Skocz do zawartości

Sterownik elektrozaworu wody do nawadniania


Gierma

Rekomendowane odpowiedzi

Mam rurę PE 25mm na której teraz jest zawór kulowy. Chciałbym zastąpić go elektrozaworem i... ustawić godziny działania, albo - lepiej - sterować z aplikacji z uwzględnieniem harmonogramów.

Dedykowane (np. rainbird lub hunter) oczywiście są dostępne, ale mam nadzieję, że puścić odpowiedni prąd przez apkę można taniej niż za kilka stówek...

Zakładam, że jest jakiś dzynks, którym mogę się podłączyć do prądu, wifi, i może dać odpowiednie parametry dla elektrozaworu...

szukam, ale nie widzę niczego takiego. Pomożecie czego szukać?

 

Przykładowe wymagania elektrozaworu:
Elektrozawór z regulacją przepływu 2x GW 1"

Specyfikacja cewki:

- 24VAC 50/60Hz

- prąd rozruchowy: 0,34Amp (5,5VA)

- prąd podtrzymujący: 0,25Amp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie łatwiej będzie zrobić coś na 230V i pod to zasilacz. A sterować zasilaniem 230V

Na szybko w googlu takie coś znalazłem: https://www.eura-tech.eu/sterownik-wifi-el-home-ws-04h1-z-licznikiem-energii-ac-230v-10a,3,325,1581

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakładałem ponad 10 lat tamu nawadnianie niestety byłem skazany na sterowniki Gardeny czy innego RainBirda i takie mam ale jak bym dziś robił sterowanie nawadnianiem to bym poszedł w sterowanie "smart" czyli np. Tuya i odpowiednie sterowniki zaworów . Elektrozawór to niestety jesteś raczej skazany na te dedykowane do nawadniania czyli :

Coś takiego zasilany 24V

 

do tego jakiś stary zasilacz np. od laptopa co daje w granicach 24V na mniej też chodzą te zawory 

 

i te zawory są sterowane zwykłym bez napięciowym sterownikiem Zigbee (Tuya) np. 

 

Takim

 

Robisz sobie w telefonie scenariusze i sterujesz tym nawadnianiem nawet w zalezności od pogody i temteratury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eryko napisał(a):

do tego jakiś stary zasilacz np. od laptopa co daje w granicach 24V na mniej też chodzą te zawory

Zawory do nawadniania pracują na napięciu przemiennym (24V AC), zasilacz od laptopa daje napięcie stałe DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2023 o 17:24, Gierma napisał(a):

Mam rurę PE 25mm na której teraz jest zawór kulowy. Chciałbym zastąpić go elektrozaworem i... ustawić godziny działania, albo - lepiej - sterować z aplikacji z uwzględnieniem harmonogramów.

Dedykowane (np. rainbird lub hunter) oczywiście są dostępne, ale mam nadzieję, że puścić odpowiedni prąd przez apkę można taniej niż za kilka stówek...

Zakładam, że jest jakiś dzynks, którym mogę się podłączyć do prądu, wifi, i może dać odpowiednie parametry dla elektrozaworu...

szukam, ale nie widzę niczego takiego. Pomożecie czego szukać?

 

Przykładowe wymagania elektrozaworu:
Elektrozawór z regulacją przepływu 2x GW 1"

Specyfikacja cewki:

- 24VAC 50/60Hz

- prąd rozruchowy: 0,34Amp (5,5VA)

- prąd podtrzymujący: 0,25Amp

Ja zrobiłem tak, że kupiłem na Wolumenie trafo + płytka z przekaźnikami + sterownik na 1wire+obudowa. Wyszło ok 100zł i mogę kilka sekcji na raz odpalić. Sterownik który mi dostarczyła firma od podlewania był kilka razy droższy i mógł sterować tylko jednym obwodem na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2023 o 17:24, Gierma napisał(a):

Zakładam, że jest jakiś dzynks, którym mogę się podłączyć do prądu, wifi, i może dać odpowiednie parametry dla elektrozaworu...

 

Ja mam zasilacz od drukarki HP (chyba 22V) wpięty w Smart Gniazdko Edimax.

 

Harmonogramem steruję z telefonu. Mogę włączać ręcznie. Działa już z 6 lat i trawa na wsi zielona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, alster napisał(a):

Zawory do nawadniania pracują na napięciu przemiennym (24V AC), zasilacz od laptopa daje napięcie stałe DC.

 

O ile pamiętam jest im wszystko jedno. Działają na jednych i drugich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Maxit napisał(a):

O ile pamiętam jest im wszystko jedno. Działają na jednych i drugich.

U mnie zawory Huntera bardzo się grzały na stałym napięciu, o ile sekcją zraszaczy nic nie było to spaliła się cewka zaworu od sekcji linii kroplujacej (długi czas działania zaworu)

Na zasilaniu przemiennym cewki zaworów są zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, alster napisał(a):

U mnie zawory Huntera bardzo się grzały na stałym napięciu, o ile sekcją zraszaczy nic nie było to spaliła się cewka zaworu od sekcji linii kroplujacej (długi czas działania zaworu)

Na zasilaniu przemiennym cewki zaworów są zimne.

 

Moim jest wszystko jedno. Raz się mocniej zgrzało, jak zostawiłem napięcie na tydzień i odłączyłem wodę 😄

 

Musiałem lekko interweniować w zawór.. Ale moje zawory się nie nazywają, bo są chińskie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego

klasa ochrony: IP 44

-napięcie wejściowe: 230V 50Hz

-napięcie wyjściowe: AC 24V 850mA (0,85A) 20,4VA prąd zmienny

Podłączę pod gniazdo smart (np. Ikea) i temat załatwiony?

 

image.png.6a2e1c52a106051c4ad3a629e81666cb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.