Skocz do zawartości

Narzedzie do badania poziomu glosnosci


PawelWaw

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, MasarzErotyczny napisał(a):

To jest bardzo mierny sposób - pozwoli prawdopodobnie porównać 2 źródła dźwięku, ale rzetelnego pomiaru bym się nie spodziewał.

O to chodzi. Będzie miał wskaźnik który pozwoli na określenie który sprzęt jest głośniejszy i o ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że wrażenie głośności jest też zależne od częstotliwości - niskie dźwięki są przyjemniejsze (i czasem wręcz pożądane) więc tolerujemy wyższy poziom ich głośności, wysokie są przykre dla uszu itd. Ciężko powiedzieć czy taki pomiar będzie wiarygodnie oddawał odczucia podczas jazdy. :hmm: 

Być może gdyby jeszcze nagrać dźwięk można byłoby trochę spektrum porównać - to dałoby informacje na temat wrażeń w dłuższym czasie. :hmm: 

 

Edit

Można porównać np. gęstość spektralną sygnałów - kiedyś robiłem takie coś dla dźwięków drobnych ssaków, ale nie było oczekiwanych różnic i się na mnie zleceniodawcy obrazili... ;];];] 

Edytowane przez MasarzErotyczny
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MasarzErotyczny napisał(a):

Tyle że wrażenie głośności jest też zależne od częstotliwości - niskie dźwięki są przyjemniejsze (i czasem wręcz pożądane) więc tolerujemy wyższy poziom ich głośności, wysokie są przykre dla uszu itd. Ciężko powiedzieć czy taki pomiar będzie wiarygodnie oddawał odczucia podczas jazdy. :hmm: 

Być może gdyby jeszcze nagrać dźwięk można byłoby trochę spektrum porównać - to dałoby informacje na temat wrażeń w dłuższym czasie. :hmm: 

 

Edit

Można porównać np. gęstość spektralną sygnałów - kiedyś robiłem takie coś dla dźwięków drobnych ssaków, ale nie było oczekiwanych różnic i się na mnie zleceniodawcy obrazili... ;];];] 

Czyli mówiąc inaczej trzeba by porównać w "fonach", a nie "decybelach". Z "wiki" 

Poziom głośności dźwięku w fonach jest liczbowo równy poziomowi natężenia (wyrażonego w decybelach) tonu o częstotliwości 1 kHz, którego głośność jest równa głośności tego dźwięku. Dźwięki o tej samej liczbie fonów wywołują to samo wrażenie głośności, ale nie muszą być to dźwięki identyczne w sensie barwy (np. o różnych częstotliwościach). W odróżnieniu od jednostki son, która jest jednostką liniową głośności, fon nie podlega arytmetycznemu sumowaniu przy obliczaniu całkowitego poziomu głośności kilku jednoczesnych dźwięków.

I wykres 

FletcherMunson_ELC.svg.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, janusz napisał(a):

Czyli mówiąc inaczej trzeba by porównać w "fonach", a nie "decybelach". Z "wiki" 

Poziom głośności dźwięku w fonach jest liczbowo równy poziomowi natężenia (wyrażonego w decybelach) tonu o częstotliwości 1 kHz, którego głośność jest równa głośności tego dźwięku. Dźwięki o tej samej liczbie fonów wywołują to samo wrażenie głośności, ale nie muszą być to dźwięki identyczne w sensie barwy (np. o różnych częstotliwościach). W odróżnieniu od jednostki son, która jest jednostką liniową głośności, fon nie podlega arytmetycznemu sumowaniu przy obliczaniu całkowitego poziomu głośności kilku jednoczesnych dźwięków.

I wykres 

FletcherMunson_ELC.svg.png

Z tego co pamiętam ze studiów, to po to właśnie stosuje się jednostkę dB(A) w pomiarach hałasu. To jest właśnie przeskalowanie 'zwyklych' decybeli zgodnie z charakterystyką percepcji ucha ludzkiego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tomo napisał(a):

No i po temacie - gość chciał sprawdzić poziom głośności w samochodach, a będzie musiał wydać tyle, że audiofile to przy tym drobne wydają :hehe:

 

akurat padla bardo sensowna informacja, zebym to telefonem zmierzyl

  • Lubię to 1
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PawelWaw napisał(a):

 

akurat padla bardo sensowna informacja, zebym to telefonem zmierzyl

Tylko, żeby porównanie miało sens pamiętaj, że poza prędkością ważna jest nawierzchnia, opony, siła I kierunek wiatru. Czyli porównanie najlepiej robić na tej samej drodze w możliwie najbliższym czasie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MasarzErotyczny napisał(a):

Tyle że wrażenie głośności jest też zależne od częstotliwości - niskie dźwięki są przyjemniejsze (i czasem wręcz pożądane) więc tolerujemy wyższy poziom ich głośności, wysokie są przykre dla uszu itd. Ciężko powiedzieć czy taki pomiar będzie wiarygodnie oddawał odczucia podczas jazdy. :hmm: 

Być może gdyby jeszcze nagrać dźwięk można byłoby trochę spektrum porównać - to dałoby informacje na temat wrażeń w dłuższym czasie. :hmm: 

 

Edit

Można porównać np. gęstość spektralną sygnałów - kiedyś robiłem takie coś dla dźwięków drobnych ssaków, ale nie było oczekiwanych różnic i się na mnie zleceniodawcy obrazili... ;];];] 

Są aplikacje też do pomiaru spektrum (np Spectroid). IMO dla zastosowania amatorskiego w zupełności wystarczą.

Ja dzięki takiej aplikacji wyeliminowałem efekt dudnienia z układu wydechowego ;).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomo napisał(a):

No i po temacie - gość chciał sprawdzić poziom głośności w samochodach, a będzie musiał wydać tyle, że audiofile to przy tym drobne wydają :hehe:

No nie, mówimy o telefonie. Założyciel wątku ma 2 fony - iP i Samsunga - można zmierzyć/nagrać oboma i zebrać więcej materiału.

  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś byłem sceptyczny co do pomiarów telefonem. Zmieniłem zdanie gdy reklamowałem nowa lodówkę, która to wg danych technicznych miałabyc cichsza niż stara a było odwrotnie. Przyjechał pan z serwisu Bosch, wyjął to profesjonalne urządzenie do pomiaru hałasu a ja z ciekawości włączyłem apke w telefonie. Różnica pomiaru do 1db... Pomiar powtarzalny.

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, irishpiter napisał(a):

Ja kiedyś byłem sceptyczny co do pomiarów telefonem. Zmieniłem zdanie gdy reklamowałem nowa lodówkę, która to wg danych technicznych miałabyc cichsza niż stara a było odwrotnie. Przyjechał pan z serwisu Bosch, wyjął to profesjonalne urządzenie do pomiaru hałasu a ja z ciekawości włączyłem apke w telefonie. Różnica pomiaru do 1db... Pomiar powtarzalny.

ja też kiedyś mierzyłem aplikacją w telefonie i wyniki wyglądały dość wiarygodnie. Były powtarzalne i odpowiadały moim odczuciom i danym podawanym przez inne pomiary.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem aplikacji na telefon i słabo to odzwierciedla rzeczywistość. Może w zakresie 40-70 dB będzie jeszcze można coś sensownego uzyskać. Jednak powyżej 80dB to nijak nie miało się to do rzeczywistości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wojteq85 napisał(a):

Używałem aplikacji na telefon i słabo to odzwierciedla rzeczywistość. Może w zakresie 40-70 dB będzie jeszcze można coś sensownego uzyskać. Jednak powyżej 80dB to nijak nie miało się to do rzeczywistości. 

 

a ile moze byc w aucie ? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.