Skocz do zawartości

Antyczna spawarka


Chalek

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba uważać na prąd, nie wiem jakie to duże, ale 200A to dużo, bo syn chciał sobie starego Bestera kupić, ale jak sie doczytał, że taki stary Bester może zjeść 50-70zł na godzinę, to zwątpił. Nie wiem czy to w ogóle możliwe, bo GPT mu to policzył, ale teraz jak spawa taką malutką z Lidla, to za 10 minut S wywala prąd.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, vlad1431 napisał(a):

Trzeba uważać na prąd, nie wiem jakie to duże, ale 200A to dużo, bo syn chciał sobie starego Bestera kupić, ale jak sie doczytał, że taki stary Bester może zjeść 50-70zł na godzinę, to zwątpił. Nie wiem czy to w ogóle możliwe, bo GPT mu to policzył, ale teraz jak spawa taką malutką z Lidla, to za 10 minut S wywala prąd.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Ta to generalnie jest 3 fazowa. Jak się ją załącza to wywala S. Dopiero za drugim razem jak się "naladuje" to już s nie wywala 😁 ojciec tym słupki ogrodzeniowe z rury 40 lat temu ciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt rozsądny tego nie będzie używał :phi: a już tym bardziej nie kupi:phi:  Jak nie ma wartości sentymentalnej to rozebrać i złomować.  70zł za prąd na 1h:phi: to jakieś 90kW noooo grubo. Raczej niemożliwe do zrealizowania na domowym przyłączu.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, cumel napisał(a):

Nikt rozsądny tego nie będzie używał :phi: a już tym bardziej nie kupi:phi:  Jak nie ma wartości sentymentalnej to rozebrać i złomować.  70zł za prąd na 1h:phi: to jakieś 90kW noooo grubo. Raczej niemożliwe do zrealizowania na domowym przyłączu.

Czyli złom.

Spoko, same długaśne przewody to tr9che chyba miedzi tam jest. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chalek napisał(a):

Ta to generalnie jest 3 fazowa. Jak się ją załącza to wywala S. Dopiero za drugim razem jak się "naladuje" to już s nie wywala 😁 ojciec tym słupki ogrodzeniowe z rury 40 lat temu ciał.

Ja bym nie wyrzucał, jeść nie woła a spawać można podobnie jak inwerterową a popsuć jej nie sposób i sama też sie nie popsuje  przeciwieństwie do elektroniki chińskiej...

Tych bajek o poborze prądu za 70 zeta na godzinę to nawet nie skomentuje;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

Trzeba uważać na prąd, nie wiem jakie to duże, ale 200A to dużo, bo syn chciał sobie starego Bestera kupić, ale jak sie doczytał, że taki stary Bester może zjeść 50-70zł na godzinę, to zwątpił. Nie wiem czy to w ogóle możliwe, bo GPT mu to policzył, ale teraz jak spawa taką malutką z Lidla, to za 10 minut S wywala prąd.

 

200A to jest prąd spawania na elektrodzie.

Na zasilaniu pewnie ze 30A :phi: to jakieś 6 kW, trzy czajniki elektryczne. 1 kWh to teraz ze 2 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja w te przeliczenia GPTowe średnio wierzę, choć często się przydaje. A liczył chyba 1.34zł/kwh. Kiedyś pompy głębinowej szukaliśmy i za 300zł taką jak potrzebujemy znalazł w mig, wystarczyło tylko parametry podać jakiej szukamy i okazuje się że włoską pompę za grosze można kupić, a nie chińszczyzne marketową.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

Ojciec miał Bestera, podpięty był pod 32A gniazdo, tylko 30 lat temu nikt nie patrzył ile za prąda płacił. Dwa, że takie stare spawarki często mają tylko 50% sprawności. Ten Bester na kółkach tak z 50-60kg ważył jak nic.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Bezedury Pan opowiadasz.

To jest spawarka transformatorowa, w dość dobrym stanie. Sprawność ma taką jak transformator, czyli około 80-90%. Cykl pracy też zapewne duży. Nadaje się do spawania jak najbardziej, ale na pewno jako stacjonarna ze względu na wagę. Przejrzeć wszystkie styki, można używać jak najbardziej. Prądu też nie pobiera więcej niż inwerter, kwestia udaru prądowego przy załączaniu ze względu na magnesowanie rdzenia - czasem może wyrzucić bezpiecznik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mayster_tcz napisał(a):

Bezedury Pan opowiadasz.

To jest spawarka transformatorowa, w dość dobrym stanie. Sprawność ma taką jak transformator, czyli około 80-90%. Cykl pracy też zapewne duży. Nadaje się do spawania jak najbardziej, ale na pewno jako stacjonarna ze względu na wagę. Przejrzeć wszystkie styki, można używać jak najbardziej. Prądu też nie pobiera więcej niż inwerter, kwestia udaru prądowego przy załączaniu ze względu na magnesowanie rdzenia - czasem może wyrzucić bezpiecznik.

Nie każda transormatorowa szczyci się długim cyklem pracy, wystarczy że uzwojenie jest miedziowane a nie miedziane i już masz spadek sprawności. 

Natomiast, w tym przypadku, sądząc po wadze to jest szansa że jest to dobra, stara spawarka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2023 o 10:45, 4thelement napisał(a):

Nie każda transormatorowa szczyci się długim cyklem pracy, wystarczy że uzwojenie jest miedziowane a nie miedziane i już masz spadek sprawności. 

Natomiast, w tym przypadku, sądząc po wadze to jest szansa że jest to dobra, stara spawarka

Skalę ma do 200A, jak nie będzie spawać czołgów to do 100A to aż nadto :) a przy takim prądzie to się nie zdąży nagrzać :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2023 o 10:44, Chalek napisał(a):

Złom czy nadaje się to do czegoś?

Dzisiejsze spawarki inwertorowe wspomagają spawanie przez kontrolę prądu i napięcia. Dzieki temu spawa się łatwo, łatwo zapala się łuk, elektroda się nie klei, koryguje nierowne prowadzenie elektrody.

 

A taka transformatorowa to spawarka dla mistrza w fachu, a nawet mistrzowie wola inwertorowe.

 

Moim zdaniem mozesz zachować, jak masz inne zastosowanie, niz spawanie.

  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maras77 napisał(a):

Dzisiejsze spawarki inwertorowe wspomagają spawanie przez kontrolę prądu i napięcia. Dzieki temu spawa się łatwo, łatwo zapala się łuk, elektroda się nie klei, koryguje nierowne prowadzenie elektrody.

 

A taka transformatorowa to spawarka dla mistrza w fachu, a nawet mistrzowie wola inwertorowe.

 

Moim zdaniem mozesz zachować, jak masz inne zastosowanie, niz spawanie.

Jakie inne zastosowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maras77 napisał(a):

Dzisiejsze spawarki inwertorowe wspomagają spawanie przez kontrolę prądu i napięcia. Dzieki temu spawa się łatwo, łatwo zapala się łuk, elektroda się nie klei, koryguje nierowne prowadzenie elektrody.

 

A taka transformatorowa to spawarka dla mistrza w fachu, a nawet mistrzowie wola inwertorowe.

 

Moim zdaniem mozesz zachować, jak masz inne zastosowanie, niz spawanie.

Mistrzem nie jestem ale aż takich różnic nie zauważyłem. Moze dotyczy to inwerterów z wyższej półki typu Kempi czy podobne?

Te tanie marketowe jakoś tam spawają ale wielkiej przewagi nie widzę, na pewno są lżejsze i poręczniejsze i nawet te zasilane z 1 fazy dają niezły prąd spawania...

Mają też minusy-np. kable spawalnicze wypadają z gównianych gniazdek:poo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chalek napisał(a):

Jakie inne zastosowanie ?

Jakies zgrzewanie, spawanie punktowe, eksperymenty  duzym pradem. Mozna.dodać sterownik czasowy puszczajacy prad na np 0,5 sek.

 

Ja sobie zrobilem zgrzewarke z trafa od mikrofali.

  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, volf6 napisał(a):

Mistrzem nie jestem ale aż takich różnic nie zauważyłem. Moze dotyczy to inwerterów z wyższej półki typu Kempi czy podobne?

Te tanie marketowe jakoś tam spawają ale wielkiej przewagi nie widzę, na pewno są lżejsze i poręczniejsze i nawet te zasilane z 1 fazy dają niezły prąd spawania...

Mają też minusy-np. kable spawalnicze wypadają z gównianych gniazdek:poo:

Trzeba sprawdzac w opisie urzadzenia.

https://powermat.pl/spawarki-inwertorowe-wskazowki-ktore-pomoga-ci-wybrac-odpowiedni-model

 

 

 

"Dodatkowe funkcje

Spawanie stanie się jeszcze łatwiejsze i bardziej wydajne, kiedy Twoje urządzenie będzie wyposażone w kilka dodatkowych funkcji. Szczególnie przydatna może okazać się opcja Hot Start, która ułatwia zapłon elektrody. Zwykle włącza się automatycznie: łuk powstaje, gdy dotykamy elektrodą spawanego materiału. Mniej wprawne osoby powinny także zadbać, by ich spawarka posiadała funkcję Anti Stick, która zapobiega sklejaniu się elektrody z materiałem. Funkcja Arc Force odpowiada z kolei za regulację dynamiki łuku, co pozwala na bardziej równomierne prowadzenie elektrody."

 

Wg mistrzow z YT sensowne urzadzenia sa od 200 zl.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam że się nie znam ;] 

Ale obstawiam że ta spawarka to najzwyklejszy transformator i nie posiada prostownika, zatem daje nam prąd przemienny ;] Do uczciwego spawania elektrodą potrzebujemy prąd stały którego biegunowość dobieramy do stosowanej elektrody ;]  Jedne chcą - na elektrodzie inne + ;]  Tak, zdaję sobie sprawę że amatorsko to się spawa ER146 tzw. ElektrodaRolnicza, Różowa.  :phi:

Najpodlejszy inwerter da nam prąd stały, trochę lepszy da nam hotstart gdzie na początku podniesie napięcie dla łatwiejszego zajarzenia łuku. 

Stare dobre spawarki do MMA to były spawarki wirowe gdzie silnik elektryczny napędzał prądnicę prądu stałego ;]  Powodowało to duże straty energii ale mieliśmy prąd stały ;] 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zobaczyć, jak jest zbudowana w środku, jak już tak zagłębiamy się. Hot start był również realizowany bez elektroniki - indukowało się wyższe napięcie dopóki nie dotknąłeś elektrodą elementu. Choć to raczej profesjonalne modele były.

Niemniej podtrzymuję swoją opinię, że stacjonarnie, za darmo, do warsztatu spoko. W całej reszcie wygrywają lekkie inwertery :)

 

No i takim trafo można też odmrażać metalowe rury;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2023 o 19:47, maras77 napisał(a):

Jakies zgrzewanie, spawanie punktowe, eksperymenty  duzym pradem. Mozna.dodać sterownik czasowy puszczajacy prad na np 0,5 sek.

 

Ja sobie zrobilem zgrzewarke z trafa od mikrofali.

Mam takie trafo, dasz sprawdzony link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, cumel napisał(a):

Zaznaczam że się nie znam ;] 

Ale obstawiam że ta spawarka to najzwyklejszy transformator i nie posiada prostownika, zatem daje nam prąd przemienny ;] Do uczciwego spawania elektrodą potrzebujemy prąd stały którego biegunowość dobieramy do stosowanej elektrody ;]  Jedne chcą - na elektrodzie inne + ;]  Tak, zdaję sobie sprawę że amatorsko to się spawa ER146 tzw. ElektrodaRolnicza, Różowa.  :phi:

Najpodlejszy inwerter da nam prąd stały, trochę lepszy da nam hotstart gdzie na początku podniesie napięcie dla łatwiejszego zajarzenia łuku. 

Stare dobre spawarki do MMA to były spawarki wirowe gdzie silnik elektryczny napędzał prądnicę prądu stałego ;]  Powodowało to duże straty energii ale mieliśmy prąd stały ;] 

 

Wirówka to była ulubiona spawarka mojego taty :) pod ręką całkiem fajny migomat Lorch a on wolał profile elektrodą spawać. No cóż. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cinek napisał(a):

Mam takie trafo, dasz sprawdzony link?

Trzeba usunać z trafa uzwojenie wtórne. Potem nawinac 2 lub 3 ozwojenia z grubego drutu, ktory od razu może być przewodami do zgrzewania.

 

A do tego sterownik z ali, wg uznania, co potrzebujesz.

 

Albo zamiast tego kupujesz zgrzewarke na kondensatory, albo na lipo, albo do akumulatora 12v.

 

Kazda ma swoje zalety i wady.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięliśmy tego Bestera i coś jest nie tak. Po włączeniu idzie ciszej niż powinna w porównaniu do tego jak próbowaliśmy u tego kolesia co kupowaliśmy i bez względu na amperaż nie ma mocy i buczy, klei elektrodę. Przed kupnem haratała jak zła, podejrzewamy że może coś w transporcie się stało, jechała w bagażniku na plecach. Ktoś coś? Może to być kwestia połączenia? Bo przepinaliśmy wtyczkę na stare gniazdo i teraz już nie mamy pewności czy wszystko ok. Czy to ma znaczenie pod którą faze są podpięte kable? Na początku miała przebicie na obudowę, potem jak podpięliśmy bez wtyczki na krótko same kable już nie było. Oryginalnie wtyczka była plastikowa, teraz mamy aluminiową, czy jakiś to inny stop jest.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

Podpięliśmy tego Bestera i coś jest nie tak

Daj fotkę tabliczki znamionowej, bo może coś źle podłączyliście.:)

Ile kabli szło (było podłączone) do tej starej  wtyczki?

Edytowane przez volf6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, ale dla mnie więcej niż dwa przewody na to wychodzi że to już kosmos. Daliśmy żółto-zielony na zero, niebieski i brązowy do faz i śmiga aż miło. Zasugerowałem się tym jak mam podpiętą cyrkularkę, też sam podpinałem, ale ta chodzi już 20 lat tak, a tam żółto-zielony mam na fazę podpięty, a niebieski na zero, także tego...

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • zszokowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2023 o 21:53, vlad1431 napisał(a):

Dzięki Panowie, ale dla mnie więcej niż dwa przewody na to wychodzi że to już kosmos.emoji3.png Daliśmy żółto-zielony na zero, niebieski i brązowy do faz i śmiga aż miło. Zasugerowałem się tym jak mam podpiętą cyrkularkę, też sam podpinałem, ale ta chodzi już 20 lat tak, a tam żółto-zielony mam na fazę podpięty, a niebieski na zero, także tego...

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Zaproś kogoś kto się zna na prądzie, daj zarobić stówkę czy dwie i niech przejrzy te Twoje sprzęty, bo pachnie to niezbyt bezpieczną instalacją. Metalowe wtyki są dziś praktycznie nieużywane, warto wymienić gniazda na nowoczesne, nie są drogie, a bezpieczniejsze 👍

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz, to wystaw na sprzedaż. Jak nikt nie kupi to dopiero wtedy rozbierz i powystawiaj na najcenniejsze części.

Jeśli nadal nikt nie będzie chciał, to dopiero wtedy sprzedaj jako złom. Najlepiej na tym wyjdziesz jak oddasz w formie przetworzonej - tzn. odzyskaj miedź czystą z trafa lub dogadaj się na złomie na dobrą cenę. 

 

Ale obstawiam, że szybko się sprzeda, bo takie trafo nadaje się do wielu zastosowań - np. do ładowania wózków akku

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zet napisał(a):

Jeśli nie potrzebujesz, to wystaw na sprzedaż. Jak nikt nie kupi to dopiero wtedy rozbierz i powystawiaj na najcenniejsze części.

Jeśli nadal nikt nie będzie chciał, to dopiero wtedy sprzedaj jako złom. Najlepiej na tym wyjdziesz jak oddasz w formie przetworzonej - tzn. odzyskaj miedź czystą z trafa lub dogadaj się na złomie na dobrą cenę. 

 

Ale obstawiam, że szybko się sprzeda, bo takie trafo nadaje się do wielu zastosowań - np. do ładowania wózków akku

 

Tylko na ile to wycenić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

Syn kupił za 350zł, chodzą do 700zł, ale jak to na OLX są tacy, co wystawiają żeby wystawić, a nie sprzedać. Syn twierdzi, że sama miedź jest więcej warta niż te 350zł.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

jak tam masz w środku 10kg miedzi to w cenie złomu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2023 o 20:42, Cinek napisał(a):

Mam takie trafo, dasz sprawdzony link?

 

Do tego sterownik z ali za 40-50 PLN.

 

Fajny patent z wielokrotnym kablem, bo ja dalem jeden grubasny i jest delikarnie malo elastyczny.

 

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.