Skocz do zawartości

Zimówki 205/55R16 - Uniroyal / Semperit / Fulda / Dębica / Firestone - Jakie macie doświadczenia?


gwiazdorek88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Z racji szalejących cen opon pierwszy raz muszę zmierzyć się z wyborem zwracając uwagę na cenę. 

 

Ostatnimi laty w różnych rozmiarach jeździłem na: Nokian WR D4, Continental TS850 / TS860, Uniroyal MS77, Kleber Krispal HP3, Bridgestone Blizzak LM005, Fulda Kristall Montero 2 lub 3, Dębica Frigo i kilka innych "przelotnie". 

Nie będę opisywał wrażeń, ale ostatnie Klebery HP3 - pierwszy rok super, drugi tragedia i to na samochodzie co rocznie jeździ 5-6kkm, Blizzak LM005 - również bez szału a jedne i drugie w testach miały czołowe miejsca. 

 

Pacjent Scenic III czyli "miniVan", który coś tam więcej waży :) Autko jeździ w górach, więc śnieg na drogach często się pojawia a co najgorsze często będzie pokonywał podjazdy pod górę na nieodśnieżonej drodze, ale również pokonywał trasy po odśnieżonych drogach i tu pojawia się problem, bo ciężko znaleźć złoty środek. Na śniegu u nas króluje stara Dębica Frigo 2 na śniegu jest bezkonkurencyjna ale już jazda / hamowanie na mokrym, suchym czy przy wyższych temperaturach pozostawia wiele do życzenia :)

 

Na zakup chce przeznaczyć do 1500zł. 

Wstępnie rozważałem Dębice HP2 jako kompromis dla Frigo 2 lecz po zagłębieniu się w strukturę opony stwierdzam, że po częściowym zużyciu bieżnika będzie ona kiepska na śniegu, bo lamele są bardzo płytko nacięte. Cena jest fajna na tle obecnych cen innych opon ale jakoś do mnie to nie przemawia...

 

Czy ktoś może ma jakieś doświadczenia z Fulda Kristall Montero 3, Uniroyal Winter Expert, Semperit Speed Grip 5, Firestone Winterhawk 4?  Może jakieś inne propozycje jeszcze, lub kilak słów czym wy  kierujecie się przy wyborze opon zimowych? 

 

Piona!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeszłej zimy w górach "testowaliśmy" w dwóch autach frigo 2 (u mnie) i BFGoodrich g-Force Winter w 205/55r16, i na kopnym, głębokim śniegu zachowywały się podobnie, natomiast na asfalcie BFGoodrich były wyczuwalnie lepsze. To jest ten sam wzór co Kleber (mieszanka pewnie też) więc dorzuciłbym je do listy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie brałem Dębice, bo zależało mi na jeździe po ośnieżonych drogach.

Ostatnie HP2 na śnieg jak najbardziej, ale na mokrych, pośniegowych asfaltach dość słabo (insignia czyli dosc ciezkie auto).

Wczesniej bardzo chwaliłem sobie Sava Eskimo (w kompakcie).

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 12.09.2022 o 21:02, Soren napisał(a):

a czy z Pirelli Snowcontrol Serie III miał ktoś z was do czynienia?

nikt nie pisze to sam sobie odpowiem :)

finalnie kupiłem Uniroyal WinterExpert, byłem w sumie zadowolony z MS77, zobaczymy przez co te są warte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.09.2022 o 22:50, gwiazdorek88 napisał(a):

Wstępnie rozważałem Dębice HP2 jako kompromis dla Frigo 2 lecz po zagłębieniu się w strukturę opony stwierdzam, że po częściowym zużyciu bieżnika będzie ona kiepska na śniegu, bo lamele są bardzo płytko nacięte.

Rozumiem, że wnioskujesz ze zdjęć w internetach a nie z oględzin? W rzeczywistości lamele są docięte na głębokość bieżnika a jedynie z samego brzegu wygląda to jakby nacięcia miały ze 2 mm. Co do opon to w zeszłym sezonie jako nowe spisywały się bardzo dobrze w scenicu II. Nie hamowałem awaryjnie i nie mogę potwierdzić lub zaprzeczyć słabego zachowania na mokrym. W normalnej jeździe takiej przypadłości nie zauważyłem. Poza miastem na nieodśnieżanych odcinkach dają radę bez problemów. To co zauważyłem to odczuwalnie większy hałas niż na poprzednich zimówkach (GY UG 8+)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mam bardzo dobre doświadczenia z Continental TS860. Świetnie opony na jesień, zimę i wczesna wiosnę. Kupiłem jako dodatek do felg aluminiowych 3 lata temu, rocznik 2016. Do tej pory zachowują się wzorowo. 

Edytowane przez aviator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PiotrekDCI napisał(a):

Nie będę tworzyć nowego wątku.

 

Ktoś? Coś?

- Hankook Winter icept Rs3 (nowość)

- Vredestein Wintrac

- Uniroyal Winterexpert

 

Jak z zachowaniem na mokro i hałasem?

Uni - bardzo dobrze na mokrym, są też ciche, na pewno cichsze od rainsportów 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Soren napisał(a):

Uni - bardzo dobrze na mokrym, są też ciche, na pewno cichsze od rainsportów 3

Rzuciłem okiem na parę testów i ten nowy model zimówek od uni, zajmuje ostatnie miejsca jeżeli chodzi o wodę czy sucho.. dosłownie ostatnie, rzadko kiedy jest gorsza opona od tego modelu. Jedyne warunki w których w sumie wygrywa nad wszystko to tylko i wyłącznie śnieg, oraz ma niskie opory toczenia.
Więc zdecydowanie nie jest to opona dla każdego, tylko dla ludzi którzy zimą więcej widzą białych dróg niż czarnych, czego w mieście, drogach krajowych, ekspresówkach i autostradach, na pewno się nie uświadczy.

 

Edytowane przez zetnktel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zetnktel napisał(a):

Rzuciłem okiem na parę testów i ten nowy model zimówek od uni, zajmuje ostatnie miejsca jeżeli chodzi o wodę czy sucho.. dosłownie ostatnie, rzadko kiedy jest gorsza opona od tego modelu. Jedyne warunki w których w sumie wygrywa nad wszystko to tylko i wyłącznie śnieg, oraz ma niskie opory toczenia.
Więc zdecydowanie nie jest to opona dla każdego, tylko dla ludzi którzy zimą więcej widzą białych dróg niż czarnych, czego w mieście, drogach krajowych, ekspresówkach i autostradach, na pewno się nie uświadczy.

 

ja nie znalazłem testów tej opony w podanym rozmiarze, sugerowałem się opiniami z sieci, a teraz opisuję swoje subiektywne odczucia. Poza tym mam mieszane odczucia co do testów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
11 godzin temu, Soren napisał(a):

faktycznie, w kopnym śniegu radzą sobie dużo lepiej niż frigo 2, czyli rewelacyjnie 

Po kilku sezonach również? Pytam bo dojeżdżam 4 sezon na frigo 2 i nadal jest dobrze. Ze względu na zużycie bieżnika jest to ich ostatni sezon. Ale pomimo zużycia radzą sobie na  śniegu i w różnych warunkach. Jedyna wada to hałas ale ten był od początku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rudobrody napisał(a):

Po kilku sezonach również? Pytam bo dojeżdżam 4 sezon na frigo 2 i nadal jest dobrze. Ze względu na zużycie bieżnika jest to ich ostatni sezon. Ale pomimo zużycia radzą sobie na  śniegu i w różnych warunkach. Jedyna wada to hałas ale ten był od początku. :)

Frigo 2 mam świeże, drugi sezon dopiero na nich jeżdżę. Testowałem w kopnym śniegu w tym samym miejscu, dwa kompakty o tej samej mocy i na oponach w tym samym rozmiarze i zdecydowanie uniroyale są lepsze 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się z żoną wahaliśmy co jej kupić, bo ja stawiałem na Kleber Krisalp, ale że się ostatnio nie przelewa, kupiliśmy Frigo 2 i żona zadowolona że hej. Podobno po 3-4 sezonach tracą sporo właściwości np na mokrym, ale na śnieg rewelacja za tą kase.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Żeby nie tworzyć kolejnego wątku.

Obecnie użytkuję Hankook W452 91T 205/55/16 zakupione końcem 2017r. Data produkcji 3817.

Przebieg na nich obecnie jakieś 14 tys km i to raczej spokojna jada.

Niestety na lekko mokrym asfalcie dramat ślizgają się jak wściekłe.

Pierwsze symptomy uślizgów zauważyłem końcem 2020r.

Na następny sezon zmieniłem przód - tył bez efektów. Dalej mocno na mokrym asfalcie się ślizgają a na farbie to już dramat nawet przy 

nie dużej prędkości. To samo przy rozpędzaniu nawet na 2 biegu ciut mocniejsze naciśnięcie gazu i już czuć brak przyczepności kontrolka też to pokazuje. Bieżnik bardzo mało zużyty. Na suchym ok. Giulietta około 140KM.

Co polecicie w tym rozmiarze żeby po 3 latach nie ślizgały się na mokrym i  nie nadawały się na śmietnik.

Zużycie nie gra roli bo prędzej się rozlecą ze starości niż zetrą.

Budżet do 1500.

Miałem kiedyś w Stilo Pirelli snowcontrol 1 i też po 4 latach na mokrym też się zaczynały ślizgać ale nie w takim stopniu jak Hankook.

Zastanawiam się nad zakupem mocno budżetowych opon w miarę dobrymi opiniami i zmianą co 2 lata.

 

 

Edytowane przez TADA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TADA napisał(a):

 

Zastanawiam się nad zakupem mocno budżetowych opon w miarę dobrymi opiniami i zmianą co 2 lata.

 

 

 

I to chyba bedzie najlepsze rozwiazanie, bo mam podobne odczucia. Jakich nowych opon bym nie kupił od 2015 roku, to pomimo niskiego przebiegu z racji wieku zaczynają sie slizgać/ tracić trakcje po jakiś 3-4 sezonach. Letnie na mokrym to samo.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 11:57, TADA napisał(a):

Miałem kiedyś w Stilo Pirelli snowcontrol 1 i też po 4 latach na mokrym też się zaczynały ślizgać ale nie w takim stopniu jak Hankook.

Zastanawiam się nad zakupem mocno budżetowych opon w miarę dobrymi opiniami i zmianą co 2 lata.

 

 

Ja bym kupił wielosezon... zimówka nigdy nie będzie lepsza na suchym i mokrym od wielosezonu, a w śniegu też świetnie dają sobie radę.
Tanie zimówki z reguły są dobre na śniegu ale fatalne w pozostałych warunkach.

Edytowane przez zetnktel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.