Skocz do zawartości

Kontrłaty


misiu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Jestem w trakcie budowy wiaty na samochody. Powoli kończę konstrukcję i zacząłem zastanawiać się nad pokryciem dachowym. Skłaniam się ku blachodachówce, i wymyśliłem, że na wiązary nałożę folię paroprzepuszczalną na to łaty i finalnie właśnie blachodachówkę. Zastanawiam się tylko nad tytułowymi kontrłatami, które przede wszystkimi zapewniają wentylację pod pokryciem dachowym. Ale ja nie zamierzam ocieplać dachu więc teoretycznie ta wentylacja nie jest potrzebna. Z drugiej strony jak zacznie się skraplać woda na wewnętrznej części blachodachówki to jak skapnie na folię to ta woda zatrzyma się na łatach jeśli nie będzie kontrłat. 

Koszt takich kontrłat w sumie jest pomijalny przy całkowitych wydatkach, ale sam transport  14 odcinków 3.5 metra może być problematyczny. 

Stąd moje rozkminy czy odpuścić te kontrłaty. Co Wy o tym myślicie?IMG_20240313_141839.jpg.6c10b713df9a25fcbd141ae164ac1972.jpg

 

IMG_20240314_175921.jpg.b11e82f86fc0182b93db7cccbbfadc85.jpg

 

IMG_20240317_124145.jpg.e13d1e78b9b7ef81ecba64c166c92bef.jpg

Edytowane przez misiu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, rwIcIk napisał(a):

U siebie na budynku gospodarczym dawałem tylko łaty i tylko blachodachówkę.

Nic nie skraplało się. Przewiew był.

 

 

Foli nie dawałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, misiu napisał(a):

Foli nie dawałeś?

Nie. 

Pod pokrycie daje się membranę wiatroszczelną. Ale jak wiatr pod spodem hula, to imo nie ma sensu. 

Folie daje się pod ocieplenie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać blachodachówkę z filcem, zapobiega skraplaniu się wody na blasze trapezowej, dzięki temu pod wpływem różnicy temperatur nie spadają krople wody. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Nie. 

Pod pokrycie daje się membranę wiatroszczelną. Ale jak wiatr pod spodem hula, to imo nie ma sensu. 

Folie daje się pod ocieplenie.

Chodziło mi o folię paroprzepuszczalną czyli membranę o której piszesz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, misiu napisał(a):

Chodziło mi o folię paroprzepuszczalną czyli membranę o której piszesz.

Pewnie jak dasz, to nie zaszkodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, misiu napisał(a):

Cześć

 

Jestem w trakcie budowy wiaty na samochody. Powoli kończę konstrukcję i zacząłem zastanawiać się nad pokryciem dachowym. Skłaniam się ku blachodachówce, i wymyśliłem, że na wiązary nałożę folię paroprzepuszczalną na to łaty i finalnie właśnie blachodachówkę. Zastanawiam się tylko nad tytułowymi kontrłatami, które przede wszystkimi zapewniają wentylację pod pokryciem dachowym. Ale ja nie zamierzam ocieplać dachu więc teoretycznie ta wentylacja nie jest potrzebna. Z drugiej strony jak zacznie się skraplać woda na wewnętrznej części blachodachówki to jak skapnie na folię to ta woda zatrzyma się na łatach jeśli nie będzie kontrłat. 

Koszt takich kontrłat w sumie jest pomijalny przy całkowitych wydatkach, ale sam transport  14 odcinków 3.5 metra może być problematyczny. 

Stąd moje rozkminy czy odpuścić te kontrłaty. Co Wy o tym myślicie?IMG_20240313_141839.jpg.6c10b713df9a25fcbd141ae164ac1972.jpg

 

IMG_20240314_175921.jpg.b11e82f86fc0182b93db7cccbbfadc85.jpg

 

IMG_20240317_124145.jpg.e13d1e78b9b7ef81ecba64c166c92bef.jpg

Fascynuje mnie po co ludzie dają takie grube "nogi" do tych konstrukcji, by potem one lewitowały 🤔

Jakaś taka dziwna moda się zrobiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, technix napisał(a):

Fascynuje mnie po co ludzie dają takie grube "nogi" do tych konstrukcji, by potem one lewitowały 🤔

Jakaś taka dziwna moda się zrobiła.

O co Ci konkretnie chodzi?

Jakiego przekroju belki powinni ludzie dawać?

 

Edit.

Już wiem dzięki @HerrMajki, który zresztą wyjaśnił po co ta lewitacja.

Edytowane przez misiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic tam się nie będzie skraplać bo niby dlaczego skoro to nie jest pomieszczenie zamknięte? Czy w samochodzie coś Ci się skrapla na dachu pomimo, że to pomieszczenie zamknięte? Temperatura nad i pod dachem będzie w zasadzie identyczna i wentylacja raczej tez nie zawiedzie skoro ściany bez zabudowy. Zbędne koszty na jakąkolwiek folią. Zabezpiecz drewno jakimś siuwaksem na grzybki ewentualnie pomaluj na kolor jaki Ci odpowiada i po temacie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, technix napisał(a):

Fascynuje mnie po co ludzie dają takie grube "nogi" do tych konstrukcji, by potem one lewitowały 🤔

Jakaś taka dziwna moda się zrobiła.

Jakby dał 10tki to pewnie też by wytrzymały ale przy tak dużej konstrukcji wyglądałby to fatalnie. A "lewitują" żeby się nie stykało z ziemią i nie gniło. Co prawda można by się czepiać czy aby stopy są równie wytrzymały jak belki 13cm ale to już czysta teoria.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, HerrMajki napisał(a):

Jakby dał 10tki to pewnie też by wytrzymały ale przy tak dużej konstrukcji wyglądałby to fatalnie. A "lewitują" żeby się nie stykało z ziemią i nie gniło. Co prawda można by się czepiać czy aby stopy są równie wytrzymały jak belki 13cm ale to już czysta teoria.

Belki są 14, stopy dałem typu H więc powinny być ok. 10 cm również uważam, że słabo by wyglądały.

 

1 godzinę temu, zurekk napisał(a):

ładną dachówkę masz, strzelam cosmo 11/reform 11 lub podobna reńska? dlaczego na garażu nie dasz takiej samej? konstrukcja solidna jak widać ;)

Dachówka na domie to Roben Monza Plus. Nie myślałem o takim pokryciu, ze względu na koszty ale teraz widzę, że to podobnie cenowo wychodzi. A druga kwestia to waga, wyjdzie mi z 40 m2 co daje z 1.5 tony więc nie wiem czy ta konstrukcja wytrzyma.

Edytowane przez misiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, luccass napisał(a):

Tak średnio chyba z legalnością tej wiary, co? 😉

Co w niej nielegalnego wg Ciebie? Drewno jest ze składu drewna, nie  bezpośrednio z lasu, mam paragon. 

Pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia nie wymagała.

 

Edytowane przez misiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, misiu napisał(a):

Co w niej nielegalnego wg Ciebie? Drewno jest ze składu drewna, nie  bezpośrednio z lasu, mam paragon. 

Pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia nie wymagała.

 

Chyba koledze chodzi o odległość od ogrodzenia (granicy)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, czy może ktoś mi rozrysować to mocowanie.

No nie przemawia to do mnie , tak wiem, że tak się robi, no ale wygląda to naprawdę komicznie.

Z drugiej strony, ja też postawiłem 2 dni temu 2 altanki na działce, jedną na płycie fundamentowej, drugą na bloczkach.

Oczywiście pod nogi mata izolacyjna, co by drewno bezpośrednio na betonie nie leżało.

Teraz będę taras zabudowywać i chcę belki oprzeć na tarasie (kostka -plyty).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, technix napisał(a):

Chyba koledze chodzi o odległość od ogrodzenia (granicy)

 

No teoretycznie powinno być 3 m, ale wiat rekreacyjnych ten warunek nie dotyczy. A generalnie wiata będzie służyć właśnie do rekreacji, a tylko przy okazji auta pod nią wjadą :hehe:

 

5 godzin temu, technix napisał(a):

 

Tu na zdjęciu widać te kotwy jak są zamocowane do podłoża.

 

IMG_20230421_163340.jpg.303c43398c170b7794d1250abb0d4cf1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, misiu napisał(a):

Co w niej nielegalnego wg Ciebie? Drewno jest ze składu drewna, nie  bezpośrednio z lasu, mam paragon. 

Pozwolenia na budowę czy też zgłoszenia nie wymagała.

 

O odległość od granicy mi chodziło. Sam mam jedynie miejsce na taką wiatę przy granicy z sąsiadem i się waham. Z jednej strony przepisy, a z drugiej stoi takich wiat tyle, że mam wrażenie, że to martwy przepis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, luccass napisał(a):

O odległość od granicy mi chodziło. Sam mam jedynie miejsce na taką wiatę przy granicy z sąsiadem i się waham. Z jednej strony przepisy, a z drugiej stoi takich wiat tyle, że mam wrażenie, że to martwy przepis...

U mnie ta odległość jest od strony ulicy, więc raczej żadnemu sąsiadowi to nie powinno przeszkadzać. A po drugie tak jak pisałem wcześniej, zawsze możesz stwierdzić, że to wiata rekreacyjna a auto tylko chwilowo pod nią stoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, technix napisał(a):

A weź mi prostemu chłopu wytłumacz co takiego super jest w tej konstrukcji? Ale poważnie pytam.

Planuje wreszcie w tym roku zrobić taras i nad nim zadaszenie, coś w stylu altany. I akurat takie rozwiązania mnie interesują.  Jakie inne rozwiązanie brać pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No (tak sądzę), że fajne jest to, że ten uchwyt jest z dwóch grubych płaskowników, które są dość głęboko zalane betonem w ziemi, w poprzek jest też jeden gruby, na którym opiera się słup i jeszcze z boku śruby.

Ja tylko niżej bym to osadził, tak maks3.1cm nad kostkę, a bardziej to z 5mm, żeby jednak na oko one nie lewitowały 🤔

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, karolchyla napisał(a):

A weź mi prostemu chłopu wytłumacz co takiego super jest w tej konstrukcji? Ale poważnie pytam.

Planuje wreszcie w tym roku zrobić taras i nad nim zadaszenie, coś w stylu altany. I akurat takie rozwiązania mnie interesują.  Jakie inne rozwiązanie brać pod uwagę?

Na pewno są bardziej stabilne niż.np. kotwy typu Y.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, misiu napisał(a):

Na pewno są bardziej stabilne niż.np. kotwy typu Y.

Do tych Y pierwsze co, to trzeba dodać z pół metra pręta i zagiąć fajkę. Domek dla dzieci posadziłem bez dodawania pręta, wiec jest zalane w betonie na ok 15 cm. Słupy się bujały, usztywnily dopiero po zrobieniu całego domku. Ale domek niski, ciężki, wiec nie ma ryzyka że to zdmuchnie. O typową altanę to bym się bał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 19.03.2024 o 16:37, technix napisał(a):

No (tak sądzę), że fajne jest to, że ten uchwyt jest z dwóch grubych płaskowników, które są dość głęboko zalane betonem w ziemi, w poprzek jest też jeden gruby, na którym opiera się słup i jeszcze z boku śruby.

Ja tylko niżej bym to osadził, tak maks3.1cm nad kostkę, a bardziej to z 5mm, żeby jednak na oko one nie lewitowały 🤔

Są dwa poprzeczne płaskowniki.

U mnie słup nad kostką jest <2.5 cm

 

IMG_20240320_081217.jpg.2c2a54cd716d487961e8a8b251e20210.jpg

Edytowane przez misiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spór o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą?  Akurat robię taras i słupki osadzałem na podstawach Y. Jeszcze specjalnie wypuszczałem betonowe stopy z 10-15cm nad poziom gruntu, a drewno ze 3cm od betonu. Różnica będzie taka, że ja kilka lat później będę musiał powtórnie malować drewno jakimś Vidaronem czy Drewnochronem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
4 godziny temu, Tomo napisał(a):

A skąd w ogóle przyszło ci do głowy dawanie folii ? emoji85.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A nie wiem, coś mnie zaćmiło. Sory 8-)

Ale pomimo tego jestem dumny że swojej konstrukcji, jest lekka a jednocześnie sztywna :skromny:

 

IMG_20240323_112040.jpg.b1cb530b25db0122845ec297603f3c4d.jpg

 

IMG_20240321_152704.jpg.589fd03b2fcb54d5f695964072e4388e.jpg

Edytowane przez misiu
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, misiu napisał(a):

Ale pomimo tego jestem dumny że swojej konstrukcji, jest lekka a jednocześnie sztywna :skromny:

Wygląda na nieco przewymiarowaną więc powinna przeżyć wieki:ok:

Jaka rozpiętość konstrukcji?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał(a):

Wygląda na nieco przewymiarowaną więc powinna przeżyć wieki:ok:

Jaka rozpiętość konstrukcji?

6m na szerokości, 5.5m na długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.