Skocz do zawartości

Poważny problem z wentylacją w pokoju syna


ANalfabeta

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Kilka lat się udawało, ale dziś czara goryczy się przelała i muszę coś z tym zrobić.
Syn ma swój pokój, w którym brakuje wyjścia w pion wentylacyjny.

Jeszcze rok/dwa wstecz nie było żadnych problemów, ale odkąd wszedł w wiek nastoletni pojawiły się problemy.

Drzwi do pokoju zamknięte praktycznie cały czas. Do tego wypaca jakieś dziwne substancje, a zapach w pokoju przypomina składzik ze sprzętem przy sali gimnastycznej.

Oczywiście w higienę syna nie wątpię lecz problemem jest wspomniany brak choćby grawitacyjnej wentylacji.

Dzisiaj zaobserwowałem wykwity czarnej pleśni w rogach pokoju będących ścianą fasadową. Pozostałe dwa znajdujące się wewnątrz budynku są ok.

Chcę poprawić wentylację i nie wiem na co się zdecydować.
Z racji faktu, że ściana przeciwległa do frontowej (z oknem) po połowie graniczy z korytarzem i łazienką mam pomysł, aby:

1. Przekuć kratkę do łazienki, gdzie jest możliwość włączenia wentylatora wyciągowego.

2. Zrobić przebicie do korytarza/przedpokoju

3. Przebić się na nieocieplony strych i tam próbować rurą spiro wbić się w istniejący szacht wentylacyjny.

 

Niemniej jednak martwi mnie sam fakt pojawienia się tych wykwitów w zewnętrznych rogach, gdyby to chodziło to tylko o ten jeden pokój.

Piętro niżej jest sypialnia teściów, która nie posiada tego problemu to raz, a dwa w mojej sypialni problem potrafi również wystąpić, mimo że  w jednym z narożników jest obecna wentylacja grawitacyjna (wykwit jest przy zewnętrznym rogu budynku)

 

Czy problem może leżeć w kiepskim ociepleniu stropu ? Wg teorii jest tam styropian i keramzyt i na koniec wylewka na stropie.

 

Pomóżcie, bo rozkładam ręce, a syn jest z gatunku alergików.

Edytowane przez ANalfabeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek to dom wolnostojący. Ściany to 2+1/2 ze styropianem w środku - choć ciężko powiedzieć mi o jakości wypełnienia (metoda gospodarcza)

Okna plastik - nawiewników brak. Ja jako ogromny przeciwnik "zaduchu" w domu staram się regularnie wietrzyć. Np dziś tuż przed odpaleniem CO ok 20 min okna i balkony na full.

Syn jest nauczony, żeby regularnie wietrzyć. Potrafię nawet zadzwonić do niego z pracy w tej sprawie.
Niezwykle rzadko przed odpaleniem OC całe piętro nie jest przewietrzone.

 

Odnośnie wentylacji warto jeszcze wspomnieć (o czym wydaje się pisałem już na forum jakiś czas temu), że wentylacja znajdująca się w tym samym pionie co komin z pieca ma wyloty po bokach komina na zewnątrz po bokach i zdarzają się z racji położenia dachu względem wiatrów cofki powietrza w wentylację.

 

Budżet ?? Nie myślałem.

Edytowane przez ANalfabeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ANalfabeta napisał(a):

Budynek to dom wolnostojący. Ściany to 2+1/2 ze styropianem w środku - choć ciężko powiedzieć mi o jakości wypełnienia (metoda gospodarcza)

Okna plastik - nawiewników brak. Ja jako ogromny przeciwnik "zaduchu" w domu staram się regularnie wietrzyć. Np dziś tuż przed odpaleniem CO ok 20 min okna i balkony na full.

Syn jest nauczony, żeby regularnie wietrzyć. Potrafię nawet zadzwonić do niego z pracy w tej sprawie.
Niezwykle rzadko przed odpaleniem OC całe piętro nie jest przewietrzone.

 

Odnośnie wentylacji warto jeszcze wspomnieć (o czym wydaje się pisałem już na forum jakiś czas temu), że wentylacja znajdująca się w tym samym pionie co komin z pieca ma wyloty po bokach komina na zewnątrz po bokach i zdarzają się z racji położenia dachu względem wiatrów cofki powietrza w wentylację.

 

Budżet ?? Nie myślałem.

Problem wilgoci jest na górze? Ty mieszkasz na piętrze? Nawet jak się wepniesz do komina wentylacyjnego, to nie będzie działać. Rozwiązań może być kilka, najskuteczniejsze i najdroższe to rekuperacja. Taniej to podpiąć się w komin wentylacyjny i zamontować w oknach nawiewniki (może zamiast nawiewników podcięcie drzwi wystarczy). Trudno doradzać zza monitora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wilgoci występuje jak wspomniałeś na piętrze mającym nieogrzewany sufit nad sobą.

Jeśli chodzi o drzwi to uwierz mi - szpary vel szczeliny są moim zdaniem większe niż wydajność nawiewników :) :oslabiony:

 

Jeśli to pomoże to mogę zrobić jakiś szkic

Edytowane przez ANalfabeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ANalfabeta napisał(a):

Problem wilgoci występuje jak wspomniałeś na piętrze mającym nieogrzewany sufit nad sobą.

Jeśli chodzi o drzwi to uwierz mi - szpary vel szczeliny są moim zdaniem większe niż wydajność nawiewników :) :oslabiony:

 

Jeśli to pomoże to mogę zrobić jakiś szkic

Tylko powietrze wchodzi tymi szparami już "wilgotne", a z zewnątrz "suche". No i nie ma gdzie pójść bo nie ma kratki. 

Jaką masz wilgotność na piętrze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ANalfabeta napisał(a):

Stan sprzedz 10s. Zegar z termometrem i higrometrem wiszący w przedpokoju ok 1,3 od drzwi pokoju syna wskazuje 50%

Czyli ok, myślałem że będzie trochę więcej. 

Sam nie wiem co doradzić, chyba wybrałbym opcję 3 i zobaczył przepływ powietrza, jak za słabe to nawietrzniki w okna lub odrazu rekuperacja na całym poziomie (ale to większe koszty). No i niezależnie sprawdziłbym kamerą termowizyjną. Jak docieplony jest sufit? Może z góry wełnę położyć? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie.

Sufit to podłoga strychu, który jest nieocieplony i nawet nie wiem czy jest jakakolwiek folia pp, bo z tego co widzę jest pełne odeskowanie. Wypełnienie jak pisałem wcześniej - styropian/keramzyt w proporcjach nie do ustalenia. A na zewnątrz dachówka ceramiczna.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ANalfabeta napisał(a):

Bardzo dziękuję za zainteresowanie.

Sufit to podłoga strychu, który jest nieocieplony i nawet nie wiem czy jest jakakolwiek folia pp, bo z tego co widzę jest pełne odeskowanie. Wypełnienie jak pisałem wcześniej - styropian/keramzyt w proporcjach nie do ustalenia. A na zewnątrz dachówka ceramiczna.

 

Jak planujesz tam pomieszkać, to tak czy siak pomyślałbym o dociepleniu tego. Nie wiem jak z wysokością i czy masz tam graciarnię, ale docieplenie może dużo poprawić. Niezależnie od tego wentylacja (grawitacyjna czy mechaniczna) musi być sprawna, żeby grzyb się nie robił. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strych w założeniu jest przeznaczony pod zamieszkanie przyszłe/niedoszłe.

 

Chłopskim rozumem obawiam się, że jest to związane z mostkami cieplnymi z wieńca czy czegoś.

 

Tak teraz pomyślałem i wychodzi, że podbitka była zrobiona przed ociepleniem, więc między podbitką, a  więźbą jest pewnie czysta nieocieplona przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pokój to na piętrze jest?

Bo jeśli tak pomyślałbym ewentualnie o anemostacie wywiewnym po prostu w ścianie zewnętrznej gdzieś bliżej sufitu.

 

Jeśli mówisz że masz szpary pod drzwiami to powinno ruszyć powietrze na zewnątrz.

 

Ja miałem (mam nadzieję że to czas przeszły) na działce problemy to na dole założyłem anemostaty wlotowe dwa a na górze jeden wylotowy i jeszcze jeden wentylator.

I na razie - choć zimą nie dowalila - przestał się grzyb pojawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KotLarry napisał(a):

Bo jeśli tak pomyślałbym ewentualnie o anemostacie wywiewnym po prostu w ścianie zewnętrznej gdzieś bliżej sufitu

Tylko on zdaje się będzie miał więcej pomieszczeń, gdzie trzeba poprawić wentylację i takie anemostaty szpecą elewację i trudno sterować przepływem powietrza (strumieniem i kierunkiem). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ANalfabeta napisał(a):

Strych w założeniu jest przeznaczony pod zamieszkanie przyszłe/niedoszłe.

No to "wbicie się na górę" jest średnim pomysłem jeśli planujesz to zagospodarować. Na kiedy masz planach z tym ruszać i czy masz jakiś większy budżet remontowy? Pytam bo może zamiast robić "prowizorkę" podejść do tego metodologicznie, zaplanować całość i pomału realizować. Jak teraz zrobisz jakąś średnio przemyślaną "dziurę", to za chwilę możesz mieć dodatkowe koszty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, janusz napisał(a):

Tylko on zdaje się będzie miał więcej pomieszczeń, gdzie trzeba poprawić wentylację i takie anemostaty szpecą elewację i trudno sterować przepływem powietrza (strumieniem i kierunkiem). 

 

Ja w tej sytuacji bym się wyglądem średnio przejmował.

 

Co do kierunku.

Ja mam zabezpieczone przed przepływem powietrza do środka taka klapką.

Natomiast przy różnicy ponad 2 metry teoretycznie już powinno u góry w pokoju wyciągać.

O ile ma na niższej kondygnacji dopływ powietrza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak doraźnie to chyba bym zadbał o polepszenie wyciągu z łazienki i kuchni - wentylator nawet działający stale, najlepiej z regulacją sprężu/ wydatku i nawietrzniki w pomieszczeniach które chcemy wentylować.

 

Inne kratki wentylacyjne zaślepić bo będzie nimi ciągnąć.

 

Odsunąć trochę meble i inne przedmioty od ścian, tak by na czas osuszania ścian był lepszy dostęp powietrza do nich.

 

To powinno zagwarantować w miarę ukierunkowany przepływ powietrza w domu.

 

Docelowo to można myśleć o wentylacji mechanicznej jak jest miejsce na strychu, ale to będzie już grubszy remont. I weryfikacja tej izolacji w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczalbym od kamery termowizyjnej bo ona odpowie czy problem jest wentylacja czy mostki

Kolejnym najtańszym rozwiązanie to wymuszony obieg wyciagu z łazienki i kuchni + nawiewniki w oknach aby nadać kierunek przelewu powietrza.

Miznz iść też w mini rekuperacja ścienna np

https://vantubo.pl/air/vantubo_recduo_100.html?gclid=Cj0KCQiA5NSdBhDfARIsALzs2EAlKbWFTNOppQbbcPhTT6Z1TkbcJFXPdL_4eclEmehLSur5o_4hHGwaAiHnEALw_wcB

Ale z tym trzeba uważać żeby nie zaburzyć przepływu w innych pomieszczeniach i poprostu "przeniesc" ten problem do innego pomieszczenia.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ANalfabeta napisał(a):

więc między podbitką, a  więźbą jest pewnie czysta nieocieplona przestrzeń.

 

Imho mamy 2 problemy:

1. Słaba wentylacja, ale wcale do końca nie jest to pewnik;

2. Do sprawdzenia ewentualna nieocieplona przestrzeń. Jak wyjdzie że tam faktycznie nie ma żadnego docieplenia (między podbitką a więżbą) to czego

nie zrobimy to grzyb i tak wyjdzie bo będzie przesunięty punkt rosy... od tego bym zaczął działania.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie propozycje.
Strych jest przygotowany pod zabudowę, ale to najszybciej gdy się rodzina powiększy, a  to już bardziej w gestii syna będzie :)

Póki co skupię się na sprawdzeniu kamerą termowizyjną i później podejmę kroki w celu poprawy sytuacji.

Jak pisałem w pierwszym poście uważam, że sporym problemem jest fakt cofania się powietrza w kanały wentylacyjne z racji konstrukcji komina.

 

Jeszcze raz dziękuję. Mam nad czym myśleć.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od rzeczy najprostszej, czyli rozszczelnij okno, np ustaw klamke w 45 stopniach, albo wytnij kawalek uszczelki (mozna ja potem z powrotem wsadzić bez szkody).

 

Generalnie pokoje nie maja zwykle kanalu wentylacyjnego, tylko nawiewnik, ktory zapewnia ruch powietrza do kanalu w lazience, kuchni itp.

 

A grzyb sie robi, jak temperatura spadnie ponizej punktu rosy.

 

Powodem moze byc lokalnie zimna sciana, oraz wilgotnosć w pomiesczeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nikt-znany napisał(a):

Są systemy do wentylacji, które umieszczasz w otworze ściennym i możesz sterować wymianą powietrza. Kiedyś takie rozwiązanie w fazie projektowej (a później z tego co wiem trafiło do sprzedaży) miała sanocka firma Geo-Eko, poguglaj, może tego szukasz.

Nazywa się to rekuperator ścienny. 

Kolega myślał o takim rozwiązaniu w mieszkaniu, bo miał problem ze świeżym powietrzem w pokoju (czy pokojach). Poprosił firmę o sprawdzenie, pomierzyli mu "ciągi grawitacyjne", były ok i zaproponowali zamontowanie nawietrzników w oknach. Po tym zabiegu problem zniknął. 

Są różne możliwości rozwiązania problemu i różne koszty. Chyba w pierwszym poście pisałem, że zacząłbym od termowizji i później podejmował dalsze decyzje. Tak czy siak problem przepływu powietrza będzie musiał rozwiązać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2023 o 14:00, ppmarian napisał(a):

Zaczalbym od kamery termowizyjnej bo ona odpowie czy problem jest wentylacja czy mostki

Kolejnym najtańszym rozwiązanie to wymuszony obieg wyciagu z łazienki i kuchni + nawiewniki w oknach aby nadać kierunek przelewu powietrza.

Miznz iść też w mini rekuperacja ścienna np

https://vantubo.pl/air/vantubo_recduo_100.html?gclid=Cj0KCQiA5NSdBhDfARIsALzs2EAlKbWFTNOppQbbcPhTT6Z1TkbcJFXPdL_4eclEmehLSur5o_4hHGwaAiHnEALw_wcB

Ale z tym trzeba uważać żeby nie zaburzyć przepływu w innych pomieszczeniach i poprostu "przeniesc" ten problem do innego pomieszczenia.

To urządzenie będzie słychać. Moim zdaniem nie nadaje się do pomieszczenia w którym ktoś śpi/przebywa. Zamontowałem coś podobnego w korytarzu (dziura 160 mm w ścianie) i jak najbardziej sprawdza się, nawet pod kątem odzysku ciepła, ale hałas niestety jest spory mimo że ściana ponad 50 cm, a wybrałem model z wentylatorem po zewnętrznej stronie (czyli za wkładem ceramicznym patrząc od środka).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MasarzErotyczny napisał(a):

To urządzenie będzie słychać. Moim zdaniem nie nadaje się do pomieszczenia w którym ktoś śpi/przebywa. Zamontowałem coś podobnego w korytarzu (dziura 160 mm w ścianie) i jak najbardziej sprawdza się, nawet pod kątem odzysku ciepła, ale hałas niestety jest spory mimo że ściana ponad 50 cm, a wybrałem model z wentylatorem po zewnętrznej stronie (czyli za wkładem ceramicznym patrząc od środka).

Daj linka proszę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, technix napisał(a):

Daj linka proszę 

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-scienny-airdot-link-60m3-h-harmann-11161921135

 

Te obrazki to "piękny render" - w realu ta rura to zwykła szara rura jak do kibla (???), białe elementy są estetyczne, ale ten zewnętrzny jest kompletnie nieprzemyślany bo wymaga idealnie równej ściany, a w założeniu tego typu urządzenia montowane są w starych domach z niewydolną wentylacją.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, technix napisał(a):

No dokładnie 👍

Wydaje mi się, że takie cosie mają zdecydowanie większą efektywność (widuję w różnych starych budynkach ze sklepami)

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-scienny-prana-200g-stop-smog-11281900653?fromVariant=9877102564

ale cena raczej zniechęca.

Tu jest non stop przepływ powietrza w obie strony, plus znacznie lepiej wyglądający wymiennik ciepła.

Edytowane przez MasarzErotyczny
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, technix napisał(a):

Wygląd mało ważny.

Na jakiej wysokości od podłogi go masz?

Czuć, że wieje w środku?

 

Minimalna wysokość montażu jest tam podana, zdaje się ponad 2.30 m. Ruchu powietrza za bardzo nie czuć bo rozbija go ta klapka, ale wymiana powietrza jest skuteczna.

U mnie to jest tymczasowa wentylacja w kawałku korytarza ~7 * 2.30 m

Edytowane przez MasarzErotyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MasarzErotyczny napisał(a):

Wydaje mi się, że takie cosie mają zdecydowanie większą efektywność (widuję w różnych starych budynkach ze sklepami)

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-scienny-prana-200g-stop-smog-11281900653?fromVariant=9877102564

ale cena raczej zniechęca.

Tu jest non stop przepływ powietrza w obie strony, plus znacznie lepiej wyglądający wymiennik ciepła.

Przeważnie, jak jest problem z wentylacją, to nie tylko w jednym pomieszczeniu. Decydując się na zakup tak drogiego urządzenia warto zastanowić się nad centralną wentylacją (o ile istnieje techniczna możliwość instalacji). 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ANalfabeta zanim wydasz górę pieniędzy na wentylatory/rekuperatory sprawdz tak jak pisałeś ciągłość termoizolacji na ścianie. IMHO tu jest problem grzyba ma ścianie.

Jak uda się opanować grzyba na ścianie to nastepnym krokiem będzie poprawa wentylacji o ile w ogóle będzie taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ccLot napisał(a):

@ANalfabeta zanim wydasz górę pieniędzy na wentylatory/rekuperatory sprawdz tak jak pisałeś ciągłość termoizolacji na ścianie. IMHO tu jest problem grzyba ma ścianie.

Jak uda się opanować grzyba na ścianie to nastepnym krokiem będzie poprawa wentylacji o ile w ogóle będzie taka potrzeba.

Myślisz, że bez poprawy wentylacji się obędzie? 

W dniu 3.01.2023 o 22:07, ANalfabeta napisał(a):

Drzwi do pokoju zamknięte praktycznie cały czas. Do tego wypaca jakieś dziwne substancje, a zapach w pokoju przypomina składzik ze sprzętem przy sali gimnastycznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, janusz napisał(a):

Myślisz, że bez poprawy wentylacji się obędzie

Nie wiem, ale IMHO to jest sprawa wtórna.

Ja bym najpierw sprawdził podejrzane miejsca z mostkami cieplnymi. Później bym rozszczelnił okna i podciął drzwi (ewentualnie założył kratke, wykonal otwory). 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.