Skocz do zawartości

ucięcie okna... ?


exor

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro zostało wstawione (zmieściło się) to po co je zmniejszać?

Nie napisałeś jakie okno i o jakie zmniejszenie chodzi, może w jakimś starym, drewnianym, jedoszybowym dałoby się to zrobić ale w reszcie - nie.

 

Jak to sobie wyobrażasz? Przycinasz ościeżnicę, ramy, pakiet szyb, wypełniasz go z powrotem gazem, sklejasz i montujesz? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, exor napisał:

Przez to w kuchni będzie zbyt nisko blat (85cm).

To całkiem dobra wysokość blatu. Co prawda obecnie robi się także na 90cm. ale nawet dla mnie przy prawie 190cm. wzrostu 85cm. jest wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Joki napisał:

To całkiem dobra wysokość blatu. Co prawda obecnie robi się także na 90cm. ale nawet dla mnie przy prawie 190cm. wzrostu 85cm. jest wygodne.

 

oj, to chyba mało go używasz, albo jednak jest wyżej.

mam 192 wzrostu i tera mamy blat na 89,5 cm.

mogłoby byc wyżej........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyjdzie blat na 86 cm, musiałbym podwyższać wnękę okienną, ale zostawiłem jak jest na 4 porothermach i ciepły parapet, mimo, że jestem za wyższym blatem wybrałem kompromis, żonie będzie na pewno wygodniej na niższym ;)

 

jak masz okno typowe to spokojnie je sprzedaż na jakimś olx, próbuj kiedyś kolega tak pozbył się też złego wymiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, exor napisał:

Po co je zmniejszać - bo jest za duże. Przez to w kuchni będzie zbyt nisko blat (85cm). Nikt tego nie zauważył przed montażem.

1000zł psu pod ogon pójdzie.

 

A w projekcie jaką masz wysokość dolnej płaszczyzny otworu okiennego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, exor napisał:

 

oj, to chyba mało go używasz, albo jednak jest wyżej.

mam 192 wzrostu i tera mamy blat na 89,5 cm.

mogłoby byc wyżej........

Używam na co dzień. Świadomie zrobiłem dokładnie na 84. U mojej :piekna: jest 92 bo tak wyszło z szafek Ikea i też jest OK chociaż źle wygląda wyżej niż parapet. Żadne z nas nie dostrzega jednak praktycznej różnicy w użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.01.2018 o 19:22, exor napisał:

Tak, temat obcięcia okna, zmniejszenia. Za duże jest.

Wstawione niedawno, bo 2 mies temu.

Czy to jest osiągalne? Czy jednak nowe trzeba?

 

Teoretycznie da się zrobić ;] Tyle że szkło nowe, okucia nowe, rzeźby w 3,14 albo i więcej ;) Po prostu lepiej wrzucić w program nowy wymiar, wyciąć, zgrzać i zrobić nowe.

Zawsze możesz własną robocizną skuć nadproża parę cm i podnieść okno do góry ;l

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co je zmniejszać - bo jest za duże. Przez to w kuchni będzie zbyt nisko blat (85cm). Nikt tego nie zauważył przed montażem.
1000zł psu pod ogon pójdzie.
Miałem podobny problem - co prawda okno było zgodne z projektem, ale wylewka wyszła wyżej.

Przede wszystkim sprawdź, na jakiej wysokości od poziomu zero (wylewka plus okładzina, np. płytki) masz dolną krawędź skrzydła okiennego - to twój maks. Ja blat zrobiłem tak, że jest jednocześnie parapetem - nie udało się, by wszedł pod felc ościeżnicy, pod który parapet powinien wchodzić, ale zachowując wysokość 87cm (zmywarka 82cm, blat 4cm, płytki cm, pod szafki zastosowałem regulowane nóżki krótsze, niż wówczas oferowała Ikea - bodajże 11cm) mam jeszcze jakieś 2.5cm do skrzydła okiennego. 87cm dla mnie (mam 189cm wzrostu, żona 169cm) jest w porządku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam na co dzień. Świadomie zrobiłem dokładnie na 84. U mojej :piekna: jest 92 bo tak wyszło z szafek Ikea i też jest OK chociaż źle wygląda wyżej niż parapet. Żadne z nas nie dostrzega jednak praktycznej różnicy w użytkowaniu.
Zamieściła Ci się zmywarka? Najniższa, jaką znalazłem, to 82cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, DamianB napisał:

Całe zamurować, a w miejscu okna wkleić fototapetę z motywem jakiegoś ładnego krajobrazu w trakcie lata ;]

Fototapeta z właściwym oknem. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Olleo napisał:
22 godziny temu, Joki napisał:
Używam na co dzień. Świadomie zrobiłem dokładnie na 84. U mojej :piekna: jest 92 bo tak wyszło z szafek Ikea i też jest OK chociaż źle wygląda wyżej niż parapet. Żadne z nas nie dostrzega jednak praktycznej różnicy w użytkowaniu.

Pokaż więcej  

Zamieściła Ci się zmywarka? Najniższa, jaką znalazłem, to 82cm.

u mnie 85cm i nie bylo żadnego problemu zmywarką, jakiś Bosch...slabo szukasz widocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Olleo napisał:
22 godziny temu, Joki napisał:
Używam na co dzień. Świadomie zrobiłem dokładnie na 84. U mojej :piekna: jest 92 bo tak wyszło z szafek Ikea i też jest OK chociaż źle wygląda wyżej niż parapet. Żadne z nas nie dostrzega jednak praktycznej różnicy w użytkowaniu.

Pokaż więcej  

Zamieściła Ci się zmywarka? Najniższa, jaką znalazłem, to 82cm.

Nie montowałem ale to standardowa wysokość mebli z dużej sieci, więc byłoby dziwne żeby nie było przystosowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fatal napisał:

A pierdziu jeszcze nie słyszałem o cięciu okna :) jakieś nowości :) , wiem człowiek uczy się całe życie :)

 

Moje rozcinają i przekładają skrzydło na drugą stronę :lol:

Da się, tylko trzeba domówić trochę nowych profili alu :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jest 86cm...rozumiem że dla ciebie 1 cm to sprawa życia lub śmierci i o ten 1 centymetr  będziemy rozbijać gówno na atomy
Bynajmniej. To Ty miałeś ale do podanej przeze mnie wysokości zmywarki, a 86-4=82.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Olleo napisał:
3 godziny temu, 4thelement napisał:
dokładnie jest 86cm...rozumiem że dla ciebie 1 cm to sprawa życia lub śmierci i o ten 1 centymetr  będziemy rozbijać gówno na atomy

Bynajmniej. To Ty miałeś ale do podanej przeze mnie wysokości zmywarki, a 86-4=82.

Tak, ale ja ta zmywarkę podnosiłem do góry ...zerknę nas model i sprawdzi się ile ma wymiaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale ja ta zmywarkę podnosiłem do góry ...zerknę nas model i sprawdzi się ile ma wymiaru
Przyjmijmy, że te kilka lat temu nie znalazłem żadnej poniżej 82cm. Nie pamiętam, czy szukałem z dodatkowymi ale, jak gwarancja, czy cena.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Olleo napisał:

Miałem podobny problem - co prawda okno było zgodne z projektem, ale wylewka wyszła wyżej.

Przede wszystkim sprawdź, na jakiej wysokości od poziomu zero (wylewka plus okładzina, np. płytki) masz dolną krawędź skrzydła okiennego - to twój maks. Ja blat zrobiłem tak, że jest jednocześnie parapetem - nie udało się, by wszedł pod felc ościeżnicy, pod który parapet powinien wchodzić, ale zachowując wysokość 87cm (zmywarka 82cm, blat 4cm, płytki cm, pod szafki zastosowałem regulowane nóżki krótsze, niż wówczas oferowała Ikea - bodajże 11cm) mam jeszcze jakieś 2.5cm do skrzydła okiennego. 87cm dla mnie (mam 189cm wzrostu, żona 169cm) jest w porządku.

 

to ciekawe, zmierzyłem jak mówisz.

od chudziaka do dolnej krawedzi skrzydła okna.

wyszło mi 111cm.

czyli tera licząc tak: 111-17(docelowa podłoga)-2(odstęp blat-okno) = to mi daje 92cm.

czyli tyle może być do górnej powierzchni blatu?

tam nie musi być parapetu w ogóle - zamiast niego można blat tak wmontować pod okno?

 

 

 

IMG_20180123_151541.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Olleo napisał:
Godzinę temu, 4thelement napisał:
Tak, ale ja ta zmywarkę podnosiłem do góry ...zerknę nas model i sprawdzi się ile ma wymiaru

Przyjmijmy, że te kilka lat temu nie znalazłem żadnej poniżej 82cm. Nie pamiętam, czy szukałem z dodatkowymi ale, jak gwarancja, czy cena.

U mnie jest nowa Amica (od miesiaca stara poszła out) ma 82 cm plus blat 4cm . A ze była dopasowywana do wys blatu to musiałem ja podkrecic . Na zero z nóżkami miała 81 cm . A okna  nie da sie skócić . Roboty tyle co przy wyprodukowaniu nowego . Szyby zespolonej nie przerobisz itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest nowa Amica (od miesiaca stara poszła out) ma 82 cm plus blat 4cm . A ze była dopasowywana do wys blatu to musiałem ja podkrecic . Na zero z nóżkami miała 81 cm . A okna  nie da sie skócić . Roboty tyle co przy wyprodukowaniu nowego . Szyby zespolonej nie przerobisz itp.
Ile masz od podłogi do dolnej krawędzi skrzydła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Olleo napisał:
2 godziny temu, 4thelement napisał:
Tak, ale ja ta zmywarkę podnosiłem do góry ...zerknę nas model i sprawdzi się ile ma wymiaru

Przyjmijmy, że te kilka lat temu nie znalazłem żadnej poniżej 82cm. Nie pamiętam, czy szukałem z dodatkowymi ale, jak gwarancja, czy cena.

ten model

https://www.euro.com.pl/zmywarki-do-zabudowy/bosch-spv50e90eu.bhtml

81,5cm

 

zresztą wrzuciłem w wyszukiwarkę i ciężko znależć coś co ma więcej niż 82cm

https://www.euro.com.pl/zmywarki-do-zabudowy.bhtml

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, exor napisał:

 

to ciekawe, zmierzyłem jak mówisz.

od chudziaka do dolnej krawedzi skrzydła okna.

wyszło mi 111cm.

czyli tera licząc tak: 111-17(docelowa podłoga)-2(odstęp blat-okno) = to mi daje 92cm.

czyli tyle może być do górnej powierzchni blatu?

tam nie musi być parapetu w ogóle - zamiast niego można blat tak wmontować pod okno?

 

 

 

IMG_20180123_151541.jpg

w twoim przypadku tego rozwiązania bym się trzymał, wrzucić blat tak jak ma @Olleo pod okno i po sprawie - ale to rowiązanie ma kilka wad, mianowicie nie otworzysz okna jeśli coś stoi na blacie, lubi ciągnąć wilgoć przy oknie (tak jak właśnie u kolegi na przykładzie gdzie wypaczyło blat).

z drugiej strony jak zrobisz finalnie na 85-86cm to zostanie ci 8cm które będzie upierdliwie wykończyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz blat na równo zamiast dodatkowego parapetu - zresztą nie masz i tak wyjścia. Ile miałbyś wyżej parapet? 5cm? Takie same byłyby problemy z otwarciem okna, jak i przy blacie - coś musisz przesunąć.

Na "wypaczenie" aż tak nie patrz. Ja mam bardzo głęboką wnękę okienną - 40cm i to jest jakiś milimetr, może 1.5mm na takiej długości. W tej wnęce stoi ekspres przelewowy i czajnik elektryczny, a dziady nie tylko parują jak parowozy, to jeszcze żona co rusz coś wylewa. Blat jest olejowany, a nie lakierowany, więc trochę tej pary i wody chłonie.

Ten kawałek blatu jest przykręcony do całości tego typu śrubami:
https://m.leroymerlin.pl/elementy-mebli-i-okucia/okucia-i-zlacza-meblowe/zlacza-i-sruby-meblowe/zlacze-meblowe-do-blatu-100-mm-2-szt-sr-6-mm,p46495,l868.html
a pod nim jest warstwa styropianu, bo oczywiście otwór okienny za duży, więc na niczym się prawie nie opiera.

Wszędzie mam parapety drewniane (sosna lakierowana) i nigdzie takich problemów.

Jak masz 92cm, to jeszcze sporo zapasu - wciąż możesz zrobić zwykły parapet lub wyższy blat, co Ci pasuje. Masz już decyzję podjętą co do mebli? Bo to może Ci determinować wysokość blatu. Pamiętaj, że wysokość blatu, to wysokość nóżek, a to przekłada się na wysokość słupka (najwyższa szafka np. z piekarnikiem i mikrofalą), a to determinuje wysokość szafek wiszących. U mnie to też był problem, bo elektryk z kolei za nisko zrobił gniazdka nad szafkami wiszącymi i stojącymi i jak się nie obrócisz, dupa z tyłu ;)
31b2bb61fb4f51d33432e20d42846d07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Olleo napisał:
10 godzin temu, demoneczek napisał:
U mnie jest nowa Amica (od miesiaca stara poszła out) ma 82 cm plus blat 4cm . A ze była dopasowywana do wys blatu to musiałem ja podkrecic . Na zero z nóżkami miała 81 cm . A okna  nie da sie skócić . Roboty tyle co przy wyprodukowaniu nowego . Szyby zespolonej nie przerobisz itp.

Ile masz od podłogi do dolnej krawędzi skrzydła?

Akurat tego Ci nie powiem bo zmywarka jest w tzw ciągu mebli vis a vis okna i do tego jeszcze balkonowego . Mam wyjscie z kuchni na dwór . Chciałem Ci podac tylko orientacyjnie jak wygląda wys mebli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎23‎.‎01‎.‎2018 o 08:45, Fatal napisał:

A pierdziu jeszcze nie słyszałem o cięciu okna :) jakieś nowości :) , wiem człowiek uczy się całe życie :)

robiło się nie takie rzeczy

nie wiem jak z drewnianymi, ale w plastikowych zmniejszaliśmy wysokość:

potrzebne: 1 profil ościeżnicy (ramy) dolnej (małe prawdopodobieństwo ponownego wykorzystania odciętej cześci), 1 profil dolny dla każdego skrzydła okna, przeróbka pakietów szybowych (rozłożenie, skrócenie szyb i ramek, złożenie i osilikonowanie), czasem wymiana uszczelki (zależy jaka uszczelka i o ile się skraca okno) oraz dobry fachura, piła jednogłowicowa i zgrzewarka do profili pcv.

koszty były w zależności od rodzaju okna: od około 20% ceny okna (za skrócenie samego fixa) do około 60% ceny nowego okna w nowym wymiarze (przy skomplikowanym dużym oknie).

generalnie robota nieopłacalna i robiliśmy ją w bardzo wyjątkowych sytuacjach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, DZIDA napisał:

robiło się nie takie rzeczy

nie wiem jak z drewnianymi, ale w plastikowych zmniejszaliśmy wysokość:

potrzebne: 1 profil ościeżnicy (ramy) dolnej (małe prawdopodobieństwo ponownego wykorzystania odciętej cześci), 1 profil dolny dla każdego skrzydła okna, przeróbka pakietów szybowych (rozłożenie, skrócenie szyb i ramek, złożenie i osilikonowanie), czasem wymiana uszczelki (zależy jaka uszczelka i o ile się skraca okno) oraz dobry fachura, piła jednogłowicowa i zgrzewarka do profili pcv.

koszty były w zależności od rodzaju okna: od około 20% ceny okna (za skrócenie samego fixa) do około 60% ceny nowego okna w nowym wymiarze (przy skomplikowanym dużym oknie).

generalnie robota nieopłacalna i robiliśmy ją w bardzo wyjątkowych sytuacjach

 

Kazde ponownie zgrzanie powoduje zmiane wymiarów, ale jest to do przejscia . Ale z szybami to jakis żart . Szyby sa zespalane w sterylnych warunkach ,w ramkach jest okreslona ilosc absobera a silikon i szyba zespolona to juz masakra, To jest zabronione , silikon rozpuszcza tiokol czyli to czarne naokoło pakietu i szyba sie rozszczelnia. I nastepnie kwestia argonu , jak chcesz napelnic pakiet? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, demoneczek napisał:

Kazde ponownie zgrzanie powoduje zmiane wymiarów, ale jest to do przejscia . Ale z szybami to jakis żart . Szyby sa zespalane w sterylnych warunkach ,w ramkach jest okreslona ilosc absobera a silikon i szyba zespolona to juz masakra, To jest zabronione , silikon rozpuszcza tiokol czyli to czarne naokoło pakietu i szyba sie rozszczelnia. I nastepnie kwestia argonu , jak chcesz napelnic pakiet? 

co do wymiarów to tak jak napisałem: dobry fachura załatwił temat


wtedy gdy się tym zajmowaliśmy wersje szyb z argonem były tylko w dużych fabrykach.... my robiliśmy wersję "bez gaziu" (o czym klienci oczywiście wiedzieli) i pakiety robiliśmy sami od podstaw: cięliśmy i kleiliśmy na miejscu - dopiero z czasem zamawialiśmy gotowe pakiety ....

 

w cudzysłowiu silikon .... oczywiście że to nie był taki jak do uszczelnień w łazience :] tylko specjalny dedykowany do pakietów szybowych - bodajże z Den Bravena braliśmy :] mielismy świetnego szklarza, który elegancko potrafił niemal wszystko zrobić z szybami zespolonymi i nigdy z tego tytułu nie było reklamacji; a reszta nie problem: sorbent mieliśmy na kilogramy :], ramki na metry - jak trzeba było zmienić nie problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DZIDA napisał:

co do wymiarów to tak jak napisałem: dobry fachura załatwił temat


wtedy gdy się tym zajmowaliśmy wersje szyb z argonem były tylko w dużych fabrykach.... my robiliśmy wersję "bez gaziu" (o czym klienci oczywiście wiedzieli) i pakiety robiliśmy sami od podstaw: cięliśmy i kleiliśmy na miejscu - dopiero z czasem zamawialiśmy gotowe pakiety ....

 

w cudzysłowiu silikon .... oczywiście że to nie był taki jak do uszczelnień w łazience :] tylko specjalny dedykowany do pakietów szybowych - bodajże z Den Bravena braliśmy :] mielismy świetnego szklarza, który elegancko potrafił niemal wszystko zrobić z szybami zespolonymi i nigdy z tego tytułu nie było reklamacji; a reszta nie problem: sorbent mieliśmy na kilogramy :], ramki na metry - jak trzeba było zmienić nie problem...

Spoko zwracam honor , widze ze na ówczesne warunki mieliscie jakas wiedzę . Teraz by to nie przeszło :oki: Zresztą relatywnie do zarobków okna sa teraz duzo tansze niz np 98-99 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, demoneczek napisał:

Spoko zwracam honor , widze ze na ówczesne warunki mieliscie jakas wiedzę . Teraz by to nie przeszło :oki: Zresztą relatywnie do zarobków okna sa teraz duzo tansze niz np 98-99 r.

w lata trafiłeś idealnie :]

małą firma ale na lokalnym rynku trzaskaliśmy tyle zamówień (dzięki dobremu stosunkowi jakości do ceny) że był okres że robiliśmy na 3 zmiany :]

ponieważ nie mieliśmy automatycznej linii tylko wszystko ręcznie składane i cięte to w dobrej cenie mieliśmy wszelką nietypówkę (nie mieliśmy dopłaty żadnej za nietypówkę tylko liczone było wprost z powierzchni bo czy typowy rozmiar czy nie i tak tyle samo trwało zrobienie) i dlatego firmy sporo od nas brały na przetargi: np: większość okolicznych szkół do dziś ma nasze okna :].

Potem szefostwo przegapiło idealny moment na rozwój i rozbudowę, konkurencja wystrzeliła do przodu a firma została na starym poziomie. Ja poszedłem dalej ale ztcw firma dalej się nie rozwinęła i jakoś ciągnie... ale to już nie to...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.