Skocz do zawartości

Pompa wody do podlewania trawy


tomata

Rekomendowane odpowiedzi

Woda z mauzera.  Mogę wyciąć dziurę w nim od góry jakby miała być zanurzeniowa. Ktoś poleci coś sprawdzonego żeby podłączyć wąż 1/2" i miało sensowne ciśnienie na odcinku ~15m?  Najlepiej link allegro. Dzięki :)

received_608693481231579.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanurzeniowa nie da rady. Kiedyś miałem jakąś z Niemiec dwustopniową to dawała niezłe ciśnienie ale umarła.

Nie spotkałem się z taką u nas w sprzedaży, może internet?  Taka normalna do podlewania nie zassie wody od góry. Może jak ją wstępnie zalejesz to zadziała. Najlepiej przejściówka i podłączenie dolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomata napisał(a):

Woda z mauzera.  Mogę wyciąć dziurę w nim od góry jakby miała być zanurzeniowa. Ktoś poleci coś sprawdzonego żeby podłączyć wąż 1/2" i miało sensowne ciśnienie na odcinku ~15m?  Najlepiej link allegro. Dzięki :)

received_608693481231579.jpeg

 

Mam kilka mauzerów zakpanych 2 metry pod ziemią. Dolne odpływy mam złączone między nimi żeby woda mogła między nimi przepływać, górne korki rozszczelnione żeby nie było problemu z ciśnieniami w nich. Do jednego z nich wchodzą rury odpływowe z rynien z dachu.

Tym samym otworem mam wrzuconą pompę i wyprowadzony wąż ogrodowy i kabel zasilania. 

Działa to tak już 10 lat. Raz tylko musiałem odgrzebać studzienkę i wchodzić do kręgów żeby ją wyciągnąć i wyczyścić bo nakiś syf pociągnęła i się przytkała. 

 

Mam dokładnie tą pompę

 

LINK

 

Czyli pcha 1 metr w góre przez mauzera, +1 metr bo tyle wgłąb są zbiorniki zasypane, na odległość to spokojnie podłączam węża 20 metrowego i jeszcze psika na 5-7 metrów.

 

Odpowiadając na pytanie to tak głęboko są zakopane bo mam spadek terenu i tak wyszło przy niwelacji terenu.

 

Jak mi to tak ładnie działało przez 3 lata to sąsiad podpatrzył pomysł i zrobił identycznie jak ja. Do tego z taką samą pompą. Jemu to też działa bezawaryjnie od 7 lat

Edytowane przez bengamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tę samą pompę, zapłaciłem 84zł i działa już parę lat. Ten grzybek od zasysania się dwa razy odkręcił, ale ostatnio przez dwa lata jest spokój. Przez przypadek wpadł sznurek do studni, pompa go wciągnęła i wypluła na końcu węża 40m dalej. Także do mausera to raczej nie ma co lepszego kupować. Ciśnienie nie powala, ale na godzinę 500L pompuje.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła pompa ruska, membranowa, tak jak u poprzedników, stosuję 2 rok, ciągnie z 1,3 m poniżej gruntu i na końcu 10m węża 3/4" ciśnie aż miło.
Jedyne 2 mankamenty: głośna i rzuca się strasznie (poprzednia służyła tylko 1 sezon, bo obudowa się zużyła tańcząc po betonowym zbiorniku. Obecna już wisi nad dnem).

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ruska, nurek. Tylko że chyba ciężko ostatnio trafić na taką z minimalną jakością. Kupowałem na allegro z trzech różnych "firm" i każda wytrzymała rok czasu. Pompowała ze zbiornika na deszczówkę zakopanego w ziemi. Ciśnienie spoko, parę razy podłączałem nawet zraszacz wahadłowy i spokojnie podawała.

Minus to mega głośna. No i te moje wygenerowały 3 elektrośmieci ( dwa razy przetarła się obudowa pompy o plastikowy zbiornik :O) 

Teraz zainwestowałem w coś porządniejszego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też już nie kupię kolejnej ruskiej, bo teraz jak skręciłem innymi nakrętkami, bo tamte się pod wodą zdegradowały, to nie chce się już babrać z rozkręcaniem, btw jest słaba i nie ma pływaka. Teraz kupię coś takiego, co myślicie co to warte? https://www.ceneo.pl/110965705

Druga sprawa, pod tą ruską podpinam zraszacz, taki 1/2' i nic jej nie jest. Ale kupiłem calowy i sika słabo. Teraz kwestia, bo ta 1100W daje już konkretne ciśnienie i czy taki zraszacz calowy nie będzie jej za bardzo obciążał/dusił?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ubiegłym roku kupiłem jakąś pompę zanurzeniowa na promocji w obi właśnie z przeznaczeniem do mausera. Mam podpięte 70m węża (10m 1/2" w reszta to pół cała) może nie ma ciśnienia aby podpiąć zraszacz itp ale na tyle podaje wodę ,że nie muszę biegać już z konewka przez te 60m

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, vlad1431 napisał(a):

Teraz kwestia, bo ta 1100W daje już konkretne ciśnienie i czy taki zraszacz calowy nie będzie jej za bardzo obciążał/dusił?

Miałem pompę 1.1 kW o wys. podnoszenia 7 m - w stosunku do ruskiej to można powiedzieć, że wcale nie lała, zraszacz ledwo chodził. Moc jest ważna jeśli chodzi o wydajność, a ciśnienie to wysokość podnoszenia - tutaj szału nie będzie. Przeciętna ruska, nawet jak przyjąć, że jest przereklamowana o połowę, to ma 2-3 krotną wysokość podnoszenia niż ta z linka i to na połowie tej mocy. Więc tutaj byłbym ostrożny. Popatrz jaką wysokość podnoszenia i ciśnienie dają pompy do studni głębinowych, tyle, że to kapkę wyższa półka cenowa.

Ta z linka ma wysokość podnoszenia 10m = 1 bar. W kranie masz średnio ok 3 barów - odpowiedz sobie sam jak to będzie lało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat mam pompę zanurzeniową ciśnieniową z Casto, czy innego Leroya. Daje radę z wężem ponad 50m (podnosi z 3-5m). Woda niby deszczówka, ale ze sporą ilością zanieczyszczeń (igły świerków, kurz, trawa). Kosztowała poniżej 400zł, ale nawet jakby się wysypała, to kupiłbym drugi raz. Mam zbiornik 8m3 i podlewanie idzie prawie jak z sieci. Planowałem jakąś Gardenę (koszt ponad 1000zł), ale patrząc na opinie w necie stwierdziłem, że kupię marketówkę na miejscu za 1/3 budżetu i najwyżej wymienię nieco częściej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marus napisał(a):

Mam podobną do tej:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pompa-do-wody-brudnej-2650w-12500l-h-1cal-18m-wys

W nazwie ma również 2650W ale u mnie nie ma to żadnego związku z pobieraną mocą. Pobiera max 500 watów. Polecam

Ale z tą ceną wysyłki chyba oszaleli 😱

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2023 o 21:40, bengamin napisał(a):

Mam dokładnie tą pompę

 

LINK

Mam taką samą pompę.

Mauzer stoi na palecie na gruncie, a do niego leci rynną z dachu małej altany deszczówka.

Wąż ~15m i sik na jakieś 7-8m.

Daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie pompę Gardena 4000/4, używkę można znaleźć tanio na olx, u mnie przy wyciąganiu wody ok 4m ze studni spokojnie dawała ciśnienie na 2 zraszacze, przy zasysaniu z mausera spokojnie 3 ogarnie

Wysłane z mojego RMX3370 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pompę 1.1 kW o wys. podnoszenia 7 m - w stosunku do ruskiej to można powiedzieć, że wcale nie lała, zraszacz ledwo chodził. Moc jest ważna jeśli chodzi o wydajność, a ciśnienie to wysokość podnoszenia - tutaj szału nie będzie. Przeciętna ruska, nawet jak przyjąć, że jest przereklamowana o połowę, to ma 2-3 krotną wysokość podnoszenia niż ta z linka i to na połowie tej mocy. Więc tutaj byłbym ostrożny. Popatrz jaką wysokość podnoszenia i ciśnienie dają pompy do studni głębinowych, tyle, że to kapkę wyższa półka cenowa.
Ta z linka ma wysokość podnoszenia 10m = 1 bar. W kranie masz średnio ok 3 barów - odpowiedz sobie sam jak to będzie lało.
Teoretycznie masz rację, bo tego akurat nie liczyłem, natomiast na tym filmie w 10 minucie z calowego węża leje tak jakby miała z 4-5 barów na wyjściu, ale tak jak piszesz, z moich 6 metrów po zanurzeniu może być różnie. Na ruskiej na wężu 3/4' nawet na pół metra strumienia nie ma, a na zraszaczu 1/2' waliła co prawda na 10 metrów, ale strumieniem 2-3mm. Z kolei jak wyjdę na północ, gdzie jest ze 2 metry różnicy poziomów, to ciśnienie spada prawie o połowę. Także chyba popatrzę za czymś droższym. Bo z ruską się zgodzę, że pisze, że wodę wypchnie nawet i z 80 metrów, a tu w tej z linka moc tak jak piszesz jest 1.1kw, ale zastanawiam się, jak się ta moc ma do podnoszenia z kilku metrów spod ziemi.


Jak coś masz do polecenia, co według Ciebie z 5-6ciu metrów dobrze będzie pchało, to możesz coś wrzucić. Btw, czym się sugerować? Wydajnością? Bo nie chodzi mi o szybkość wypompowania, tylko żeby po podpięciu zraszacza coś tam tego ciśnienia było. Najlepiej wydaje mi się że byłoby kupić coś takiego
https://www.ceneo.pl/27518492 3.2bara to już powinno być konkretne ciśnienie.
Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

Na ruskiej na wężu 3/4' nawet na pół metra strumienia nie ma

może masz membrany dziurawe, u mnie idzie z głębokości 1,3 m i na 3.4 wężu o długości 10 m, chodzi bez problemów na zraszaczu obrotowym.

 

8 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

ale zastanawiam się, jak się ta moc ma do podnoszenia z kilku metrów spod ziemi.

Bo pewnie zależy to od budowy pompy a nie jej mocy, przykład: https://sklep-hydros.pl/pompy-glebinowe/455-pompa-glebinowa-omnitech-1100-omnigena.html - tu z 1,1 kW osiągasz 6,5 bara. Wszystko zależy od potrzeby, jak chcesz z rowu pompować wodę, żeby osuszyć, to dajesz tą z Twojego linka, jak chcesz pompować wodę i mieć ciśnienie, to istotna jest wysokość podnoszenia.

nie polecę nic, sam byłem w takiej sytuacji, chciałem zabudować Omnigene głębinową z automatem, koszt wtedy coś 800 PLN w górę (zależy od modelu) dlatego wybrałem ruską za 100-parę PLN + Sterownik PC-59 i mam podobny komplet za 300 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruska u mnie chodziła tak od początku słabo, ale uważam że to wina głębszego zanurzenia. Bo tak jak pisałem, na południu, gdzie jest przynajmniej 2 metry niżej, ciśnienie jest prawie dwa razy mocniejsze. W sensie że teraz ze zraszacza calowego bije na północy na jakieś 2 metry, a na południu już spokojnie na 3 metry jest strumień. Także chyba to jak głęboko jest zanurzona ma znaczenie. Choć to wydaje się trochę dziwne, ale z fizyki raczej jestem słaby. Ruskiej już raczej nie rozkręce, bo trzy razy rozkręcałem, bo ten grzybek od membrany się odkręcił i za trzecim razem dałem z tego co pamiętam imbusy i teraz jak pływa dwa lata w wodzie to już pewnie tylko złom. Omnigena wczoraj przeglądałem i to co zalinkowałeś to chyba najlepsza propozycja. Zastanawiam się jak to możliwe, że ruska ma tak duże ciśnienie, może jest mało wydajna, ale piszą że może mieć nawet 5 barów. Pewnie jest tak jak piszesz, że to zależy od budowy pompy. Druga sprawa, jak jakaś konkretna pompa ma dużą wydajność, to po zapięciu zraszacza przecież ciśnienie na chłopski rozum powinno być większe, ale nie znam się na tyle. Będę teraz ruską wyciągał ze studni, to zobaczę z ciekawości czy da się rozkręcić, bo połknęła sznurek i chyba coś w niej zostało, to membrany też wymienię, bo mam gdzieś w zapasie. A to co piszą że ruska popchnie nawet z 80 ciu metrów, to by się zgadzało, bo jej budowa pewnie tak działa, że im niżej tym dla niej lepiej, bo przecież z każdym metrem ciśnienie wzrasta z automatu o 0.1 bar. Ruską mam podpięta na stałe do 40 metrów węża 3/4, jest jakieś 6 metrów pod lustrem wody, a z 8 metrów od gruntu. Czyli z tego co rozkminiam, to ważna jest wydajność przy konkretnym zanurzeniu. Ale to wszystko jest tak skomplikowane, że dla mnie deko za trudne. Tu jest ciekawie objaśnione, ale dalej nie wiem czy istotny jest parametr Q czyli wydajność, czy ważniejsza jest wysokość podnoszenia. Bo z tego co piszą, to ważniejsza jest wysokość podnoszenia, tak ja to przynajmniej rozkmniniam, ale podejrzewam że to jest kwestia indywidualna, czyli jak głęboko i jakie chce mieć ciśnienie. https://hydroportal.pl/pompy,ac99/moc-wydajnosc-wysokosc-podnoszenia-podstawowe-parametry-pomp-glebinowych,10560
Najlepszy mój syn, bo mówi, zepnijmy razem dwie ruskie.

Edytuje już chyba 5 raz. Oczywiście z pomocą jak zwykle chat gpt przyszedł i syn znalazł taką pompę https://www.dostudni.pl/pompa-glebinowa-sqibo-0-55-kw-ibo,id166.html
Biorąc pod uwagę, że ruska Dorotka ma wydajność 18L/min i podnosi na 70L to ta z linka ma dwa razy większą wydajność i podnosi na tą samą wysokość, czyli powinna być dwa razy lepsza zgodnie z moimi oczekiwaniami. Parę groszy można dołożyć i ta ma lepsze parametry https://www.dostudni.pl/pompa-glebinowa-sqibo-0-75-kw-ibo,id176.html

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka













  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Bo pewnie zależy to od budowy pompy a nie jej mocy, przykład: https://sklep-hydros.pl/pompy-glebinowe/455-pompa-glebinowa-omnitech-1100-omnigena.html - tu z 1,1 kW osiągasz 6,5 bara. Wszystko zależy od potrzeby, jak chcesz z rowu pompować wodę, żeby osuszyć, to dajesz tą z Twojego linka, jak chcesz pompować wodę i mieć ciśnienie, to istotna jest wysokość podnoszenia.
nie polecę nic, sam byłem w takiej sytuacji, chciałem zabudować Omnigene głębinową z automatem, koszt wtedy coś 800 PLN w górę (zależy od modelu) dlatego wybrałem ruską za 100-parę PLN + Sterownik PC-59 i mam podobny komplet za 300 PLN.
Zapomniałem napisać, że tydzień temu wymieniłem membrany w ruskiej i to jest szok, ciśnienie 3 razy większe niż było. Teraz ze zraszacza 3/4' mogę pół ogrodu olać nie ruszając się z miejsca, na 10 metrów wali grubym strumieniem jak nic, ma chyba większą wydajność niż deklarują. Konewkę 15L moment napełnia. Bałem się że nie odkręce, ale przy ostatnim rozkręcaniu dałem nowe śruby, zaciapałem smarem i poszło jak z płatka.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.