Skocz do zawartości

modernizacja elektryki w domu


chris_66

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, mikomir napisał(a):

I wszystko jasne, ciekawe rozwiązanie :ok:. Zaryzykuję jeszcze stwierdzenie, ze wykonawcy jest bliżej AKPiA jak typowemu elektrykowi ;] patrząc na oznaczniki na przewodach :ok:

Chciałem oddalić od głównej rozdzielnicy główny ochronnik,  ze względu na ryzyko zniszczeń w razie udaru i zwiększenie odległości do ochronników kl III. To pierwsza moja rozdzielnica na Wago, w tym domu automatyka jest wszędzie - w końcu to dom inteligentny. Na górze zdjęcia jest elektronika do sterowania (lekki makaron/wersja rozwojowa).

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mayster_tcz napisał(a):

Tak, robiłem remont, robiłem od nowa. Pralka, zmywarka, hydrofor, obwody w garażu plus siłowe są osobno, a pozostałe pomieszczeniami. Dom z 1905.

Autor pisał o modernizacji, ja zrozumiałem to jako  przez wymianę instalacji na piętrze, co moim zdaniem wtedy i tak mija się z celem i lepiej położyć nową, a z rozdzielnicy zejść osobno do licznika, a parter zostawić stary. 

 

Ale to tylko forum, także każdy robi jak chce ;)

 

modernizacja to dorzucenie kilku gniazdek bo skąpo było zrobione (piętro i garaż)

parteru nie będę ruszał bo nie widzę potrzeby (jest wystarczająco gniazdek)

 

cały dom zrobiony jest na dwóch esach 16A, szczerze mówiąc to nie wiem jaki jest podział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mikomir napisał(a):

I wszystko jasne, ciekawe rozwiązanie :ok:. Zaryzykuję jeszcze stwierdzenie, ze wykonawcy jest bliżej AKPiA jak typowemu elektrykowi ;] patrząc na oznaczniki na przewodach :ok:

No, te oznaczniki to już niemal niektórzy nie wiedzą, że istnieją.

Dlatego jak wcześniej w innym poście pisałem kolega @punktak cechuje się bardzo dużą wiedzą techniczną 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze zrozumiałem 

Staram się pisać jasno

Plany były rozdzielić oświetlenie od gniazdek na minimum dwa obwody na piętrze i potem coś zrobić na dole. Ale chęci jakoś brakuje o motywacji nie wspominając . Bo na nasze potrzeby to co jest to wystarcza . No może brakuje oddzielnej linii do pralki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2022 o 12:18, punktak napisał(a):

Dokładnie tak wykonałem instalację w nowym domu syna. Większość gniazd i wszystkie obwody oświetleniowe jako gwiazda.

I jeszcze - o zgrozo - prawie wszystko na RCD, nawet oświetlenie. Falownik hydroforu nie ma RCD - potrzebowałbym klasy F- również  router, serwer i alarm - oczywiście z zasilacza buforowego.

Instalację robi się na 50 lat i robi się raz i dobrze.

rozdzielnica.jpg

Na nieizolowane końcówki szyn polecam:

 

https://www.google.com/aclk?sa=l&ai=DChcSEwiwyNnRw_j7AhXE9ncKHWLeBsgYABAOGgJlZg&sig=AOD64_1qiPJHSCLh5DOkPih3eE09C6dCig&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwiNiNLRw_j7AhX2gf0HHayBBqYQwg8oAHoECAUQCw&adurl=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mayster_tcz napisał(a):

Wiem, znam, 👍. Zdjęcie przedstawiało nie ukończoną rozdzielnicę, poza płytami czołowymi dodałem jeszcze kieszeń na dokumentację (schemat instalacji, schemat sterowania z Homeassistanta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2022 o 00:31, chris_66 napisał(a):

 

dyskusja ma sens

 

wyjaśnij mi w jaki sposób instalacja trzy żyłowa uratuje zdrowie domowników przy korzystanie z lampki nocnej ?

Ciekawy świata dzieciak z gwoździem lub nożyczkami. Zamiast kopnięcia i poparzenia, czasami śmierci - wyłączenie prądu.
Szczeniak gryzący wszystko - zamiast śmierci lub poparzenia - wyłączenie prądu.

Wiercenie w ścianie i trafienie w kabel - zamiast błysku, rozwalenia wiertarki, porażenia lub śmierci - odcięcie zasilania.

Pomyłka przy naprawie elektryki - odłączenie zasilania zamiast porażenia lub śmierci.

 

Przykładów jest wiele.

 

Lepiej się czuję, jak jest różnicówka.

 

Wiem, gdzie w domu mam kable zasilające skrzynki bezpiecznikowe, czyli po liczniku a jeszcze przed różnicówką i czuję respekt, jak coś w okolicy wiercę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, maras77 napisał(a):

Ciekawy świata dzieciak z gwoździem lub nożyczkami. Zamiast kopnięcia i poparzenia, czasami śmierci - wyłączenie prądu.
Szczeniak gryzący wszystko - zamiast śmierci lub poparzenia - wyłączenie prądu.

Wiercenie w ścianie i trafienie w kabel - zamiast błysku, rozwalenia wiertarki, porażenia lub śmierci - odcięcie zasilania.

Pomyłka przy naprawie elektryki - odłączenie zasilania zamiast porażenia lub śmierci.

 

Przykładów jest wiele.

 

Lepiej się czuję, jak jest różnicówka.

 

Wiem, gdzie w domu mam kable zasilające skrzynki bezpiecznikowe, czyli po liczniku a jeszcze przed różnicówką i czuję respekt, jak coś w okolicy wiercę.

A kiedy, JEŚLI W OGÓLE badałeś tę różnicówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luccass napisał(a):

Odbije piłeczkę - jak wiele wadliwych różnicowek w życiu napotkaleś? Wadliwych w taki sposób, że nie odcięła obwodu przy upływie prądu?

tapatalked

 

Średnio ok. 30% zładu w hurtowniach.

I niestety bez względu na markę.

Mam oczywiście na myśli czas i prąd "ustawowy".

Co mi po RCD, który zadziała przy np. >60mA czy po 2 minutach?

Pomoże Ci ona wtedy?

Przeżyjesz? ty, dziecko , pies?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, technix napisał(a):

Nie wprowadzaj w błąd - raz w miesiącu sprawdzenie przyciskiem TEST.

Ja pytam o pomiary czasu i prądu zadziałania 

Nie obraź się, ale ty naprawdę odpływasz na tym forum. Takie szczegóły raczej powinieneś przenieść na forum dla elektryków i tam chwalić się wiedzą. Wchodzenie na forum samochodowym tak głęboko w zagadnienia czasu i prądu zadziałania RCD to moim zdaniem nieporozumienie.

Edytowane przez mikomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio ok. 30% zładu w hurtowniach.
I niestety bez względu na markę.
Mam oczywiście na myśli czas i prąd "ustawowy".
Co mi po RCD, który zadziała przy np. >60mA czy po 2 minutach?
Pomoże Ci ona wtedy?
Przeżyjesz? ty, dziecko , pies?
Czyli sugerujesz, że jedna trzecia urządzeń mających na celu ochronę przed porażeniem wprowadzanych na rynek nie chroni? Dość odważna teza.
Takie urządzenie później powinno oblać pomiary w budynku - aż tyle jest uwalonych pomiarów?
@mikromir jakie są Twoje doświadczenia w tej materii?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, luccass napisał(a):

.. @mikromir jakie są Twoje doświadczenia w tej materii?...
 

Jeżeli cho o moje doświadczenie to nadzoruję pomiary w zakładzie przemysłowym gdzie mam ponad 50 szaf sterowniczych, rozdzielczych gdzie zamontowane są RCD. Ze względu na środowisko pomiary elektryczne wykonywane są corocznie, w tym oczywiście RCD, naprawdę bardzo rzadko zdarza się, ze różnicowka nie przechodzi prób. Muszę jednak nadmienić, że stosujemy  RCD markowych firm. W ostatnich latach rynek został zalany powiedzmy tanimi róznicówka które maja dużą popularność wśród deweloperów na temat ich trwałości nie mogę się wypowiadać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikomir napisał(a):

Nie obraź się, ale ty naprawdę odpływasz na tym forum. Takie szczegóły raczej powinieneś przenieść na forum dla elektryków i tam chwalić się wiedzą. Wchodzenie na forum samochodowym tak głęboko w zagadnienia czasu i prądu zadziałania RCD to moim zdaniem nieporozumienie.

Nie, nieporozumienie to wmawianie innym, że mając zainstalowane RCD w domu jest się nieśmiertelnym w tym zakresie.

Albo mów całą prawdę, albo wcale.

P.S. rozumiem, że wg Ciebie obrażam userów, bo przecież też nikt nie bada RCD przy pomiarach 5-letnich, a sorry, co ja gadam, przenoszę się na forum budowlane z tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, luccass napisał(a):

Czyli sugerujesz, że jedna trzecia urządzeń mających na celu ochronę przed porażeniem wprowadzanych na rynek nie chroni? Dość odważna teza.
Takie urządzenie później powinno oblać pomiary w budynku - aż tyle jest uwalonych pomiarów?
@mikromir jakie są Twoje doświadczenia w tej materii?

tapatalked
 

Nie, AŻ tyle jest NIE BADANYCH urządzeń/instalacji, niestety, ale co ja tam wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikomir napisał(a):

Jeżeli cho o moje doświadczenie to nadzoruję pomiary w zakładzie przemysłowym gdzie mam ponad 50 szaf sterowniczych, rozdzielczych gdzie zamontowane są RCD. Ze względu na środowisko pomiary elektryczne wykonywane są corocznie, w tym oczywiście RCD, naprawdę bardzo rzadko zdarza się, ze różnicowka nie przechodzi prób. Muszę jednak nadmienić, że stosujemy  RCD markowych firm. W ostatnich latach rynek został zalany powiedzmy tanimi róznicówka które maja dużą popularność wśród deweloperów na temat ich trwałości nie mogę się wypowiadać.

a które to są markowe, albo inaczej które są lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sherif napisał(a):

a które to są markowe, albo inaczej które są lepsze ?

Bez uprawiania reklamy według mojej opinii, jak otworzymy Allegro to te (1 faz) co kosztują powyżej 100 zł to są Ok, z tymi w granicach 40-60 zł nie mam doświadczeń. Ich "wysyp" nastąpił w ostatnich latach. 10-15 lat temu na rynku bywały te droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mikomir napisał(a):

Bez uprawiania reklamy według mojej opinii, jak otworzymy Allegro to te (1 faz) co kosztują powyżej 100 zł to są Ok, z tymi w granicach 40-60 zł nie mam doświadczeń. Ich "wysyp" nastąpił w ostatnich latach. 10-15 lat temu na rynku bywały te droższe.

OK, Ja mam EATON 25/4/003, jak widzę kosztują od ok 125zł, a dokładnie taki jak mam ok 250zł. Mam problem z jedną różnicówką bo mi ją wywala przy Sonoffie. Chciałem wymienić, ale skoro kosztuje ponad 200zł, to za radą @technix podmienię ją z innego obwodu. Trochę nie chce mi się wierzyć, że padła, bo działa od 8lat bezproblemu, jedynie jest problem z chińskim Sonoffem (sprawdziłem 4szt i to samo). Może też jest tak, że różne są parametry różnicówek (czas, prąd upływu), bo ten sam Sonoff u rodziców nie wywala (innej) różnicówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, technix napisał(a):

...

P.S. rozumiem, że wg Ciebie obrażam userów, bo przecież też nikt nie bada RCD przy pomiarach 5-letnich, a sorry, co ja gadam, przenoszę się na forum budowlane z tym...

Absolutnie nie uważam, że kogokolwiek obrażasz, po prostu w pewnych momentach poruszasz zagadnienia o których 99 % userów nie ma pojęcia i wygląda to tak jakbyś "kopał leżącego" .

Moim skromnym zdaniem wystarczy zasygnalizować naszym Kolegom  aby zapamiętali by co miesiąc nacisnąć przycisk TEST w różnicówce, następnie ja załączyć i to wszystko. 

Jezeli nie zadziała to należy ją wymienić.obraz.png.1b2204915532ea78b260d7dd57405c29.png

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, Ja mam EATON 25/4/003, jak widzę kosztują od ok 125zł, a dokładnie taki jak mam ok 250zł. Mam problem z jedną różnicówką bo mi ją wywala przy Sonoffie. Chciałem wymienić, ale skoro kosztuje ponad 200zł, to za radą @technix podmienię ją z innego obwodu. Trochę nie chce mi się wierzyć, że padła, bo działa od 8lat bezproblemu, jedynie jest problem z chińskim Sonoffem (sprawdziłem 4szt i to samo). Może też jest tak, że różne są parametry różnicówek (czas, prąd upływu), bo ten sam Sonoff u rodziców nie wywala (innej) różnicówki.
Parametry różnicowek jasne, że się wahają. Weź też pod uwagę, że Twoja instalacja też się różni od instalacji Twoich rodziców. Z tego co piszesz problem nie jest częsty, więc pewnie prąd upływu jest gdzieś na granicy wyzwolenia zabezpieczenia.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, luccass napisał(a):

Parametry różnicowek jasne, że się wahają. Weź też pod uwagę, że Twoja instalacja też się różni od instalacji Twoich rodziców. Z tego co piszesz problem nie jest częsty, więc pewnie prąd upływu jest gdzieś na granicy wyzwolenia zabezpieczenia.

tapatalked
 

Tak, też tak sądzę, że jest na granicy. Porównam parametry, z tego co widzę na obudowie podany jest prąd upływu, w moim przypadku 30mA.

Instalacje oczywiście różne, ale obie poprawne i zgodne ze sztuką, odległości skrzynka - gniazdka zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, luccass napisał(a):

Odbije piłeczkę - jak wiele wadliwych różnicowek w życiu napotkaleś? Wadliwych w taki sposób, że nie odcięła obwodu przy upływie prądu?

tapatalked

 

Badam i musiałem raz wymienić, bo była popsuta - nie wyłączała prądu po przycisku test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mikomir napisał(a):

Bez uprawiania reklamy według mojej opinii, jak otworzymy Allegro to te (1 faz) co kosztują powyżej 100 zł to są Ok, z tymi w granicach 40-60 zł nie mam doświadczeń. Ich "wysyp" nastąpił w ostatnich latach. 10-15 lat temu na rynku bywały te droższe.

Nie no, rzeczywiście widać, że "nadzorujesz" wykonywanie pomiarów.

Przed nami Nowy Rok, może warto pójść o krok dalej i zacząć WYKONYWAĆ pomiary.

I jeszcze dodam - uwaga - o zgrozo, za bramą "fabryki".

Wtedy zobaczymy co będziesz miał do powiedzenia 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał(a):

OK, Ja mam EATON 25/4/003, jak widzę kosztują od ok 125zł, a dokładnie taki jak mam ok 250zł. Mam problem z jedną różnicówką bo mi ją wywala przy Sonoffie. Chciałem wymienić, ale skoro kosztuje ponad 200zł, to za radą @technix podmienię ją z innego obwodu. Trochę nie chce mi się wierzyć, że padła, bo działa od 8lat bezproblemu, jedynie jest problem z chińskim Sonoffem (sprawdziłem 4szt i to samo). Może też jest tak, że różne są parametry różnicówek (czas, prąd upływu), bo ten sam Sonoff u rodziców nie wywala (innej) różnicówki.

Tak, oczywiście, że są różne, ALE nie sądzę, że u rodziców masz "inną", napewo poznałbyś po stosunku cenowym (250/1000), mniej więcej oczywiście 😁

A to Twoje urządzenia u rodziców powoduje zadziałanie RCD?

Jeśli nie, to prędzej obstawiam, że ta ich różnicówka już nie działa, a nie Twoja.

Ale, tak, w 99% przypadków, to winne jest urządzenie odbiorcze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mikomir napisał(a):

Absolutnie nie uważam, że kogokolwiek obrażasz, po prostu w pewnych momentach poruszasz zagadnienia o których 99 % userów nie ma pojęcia i wygląda to tak jakbyś "kopał leżącego" .

Moim skromnym zdaniem wystarczy zasygnalizować naszym Kolegom  aby zapamiętali by co miesiąc nacisnąć przycisk TEST w różnicówce, następnie ja załączyć i to wszystko. 

Jezeli nie zadziała to należy ją wymienić.obraz.png.1b2204915532ea78b260d7dd57405c29.png

Nie akceptuję półśrodków, przepraszam.

DOKŁADNIE z tego samego powodu NIE zgodzę się, że np. każdy budynek można przerobić na zasilanie PC).

Ot, poprostu, zgodnie ze starą prawdą, im więcej wiesz, tym gorzej żyjesz.

Po co mam siebie, a już tym bardziej innych oszukiwać?

Nie jestem sprzedawcą PV, tylko Certyfikowanym Instalatorem tego badziewia. Sorry, taka jest prawda 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, luccass napisał(a):

Parametry różnicowek jasne, że się wahają. Weź też pod uwagę, że Twoja instalacja też się różni od instalacji Twoich rodziców. Z tego co piszesz problem nie jest częsty, więc pewnie prąd upływu jest gdzieś na granicy wyzwolenia zabezpieczenia.

tapatalked
 

Właśnie, pomiary RCD dadzą np. info że wyłącznik działa przy np. 18mA.

A potem od wiedzy, zależą dalsze decyzje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maras77 napisał(a):

Badam i musiałem raz wymienić, bo była popsuta - nie wyłączała prądu po przycisku test.

No to akurat klasyk gatunku, w każdym np. lokalu gastronomicznego gdzie jest dużo oleju w powietrzu tak jest, albo np. gdy RCD jest załączony od 20 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, technix napisał(a):

Tak, oczywiście, że są różne, ALE nie sądzę, że u rodziców masz "inną", napewo poznałbyś po stosunku cenowym (250/1000), mniej więcej oczywiście 😁

A to Twoje urządzenia u rodziców powoduje zadziałanie RCD?

Jeśli nie, to prędzej obstawiam, że ta ich różnicówka już nie działa, a nie Twoja.

Ale, tak, w 99% przypadków, to winne jest urządzenie odbiorcze 

Moje u nich nie powoduje wywalania. Możliwe, że ich RCD nie działa prawidłowo, ma już 25lat, ale ostatnio np express spowodował wywalenie różnicówki, więc coś tam działa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 17:43, technix napisał(a):

A kiedy, JEŚLI W OGÓLE badałeś tę różnicówkę?

Oczywiście. Badam ją specjalnym przyrządem pomiarowym i równolegle oscyloskopem dla pewności, czy przyrząd nie fałszuje. :ok:

 

BTW - robisz sobie rezonans mózgu co miesiąc?

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 22:31, technix napisał(a):

Średnio ok. 30% zładu w hurtowniach.

I niestety bez względu na markę.

Mam oczywiście na myśli czas i prąd "ustawowy".

Co mi po RCD, który zadziała przy np. >60mA czy po 2 minutach?

Pomoże Ci ona wtedy?

Przeżyjesz? ty, dziecko , pies?

Masz jakiegoś strasznego pecha albo nieuczciwych hurtowników, u mnie w ciągu ostatnich 10 lat trafiły się 2 uszkodzone, w tym jedna Kanlux czy podobne badziewie.

Jeśli działają to pomiary przechodzą bez problemów. 

Jeśli sam zakładam, stosuję głównie Hagera, czasem Eaton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mayster_tcz napisał(a):

Masz jakiegoś strasznego pecha albo nieuczciwych hurtowników, u mnie w ciągu ostatnich 10 lat trafiły się 2 uszkodzone, w tym jedna Kanlux czy podobne badziewie.

Jeśli działają to pomiary przechodzą bez problemów. 

Jeśli sam zakładam, stosuję głównie Hagera, czasem Eaton.

Najwięcej miałem uszkodzonych Legrandów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, technix napisał(a):

Nie no, rzeczywiście widać, że "nadzorujesz" wykonywanie pomiarów.

Przed nami Nowy Rok, może warto pójść o krok dalej i zacząć WYKONYWAĆ pomiary.

I jeszcze dodam - uwaga - o zgrozo, za bramą "fabryki".

Wtedy zobaczymy co będziesz miał do powiedzenia 🤔

Napisz proszę zrozumiale ten post, piszesz bez ładu i składu.

  • Lubię to 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2022 o 11:15, mikomir napisał(a):

 

Moim skromnym zdaniem wystarczy zasygnalizować naszym Kolegom  aby zapamiętali by co miesiąc nacisnąć przycisk TEST w różnicówce, następnie ja załączyć i to wszystko. 

 

 

Nacisnąłem TEST i załączyłem 
 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2022 o 07:36, luccass napisał(a):

Czyli sugerujesz, że jedna trzecia urządzeń mających na celu ochronę przed porażeniem wprowadzanych na rynek nie chroni? Dość odważna teza.

 

Przede wszystkim branie kolegi technixa na poważnie jest bardzo odważnym posunięciem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Fryzuryn napisał(a):

Tych testów było więcej ale już bez udokumentowania reszta poszła

I dokładnie o to chodzi aby co kilka tygodni jak się przypomni to wykonać takie testy, oczywiście w przypadku domu nie zwalnia to z obowiązku wezwania pomiarowca ( co 5 lat) który wykona odpowiednie oględziny i próby całej instalacji włącznie z różnicówkami. Osoba wykonująca sprawdzenie (potocznie pomiary) powinna przekazać na końcu protokół w wynikami oględzin i prób - tj. wynikami pomiarów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2022 o 08:41, technix napisał(a):

Nie, czekam na wątek z Twoimi wynikami 👎

Szkoda. Znam lekarza od glowy, który mowi, ze wszyscy jego pacjenci, gdyby sie badali regularnie i wczesniej do niego przyszli, mieli by duze szanse wyleczenia.

 

Niestety ludzie się psują w miarę życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mikomir napisał(a):

I dokładnie o to chodzi aby co kilka tygodni jak się przypomni to wykonać takie testy, oczywiście w przypadku domu nie zwalnia to z obowiązku wezwania pomiarowca ( co 5 lat) który wykona odpowiednie oględziny i próby całej instalacji włącznie z różnicówkami. Osoba wykonująca sprawdzenie (potocznie pomiary) powinna przekazać na końcu protokół w wynikami oględzin i prób - tj. wynikami pomiarów.

Oczywiście, posiadam taki protokół ponieważ w zeszłym roku miałem odbiór techniczny budynku. Mało tego, utworzę wydarzenie cykliczne, comiesięczne w kalendarzu pod nazwą "Test różnicowek".

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maras77 napisał(a):

Szkoda. Znam lekarza od glowy, który mowi, ze wszyscy jego pacjenci, gdyby sie badali regularnie i wczesniej do niego przyszli, mieli by duze szanse wyleczenia.

 

Niestety ludzie się psują w miarę życia.

Czyli na podstawie własnych doświadczeń, przestrzegasz mnie, abym ja miał jeszcze szansę, tak?

Dziękuję

Może chcesz nam jeszcze poopowiadać o Twoich problemach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.