoltaiki gmina dopłaca do 80%... iść w to?

kompletnie się na tym nie znam co teraz zrobić... spłacę lekkie zadłużenie za działkę i w połowie roku zacznę myśleć o domu, projekt mniej więcej w głowie mam, wrzucę fotki.

Nie wiem co z ogrzewaniem, podłogówka?

Jaki piec? Ludzie z firm, z techniki grzewczej polecają piec kondensacyjny jednofunkcyjny + baniak kolo 100 litrów.

kompletnie się na tym nie znam;), chcę by było tanie w eksploatacji, dom mały, max 110 m2 model abakon 2009 se w wersji 3 z małymi zmianami

miał ktoś z nimi doczynienia lub z keramzytem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 62545tomasz napisał:

Nie wiem co z ogrzewaniem, podłogówka?

Jaki piec? Ludzie z firm, z techniki grzewczej polecają piec kondensacyjny jednofunkcyjny + baniak kolo 100 litrów.

 

Podłogówka wszędzie, do tego drabinki w łazienkach. W garażu podłogówka lub grzejniki.

Kocioł z zasobnikiem (100-120L).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 62545tomasz napisał:

witam

to i ja się dopiszę...

kupiłem działkę, zakładam nowy wątek bo będę budował chyba z keramzytu, płyta PRAFEA firma Abakon z Bielska Białej...

ktoś budował coś z nimi?

Gaz podciągnę, do fotowoltaiki gmina dopłaca do 80%... iść w to?

kompletnie się na tym nie znam co teraz zrobić... spłacę lekkie zadłużenie za działkę i w połowie roku zacznę myśleć o domu, projekt mniej więcej w głowie mam, wrzucę fotki.

Nie wiem co z ogrzewaniem, podłogówka?

Jaki piec? Ludzie z firm, z techniki grzewczej polecają piec kondensacyjny jednofunkcyjny + baniak kolo 100 litrów.

kompletnie się na tym nie znam;), chcę by było tanie w eksploatacji, dom mały, max 110 m2 model abakon 2009 se w wersji 3 z małymi zmianami

miał ktoś z nimi doczynienia lub z keramzytem?

 

 

Keramzyt?

A czemu to taki materiał? Jakieś zniżki masz?

Nie lepiej beton komórkowy?

 

Ogrzewanie podłogowe, bez udziwnień - wyjdzie najtaniej w budowie i eksploatacji. Drabinki do suszenia ręczników elektryczne z timerem. Jak zrobisz na wodę, to komplikuje to układ hydrauliczny.

Nie kupuj pieca, lepiej weź kocioł ;)

Piece są wolnostojące  kaflowe a kotły są do ogrzewania wodnego.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pyrekcb napisał:

 

Po co ogrzewanie w garażu? :hmm:

Podłoga szybko schnie jak wjedziesz autem zimą czy jesienią. Masz wolne miejsce na ścianach. Koszt niewiele większy od grzejnika.

2 godziny temu, 62545tomasz napisał:

garażu nie będzie na razie... z racji braku kasy:)

takie rurki z ogrzewania podłogowego wodą nie zatkają się kamieniem?

Wymieniałem nie dawno rurki plexi ok. 10 letnie w bloku... jak robiłem remont, 3/4 średnicy było zawalone...

Nie, nic nie zachodzi kamieniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _luk_ napisał:

Jak masz dofinansowanie na fotowoltaike to ja bym zrezygnował z gazu i zrobił wodna PC + te panele

właśnie różnie ludzie mówią o tej technologii

dofinansowanie do 80-85% z tego co się dowiedziałem w urzędzie gminy

raczej chyba pójdę w gaz, znasz kogoś kto poszedł w fotowoltaikę, wykonawców itp, Czeladź rzut beretem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśleliśmy o budowie z ABAKONem, ale koniec końców zrezygnowaliśmy z nich. I postawiliśmy dom szkieletowy. Rozpoczęcie prac (prace ziemne) w dniu 28.12.2016, rozpoczecie budowy konstrukcji 15.03.2017. Wprowadziliśmy się 11.11.2017. Obejrzane przez nas domy z keramzytu nie przekonały nas. Cenowo też nie było zbyt dobrze.

Musisz chyba zobaczyć domy budowane w rózny sposób i coś wybrać

 

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mzientara napisał:

Myśleliśmy o budowie z ABAKONem, ale koniec końców zrezygnowaliśmy z nich. I postawiliśmy dom szkieletowy. Rozpoczęcie prac (prace ziemne) w dniu 28.12.2016, rozpoczecie budowy konstrukcji 15.03.2017. Wprowadziliśmy się 11.11.2017. Obejrzane przez nas domy z keramzytu nie przekonały nas. Cenowo też nie było zbyt dobrze.

Musisz chyba zobaczyć domy budowane w rózny sposób i coś wybrać

 

Pozdrawiam  

co postawiłeś?

Co chciałeś z abakonu?

Dlaczego zrezygnowałeś?

Czym grzejesz?

jakie masz ogrzewanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co keramzyt już wybrałeś ... i teraz pytasz o opinie ... ;)

 

zrób po ludzku ... belit albo ceramika .... :oki:

 

Dnia 30.12.2017 o 17:54, 62545tomasz napisał:

Jaki piec? Ludzie z firm, z techniki grzewczej polecają piec kondensacyjny jednofunkcyjny + baniak kolo 100 litrów

 

buderus junkers ... coś co masz dookoła 10 serwisantów ...  GB 072 z baniaczkiem 120-150l  i sterowaniem pokojowym to fajne rozwiazanie ... :oki:

 

żadnej podłogówki (poza łazienką i wejściem plus ewentualnie kuchnia) :oki:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, 62545tomasz napisał:

co postawiłeś?

Co chciałeś z abakonu?

Dlaczego zrezygnowałeś?

Czym grzejesz?

jakie masz ogrzewanie?

 

Dom wg projektu własnego
Dom wg projektu własnego
Oferta dość wygórowana, nie podobały nam się domy budowane (na etapie budowy) - nie oglądałem jednak żadnego domu już gotowego - tylko te na etapie budowy
Ogrzewanie gazowe
Podłogówka + kaloryfery w łazienkach

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także podpinam się pod pytanie, dlaczego nie robić podpodłogowki?
Choroby. Podłogowka jest nienaturalna. Źródło ciepła bijące od dołu na dłuższą metę może mieć negatywne skutki. To są zdania różnych szamanów itp. Ale jak się zastanowić to rzeczywiście jest to dla naszego organizmu sytuacja niebyt normalna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

opisze ryzyka które są związane z podłogówkami

 

1.  prawidłowe dla zdrowia jest rozkład temperatury w skali pomieszczenia ciaplej na dole chłodniej na górze - o ile dobrze pamietam około 28 ...max 30 st C na podłodze jest tym co jest finałem i korzystnym dla zdrowia ... wiecej bedzie niekorzystne  ...

2. przy tych temperaturach w wiekszości kraju nie osiagnie się  pokrycia ciepła na ilość konieczną do tego by było ciepło w pomieszczeniu - wiec podnosi sie temperature podłogi co powoduje lawinowy ruch powietrza i nadmierne krążenie kurzu z podłogi

3. to jeśli krąży kurz to zwieksza sie ryzyko chorób układu oddechowego

4. spora ilość podłogówek kończy pod podłogą drewniana która jest dobrym izolatorem - to że są panele czy inne drewna "przeznaczone dla podłogówki" to oznacza tylko tyle że mają ciut lepsze parametry a i tak izolują ... wiec jeśli podłogówka to albo kamień albo ceramika na podłogach żadengo drewna , paneli itp - inaczej ciepło sie pakuje w beton

5. żeby zrobic dobrą podłogówkę to trzeba by robić bardzo dokładne pętle, odpowiednie mieszanie plus dobra automatyka - tak by uzyskać jednolite grzanie, do tego odpowietnio zdylatowane obszary posadzki , pokrycie betonem itp itd ...

6. finalnie nie do końca jestem przeciwny ale trzeba mieć świadomość tego co trzeba i jak bardzo jest to skomplikowane - wiekszość podłogwek to jest na zasadzie ... daj pan rure o tu i tu i bedzie ciepło a potem są problemy ... jesli zrobi sie z głową i ma sie pojęcie to może być przyjemne acz tak czy siak trzeba dorzucić coś dodatkowego albo klasyczne grzejniki albo DGP żeby pokryć szczyty ...w całej filozofii ogrzewanie podłogowe powinno być traktowane jako dodatkowe nie jako główne

 

 

specjalnie pominąłem jeszcze jedno że tak czy siak pod łóżkiem krążąca woda nie jest niczym szczególnie polecanym - acz tu są różne opinie i niech każdy sobie odpowie na to ..

 

z drugiego końca - elektryczne jest też rozwiązaniem acz tu pojawia sie problem indukcji pola elektromagnetycznego ... spać z tym ...

 

poniżej poradnik producenta systemów podłogowych :

 

https://www.uponor.pl/-/media/country-specific/poland/download-centre/new_uploads/poradnik_instalatora_2007-ogrzewanie-chlodzenie.pdf
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jetbang napisał:

a po co keramzyt już wybrałeś ... i teraz pytasz o opinie ... ;)

 

zrób po ludzku ... belit albo ceramika .... :oki:

 

 

buderus junkers ... coś co masz dookoła 10 serwisantów ...  GB 072 z baniaczkiem 120-150l  i sterowaniem pokojowym to fajne rozwiazanie ... :oki:

 

żadnej podłogówki (poza łazienką i wejściem plus ewentualnie kuchnia) :oki:

 

 

 

 

też właśnie nie do końca jestem przekonany do podłogówki...

jaki piec/kocioł kupić do tego by mieć podłogówkę właśnie w przedpokoju, kuchni i łazience, a klasyczne kaloryfery w pokojach?

Ktoś pisał, że podłogówka i kaloryfer drabinkowy w łazience = katastrofa;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, 62545tomasz napisał:

też właśnie nie do końca jestem przekonany do podłogówki...

jaki piec/kocioł kupić do tego by mieć podłogówkę właśnie w przedpokoju, kuchni i łazience, a klasyczne kaloryfery w pokojach?

Ktoś pisał, że podłogówka i kaloryfer drabinkowy w łazience = katastrofa;)

 

ja robiłem to po partyzancku i tyle ... ;)  i w sumie działało nawet calkiem fajnie  - nie polecam ale można  ....małe nacięcia i przerwy w  izolacji na rurze powrotnej z dużego grzejnika ułożonej w meandry .... podłoga była ciepła grzejnik funkcjonował elegancko - raczej do wykonania z doświadczonymi monterami ... tak żeby nie była gorąca podłoga

 

dla tych co chcą mieć lokalnie nieduże układy podłogowe to ... są takie np zaworki     http://www.herz.com.pl/grafiki/kt_810025_zestaw_regulacyjny.pdf   lub coś podobnego

 

piec - ja miałem i polecam GB072 z baniakiem 120 litrów (baniak dobierz w oparciu o to ile osób bedzie korzystało z wody - 120 to na 4 osoby) z buderusa ... ale wybierz coś z tego co ma dużo i dobrych serwisantów w okolicy ... buderus / junkers ... vailant ... viesmann itp itd ...  - dobierz do tego fajne sterowanie (bezprzewodowe!!!) najlepiej temperaturą pokojową ...

 

GB072 ma ten plus ze ma jakis tam overbooost który daje ponad 30 kW na chwilowe podgrzanie cwu dzięki czemu w ciagu kilku minut ... około 10 ...15 miałem cały baniak ciepłej wody nagrzany

 

do tego jaki by nie był piec to trzeba dobrze go uruchomić czyli pierwsze uruchomienie i napełnienie instalacji dokładnie wg wskazówek producenta a potem co roku przegląd z czyszczeniem wymienników i palnika ...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jetbang napisał:

podnosi sie temperature podłogi co powoduje lawinowy ruch powietrza i nadmierne krążenie kurzu z podłogi

:hmm: Czy pionowy grzejnik rozgrzany do 60°C (a zwykle więcej), nie będzie pędził więcej kurzu niż podłoga, w której różnica temp. góra/dół jest znacznie mniejsza?

Najpopularniejsze grzejniki aluminiowe, mają budowę wprost idealną do pompowania powietrza do góry.

3 godziny temu, jetbang napisał:

żeby zrobic dobrą podłogówkę to trzeba by robić bardzo dokładne pętle, odpowiednie mieszanie plus dobra automatyka

Czyli coś jak z LPG w samochodzie. Wystarczy tylko (i aż) zrobić dobrze i będzie spełniać swoją funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie wiem co wybrać;)

głupie pytanie... namawiają mnie na kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny z zasobnikiem kolo 100 litrów, jeżeli to ma jedną funkcję to grzeje podłogówkę, a co grzeje wodę w zbiorniku?

Latem jak nie będę chciał podłogówki a tylko np. drabinki w łazience to jak to działa?;):)?

Nie chce pójść z torbami za ogrzewanie...

w urzędzie gminy coś mi koleś nawijał makaron na uszy by zainteresować się fotowoltaiką, do 85% dopłat... ale nie wiem o co chodzi;) czym to się je itp

Na prafea też nie do końca jestem przekonany..., ale nie znam nikogo kto mi zbuduje chatę itp, a ten keramzyt wychodzi w miarę tanio, szybko i podobno mało grzania potrzebuje zima:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Orochimaru napisał:

Czy pionowy grzejnik rozgrzany do 60°C (a zwykle więcej), nie będzie pędził więcej kurzu niż podłoga, w której różnica temp. góra/dół jest znacznie mniejsza?

Najpopularniejsze grzejniki aluminiowe, mają budowę wprost idealną do pompowania powietrza do góry.

 

poruszyłeś bardzo ciekawy temat

 

grzejniki pionowe grzeją troche inaczej niż podłogówka ... podłogówka ciągnie Ci całą powierzchnią do góry a grzejnik powoduje grzanie tak jak na rysunku i brud i syf i kurz który jest na podłodze nie jest porywany

 

 

 

konwekcja.png

 

acz bardzo ważnym jest żeby co jakiś czas zwyczajnie odkurzyć grzejnik !!!! bo jesli sie tego nie zrobi to następuje sucha destylacja kurzu z grzejnika która też jest szkodliwa dla zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, 62545tomasz napisał:

głupie pytanie... namawiają mnie na kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny z zasobnikiem kolo 100 litrów, jeżeli to ma jedną funkcję to grzeje podłogówkę, a co grzeje wodę w zbiorniku?

 

przełacza sie ... albo to grzeje albo to ... w lecie c.o. masz off i jes.i spadnie temperatura w baniaku poniżej okreslonej przez Ciebie to sie załaczy pogrzeje 3-5-7 minut i wyłaczy sie ...w zimie na chwilę wyłacza sie grzanie c.o. w tym czaise podgrzewa baniaka i potem dalej sie załącza c.o.

 

6 minut temu, 62545tomasz napisał:

Latem jak nie będę chciał podłogówki a tylko np. drabinki w łazience to jak to działa?;):)?

 

to kup grzejniki łazienkowe z opcją grzałki elektrycznej - zagrzeje grzejnik i tyle

 

7 minut temu, 62545tomasz napisał:

Nie chce pójść z torbami za ogrzewanie...

 

dlatego wybierz dobre materiały i sprawdź jakość docieplenia, dopilnuj jakości montażu stolarki  - pierwszy rok bedzie i tak mocno energochłonny bo bedziesz miał suszenie budynku

 

8 minut temu, 62545tomasz napisał:

w urzędzie gminy coś mi koleś nawijał makaron na uszy by zainteresować się fotowoltaiką, do 85% dopłat... ale nie wiem o co chodzi;) czym to się je itp

 

nigdy sie to nie zbilansuje ... tak samo kolektory słoneczne ...

 

jedyne co przewiduje i co można śmiało ogarnąć to fotovoltaika która bedzie podgrzewać wodę w baniaku dla cwu ... grzałka w baniaku 2kW i tyle ...

 

 

9 minut temu, 62545tomasz napisał:

Na prafea też nie do końca jestem przekonany..., ale nie znam nikogo kto mi zbuduje chatę itp, a ten keramzyt wychodzi w miarę tanio, szybko i podobno mało grzania potrzebuje zima:)

 

belit ... ceramika ...  ... co byś nie dal to i tak jak dasz 15 cm styropianu to wiecej nie ogarniesz oszczednościowo ... bo dokładając kolejne 5 cm styropianu ta inwestycja nigdy sie nie zwróci ... nie szalejmy ... im prościej tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bielaPL napisał:
5 godzin temu, przemty napisał:
Także podpinam się pod pytanie, dlaczego nie robić podpodłogowki?

Choroby. Podłogowka jest nienaturalna. Źródło ciepła bijące od dołu na dłuższą metę może mieć negatywne skutki. To są zdania różnych szamanów itp. Ale jak się zastanowić to rzeczywiście jest to dla naszego organizmu sytuacja niebyt normalna.

 

Ale bzdura. Przecież podłoga ma temperaturę +1 stopień wyższą od powietrza w pomieszczeniu. No chyba, że ktoś ma dom bez ocieplenia, to wtedy rzeczywiście musi być wyższa temperatura.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jetbang napisał:

 

opisze ryzyka które są związane z podłogówkami

 

1.  prawidłowe dla zdrowia jest rozkład temperatury w skali pomieszczenia ciaplej na dole chłodniej na górze - o ile dobrze pamietam około 28 ...max 30 st C na podłodze jest tym co jest finałem i korzystnym dla zdrowia ... wiecej bedzie niekorzystne  ...

2. przy tych temperaturach w wiekszości kraju nie osiagnie się  pokrycia ciepła na ilość konieczną do tego by było ciepło w pomieszczeniu - wiec podnosi sie temperature podłogi co powoduje lawinowy ruch powietrza i nadmierne krążenie kurzu z podłogi

3. to jeśli krąży kurz to zwieksza sie ryzyko chorób układu oddechowego

4. spora ilość podłogówek kończy pod podłogą drewniana która jest dobrym izolatorem - to że są panele czy inne drewna "przeznaczone dla podłogówki" to oznacza tylko tyle że mają ciut lepsze parametry a i tak izolują ... wiec jeśli podłogówka to albo kamień albo ceramika na podłogach żadengo drewna , paneli itp - inaczej ciepło sie pakuje w beton

5. żeby zrobic dobrą podłogówkę to trzeba by robić bardzo dokładne pętle, odpowiednie mieszanie plus dobra automatyka - tak by uzyskać jednolite grzanie, do tego odpowietnio zdylatowane obszary posadzki , pokrycie betonem itp itd ...

6. finalnie nie do końca jestem przeciwny ale trzeba mieć świadomość tego co trzeba i jak bardzo jest to skomplikowane - wiekszość podłogwek to jest na zasadzie ... daj pan rure o tu i tu i bedzie ciepło a potem są problemy ... jesli zrobi sie z głową i ma sie pojęcie to może być przyjemne acz tak czy siak trzeba dorzucić coś dodatkowego albo klasyczne grzejniki albo DGP żeby pokryć szczyty ...w całej filozofii ogrzewanie podłogowe powinno być traktowane jako dodatkowe nie jako główne

 

 

specjalnie pominąłem jeszcze jedno że tak czy siak pod łóżkiem krążąca woda nie jest niczym szczególnie polecanym - acz tu są różne opinie i niech każdy sobie odpowie na to ..

 

z drugiego końca - elektryczne jest też rozwiązaniem acz tu pojawia sie problem indukcji pola elektromagnetycznego ... spać z tym ...

 

poniżej poradnik producenta systemów podłogowych :

 

https://www.uponor.pl/-/media/country-specific/poland/download-centre/new_uploads/poradnik_instalatora_2007-ogrzewanie-chlodzenie.pdf
 

 

Są to ryzyka dość minimalne.

Co do drewna - to racja - nie powinno być używane z podłogówką. Tylko ceramika. Aczkolwiek przy grzaniu podłogi znikają wady ceramiki - nie jest zimna i przyjemnie się po niej chodzi nawet boso.

U mnie podłoga ma +1 stopień do temperatury powietrza w pomieszczeniu. Zupełnie nie czuć grzania. Ale wszędzie mam ceramikę i brak dywanów.

Co do skomplikowania układu - jak się da układ prosty, z samą podłogą, bez drabinek, zaworków, dodatkowych termostatów - to działa prosto i niezawodnie a koszt inwestycyjny jest niski i utrzymanie tanie.

 

I jeszcze taka wada lub zaleta, że jest duża bezwładność. Temperatura jest wszędzie taka sama, nie ma opcji regulacji per pomieszczenie, ochładzania na noc, bo po prostu bezwładność nie pozwala.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maras77 napisał:

Są to ryzyka dość minimalne.

 

nie do końca ... ważna jest lokalizacja domu ... o ile we wrocławiu czy w szczecinie bym zaryzykował podłogówkę jako zasadnicze grzanie o tyle suwałki czy zakopane absolutnie nie ... bo temperatura bedzie podłogi bardzo wysoka i nie bedzie to przyjemne

 

10 minut temu, maras77 napisał:

Co do drewna - to racja - nie powinno być używane z podłogówką. Tylko ceramika. Aczkolwiek przy grzaniu podłogi znikają wady ceramiki - nie jest zimna i przyjemnie się po niej chodzi nawet boso.

 

o ile masz dobrze zrobione i nie przegina sie z temperaturą podłogi ...

 

11 minut temu, maras77 napisał:

Co do skomplikowania układu - jak się da układ prosty, z samą podłogą, bez drabinek, zaworków, dodatkowych termostatów - to działa prosto i niezawodnie a koszt inwestycyjny jest niski i utrzymanie tanie

 

jasne ...

 

12 minut temu, maras77 napisał:

I jeszcze taka wada lub zaleta, że jest duża bezwładność. Temperatura jest wszędzie taka sama, nie ma opcji regulacji per pomieszczenie, ochładzania na noc, bo po prostu bezwładność nie pozwala.

 

albo miec ciasteczko albo zjeść ciasteczko  ..

są fajne regulatory które pozwalają na oddzielne nawet przez internet reulowanie kazdego z obiegów czy tez programowanie terminowe ... ale to wkraczamy w kosmiczne ceny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stałem przed takim dylematem, z tym, że u mnie nie bardzo jest gdzie założyć na dole grzejniki, musiałyby być albo wąskie i długie albo wysokie i wąskie. Do tego chcieliśmy podłogę drewnianą.

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, zdecydowaliśmy, że będzie jednak podłogówka na dole i płytki góra na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, maras77 napisał:

 

Są to ryzyka dość minimalne.

Co do drewna - to racja - nie powinno być używane z podłogówką. Tylko ceramika. Aczkolwiek przy grzaniu podłogi znikają wady ceramiki - nie jest zimna i przyjemnie się po niej chodzi nawet boso.

U mnie podłoga ma +1 stopień do temperatury powietrza w pomieszczeniu. Zupełnie nie czuć grzania. Ale wszędzie mam ceramikę i brak dywanów.

Co do skomplikowania układu - jak się da układ prosty, z samą podłogą, bez drabinek, zaworków, dodatkowych termostatów - to działa prosto i niezawodnie a koszt inwestycyjny jest niski i utrzymanie tanie.

 

I jeszcze taka wada lub zaleta, że jest duża bezwładność. Temperatura jest wszędzie taka sama, nie ma opcji regulacji per pomieszczenie, ochładzania na noc, bo po prostu bezwładność nie pozwala.

 

właśnie chciałbym mieć regulację temperatury w sypialni... na noc sobie przykręcić mniej np... u dzieci zrobić cieplej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, jetbang napisał:

 

albo miec ciasteczko albo zjeść ciasteczko  ..

są fajne regulatory które pozwalają na oddzielne nawet przez internet reulowanie kazdego z obiegów czy tez programowanie terminowe ... ale to wkraczamy w kosmiczne ceny ...

jakie ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, jetbang napisał:

są fajne regulatory które pozwalają na oddzielne nawet przez internet reulowanie kazdego z obiegów czy tez programowanie terminowe ... ale to wkraczamy w kosmiczne ceny ...

 

Tylko, że w przypadku podłogówki to g...o daje, bo bezwładność jest spora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wojtas_BB napisał:

Też stałem przed takim dylematem, z tym, że u mnie nie bardzo jest gdzie założyć na dole grzejniki, musiałyby być albo wąskie i długie albo wysokie i wąskie. Do tego chcieliśmy podłogę drewnianą.

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, zdecydowaliśmy, że będzie jednak podłogówka na dole i płytki góra na grzejnikach.

 

Ja mam tak samo - na górze grzejniki, na dole podłogówka. Ale kosztem skomplikowanej instalacji - sprzęgło hydrauliczne, dwa mieszacze, dwie pompy, regulator, który to ogarnia.

No i nie działa to tak ekonomicznie, jakby była sama podłoga.

Dodatkowy koszt to prąd na pompy obiegowe (całkiem sporo watów razem idzie), temperatura powrotu ze sprzęgła nie pozwala na optymalną kondensację.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, 62545tomasz napisał:

jakie ceny?

 

 

http://instaltechnik.pl/wp-content/uploads/Uponor-katalog-ogrzewanie-chłodzenie.pdf

 

 

a tu sobie skompletuj sterowniki plus zasilanie plus zawory z siłownikami plus centralka plus układ z mieszaczami .... do tego koszt doprowadzenia prądu do każdego punktu (kable esy itp itd ... )  .... wyjdzie sporo $$$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, maras77 napisał:

 

Ja mam tak samo - na górze grzejniki, na dole podłogówka. Ale kosztem skomplikowanej instalacji - sprzęgło hydrauliczne, dwa mieszacze, dwie pompy, regulator, który to ogarnia.

No i nie działa to tak ekonomicznie, jakby była sama podłoga.

Dodatkowy koszt to prąd na pompy obiegowe (całkiem sporo watów razem idzie), temperatura powrotu ze sprzęgła nie pozwala na optymalną kondensację.

 

 

gdybyś robił raz jeszcze, to jakbyś teraz to ogarnął?

Samą podłogówką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 62545tomasz napisał:

gdybyś robił raz jeszcze, to jakbyś teraz to ogarnął?

Samą podłogówką?

 

Ja musiałem tak zrobić, bo grzejniki już były a remont robiłem na dole domu i tam nie było nic. Więc musiałem dopasować nowe do starego. po nauczeniu się, jak to działa udało się ustalić komfortowe nastawy automatyki.

 

Gdybym robił nowy dom to chyba bym dał podłogówkę po całości, z jednym obiegiem. Oczywiście zakładając, że dom jest ciepły, okna trzyszybowe K=0,5 , wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Bo tylko wtedy podłoga grzeje niskotemperaturowo.  Przykładowo teraz podłoga ma 22,6 stopnia a powietrze 22,2. A nawiew z wentylacji 19 stopni.

Do tego elektryczne drabinki w łazienkach.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja? To masz na myśli?

Nie przeszkadzało by Ci to, że nie da się zmienić temperatury w sypialni na chłodniejszą np... czy coś.?

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobniekiem wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, 62545tomasz napisał:

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja? To masz na myśli?

Nie przeszkadzało by Ci to, że nie da się zmienić temperatury w sypialni na chłodniejszą np... czy coś.?

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobniekiem wody?

Wentylacja z rekuperatorem. I filtrem powietrza wyłapującym cząstki smogu.

20171226_173626.jpg

 

Próbowaliśmy na górze, tam gdzie są grzejniki zmieniać temperatury na noc, ale to nie było fajne. Ustawiona jest stała temperatura całą dobę. Ale to już kwestia upodobań.

 

Kocioł kondensacyjny z zasobnikiem ogarnie zarówno CWU jak i podłogówkę.

 

Nie robiłbym też żadnego kominka ( u siebie zlikwidowałem )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, maras77 napisał:

Nie robiłbym też żadnego kominka ( u siebie zlikwidowałem )

 

a teraz ja zapytam ... dlaczego ...

 

nie miałem w poprzednim ale teraz w nowym chce mieć ... taki z kumulacją ciepla i dgp ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jetbang napisał:

 

a teraz ja zapytam ... dlaczego ...

 

nie miałem w poprzednim ale teraz w nowym chce mieć ... taki z kumulacją ciepla i dgp ....

 

A co jeszcze będziesz robił oprócz kominka?

Jak wentylację mechaniczną, to masz 2x więcej kanałów, kwestie dostarczania powietrza, specjalny szczelny wkład .

Jak robisz bufor to masz superkomplikację hydrauliki.

Jak masz podłogówkę z jej bezwładnością, to kominek słabo się wpisuje w komfort, bo jak go rozpalisz, to robi się gorąco.

 

Jak masz szczelny, energooszczędny dom, to kominek pięknie niszczy bilans cieplny - masz olbrzymi dopływ ciepła, który zostaje w domu. Musisz go przekierować w bufor - a to już koszty. I to spore.

Jak u mnie działa piekarnik lub suszarka kondensacyjna, to już robi się znacząco cieplej. A jakbym kominek rozpalił, to pewnie parę stopni miałbym więcej w domu.

 

Przyczyną bezpośrednią u mnie likwidacji istniejącego kominka było to, że wykorzystałem istniejące kanały od DGP do wentylacji mechanicznej, kanał kominowy też poszedł na potrzeby wentylacji (wsadzona ocynkowana rura powietrzna pomiędzy piętrami, czerpnia powietrza na dachu)

I nie chcieliśmy robić z domu kotłowni. U teściów jest super kominek z DGP i nie ma bata - zawsze przy dokładaniu zadymi i smród się niesie po domu. Nie mówiąc o tym, że trzeba mieć składzik drewna w salonie, z którego się kurzy i wychodzą robaki. A jak się skończy drewno, to czy mróz i deszcz, trzeba dymać z taczką po drewno do drewutni. I czyszczenie szyby - też nie jest to przyjemna praca, a konieczna i częsta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, maras77 napisał:

A co jeszcze będziesz robił oprócz kominka?

 

jako ogrzewanie ... zwykłe c.o. grzejnikowe + piec gazowy i tyle ... nic wiecej ... dom ma być parterowy jako dwa oddzielne budynki i dwie oddzielne strefy - prv i publiczna

 

11 minut temu, maras77 napisał:

Jak masz szczelny, energooszczędny dom, to kominek pięknie niszczy bilans cieplny - masz olbrzymi dopływ ciepła, który zostaje w domu. Musisz go przekierować w bufor - a to już koszty. I to spore.

Jak u mnie działa piekarnik lub suszarka kondensacyjna, to już robi się znacząco cieplej. A jakbym kominek rozpalił, to pewnie parę stopni miałbym więcej w domu.

 

szczelny na maxa nie ... na pewno wiecej bedzie kanałów wentylacyjnych wywiewnych  otwartych na maxa w lecie a w zimie przytłumionych . natomiast nie chce rekuperacji i innych rzeczy

 

kominek ma pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w okresach gdzie jest nie do końca zimno i nie do końca ciepło plus rekreacja w lecie jak i w zimie

 

18 minut temu, maras77 napisał:

U teściów jest super kominek z DGP i nie ma bata - zawsze przy dokładaniu zadymi i smród się niesie po domu. Nie mówiąc o tym, że trzeba mieć składzik drewna w salonie, z którego się kurzy i wychodzą robaki. A jak się skończy drewno, to czy mróz i deszcz, trzeba dymać z taczką po drewno do drewutni. I czyszczenie szyby - też nie jest to przyjemna praca, a konieczna i częsta.

 

 

to akurat nie problem że coś zapachnie jak zapachnie ... drewno nosić też nie problem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maras77 napisał:

 

U mnie podłoga ma +1 stopień do temperatury powietrza w pomieszczeniu. Zupełnie nie czuć grzania. Ale wszędzie mam ceramikę i brak dywanów.

Co do skomplikowania układu - jak się da układ prosty, z samą podłogą, bez drabinek, zaworków, dodatkowych termostatów - to działa prosto i niezawodnie a koszt inwestycyjny jest niski i utrzymanie tanie.

I tu mam pytanie.

Ja mam czesc domu w podlogowce systemem o jakim @jetbang pisał, na powrocie ze zwykłych kaloryferów.

Podłoga jest ciepła nazwijmy to proporcjonalnie do ciepła kaloryfera zwykłego i całkiem miło (choć ponoć niezdrowo) się po tym drepcze w skarpetkach.

 

Kumpel zrobił teraz 100% domu w podlogowce, oczywiście wszędzie płytki itd. (sterowanie oddzielnie dla każdego pomieszczenia, o ile się nie myle +-4 stopnie od głównego sterownika).

Tyle, że w skarpetach to tam se nie pochodzę, w pomieszczeniu +22 - w nogi zimno, podkręca na +24 - w nogi nadal zimno (za to ponoć zdrowo).

 

Jego zdaniem tak ma być. No właśnie, tak ma być czy coś spaprali mu majstrzy?

 

Jeżeli to tak ma działać, to wolę już swój powrót i drewniane podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZUBERTO napisał:

I tu mam pytanie.

Ja mam czesc domu w podlogowce systemem o jakim @jetbang pisał, na powrocie ze zwykłych kaloryferów.

Podłoga jest ciepła nazwijmy to proporcjonalnie do ciepła kaloryfera zwykłego i całkiem miło (choć ponoć niezdrowo) się po tym drepcze w skarpetkach.

 

Kumpel zrobił teraz 100% domu w podlogowce, oczywiście wszędzie płytki itd. (sterowanie oddzielnie dla każdego pomieszczenia, o ile się nie myle +-4 stopnie od głównego sterownika).

Tyle, że w skarpetach to tam se nie pochodzę, w pomieszczeniu +22 - w nogi zimno, podkręca na +24 - w nogi nadal zimno (za to ponoć zdrowo).

 

Jeżeli to tak ma działać, to wolę już swój powrót.

Różnica jest w szczelności i energochłonności domu.

Kolega ma pewnie energooszczędny dom i podłoga lekko grzeje. Ty masz pewnie przewiewy i dlatego możesz miec ciepłą podłogę i znośną temperaturę.

Kolega gdyby nagrzał podłogędo punktu czucia ciepła to by miał ze 26 stopni w domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maras77 napisał:

 

Ja musiałem tak zrobić, bo grzejniki już były a remont robiłem na dole domu i tam nie było nic. Więc musiałem dopasować nowe do starego. po nauczeniu się, jak to działa udało się ustalić komfortowe nastawy automatyki.

 

Gdybym robił nowy dom to chyba bym dał podłogówkę po całości, z jednym obiegiem. Oczywiście zakładając, że dom jest ciepły, okna trzyszybowe K=0,5 , wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Bo tylko wtedy podłoga grzeje niskotemperaturowo.  Przykładowo teraz podłoga ma 22,6 stopnia a powietrze 22,2. A nawiew z wentylacji 19 stopni.

Do tego elektryczne drabinki w łazienkach.

 

 

 

a powiedz jaki piec bys kupil?

jednofunkcyjny kondensacyjny z zasobnikiem?

robiłbyś cyrkulacje?

nie wiem czy dobrze rozumuje...zasobnik = woda ciepla w baniaku, ale jak nie ma cyrkulacji to i tak cos musze spuscic z instalacji, pewnie tyle samo ile zejdzie do momentu odpalenia sie pieca dwufunkcyjnego? Cyrkulacja czytam, ze koszt jej jest drogi... ze taniej wychodzi spuscic wode z instalacji i odczekac az sie piec odpali... nie bardzo wiem w co isc... ma byc tanie w eksploatacji...

jak piec jednofunkcyjny + zasobnik to chyba i cyrkulacja by sie przydala? Bo po co kociol z zasobniekiem bez cyrkulacji jak i tak by uzyskac ciepla wode trzeba spuscic troszke z rur? To juz moze lepiej dwufunkcyjny kociol? Sam nie wiem, metlik mam...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, 62545tomasz napisał:

a powiedz jaki piec bys kupil?

jednofunkcyjny kondensacyjny z zasobnikiem?

robiłbyś cyrkulacje?

nie wiem czy dobrze rozumuje...zasobnik = woda ciepla w baniaku, ale jak nie ma cyrkulacji to i tak cos musze spuscic z instalacji, pewnie tyle samo ile zejdzie do momentu odpalenia sie pieca dwufunkcyjnego? Cyrkulacja czytam, ze koszt jej jest drogi... ze taniej wychodzi spuscic wode z instalacji i odczekac az sie piec odpali... nie bardzo wiem w co isc... ma byc tanie w eksploatacji...

jak piec jednofunkcyjny + zasobnik to chyba i cyrkulacja by sie przydala? Bo po co kociol z zasobniekiem bez cyrkulacji jak i tak by uzyskac ciepla wode trzeba spuscic troszke z rur? To juz moze lepiej dwufunkcyjny kociol? Sam nie wiem, metlik mam...

 

 

 

Nie piec tylko kocioł ;)

 

Ja osobiście brałbym jednofunkcyjnego z zasobnikiem, np termeta Gold. U mnie jest kocioł dwufunkcyjny przerobiony na jednofunkcyjny w czasie remontu, bo dwufunkcyjność to był dramat użytkowy.

Cyrkulację zrób, najwyżej nie uruchomisz, lub potem nie będziesz włączał. Koszt samej instalacji jest bardzo niski na etapie budowy. to po prostu dodatkowa rurka.

Co do różnicy cyrkulacja  a kocioł dwufunkcyjny - to stałość temperatury wody oraz co się dzieje po zakręceniu wody na chwilę.

 

Jak miałem instalację jako dwufunkcyjną, to woda miała różną temperaturę zależnie od przepływu oraz po zakręceniu wody na chwilę potem znów była przez moment zimna woda.

Po dołożeniu zasobnika, zaworu dwudrogowego i zaszpuntowaniu CWU w kotle układ stał się typowym jednofunkcyjnym i teraz nikt nie narzeka, że jest zimna woda.

Teraz może są lepsze kotły dwufunkcyjne. Na pewno są dobre kotły dwufunkcyjne z małym zasobnikiem buforowym w środku - ale wychodzi drożej niż jednofunkcyjny + zasobnik.

 

Tego Golda może kiedyś kupie, jak skończy się mój teraźniejszy kocioł Ulrich, który skończyć się nie chce.

 

Zwróć jeszcze uwagę, na to, że na wybór kotła 2f lub 1f z zasobnikiem ma konstrukcja reszty domu.

Jak masz dom energooszczędny z rekuperatorem, to w przypadku 1F+ zasobnik+cyrkulacja to i tak całe ciepło strat zostaje w domu i o tyle mniej musisz ogrzać chałupę.

 

Ja mam rekuperator, kocioł i zasobnik jest w łazience więc wszystko zostaje w domu.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bielaPL napisał:
12 godzin temu, przemty napisał:
Także podpinam się pod pytanie, dlaczego nie robić podpodłogowki?

Choroby. Podłogowka jest nienaturalna. Źródło ciepła bijące od dołu na dłuższą metę może mieć negatywne skutki. To są zdania różnych szamanów itp. Ale jak się zastanowić to rzeczywiście jest to dla naszego organizmu sytuacja niebyt normalna.

Dobrze wykonana podłogówka w dobrze ocieplonym domu nie jest gorąca, czy nawet ciepła, nie jest zimna i tyle.

11 godzin temu, jetbang napisał:

 

opisze ryzyka które są związane z podłogówkami

 

1.  prawidłowe dla zdrowia jest rozkład temperatury w skali pomieszczenia ciaplej na dole chłodniej na górze - o ile dobrze pamietam około 28 ...max 30 st C na podłodze jest tym co jest finałem i korzystnym dla zdrowia ... wiecej bedzie niekorzystne  ...

Tak wyglądają rozkłady temperatur przy różnych ogrzewaniach

ogrzewanie_podlogowe.jpg

11 godzin temu, jetbang napisał:

2. przy tych temperaturach w wiekszości kraju nie osiagnie się  pokrycia ciepła na ilość konieczną do tego by było ciepło w pomieszczeniu - wiec podnosi sie temperature podłogi co powoduje lawinowy ruch powietrza i nadmierne krążenie kurzu z podłogi

Jedyny problem, który może wystąpić, to kłopot z nagrzaniem łazienki. Można wspomóc się ogrzewaniem ściennym, albo grzejnik z grzałką elektryczną.

11 godzin temu, jetbang napisał:

3. to jeśli krąży kurz to zwieksza sie ryzyko chorób układu oddechowego

Nie ma żadnego krążącego kurzu, za mała różnica temperatur. Nasyp sobie kurzu na rękę (temperatura powierzchni 36,6) i zobacz czy kurz się będzie unosił.

11 godzin temu, jetbang napisał:

4. spora ilość podłogówek kończy pod podłogą drewniana która jest dobrym izolatorem - to że są panele czy inne drewna "przeznaczone dla podłogówki" to oznacza tylko tyle że mają ciut lepsze parametry a i tak izolują ... wiec jeśli podłogówka to albo kamień albo ceramika na podłogach żadengo drewna , paneli itp - inaczej ciepło sie pakuje w beton

Nie ma problemu, wystarczy zrobić obliczenia i dobrze dobrać długości pętli

11 godzin temu, jetbang napisał:

5. żeby zrobic dobrą podłogówkę to trzeba by robić bardzo dokładne pętle, odpowiednie mieszanie plus dobra automatyka - tak by uzyskać jednolite grzanie, do tego odpowietnio zdylatowane obszary posadzki , pokrycie betonem itp itd ...

Wystarczy, że wykonawca robi z głową 

 

6 godzin temu, maras77 napisał:

I jeszcze taka wada lub zaleta, że jest duża bezwładność. Temperatura jest wszędzie taka sama, nie ma opcji regulacji per pomieszczenie, ochładzania na noc, bo po prostu bezwładność nie pozwala.

 

Możesz regulować na rozdzielaczach, spokojnie osiągniesz różne temperatury, choć bezwładność dalej zostanie.

 

6 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

Też stałem przed takim dylematem, z tym, że u mnie nie bardzo jest gdzie założyć na dole grzejniki, musiałyby być albo wąskie i długie albo wysokie i wąskie. Do tego chcieliśmy podłogę drewnianą.

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, zdecydowaliśmy, że będzie jednak podłogówka na dole i płytki góra na grzejnikach.

Oj... te grzejniki to był średni pomysł.

 

5 godzin temu, 62545tomasz napisał:

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja? To masz na myśli?

Nie przeszkadzało by Ci to, że nie da się zmienić temperatury w sypialni na chłodniejszą np... czy coś.?

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobniekiem wody?

Bez problemu ustawisz sobie w sypialni stałe 18 stopni, a w salonie 21.

 

3 godziny temu, jetbang napisał:

nie miałem w poprzednim ale teraz w nowym chce mieć ... taki z kumulacją ciepla i dgp ....

Żeby to zrobić dobrze, trzeba wydać sporo pieniędzy, które nigdy się nie zwrócą.

 

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

I tu mam pytanie.

Ja mam czesc domu w podlogowce systemem o jakim @jetbang pisał, na powrocie ze zwykłych kaloryferów.

Podłoga jest ciepła nazwijmy to proporcjonalnie do ciepła kaloryfera zwykłego i całkiem miło (choć ponoć niezdrowo) się po tym drepcze w skarpetkach.

 

Kumpel zrobił teraz 100% domu w podlogowce, oczywiście wszędzie płytki itd. (sterowanie oddzielnie dla każdego pomieszczenia, o ile się nie myle +-4 stopnie od głównego sterownika).

Tyle, że w skarpetach to tam se nie pochodzę, w pomieszczeniu +22 - w nogi zimno, podkręca na +24 - w nogi nadal zimno (za to ponoć zdrowo).

Jego zdaniem tak ma być. No właśnie, tak ma być czy coś spaprali mu majstrzy?

Jeżeli to tak ma działać, to wolę już swój powrót i drewniane podłogi.

Tak jest w nowych domach, temperatury zasilania są coraz niższe (koszty ogrzewania również). Podłoga nie jest zimna, ale w żadnym razie nie jest ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.