Skocz do zawartości

Split Innova Solid do grzania, hit czy kit?


ZUBERTO

Rekomendowane odpowiedzi

No zalecenie producenta to raz

Dwa nie znam nikogo kto po zainstalowaniu klimatyzacji używa jest 2 miesiące w roku, serio.

A jak używa, to się brudzi.

Jak się brudzi, to zaczyna to wpływać na zachowanie czynnika, a ten w konsekwencji zabija sprężarkę.

I zapewniam Cię, NIKT w cenie serwisu, NIE wymieni Ci sprężarki.

Chyba, że była na gwarancji, to inny temat (wyżej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, technix napisał:

No zalecenie producenta to raz

Dwa nie znam nikogo kto po zainstalowaniu klimatyzacji używa jest 2 miesiące w roku, serio.

A jak używa, to się brudzi.

Jak się brudzi, to zaczyna to wpływać na zachowanie czynnika, a ten w konsekwencji zabija sprężarkę.

I zapewniam Cię, NIKT w cenie serwisu, NIE wymieni Ci sprężarki.

Chyba, że była na gwarancji, to inny temat (wyżej)

Pisałem o 2-3 tygodniach użytkowania w okresie letnim więc narzucenie 2 przeglądów uważam za bzdurę, bo jeden z nich wypada przed/po okresie nieużytkowym.

Producent zaleca, bo wiadomo, że jak ktoś ma to może na okrągło używać, a im więcej serwisów tym dla niego pewniejszy temat, że urządzenie gwarancję bezawaryjnie przeżyje. Tym samym zapewnia też dochody swoim serwisom.

Powinny być liczone godziny pracy sprzętu.

Ile serwisów rocznie robią w ciepłym klimacie gdzie klima pracuje non stop, 12?

 

Ty z cenami to celowo tak chaotycznie piszesz żeby ciężko było się połapać?

Napisałeś, że serwis przy multisplicie to jednostka zewnętrzna 250 + każda wewnętrzna 150.

W przypadku @spad 4 szt. Daje to w roku 1700zł za serwis.

Przy 4 pojedynczych 350 zestaw czyli rocznie 2800 za serwis.

Gwarancji masz 5 lat lat nie rok, więc cena x5.

Ile tych sprężarek się wysra w 5 lat, dużo, straszne guano musi być?

Ile kosztuje sprężarka skoro prawdopodobnie w tej cenie spokojnie kupi całą jednostkę?

 

Napatrzyłem siękiedyś trochę na serwis klim w robocie i tak zastanawiam się za co tam 350zł biorą? Wpada koleś, poświeca kilka minut na sztukę i go nie ma.

To gość przy kotle gazowym siedział u mnie ostatnio chyba 2 czy 3h i wystawił kwit na 240zł.

Dodatkowo pisałeś coś o płatności za naprawę gwarancyjną (tu nie pamiętam czy chodziło Ci o cenę serwisu czy tylko dojazdu, a może coś źle zrozumiałem).

Ja rozumiem, że każdy chce dużo zarabiać, bez 1000 nie wychodzić z domu, ale to jawne walenie w pręta jest.

Nie mam tu nic do Ciebie, tak ta branża ma i już.

 

W 2 roku użytkowania padła mi tacka ociekacza czy jak to tam nazywacie, serwis robiony prywatnie za grosze więc temat robiony bez gwarancji, zapłaciłem 400zł i dostałem całą nową jednostkę wewnętrzną.

 

Podobnie miałem z kserokopiarką, przy kupnie ustalono serwis co 10 tys kopii lub 6 miesięcy.

Mówię im, że ja rocznie klepnę 5 tysi to może serwis 1x na rok.

Nie da się, ok niech będzie.

Przywożą sprzęt, a tam w papierach wpisany serwis co 10 tysi i 5 miesięcy.

Wburwiony kazałem im go zabierać, to łaskawie powrócili do ustaleń.

 

 

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, technix napisał:

Co to jest wg Ciebie PC powietrze -powietrze?

Przykładowy link poproszę 

 

Daikin SkyAir https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/klimatyzacja-komercyjna/sky-air-bluevolution.html

a tutaj handlowiec https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-skyair-rzqgl-i-ogrzewanie-nadmuchowe/

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Napatrzyłem siękiedyś trochę na serwis klim w robocie i tak zastanawiam się za co tam 350zł biorą? Wpada koleś, poświeca kilka minut na sztukę i go nie ma.

 

Serwisanci i firmy ich zatrudniające muszą z czegoś żyć :oki:

"Profesjonalny" serwis przyjeżdżający do mnie do biura do klimy wyciąga filtr, oczyszcza go i dezynfekuje, podobnie z tacką na skropliny. Następnie podnosi klapkę od jednostki wewnętrznej, wali pianką dezynfekującą i czeka na jej wyschnięcie. Z jednostki zewnętrznej wybiorą grubsze zanieczyszczenia i koniec roboty.

To tak wielka filozofia, że w domu nie przyszło mi do głowy, aby dzwonić po "specjalistę" tylko kupiłem zestaw do dezynfekcji i "serwisy" robię sam, nawet dokładniej, bo zdejmuję obudowę i mam lepszy dostęp do parownika.

 

P.S. Słyszałeś, że np. niektóre firmy od fotowoltaiki też wymusiły na klientach roczne przeglądy pod groźbą utraty mitycznej gwarancji? :hehe:

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, open napisał:

P.S. Słyszałeś, że np. niektóre firmy od fotowoltaiki też wymusiły na klientach roczne przeglądy pod groźbą utraty mitycznej gwarancji? 

Na prąd sam mam papiery, na gazy nie i wolę się w nie nie pchać.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano...
Chyba, że padnie sprężarka, a gwarancji nie będzie.
A paść może w wyniku częstych błędów montażowych.
Ale jak chcesz
BTW
a rozrząd po co wymieniasz?
Nie lepiej silnika jak padnie czy ogólnie auta?
Jakby rozrząd przy aucie za 50 tysi kosztowal 40 tysi i mam go robić co 5 lat to bym nie wymieniał. Bo 2800 rocznie za serwis czterech jednostek to nawet jakbym miał co rok wymianę całego splita lub jednostki zew. to nadal mniejszy wydatek niż naprawa gwarancyjna w ramach utrzymania serwisu.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, punktak napisał:

Aha

Powiem krótko, bo czasu brak

PIEPSZENIE

dziękuję 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha
Powiem krótko, bo czasu brak
PIEPSZENIE
dziękuję 
 
 
 
Sorry ale to Ty spadłeś z sufitu z tymi cenami za przegląd I ich czestotliwosc.

Mam w firmie ponad 100 jednostek w bardzo różnych konfiguracjach i golili nas tacy "fachofcy" straszac utrata gwaracji.

Zrobiliśmy sobie wewnetrze f-gazy i sami to obsługujemy za ułamek tej kwoty.

W domu sam ogarniam ten "profesjonalny" serwis w 15min

A prawdopodobieństwo padu sprężarki jest znikome i mam prawo tak sądzić patrząc na próbkę jaka mam na codzien w firmie.
  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę cytował zapracowanego kolegi fachowca - bo jego czas jest cenny, ale z jakiegoś powodu  ktoś rozróżnia pompę ciepła powietrze-powietrze od klimatyzatora. Jakiego - podatkowego czy technicznego.... W sumie czemu lodówka i  klimatyzator nie nazywają się pompą ciepła - przecież działają na takiej samej zasadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ppmarian napisał:

Sorry ale to Ty spadłeś z sufitu z tymi cenami za przegląd I ich czestotliwosc.

Skoro znajduje naiwniaków to ich kroi, pewnie wychodzi z założenia, ze barany są po to, by je strzyc i to regularnie:hehe:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2022 o 03:17, technix napisał:

Dlaczego bez PV nie opłacalne?

Koszty eksploatacji niższe o jakieś 20%w stosunku do kotła gazowego kondensacyjnego, a koszt zakupu może że, ale klim już nie kupujesz 

Tylko to chyba na dziś liczone, bo co będzie za rok albo 5 to chyba nikt nie wie-mam na mysli ceny energii elektrycznej, bo dziś są sporo dotowane dla odbiorców domowych, raczej będą spore podwyżki:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, volf6 napisał:

Tylko to chyba na dziś liczone, bo co będzie za rok albo 5 to chyba nikt nie wie-mam na mysli ceny energii elektrycznej, bo dziś są sporo dotowane dla odbiorców domowych, raczej będą spore podwyżki:hmm:

Dokładnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, punktak napisał:

Nie będę cytował zapracowanego kolegi fachowca - bo jego czas jest cenny, ale z jakiegoś powodu  ktoś rozróżnia pompę ciepła powietrze-powietrze od klimatyzatora. Jakiego - podatkowego czy technicznego.... W sumie czemu lodówka i  klimatyzator nie nazywają się pompą ciepła - przecież działają na takiej samej zasadzie.

Widziałeś NORMALNY dom, ogrzewany tylko powietrzem z anemostatów? Chciałbyś w takim mieszkać?

Jak zdobędziesz nieco wiedzy na temat ogrzewnictwa, to zapraszam do MERYTORYCZNEJ dyskusji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ppmarian napisał:

Sorry ale to Ty spadłeś z sufitu z tymi cenami za przegląd I ich czestotliwosc.

Mam w firmie ponad 100 jednostek w bardzo różnych konfiguracjach i golili nas tacy "fachofcy" straszac utrata gwaracji.

Zrobiliśmy sobie wewnetrze f-gazy i sami to obsługujemy za ułamek tej kwoty.

W domu sam ogarniam ten "profesjonalny" serwis w 15min

A prawdopodobieństwo padu sprężarki jest znikome i mam prawo tak sądzić patrząc na próbkę jaka mam na codzien w firmie.

Otóż to.

Właśnie dlatego mam stale powiększające się grono Klientów.

Oni już po tym etapie w historii "15 minutowych" przeglądów.

Teraz chcą mieć raz a dobrze.

BTW dla wszystkich z AK (czyt. nie wiem wiem wypowiem się).

Przegląd dwa razy w roku jest wymagany przez PRODUCENTA urządzeń W TRAKCIE TRWANIA GWARANCJI, a nie przeze mnie.

Poza tym sorry, ale u mnie przegląd nie trwa 15 minut.

15 minut to ja mogę opowiadać o przeglądzie, jego zakresie, korzyściach, następstwach, a nie go wykonać.

Nie patrz na to, co widzisz w firmie.

Tam przeglądy są FIKCJĄ

Firmy stać, aby co rusz wymieniać urządzenia, ludzie prywatni wolą stały roczny równy koszt i spokój na lata.

Tak dla ciekawskich, właśnie we wy jadę na przegląd.

3 sztuki SPLIT

Klient do mnie, czy w godzinę się wyrobię, a ja mu mówię, że planuję cały dzień (dotychczas przeglądy robione za stówkę, bez jednostki zewnętrznej).

Wiem co mnie czeka, dlatego zaplanowałem cały dzień.

Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to.
Właśnie dlatego mam stale powiększające się grono Klientów.
Oni już po tym etapie w historii "15 minutowych" przeglądów.
Teraz chcą mieć raz a dobrze.
BTW dla wszystkich z AK (czyt. nie wiem wiem wypowiem się).
Przegląd dwa razy w roku jest wymagany przez PRODUCENTA urządzeń W TRAKCIE TRWANIA GWARANCJI, a nie przeze mnie.
Poza tym sorry, ale u mnie przegląd nie trwa 15 minut.
15 minut to ja mogę opowiadać o przeglądzie, jego zakresie, korzyściach, następstwach, a nie go wykonać.
Nie patrz na to, co widzisz w firmie.
Tam przeglądy są FIKCJĄ
Firmy stać, aby co rusz wymieniać urządzenia, ludzie prywatni wolą stały roczny równy koszt i spokój na lata.
Tak dla ciekawskich, właśnie we wy jadę na przegląd.
3 sztuki SPLIT
Klient do mnie, czy w godzinę się wyrobię, a ja mu mówię, że planuję cały dzień (dotychczas przeglądy robione za stówkę, bez jednostki zewnętrznej).
Wiem co mnie czeka, dlatego zaplanowałem cały dzień.
Pozdro 
Tyle że niektóre z tych klim mają ponad 15 lat i dalej dają radę na przeglądach "15min".

Mam za dlugo i duża próbkę różnego rodzaju klimatyzacji na różne czynniki z różnymi obietosciami żebyś mi makaron na uszy nawijał....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2022 o 23:41, technix napisał:

Ano...

Chyba, że padnie sprężarka, a gwarancji nie będzie.

A paść może w wyniku częstych błędów montażowych.

Ale jak chcesz

 

Jeśli padnie sprężarka z powodu błędu montażowego, który popełniła przeszkolona firma z uprawnieniami, montująca klimatyzację to i tak pozostaje tylko sądowe egzekwowanie zwrotu należności.

Niestety przekonałem się na własnej skórze, gdy kupiłem 2 letni dom w którym była zamontowana klimatyzacja. Firma która ją montowała bardzo chętnie chciała przyjechać na przegląd gwarancyjny, ale jak się dowiedzieli że oprócz przeglądu będzie jeszcze usterka do usunięcia to przestali odbierać ode mnie telefon.

I gwarancja poszła w pizdu...

 

Musiałem wynająć inną firmę, której zapłaciłem za usunięcie usterki. Okazało się, że montażyści mieli problemy ze szczelnością układu (nowa firma znalazła w gazie barwnik do wykrywania nieszczelności, którego nigdy się nie daje przy normalnym montażu), więc żeby nie przyjeżdżać za często na serwisy, to wtłoczyli do układu 50% więcej gazu niż powinno być.  W efekcie sprężarka w trybie chłodzenia pracowała pod dużym obciążeniem, a jak przełączyłem na grzanie, to układ się blokował, bo ciśnienia przekraczały dopuszczalne przez producenta wartości.

 

A dla wszystkich informacja jak działa system gwarancji w klimatyzacjach i pompach ciepła:  producent klimatyzacji daje serwisantowi nową część za darmo, ale koszt montażu tej części oraz wcześniej diagnostyki usterki (robocizny) pokrywa serwisant - czyli w razie naprawy gwarancyjnej pracuje za darmo. Dlatego są dwa płatne przeglądy w roku, niezależnie od przepracowanych roboczogodzin,  żeby serwis miał możliwość łatwego i szybkiego zarobku.

 

Co więcej można zrobić w takim urządzeniu oprócz wyczyszczenia go i ewentualnie sprawdzenia ciśnienia gazów podczas pracy? Jeśli układ jest zamontowany poprawnie (czyli jest szczelny) to tam nic więcej się nie zrobi podczas przeglądu. Nikt podczas przeglądu nie ściąga gazu z urządzenia, waży go i sprawdza czy jest tyle co podczas montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że jesteś kolejnym prawdziwym AK-kącikowiczem.

Może kolega, który ma wewnętrzne fgazy, wytłumaczy i Ci i Nam wszystkim jak wygląda podczas przeglądu " pomiar ciśnień".

 

Co do napraw gwarancyjnych - jest jak piszesz, mało tego.

Ktoś zainstaluje źle ( kasę wziął), telefonu nie odbiera.

Dzwoni Klient i mówi, że coś nie działa.

Teraz, jeśli ja przyjmę zlecenie i będę grzebał w jednostce na gwarancji, to po moim przeglądzie ja staję się gwarantem dla Klienta końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za twór?
Czy już wewnętrznie przeprowadziliście proces legislacyjny?

Wystarczy zadzwonić do Okręgowego UDT i powiedzieć że grupa osób z danej firmy prosi o zorganizowanie szkolenia i egzaminu wewnątrz firmy

całość zabawy trwa około tygodnia oczywiście nie jest tania ale w ogólnym rozrachunku biorąc pod uwagę takich "fachowców" jest to powtarzam ułamek ceny cały tej zabawy

Jeśli interesuje Cię ile mam urządzeń poddozorowych dźwigowych to jest ich obecnie ponad 400 i podobnie jak przy układach chłodniczych zrezygnowaliśmy z zewnętrznych firm serwisujących

Zorganizowaliśmy szkolenie egzaminy na konserwatorów odpowiednich kategorii jesteśmy samowystarczalni bo "fachowcy" Jedyne co potrafili to wypełniali Dzienniczki a jak doszło do awarii albo co gorsza wypadku to zawsze zganiali na nieprawidłowa obsługę...
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOW
nieźle, ja piszę o FGAZ, Ty się chwalisz urządzeniami dźwigowymi.
Ja wiem, że jest weekend, ale może już czas zacząć to gasić, bo zaraz do pracy idziesz i nie wiem, czy zdąży Cię przewietrzyć
Ja też o fgazy...

I przy okazji o udt bo przez ten organ załatwialiśmy szkolenie i egzamin.

A propo przewierzenia to ja juz po...

Ty się przebiegnij.


91597d3bbe815fdd108842121cb3143f.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, technix napisał:

WOW

nieźle, ja piszę o FGAZ, Ty się chwalisz urządzeniami dźwigowymi.

Ja wiem, że jest weekend, ale może już czas zacząć to gasić, bo zaraz do pracy idziesz i nie wiem, czy zdąży Cię przewietrzyć 👎

Tak z czystej ciekawości i bez przekąsu. 

 

Co się składa na taki wypasiony robiony przez Ciebie serwis.?

Czyszczenie jednostki zew, wew. Sprawdzenie ciśnienia i co jeszcze?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Chalek napisał:

Tak z czystej ciekawości i bez przekąsu. 

 

Co się składa na taki wypasiony robiony przez Ciebie serwis.?

Czyszczenie jednostki zew, wew. Sprawdzenie ciśnienia i co jeszcze?

To co mówi każda DTR-ka urządzenia 

Tak BTW, w zeszłym tygodniu uczestniczyłem w szkoleniu Kaisai, i tam na czacie, gość z LUBELSKIEGO pisał, że On liczy sobie 500-600 zł netto za przegląd " w zależności od stopnia zabrudzenia".

Także ja przy nim poczułem się jak tania ...

W sumie min. 2 do 3 godzin roboty przy jednym zestawie, do tego dojazd, materiały, chemia...

Na czysto zostaje jakieś 200zł

A wcześniej inwestycje za min. 25kzł, żeby mieć czym i legalnie robić.

No rzeczywiście, szał uja 👎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, technix napisał:

To co mówi każda DTR-ka urządzenia 

Tak BTW, w zeszłym tygodniu uczestniczyłem w szkoleniu Kaisai, i tam na czacie, gość z LUBELSKIEGO pisał, że On liczy sobie 500-600 zł netto za przegląd " w zależności od stopnia zabrudzenia".

Także ja przy nim poczułem się jak tania ...

W sumie min. 2 do 3 godzin roboty przy jednym zestawie, do tego dojazd, materiały, chemia...

Na czysto zostaje jakieś 200zł

A wcześniej inwestycje za min. 25kzł, żeby mieć czym i legalnie robić.

No rzeczywiście, szał uja 👎

Widzę, że nie potrafisz udzielać odpowiedzi na zadane pytanie.

 

Zadałem Sobie ten trud i ściągnąłem dtr dla kaisaia fly.

 

No i poza rozebraniem wszystkiego wyczyszczeniem i złożeniem to tam więcej rocket science nie ma.

 

Chyba, że mi coś umyka.

Za analogiczna pracę serwisant kotła gazowego termet bierze 120 zł brutto i robi to z 2h.

Zakładając że klimą to jakby dwie jednostki to 240 zł.

No nawet te 300.

 

Ale kurła 500 netto za jednostkę to jest jawne złodziejstwo.

Edytowane przez Chalek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2022 o 18:35, technix napisał:

Widziałeś NORMALNY dom, ogrzewany tylko powietrzem z anemostatów? Chciałbyś w takim mieszkać?

Jak zdobędziesz nieco wiedzy na temat ogrzewnictwa, to zapraszam do MERYTORYCZNEJ dyskusji 

 

Nie tylko widziałem, ale nawet w nim mieszkałem - trzy lata i to nie w USA (gdzie ogrzewanie nadmuchowe występuje w 90 procentach domów) tylko w Szwecji.

Dlatego zamówiłem wycenę podobnego układu w Polsce - dla nowobudowanego domu syna. Dobrze wykonana instalacja ogrzewania nadmuchowego na PC powietrze-powietrze nie szumi i nie generuje przeciągów, ale nadal ma trzy wady (względem podłogówki) 1. chłodna podłoga, 2. brak CWU 3. słabe wykorzystanie akumulacyjności budynku.

Ostatecznie zwyciężyła wodna podłogówka na PC PW. 

To że czegoś nie sprzedajesz/montujesz/obsługujesz nie oznacza że to nie istnieje. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, punktak napisał:

 

Nie tylko widziałem, ale nawet w nim mieszkałem - trzy lata i to nie w USA (gdzie ogrzewanie nadmuchowe występuje w 90 procentach domów) tylko w Szwecji.

Dlatego zamówiłem wycenę podobnego układu w Polsce - dla nowobudowanego domu syna. Dobrze wykonana instalacja ogrzewania nadmuchowego na PC powietrze-powietrze nie szumi i nie generuje przeciągów, ale nadal ma trzy wady (względem podłogówki) 1. chłodna podłoga, 2. brak CWU 3. słabe wykorzystanie akumulacyjności budynku.

Ostatecznie zwyciężyła wodna podłogówka na PC PW. 

To że czegoś nie sprzedajesz/montujesz/obsługujesz nie oznacza że to nie istnieje. 

No właśnie w US/Kanada większość domów w zimnych stanach ma ogrzewanie/chłodzenie nadmuchowe. Oni to sobie chwalą ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

No właśnie w US/Kanada większość domów w zimnych stanach ma ogrzewanie/chłodzenie nadmuchowe. Oni to sobie chwalą ;).

 

Zgadza się, tylko że zgranie w jednym układzie ogrzewania, chłodzenia i wentylacji z rekuperacją jest bardzo trudne. W Polsce byłem w tylko jednym domu gdzie udało się to zrobić. Koszt tego -  dość autorskiego - rozwiązania był 20 procent wyższy od osobnej podłogówki plus klimatyzacji plus rekuperacji z entalpią. Podstawowy problem w tym że do każdego z tych procesów (ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja) potrzeba innego strumienia powietrza. Po stronie eksploatacji pisałem już o wadach względem podłogówki, nic dziwnego że jest to rozwiązanie mało popularne w Polsce.

Co prawda obecnie w każdym powiecie jest firma która od 50ciu lat montuje podłogówkę, ale jak widać świadomość techniczna większości instalatorów ogranicza się do wciskania najtańszego badziewia z jak największą marżą, potem golenia frajerów na serwisach które i tak po zakończeniu gwarancji nie gwarantują że będą w stanie dokonać fachowej naprawy jednego czujnika a nie wymiany sprężarki. Nie dotyczy to oczywiście forumowego kolegi, który o takich rozwiązaniach słyszał ale ich nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Swider napisał:

Czyli co teraz kalkuluje się najlepiej? Pompa plus podłogowe w całym domu czy jednak gaz jak jest?

A może pompa i klimakonwektory w miejsce grzejników?

 

Jaki to może być koszt całościowy dla domku 2 piętrowego 100 m?

 

34 minuty temu, Swider napisał:

 

Po pierwsze: Podłogówka wszędzie - zalety: komfort użytkowania spowodowany bardzo dobrym rozkładem temperatur, ekonomia dzięki zasilaniu ze źródła niskotemperaturowego (PC). Wada jest tylko jedna - ogromna bezwładność uniemożliwiająca szybkie zmiany temperatury w pomieszczeniu, co w standardowo użytkowanym domu jest raczej zaletą. Klimakonwektory są dobrą alternatywą do klimatyzacji, ale drogie i wymagające starannego montażu - jeśli mają również schładzać (wymagałoby to izolowania rurociągów przed kondensacją wilgoci)

Po drugie: PC powietrze-woda

Aby poznać koszty trzeba by znać zapotrzebowanie na ciepło.

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, technix napisał:

Pompa + podłogówka

Uzasadnij .

 

Pompa 30k zł 

Kociol gazowy 4-5k.

 

Koszt podłogówki ten sam.

 

Czas zwrotu o ile  ogole będzie pod warunkiem że prąd nie orzeskoczy cen gazu co niebawem jest możliwe.

Bardzo możliwe że w PC wymienisz sprężarkę czy inny diwajs który zwrot oddali jeszcze bardziej. W kotła conajwyzej zawór trójdrożny czy pompkę za grosze.

 

Chyba że pytający ma pv to trochę szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chalek napisał:

Uzasadnij .

 

Pompa 30k zł 

Kociol gazowy 4-5k.

 

Koszt podłogówki ten sam.

 

Czas zwrotu o ile  ogole będzie pod warunkiem że prąd nie orzeskoczy cen gazu co niebawem jest możliwe.

Bardzo możliwe że w PC wymienisz sprężarkę czy inny diwajs który zwrot oddali jeszcze bardziej. W kotła conajwyzej zawór trójdrożny czy pompkę za grosze.

 

Chyba że pytający ma pv to trochę szybciej.

 

Jeśli ktoś już ma gaz.

Jeśli nie - koszt przyłącza, instalacji wew., kwitów, podpisów oraz wkładu komina  to było wiosną w mojej miejscowości ok. 18 kPLN. Teraz i tak nie ma możliwości aby PSG nawet zrealizowało zawarte wnioski o przyłączenia. Do tego dochodzi ryzyko wybuchu i konieczność przeglądów.  Nawet nie wspominam że mityczne "zakręcenie kurka" które "nawet w stanie wojennym nie nastąpiło" właśnie dzieje się na naszych oczach.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Chalek napisał:

Uzasadnij .

 

Pompa 30k zł 

Kociol gazowy 4-5k.

 

Koszt podłogówki ten sam.

 

Czas zwrotu o ile  ogole będzie pod warunkiem że prąd nie orzeskoczy cen gazu co niebawem jest możliwe.

Bardzo możliwe że w PC wymienisz sprężarkę czy inny diwajs który zwrot oddali jeszcze bardziej. W kotła conajwyzej zawór trójdrożny czy pompkę za grosze.

 

Chyba że pytający ma pv to trochę szybciej.

Uzasadnij swój cennik proszę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, technix napisał:

Uzasadnij swój cennik proszę

 

Wycena instalatora domu którego zakończyłem budowę rok temu. I poniesione koszty.

Faktury mam pokazać? Bo Ty póki co się w ogóle merytorycznie nie odniosłeś.

A i powiedz ile kasujesz za serwis wew i zew jednostki w PC?

Edytowane przez Chalek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

 

Jeśli ktoś już ma gaz.

Jeśli nie - koszt przyłącza, instalacji wew., kwitów, podpisów oraz wkładu komina  to było wiosną w mojej miejscowości ok. 18 kPLN. Teraz i tak nie ma możliwości aby PSG nawet zrealizowało zawarte wnioski o przyłączenia. Do tego dochodzi ryzyko wybuchu i konieczność przeglądów.  Nawet nie wspominam że mityczne "zakręcenie kurka" które "nawet w stanie wojennym nie nastąpiło" właśnie dzieje się na naszych oczach.

Jeżeli gaz jest w działce to u mnie koszt przyłącza wraz z instalacją wewnętrzna wyszedl 3,5 k zł. (Stal spawana)

 

Ryzyko wybuchu? Proszę Cie. Próby szczelności, atestowane zawory podłączenia etc. Co tam ma lapac nieszczelnosc i wybuchnąć?Jak ktoś ma pecha to i w drewnianym domu w łeb cegła zarobi.  Ile w ostatnich 10 latach było wybuchów w nowych domach?

 

Dlatego postawione pytanie "co się bardziej oplaca" bez znanych warunków brzegowych to można uzasadnić i PC i gaz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączyłem się do dyskusji, bo stoję przed decyzją, a że czasy są jakie są to żeby to wszystko zgrać, powoli decyduję się na dom szkieletowy, dwupiętrową małą stodołę z przeszkloną na dwie kondygnacje południową ścianą szczytową, ocieplenie pianą pur i styropianem na zewnątrz...

Na działce jest prąd, gaz i woda. Nie znam niestety zapotrzebowania na ciepło ale dochodzę do etapu gdzie mogę zdecydować czym grzać, ale też czym chłodzić: gaz bo jest czy PC bo wygodnie i chłodzić można.

Klima do 3 pomieszczeń wyjdzie z 10k. A to być musi. Kiedyś pewnie będzie fotowoltaika, no ale nie teraz. 

Będę wdzięczny za wypowiedź kogoś kto ma pojęcie z praktyki. 

A może przy takim ociepleniu i przeszklonej ścianie południowej położyć maty elektryczne i wyjdzie najtaniej?

Zgłupieć można... 

 

Z góry dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Swider napisał:

Dołączyłem się do dyskusji, bo stoję przed decyzją, a że czasy są jakie są to żeby to wszystko zgrać, powoli decyduję się na dom szkieletowy, dwupiętrową małą stodołę z przeszkloną na dwie kondygnacje południową ścianą szczytową, ocieplenie pianą pur i styropianem na zewnątrz...

Na działce jest prąd, gaz i woda. Nie znam niestety zapotrzebowania na ciepło ale dochodzę do etapu gdzie mogę zdecydować czym grzać, ale też czym chłodzić: gaz bo jest czy PC bo wygodnie i chłodzić można.

Klima do 3 pomieszczeń wyjdzie z 10k. A to być musi. Kiedyś pewnie będzie fotowoltaika, no ale nie teraz. 

Będę wdzięczny za wypowiedź kogoś kto ma pojęcie z praktyki. 

A może przy takim ociepleniu i przeszklonej ścianie południowej położyć maty elektryczne i wyjdzie najtaniej?

Zgłupieć można... 

 

Z góry dzięki

 

 

Chciałbym zauważyć że w obecnym stanie prawnym TEORETYCZNIE nie jest możliwe otrzymanie pozwolenia na ogrzewanie tylko gazem lub tylko prądem NOWEGO domu.

Ja zrezygnowałem ze szkieletu między innymi z powodu małej akumulacyjności, co miałoby wpływ na stategie grzania. Dodatkowo jest to technologia bardzo wrażliwa na błędy wykonawców i na dodatek mało można zrobić samemu.

Wracając do założeń: mała akumulacyjność domu szkieletowego wskazywałaby na konieczność ogrzewania nonstop i tu wracamy do tematu ogrzewanie/chłodzenie nadmuchowe z PC powietrze-powietrze. Jak widać po wypowiedziach branży, jest to temat mało znany więc wybija się czynnik znalezienia fachowca który wie co robi. Jeśli masz wybrany projekt to na jego podstawie dobra firma którą znam może za darmo zrobić Ci wyceny dla wariantu PC powietrze-woda plus podłogówka, lub PC powietrze-powietrze plus ogrzewanie/chłodzenie nadmuchowe. Zakładam że rekuperacja i tak będzie.

Maty elektryczne inwestycyjnie wyjdą najtaniej, ale pomijając względy prawne to przy spodziewanych podwyżkach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chalek napisał:

Jeżeli gaz jest w działce to u mnie koszt przyłącza wraz z instalacją wewnętrzna wyszedl 3,5 k zł. (Stal spawana)

 

Ryzyko wybuchu? Proszę Cie. Próby szczelności, atestowane zawory podłączenia etc. Co tam ma lapac nieszczelnosc i wybuchnąć?Jak ktoś ma pecha to i w drewnianym domu w łeb cegła zarobi.  Ile w ostatnich 10 latach było wybuchów w nowych domach?

 

Dlatego postawione pytanie "co się bardziej oplaca" bez znanych warunków brzegowych to można uzasadnić i PC i gaz. 

U mnie ostatnio w kotłowni pierwszy raz po wielu latach odezwał się czujnik gazowy .. wjeżdzałem V8 to garażu tyłem przy otwartych drzwiach :phi:.

Kolega mój poszedł krok dalej z PC, kocioł zostawia awaryjnie a montuje PC zasilaną prądem lub gazem. Ma nawet wbudowaną automatykę sterowania zasilaniem (PV). Klimy też są takie co można gazem napędzić.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Swider napisał:

Dołączyłem się do dyskusji, bo stoję przed decyzją, a że czasy są jakie są to żeby to wszystko zgrać, powoli decyduję się na dom szkieletowy, dwupiętrową małą stodołę z przeszkloną na dwie kondygnacje południową ścianą szczytową, ocieplenie pianą pur i styropianem na zewnątrz...

Na działce jest prąd, gaz i woda. Nie znam niestety zapotrzebowania na ciepło ale dochodzę do etapu gdzie mogę zdecydować czym grzać, ale też czym chłodzić: gaz bo jest czy PC bo wygodnie i chłodzić można.

Klima do 3 pomieszczeń wyjdzie z 10k. A to być musi. Kiedyś pewnie będzie fotowoltaika, no ale nie teraz. 

Będę wdzięczny za wypowiedź kogoś kto ma pojęcie z praktyki. 

A może przy takim ociepleniu i przeszklonej ścianie południowej położyć maty elektryczne i wyjdzie najtaniej?

Zgłupieć można... 

 

Z góry dzięki

 

 

Skoro dopiero zaczynasz nauczy się Audytora OZC, kiedyś były darmowe szkolenia i darmowa wersja programu. Jak odwzorujesz dobrze projekt to sam sobie odpowiedz na pytanie w co warto inwestować i jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Tak z powietrza nikt Ci dobrze nie doradzi ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, punktak napisał:

 

Chciałbym zauważyć że w obecnym stanie prawnym TEORETYCZNIE nie jest możliwe otrzymanie pozwolenia na ogrzewanie tylko gazem lub tylko prądem NOWEGO domu.

Ja zrezygnowałem ze szkieletu między innymi z powodu małej akumulacyjności, co miałoby wpływ na stategie grzania. Dodatkowo jest to technologia bardzo wrażliwa na błędy wykonawców i na dodatek mało można zrobić samemu.

Wracając do założeń: mała akumulacyjność domu szkieletowego wskazywałaby na konieczność ogrzewania nonstop i tu wracamy do tematu ogrzewanie/chłodzenie nadmuchowe z PC powietrze-powietrze. Jak widać po wypowiedziach branży, jest to temat mało znany więc wybija się czynnik znalezienia fachowca który wie co robi. Jeśli masz wybrany projekt to na jego podstawie dobra firma którą znam może za darmo zrobić Ci wyceny dla wariantu PC powietrze-woda plus podłogówka, lub PC powietrze-powietrze plus ogrzewanie/chłodzenie nadmuchowe. Zakładam że rekuperacja i tak będzie.

Maty elektryczne inwestycyjnie wyjdą najtaniej, ale pomijając względy prawne to przy spodziewanych podwyżkach....

Bardzo dobry punkt. Kiepska pojemność cieplna mści się zimą i latem ;), spada też komfort cieplny. Dobry dom można spokojnie u nas obejść się bez klimy latem, właśnie m.in dzięki akumulacji ciepła. Zimą tez można lepiej wykorzystać czynnik niskotemperaturowy czy grzać prądem w tańszych taryfach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem o strategiach grzania - między innymi z tego powodu zrezygnowałem ze szkieletu. Jeszcze jeden plus podłogówki: można ją położyć samemu, dla mnie - jako że wszystkie instalacje i całą wykończeniówkę zrobiłem sam - duży plus.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, punktak napisał:

Dlatego napisałem o strategiach grzania - między innymi z tego powodu zrezygnowałem ze szkieletu. Jeszcze jeden plus podłogówki: można ją położyć samemu, dla mnie - jako że wszystkie instalacje i całą wykończeniówkę zrobiłem sam - duży plus.

 

Wszystko można samemu...

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, technix napisał:

Jesteś śmieszny, że aż przykry

Mam nadzieję, że nie spotka Cię sytuacja, jak kilku moich Klientów serwisowych ( duże gwałtowne rozszczelnienia gazu).

Oni też mieli fakturę, zawsze na kilkadziesiąt tysięcy 

Póki co to ty przedstawiasz żenujący  poziom dyskusji. Współczuję Twoim klientom i cieszę się że nie trafiam na takich pseudo specjalistów jak ty :)

 

Ja nieEstety faktur na kilkadziesiat tysiecy za instalacje gazowa nie mam ale za to ostatnio odbieralem odcinek gazociągu za 50 mln zł. Ale Ty wiesz lepiej :)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

Chciałbym zauważyć że w obecnym stanie prawnym TEORETYCZNIE nie jest możliwe otrzymanie pozwolenia na ogrzewanie tylko gazem lub tylko prądem NOWEGO domu.

Możesz sprecyzować o co dokładnie chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, technix napisał:

Wszystko można samemu...

 

48 minut temu, technix napisał:

Jesteś śmieszny, że aż przykry

To Ty jesteś śmieszny Pan Fachura co wszystkie zmysły pozjadał, a reszta to nic nie wiedzący debile z którymi wiedzą nie warto się dzielić (przepraszam, nie wolno w obawie przed utraconymi zyskami).

 

Oby Ci ten biznes z klimą i pompami lepiej żarł niż poprzedni z kotłami gazowymi.

Pomyśleć, że wtedy Ci współczułem niewypału.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.