Skocz do zawartości

Dobór mocy kotła


Tre-Bor

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, sherif napisał(a):

O tym pisałem już kiedyś. Z pkt samego ogrzewania gazu to się opłaca i część osób tak robi.

Po samej wodzie z kondensacji widać, że jest jej więcej im dłużej chodzi ze zmniejszoną temp. Na pewno nie ma sensu chodzenia non stop on/off.

Jeśli u mnie kocioł chodzi on/off i włącza się na godzinę co kilka godzin i przez tą godzinę 45 min działa na minimalnej mocy cieplnej, czyli poniżej 3 kW, to  gdyby działał ciągle, to musiałby taktować, lub chodziłby non stop na te niecałe 3 kW ciągle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, maras77 napisał(a):

Jeśli u mnie kocioł chodzi on/off i włącza się na godzinę co kilka godzin i przez tą godzinę 45 min działa na minimalnej mocy cieplnej, czyli poniżej 3 kW, to  gdyby działał ciągle, to musiałby taktować, lub chodziłby non stop na te niecałe 3 kW ciągle.

Czyli moc min jest za duża dla tego okresu i zapotrzebowania na ciepło.

U mnie tak się dzieje, jak na zewn jest ok 8C. Przy temp 5C i mniej na mocy minimalnej może chodzić i 12h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2023 o 07:54, kravitz napisał(a):

 

Co do pelletu. Ciekawi mnie taka przeróbka. 

Mam piec na pellet i wiem na co zwracać uwagę. Patrz żeby to palenisko miało mechanizm samoczyszczenia.

Mój piec nie ma. Nie jest to problemem jak kupuję dobry pellet, bo popiołu jest "prawie nic", a i żadne złogi się nie odkładają.

Gorzej jak się trafi pellet jakiś lewy. Wtedy takie skamieliny się robią na palenisku i po 2-3 dnia piec się nie chce zapalić. Łatwo to odpada po stuknięciu nawet ręką, ale już blokuje zapalenie paliwa.

A dodam, że taki gorszy pellet, zazwyczaj ma większą kaloryczność i to czuć w domu ;]

 

No i jeszcze piece na pellet mają ustawienia mocy, więc to nie jest tak, że jak masz piec te 22kW, to leci non stop 22kW i jak się dom nagrzeje, to piec gaśnie, a później się musi znowu rozpalać.

To jest piec na paliwo stałe i rozpalanie trochę trwa, nie jak gaz ;)

U mnie piec ma 5 ustawień mocy i jedzie tylko na 2. Przestawiam ręcznie na 5, jak muszę "na gwałt" wodę podgrzać w zbiorniku.

 

 

ja mam w sumie już "stary" piec 4 klasy z 2017 roku TEKLA DRACO DUO 25 kW zasadniczo na ekogroszek, ale mogę palić w nim pelletem bez zmiany palnika pod warunkiem podłączenia zaworu termostatycznego w miejsce strażaka, montażu jakiejś magicznej krańcówki i zrobienia korekty w sterowniku pod kątem mocy dmuchawy i czasu podtrzymania. Moc pieca kotła też jest regulowana za pomocą czasu i przerwy podawania na podstawie tabeli z instrukcji.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

W łazience mam podłogówkę zasilaną powrotem z grzejnika drabinki. Super rozwiązanie, szkoda, że nie mam tak w całym domu.

Cieplutka podłoga, najcieplejsze pomieszczenie w domu.

Jest też jeden minus. Zbiera się bardzo dużo kurzu tzw kotów w kątach i trzeba częściej sprzątać. W sezonie nie grzewczym to nie występuje.

Mam we wszystkich pomieszczeniach podłogówkę, mieszkałem też kiedyś w domu z klasycznymi kaloryferami i nie zauważyłem zwiększonej ilości kotów przy ogrzewaniu podłogowym bez względu na sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, deszczowyRoman napisał(a):

jaka powinna byc grubosc  styropiau na stropie? jaka wysokosc powinna miec posadzaka  aby zmiesciła ogrzewanie podłogowe?

czy w sypiani podłogówka jest zdrowa?

styropian to nie wiem ale piszą o wełnie
https://www.rockwool.com/pl/inspiracje-baza-wiedzy/baza-wiedzy/ocieplenie-poddasza/ocieplenie-poddasza-jak-dobrac-grubosc-warstwy-materialu-izolacyjnego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2023 o 12:27, deszczowyRoman napisał(a):

Jak wysokosc posadzki zajmuje instalacja ppdlogowa? Jaka instalacja jest najproszta i najtańsze? Grzejniki czy podlogowka kociol gazowy

Przyjmij 17 cm.

10 cm styropianu ( żeby to miało jakiś sens ) , 6 cm wylewki i 1 płytek/paneli czy co tam będzie na podłodze.

A tak naprawdę wszystko zależy od tego ile masz miejsca pod obecną podłogą do wylewki/ stropu czy co tam jest.

 

W dniu 24.11.2023 o 07:29, deszczowyRoman napisał(a):

Kociol kondensacyjny moze pracowac caly czas? Lepiej wziac mniejszy czy wiekszy?

U mnie chodzi prawie non-stop. Z mocą 14 %. Temperatura zasilania jakieś 26-27 stopni.

Dla większości obecnych domów jednorodzinnych kocioł 14 kW i tak jest za duży. No ale kondensaty zjeżdżają z mocą do 10-14% to te 14 kW dają radę.

Poza tym trzeba jeszcze zagrzać wodę w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam___ napisał(a):

U mnie chodzi prawie non-stop. Z mocą 14 %. Temperatura zasilania jakieś 26-27 stopni.

Dla większości obecnych domów jednorodzinnych kocioł 14 kW i tak jest za duży. No ale kondensaty zjeżdżają z mocą do 10-14% to te 14 kW dają radę.

Poza tym trzeba jeszcze zagrzać wodę w baniaku.

Pokaż kocioł, który mając około 15 kW zjedzie z mocą do tych 10-14%, czyli w okolice 1,5 kW.

 

Kocioł, z tych, które szukałem, w którym można zejść najniżej to Termet Gold Plus, który schodzi do 2,8 kW.

 

 

Co do prądu, który zużywa kocioł, to głównym czynnikiem jest pompa obiegowa. U mnie, jak pompa zejdzie do 40%, to cały kocioł bierze około 25W.

Na 100% to ponad 80W ciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam___ napisał(a):

Przyjmij 17 cm.

10 cm styropianu ( żeby to miało jakiś sens ) , 6 cm wylewki i 1 płytek/paneli czy co tam będzie na podłodze.

A tak naprawdę wszystko zależy od tego ile masz miejsca pod obecną podłogą do wylewki/ stropu czy co tam jest.

a 5- 7 cm styropianu coś da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maras77 napisał(a):

Pokaż kocioł, który mając około 15 kW zjedzie z mocą do tych 10-14%, czyli w okolice 1,5 kW.

 

Kocioł, z tych, które szukałem, w którym można zejść najniżej to Termet Gold Plus, który schodzi do 2,8 kW.

 

 

Co do prądu, który zużywa kocioł, to głównym czynnikiem jest pompa obiegowa. U mnie, jak pompa zejdzie do 40%, to cały kocioł bierze około 25W.

Na 100% to ponad 80W ciągnie.

Który komin bedzie lepszy do kotła kondesacyjnego?   11m wysokosci  czy 1m  poziomy z wyrzutem przez sciane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, deszczowyRoman napisał(a):

Który komin bedzie lepszy do kotła kondesacyjnego?   11m wysokosci  czy 1m  poziomy z wyrzutem przez sciane?

W starym domu mamy w ścianie, w nowym rura w kominie. Oba działają poprawnie. Musisz wiedzieć, że kondensat musi ciągnąć powietrze z zewnątrz, więc komin w ścianie rura w rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tre-Bor napisał(a):

W starym domu mamy w ścianie, w nowym rura w kominie. Oba działają poprawnie. Musisz wiedzieć, że kondensat musi ciągnąć powietrze z zewnątrz, więc komin w ścianie rura w rurze.

Tak wiem, ale kwestia komina to 11m albo 1 m. Dlugosc komina ma wpływ na kondensację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, volf6 napisał(a):

Coś da a jak chcesz znać różnicę to wejdź na stronę ciepło właściwe i podaj różne warianty ocieplenia dla domu to sobie zobaczysz wyliczenia:)

Ta strona to jakas lipna jest. Namawia na OZe i rekuperacje...

Wg tej strony 5 czy 10 cm nie robi różnicy. Najlepsze jest rekuperacja 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, deszczowyRoman napisał(a):

Tak wiem, ale kwestia komina to 11m albo 1 m. Dlugosc komina ma wpływ na kondensację?

U mnie jest ok 1m rura w ścianie.

Na końcu rury czerpania powietrza.

Działa od kilku lat, więc po co drążyć temat.

 

IMG_20231126_130906_MP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie instalacje będą nowe, jeszcze nie wiem czy podłogowa, czy kaloryfery.
Pompy ciepła nie chcę, za duże koszty na start. 
Przy gazie mam zagwarantowaną bezobsługowość i to za tym przemawia.
Myślę, że Termet kondensacyjny 1F 35 KW będzie chyba ok. Ma moc regulowaną.
A po co aż 35kw jak według kalkulatora wychodzi 22kw? A kalkulator podaje moc max na -20°C których już w Polsce raczej nigdy nie będzie. Według mnie najlepiej sprawdzi się 20kw, miesiąc temu Termeta Gold 20kw zamontowaliśmy i wczoraj tylko parę godzin chodził na 35°C, a tak to chodzi na 30-32°C. Taki 35Kw będzie taktował że hej.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, maras77 napisał(a):

Pokaż kocioł, który mając około 15 kW zjedzie z mocą do tych 10-14%, czyli w okolice 1,5 kW.

Co do prądu, który zużywa kocioł, to głównym czynnikiem jest pompa obiegowa. U mnie, jak pompa zejdzie do 40%, to cały kocioł bierze około 25W.

Na 100% to ponad 80W ciągnie.

Cerapur Smart ZSB 14-5C.

Z ciekawości muszę podpiąć licznik energii do niego - znaczy taki do gniazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, vlad1431 napisał(a):

miesiąc temu Termeta Gold 20kw zamontowaliśmy i wczoraj tylko parę godzin chodził na 35°C, a tak to chodzi na 30-32°C. 

Ogrzewanie podłogowe, że tak niska tem wody z kotła idzie?

 

Która instalacja Co będzie tańsza? Kaloryfery czy podłogowa. 

Napiszcie proszę jak macie zrobione zasilanie cwu z zasobnika tak aby po odkręceniu kranu leciała ciepła woda.

Znajomy zrobił taki patent, że pompa obiegowa załącza się dopiero po zapaleniu światła w toalecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje ? Grzeje, to po co drążyć
Ja tez powywalałem część i zrobiłem po swojemu. Mój spec nawet czujnika temp CWU nie podłączył ..
Jak w końcu docisnąłem temat aby mieć (prawie) książkowe zużycie, to 3 serwisantów wymiękło. Jak 4ty zrobił działa od 7lat do dziś .
Z ciekawości jak ustawiłeś parametry?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, deszczowyRoman napisał(a):

a 5- 7 cm styropianu coś da?

Jak nie masz na tyle  miejsca pod podłogą to dobre i tyle. Chociaż wiadomo , że im więcej tym lepiej - znaczy wiadomo , że bez przesady

16 godzin temu, deszczowyRoman napisał(a):

Który komin bedzie lepszy do kotła kondesacyjnego?   11m wysokosci  czy 1m  poziomy z wyrzutem przez sciane?

Z wyrzutem przez ścianę masz ograniczenie do 21 kW. Większość dwufunkcyjnych ma 24 kW na ciepłej wodzie.

Pytanie ile masz komina w poziomie. Rury dwuścienne są "trochę" droższe od pojedynczej fi 80 do komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tre-Bor napisał(a):

Która instalacja Co będzie tańsza? Kaloryfery czy podłogowa. 

Napiszcie proszę jak macie zrobione zasilanie cwu z zasobnika tak aby po odkręceniu kranu leciała ciepła woda.

Znajomy zrobił taki patent, że pompa obiegowa załącza się dopiero po zapaleniu światła w toalecie. 

Podłogówka wygodniejsza - jednak nie licz na to , że będziesz miał ciepłą podłogę pod stopami. U mnie temperatura podłogi to pewnie około 25/26 stopni - więc nie czuć , że jest ciepła. Pewnie jakbym z ręki ustawił temperaturę na 32/33 to w chałupie byłoby ze 27 stopni.

 

Cyrkulacja ustawiona z zegara między 5-7 i 15-24.

Patent z włączaniem z wyłącznika może się średnio sprawdzać. Nieraz przy dłuższych pętlach chwila mija żeby przecisnąć wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



O tym pisałem już kiedyś. Z pkt samego ogrzewania gazu to się opłaca i część osób tak robi.
Po samej wodzie z kondensacji widać, że jest jej więcej im dłużej chodzi ze zmniejszoną temp. Na pewno nie ma sensu chodzenia non stop on/off.


Jest potem jak u mojego brata, ma Viessmanna, który startuje od 6.5kw i przez pół godziny jest gorąco, że pasowałoby okna otwierać, a potem przez godzine jest zimno.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ogrzewanie podłogowe, że tak niska tem wody z kotła idzie?
 
Która instalacja Co będzie tańsza? Kaloryfery czy podłogowa. 
Napiszcie proszę jak macie zrobione zasilanie cwu z zasobnika tak aby po odkręceniu kranu leciała ciepła woda.
Znajomy zrobił taki patent, że pompa obiegowa załącza się dopiero po zapaleniu światła w toalecie. 


Nie liczyłem nigdy podłogówki, ale wydaje się droższa. U nas są same grzejniki, w ciągu dnia są delikatnie ciepłe, są przewymiarowane, bo jakieś 105-120W na m2. Narazie tylko 90m2, bo docelowo ma być 160m2. Pompa cyrkulacyjna, jeżeli o takiej piszesz jest w użytkowaniu droższa, chyba że tak jak piszesz, jest jakiś impuls do załączenia. W przypadku domu dwupiętrowego cyrkulacja by się przydała, bo u brata na drugim piętrze trzeba wylać czasem z 10 litrów wody żeby popłynęła ciepła. Ale kiedy miałaby woda krążyć non stop, to ktoś przeliczyć straty na 150zł miesięcznie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam___ napisał(a):

Podłogówka wygodniejsza 

 

Tutaj mam dylemat. Budynek stary posadzka nie ocieplona. Trzeba 100mkw kuć aby dać 10 cm styro i dopiero na to podłogówkę, wylewka 5cm.

Na poddaszu będzie łatwiej. 5cm styro, rurki, wylewka. Tylko mkw w wuj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale skoro chcesz robić termoizolację to posadzkę tez pasowałoby ocieplić , przy okazji "wrzucić" rurki w podłogę.

Jeżeli nie chcesz rozwalać podłogi i masz miejsce żeby ją trochę podnieść to są systemy renowacyjne do takich celów. Tylko , że nie są najtańsze i nie zawsze jest możliwość podnieść podłogę.

Można jeszcze frezować podłogę.

 

Z kolei dwa obiegi w centralnym trochę "komplikują" sprawę - dwa osobne obiegi , zawory mieszające itp.

Bo z kolei przewymiarować grzejniki pod podłogówkę to średni pomysł. Raz , że drogi a dwa wisiałby Ci "zimny" grzejnik na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Adam___ napisał(a):

No ale skoro chcesz robić termoizolację to posadzkę tez pasowałoby ocieplić , przy okazji "wrzucić" rurki w podłogę.

Jeżeli nie chcesz rozwalać podłogi i masz miejsce żeby ją trochę podnieść to są systemy renowacyjne do takich celów. Tylko , że nie są najtańsze i nie zawsze jest możliwość podnieść podłogę.

Można jeszcze frezować podłogę.

 

Z kolei dwa obiegi w centralnym trochę "komplikują" sprawę - dwa osobne obiegi , zawory mieszające itp.

Bo z kolei przewymiarować grzejniki pod podłogówkę to średni pomysł. Raz , że drogi a dwa wisiałby Ci "zimny" grzejnik na ścianie.

Wysokość 2,79 i 6cm na sufit g-k

Wiem że są systemy ale drogie. Dodatkowo trzeba nadproża podnosić. Zrobię próbny odwiert ile tej wylewki jest. Nie jest to zbyt mocny beton, więc kucie raczej szybko by poszło. 

Planuję zrobić 2 rozdzielacze. Dół i góra.

Edytowane przez Tre-Bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deszczowyRoman napisał(a):

Ile pomp lotrzeba przy piecu 2funkc?

Czy za pomoca grzejnikow mozna grzac tylko część pomieszczeń? Pomijam termostaty na grzejnikach.

Zależy ile grzejników/podłogówki.

A grzejniki montujesz tam gdzie chcesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant ustawił, po wielu próbach i kontakcie z serwisem producenta. Klu to nie grzać cwu z max mocą.
Nie mam kiedy, ale to na pewno na 50% ustawię, a może nawet mniej. Też mi się to wydaje ważne, bo na 100% dostaje takiej petardy jakby chciał odfrunać. Reszta u mnie książkowo działa.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam___ napisał(a):

Cerapur Smart ZSB 14-5C.

Z ciekawości muszę podpiąć licznik energii do niego - znaczy taki do gniazdka.

Jak ma pompę PWM to tez pewnie mało zużywa prądu.

 

Parametry ma godne.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam___ napisał(a):

Muszę podpiąć ten licznik to będę wiedział dokładnie.

Jeszcze jest sprzęgło podpięte z drugą pompą , pompa wpięta w kocioł to wtedy chyba wyjdzie ile w rzeczywistości bierze prądu 🤔

Też mam sprzęgło. Niestety to nie pomaga w uzyskaniu równocześnie najwyższej sprawności oraz zadanej temperatury obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura na sprzęgle i w obiegu praktycznie taka sama.

Chociaż czasem - nie wiedzieć czemu - na sprzęgle jest wyższa niż na kotle 🤔 Niby tylko 1 stopień ale jednak.

Nieraz mam chęć wywalić sprzęgło - dużo roboty niema - i zobaczyć jak wtedy będzie pracował kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam___ napisał(a):

U mnie temperatura na sprzęgle i w obiegu praktycznie taka sama.

Chociaż czasem - nie wiedzieć czemu - na sprzęgle jest wyższa niż na kotle 🤔 Niby tylko 1 stopień ale jednak.

Nieraz mam chęć wywalić sprzęgło - dużo roboty niema - i zobaczyć jak wtedy będzie pracował kocioł.

Jak masz jeden obieg, to wywal razem z pompą obiegową - bo po co - wtedy sterownik kotła ma wszystkie informacje o obiegu i dobierze optymalnie temperaturę.

A jak masz sprzęgło, to kocioł "widzi" tylko sprzęgło i dobierze parametry tak, aby zasilanie i powrót się zgadzały, zupełnie nie wiedząc, czy obiegi grzeją.

 

Np u mnie, jak się ustawi cały zakres regulacji pompy w kotle to kocioł bardzo szybciutko zejdzie do minimum, aby mieć temperaturę powrotu niską, a zasilania taką, jak ustawiona. Tyle, że nic nie wie, że woda w grzejnikach zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, vlad1431 napisał(a):

Nie mam kiedy, ale to na pewno na 50% ustawię, a może nawet mniej. Też mi się to wydaje ważne, bo na 100% dostaje takiej petardy jakby chciał odfrunać. Reszta u mnie książkowo działa.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

 

Ja mam ok 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, maras77 napisał(a):

Jak masz jeden obieg, to wywal razem z pompą obiegową - bo po co - wtedy sterownik kotła ma wszystkie informacje o obiegu i dobierze optymalnie temperaturę.

A jak masz sprzęgło, to kocioł "widzi" tylko sprzęgło i dobierze parametry tak, aby zasilanie i powrót się zgadzały, zupełnie nie wiedząc, czy obiegi grzeją.

 

Np u mnie, jak się ustawi cały zakres regulacji pompy w kotle to kocioł bardzo szybciutko zejdzie do minimum, aby mieć temperaturę powrotu niską, a zasilania taką, jak ustawiona. Tyle, że nic nie wie, że woda w grzejnikach zimna.

Muszę z ciekawości wywalić to sprzęgło. Chociaż przy obecnym zapotrzebowaniu na gaz jakoś mi się nie chce 😉

Wszystkie obiegi są ustawione "na sztywno" , nie mam żadnych regulatorów itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Ogrzewanie podłogowe, że tak niska tem wody z kotła idzie?

 

Która instalacja Co będzie tańsza? Kaloryfery czy podłogowa. 

Napiszcie proszę jak macie zrobione zasilanie cwu z zasobnika tak aby po odkręceniu kranu leciała ciepła woda.

Znajomy zrobił taki patent, że pompa obiegowa załącza się dopiero po zapaleniu światła w toalecie. 

Gniazdko Sonoff S26 plus aplikacja eWeLink steruje u mnie pompą Grundfos UP 15-14B PM do cyrkulacji, zrobiłem scenariusze z uwzględnieniem zapotrzebowania na ciepłą wodę w ciągu dni tygodnia. Do tego jak jest potrzeba, to włączam pompkę apką ręcznie i ustawiam minutnik np. po 8 minutach ma się wyłączyć.

 

 

image.png.ac81ebb134a4d76ad34f1c9cb2356cd4.png

 

image.png.22a83be212a5f168861844ed5e73533f.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2023 o 22:01, Fryzuryn napisał(a):

po 8 minutach ma się wyłączyć

Strasznie długo. U mnie chodzi 1 min co 15 minut.

Ta jedna minuta powoduje dociągnięcie ciepłej wody do kranów, ale jeszcze nie wraca ciepła. Więc akurat w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, maras77 napisał(a):

Strasznie długo. U mnie chodzi 1 min co 15 minut.

Ta jedna minuta powoduje dociągnięcie ciepłej wody do kranów, ale jeszcze nie wraca ciepła. Więc akurat w sam raz.

Ja te 8 minut mam z czapy, generalnie najdalej mam od bojlera do kuchni, tam woda ma być wręcz gorąca aby dobrze szło myć czasami ręcznie naczynia specjalnej troski. Być może ten czas można skrócić, nigdy nie doktoryzowałem się zbyt mocno w tym temacie. Z łazienkami jest mniejszy problem, bo za ścianą mam kotłownię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Fryzuryn napisał(a):

Być może ten czas można skrócić, nigdy nie doktoryzowałem się zbyt mocno w tym temacie.

Zmierz czas, aż od włączenia pompy cyrkulacyjnej powrót robi się ciepły, odejmij od tego 30%-50% i powinno być ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma pompę ustawiona na 1 min, co pół godziny, w godZinach jak jesteśmy w domu. Jednie rano pierwsze mieszanie jest przez 2 min.
Choć swoją drogą, te pół godz to trochę długo ale póki co nie chce mi się zgeara przestawiać.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2023 o 13:28, Tre-Bor napisał(a):

jak macie zrobione zasilanie cwu z zasobnika tak aby po odkręceniu kranu leciała ciepła woda.

 

To u mnie jest zrobione wg idei "po co prościej jak można trudniej".

Mam takie lampki w korytarzu reagujące na ruch (kanlux sabik):

 

obraz.png.df0be0b02881f8a2e5096bf85dc70821.png

 

Do jednej z nich podłączyłem takie małe arduino (digispark):

 

obraz.png.882e5f05110eafb7ee7aacf2dca1ec06.png

 

Jego zadaniem jest wykrycie zapalenia się lampki i wysłanie nadajnikiem 433mhz informacji "tak, zapaliło się".

 

Taka informacja trafia do centrali alarmowej, która załącza przekaźnik pompy cyrkulacji.

Program w centrali włącza pompę na 80 sekund ale nie częściej niż 20 min.

 

Żeby wejść do WC trzeba przejść przez korytarz, więc lampa się zapali.

Jak nie ma nikogo w domu to pompa cyrkulacji nie włącza się. Gdybym miał czujkę ruchu od alarmu w korytarzu to bym nie kombinował z wykrywaniem aktywacji lampki.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, exor napisał(a):

Jego zadaniem jest wykrycie zapalenia się lampki i wysłanie nadajnikiem 433mhz informacji "tak, zapaliło się".

 

Taka informacja trafia do centrali alarmowej, która załącza przekaźnik pompy cyrkulacji.

Program w centrali włącza pompę na 80 sekund ale nie częściej niż 20 min.

Myślałem, że ja mam skomplikowany system ;). Nie prościej było z dodatkową czujką ?

 

U mnie CWU jest wyzwalane czujnikami ruchu, które zczytuje z alarmu. W danych godzinach jak jest ruch to odpala się na kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 26.11.2023 o 13:29, Adam___ napisał(a):

Z wyrzutem przez ścianę masz ograniczenie do 21 kW. Większość dwufunkcyjnych ma 24 kW na ciepłej wodzie.

 

wlasnie az sprawdzilem u rodzicow co to wisi.

immergas 24kW (1 funkcja). Korzystane bylo z tego calego czystego powietrza, wiec wszystko z papierami , kominiarzami, itp.

komin leci przez sciane a nie do gory.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.