Skocz do zawartości

Wywiew z okapu kuchennego przez ścianę


iwik

Rekomendowane odpowiedzi

Będę musiał pewnie zrobić wywiew z kuchni przez ścianę w domu. I teraz pytanie, czy robić prosty wentylator, czy kombinować z jakąś formą rekuperatora ściennego. Nie wiem na ile skuteczne są takie rekuperatory i czy jest sens wydawać dodatkowa kasę w przypadku wyciągu kuchennego, który będzie pracował może 3x w tygodniu podczas gotowania. No i czy nie zabiję takiego rekuperatorka oparami znad kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, iwik napisał(a):

Będę musiał pewnie zrobić wywiew z kuchni przez ścianę w domu. I teraz pytanie, czy robić prosty wentylator, czy kombinować z jakąś formą rekuperatora ściennego. Nie wiem na ile skuteczne są takie rekuperatory i czy jest sens wydawać dodatkowa kasę w przypadku wyciągu kuchennego, który będzie pracował może 3x w tygodniu podczas gotowania. No i czy nie zabiję takiego rekuperatorka oparami znad kuchni.

Prosty wentylator, jak tylko wywiew podczas gotowania to po co ci rekuperacja? 

Generalnie nawet jak masz w domu rekuperację, to wyciągu znad "kuchenki" się tam nie podpina. Szybko byś "załatwił" wymiennik. 

Edytowane przez janusz
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, iwik napisał(a):

Będę musiał pewnie zrobić wywiew z kuchni przez ścianę w domu. I teraz pytanie, czy robić prosty wentylator, czy kombinować z jakąś formą rekuperatora ściennego. Nie wiem na ile skuteczne są takie rekuperatory i czy jest sens wydawać dodatkowa kasę w przypadku wyciągu kuchennego, który będzie pracował może 3x w tygodniu podczas gotowania. No i czy nie zabiję takiego rekuperatorka oparami znad kuchni.

Kanały z klapkami.

Byłem w domu który miał okap podłączony przez 1.5m rurę (poddasze) i jak nie pracował wyciąg to potrafił mieć dość mocny ciąg wsteczny.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, iwik napisał(a):

Będę musiał pewnie zrobić wywiew z kuchni przez ścianę w domu. I teraz pytanie, czy robić prosty wentylator, czy kombinować z jakąś formą rekuperatora ściennego. Nie wiem na ile skuteczne są takie rekuperatory i czy jest sens wydawać dodatkowa kasę w przypadku wyciągu kuchennego, który będzie pracował może 3x w tygodniu podczas gotowania. No i czy nie zabiję takiego rekuperatorka oparami znad kuchni.

To kwestia tego, jak szczelny masz dom, czy jest wentylacja mechaniczna, czy istniejący rekuperator ma czujniki przepływu.

 

Ja mam wentylację mechaniczną, dość prosty reku, dom nie do końca szczelny i mam wyciąg przez ścianę, tylko z dwoma klapkami zwrotnymi jedna za druga w odległości 30 cm, aby nie wiało zimnym przez okap i nie było mostka cieplnego.

 

I jest ok. Gdybym robił to jeszcze raz, to bym zamiast okapy z wentylatorem wbudowanym dał wentylator kanałowy - aby było ciszej.

 

Ale jak masz dom szczelny, reku z czujnikami ciśnień, to będziesz miał wtedy niezrównoważone przepływy i dramat.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ccLot napisał(a):

Nie dramatyzował bym, ile czasu chodzi ten wywiew w porównaniu do całego reku.

 

 

Każdy wysokowykwalifikowany i wysokopłatny specjalista Ci powie, że nie można tak sobie w szczelnym domu zrobić nierównych strumieni, gdyż wtedy będą po pierwsze straty ciepła, po drugie temperatura na wymienniku spadnie o 2 stopnie a sprawność zmaleje o 5% - a to jest nie do przyjęcia. Ale można dokupić u niego specjalny sterownik, za jedyne x kpln, który temu zaradzi i zwiększy odpowiednio strumień nawiewny. :ok:

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, maras77 napisał(a):

można dokupić u niego specjalny sterownik, za jedyne x kpln, który temu zaradzi i zwiększy odpowiednio strumień nawiewny

:phi: czyli zwrot z inwestycji to pewnie okolice nieskończoności...  Zresztą można pewnie to ręcznie wysterować.

U mnie można dowolnie regulować niezrównoważenie lub ewentualnie włączyć opcje kominek.

Edytowane przez ccLot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 12:50, iwik napisał(a):

Będę musiał pewnie zrobić wywiew z kuchni przez ścianę w domu. I teraz pytanie, czy robić prosty wentylator, czy kombinować z jakąś formą rekuperatora ściennego. Nie wiem na ile skuteczne są takie rekuperatory i czy jest sens wydawać dodatkowa kasę w przypadku wyciągu kuchennego, który będzie pracował może 3x w tygodniu podczas gotowania. No i czy nie zabiję takiego rekuperatorka oparami znad kuchni.

 

Ja niedawno zrobiłem dziurę przez ścianę, wstawiłem klapę z magnesem. Zastosowałem rurę 125 mm, działa prawidłowo. Moc wentylatora ok 250W, ciągnie jak szalony.

Jeśli masz grawitacje to luz, ja przy reku podczas pracy wentylatora otwieram drzwi z garażu żeby zasysalo sobie powietrze bo robi się podciśnienie w domu. Nie zauważyłem strat ciepła podczas pracy wyciągu, za to przestało mi śmierdzieć przy smażeniu w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2023 o 12:52, komor napisał(a):

ja przy reku podczas pracy wentylatora otwieram drzwi z garażu żeby zasysalo sobie powietrze bo robi się podciśnienie w domu

I jak objawia się to podciśnienie, że musisz otwierać drzwi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, janusz napisał(a):

I jak objawia się to podciśnienie, że musisz otwierać drzwi? 

 

powinienem napisać "podciśnienie".

Po uruchomieniu wentylatora przymknięte drzwi od garażu same się rozchylają. Dom względnie szczelny. Otwieram, żeby nie wysysać sobie powietrza z domu, nawiew jest ustawiony na tyle samo co wywiew. Może kiedyś się pobawię w jakiś czujnik i zmianę nastawów rekuperatora podczas pracy okapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ccLot napisał(a):

Ok. Ale jak masz podciśnienie w domu i drzwi otwierają się do środka to jak zwolnisz klamkę to wręcz same się otworzą, zostaną wepchnięte/zassane do środka domu.

Imho, żeby takie podciśnienie wytworzyć to musi być dobry wentylator.

U mnie było tak, że jak się wcisneło klamkę to syczało i było lekkie wspomaganie ale oczywiście same się nie otwierały.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ccLot napisał(a):

Ale otwierają się do środka domu, nie do garażu?

Jeśli są otwarte drzwi, niedociśnięte, to po uruchomieniu drzwi lekko się otwierają w stronę domu, bo nie mają jak się otworzyć w drugą stronę. Po prostu nawala bardzo duża ilość powietrza to i fizyka sprawia, że to co usuwamy z domu dopływa sobie z dowolnego źródła jeśli ma skąd. Nie wiem ile musiałbym dmuchać tym okapem żeby w domu zaczęło mi powietrza brakować ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, komor napisał(a):

 

powinienem napisać "podciśnienie".

Po uruchomieniu wentylatora przymknięte drzwi od garażu same się rozchylają. Dom względnie szczelny. Otwieram, żeby nie wysysać sobie powietrza z domu, nawiew jest ustawiony na tyle samo co wywiew. Może kiedyś się pobawię w jakiś czujnik i zmianę nastawów rekuperatora podczas pracy okapu.

Jak nie masz żadnych czujników w reku, to nie ma potrzeby - powietrze samo wyrówna ciśnienia przez istniejące kanały - po prostu przez jakiś czas będą w reku niezrównoważone strumienie, inne temperatury itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 12:58, janusz napisał(a):

Prosty wentylator, jak tylko wywiew podczas gotowania to po co ci rekuperacja? 

 

Może kolega @iwik miał na myśli rekuperację oparów znad kuchni, tzn. skropliny wracają do garnka z zupą? ;]

 

Mam u siebie rurę przez ścianę nad okapem. Klapka, żeby nie wiało do środka i dodatkowo na zewnątrz "ramka" z żaluzjami. W domu jest rekuperator bez bajerów.

Edytowane przez torelek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.