Skocz do zawartości

Proste pytanie - żółte zarowki


koNik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie spotkalem sie z jednoznaczna kompetentna opinia na ten temat

 

Czy samochód zabytkowy, na tablicach zoltych moze poruszac sie po drodze publicznej z zoltymi swialami mijania?

Zgodnie z ustawa z 2010 zolta barwa nie jest dozwolona ALE tak samo nie sa dozwolone np amerykanskie światła stopu/kierunkowskazow czy brak światła przeciwmglowego A w zabytku sa one dozwolone. Czy podobnie jest z zoltymi zarowkami z przodu?

 

20240509_194448

 

 

 

Edytowane przez koNik
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, koNik napisał(a):

Nie spotkalem sie z jednoznaczna kompetentna opinia na ten temat

 Pytanie czy taka jednoznaczna opinia istnieje?

 

 Znalazłem np. cos takiego https://carsio.pl/zolte-swiatla-w-starych-pojazdach-czy-mozna-takie-posiadac/

Cytat

Oznacza to, że jeśli pojazd oryginalnie wyposażony był w żółte światła przednie, to z takim oświetleniem będzie mógł też legalnie poruszać się po polskich drogach. Warunkiem dopuszczenia go do ruchu jest jedynie pozytywny wynik badania technicznego na stacji diagnostycznej.

 

Twoje Subaru raczej fabrycznie żółtych nie miało więc lipa:phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, koNik napisał(a):

Czy samochód zabytkowy, na tablicach zoltych moze poruszac sie po drodze publicznej z zoltymi swialami mijania?

Zgodnie z ustawa z 2010 zolta barwa nie jest dozwolona ALE tak samo nie sa dozwolone np amerykanskie światła stopu/kierunkowskazow czy brak światła przeciwmglowego A w zabytku sa one dozwolone. Czy podobnie jest z zoltymi zarowkami z przodu?

Jeżeli były wtedy montowane fabrycznie takie źródła światła to jak najbardziej.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, sherif napisał(a):

Jeżeli były wtedy montowane fabrycznie takie źródła światła to jak najbardziej.

 

Pokaz mi to na pismie ;] 

Ale juz wiem co trzeba zrobic, gadalem ze znajomym policjantem - napisac oficjalne zapytanie do KGP WRD, i mam zamiar to zrobic a potem wydrukowac odpowiedz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, volf6 napisał(a):

 Pytanie czy taka jednoznaczna opinia istnieje?

 

 Znalazłem np. cos takiego https://carsio.pl/zolte-swiatla-w-starych-pojazdach-czy-mozna-takie-posiadac/

 

Twoje Subaru raczej fabrycznie żółtych nie miało więc lipa:phi:

 

Pewnie zalezy od rynku na jakim bylo sprzedane, jesli na francuskim to nie jest powiedziane ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, koNik napisał(a):

 

Pokaz mi to na pismie ;] 

Ale juz wiem co trzeba zrobic, gadalem ze znajomym policjantem - napisac oficjalne zapytanie do KGP WRD, i mam zamiar to zrobic a potem wydrukowac odpowiedz ;)

To wynika za ustawy o pojazdach zabytkowych. Tj wspomniałeś o czerwonych kierunkach z tyłu. Ustawa zezwala na zachowanie fabrycznego rozwiązania, nawet jeżeli jest niezgodne z obecnymi przepisami. Podobnie jak np brak pasów bezpieczeństwa (pomijam własne bezpieczeństwo). Generalnie aut na żółtych tablicach mniej się czepiają.

 

IMHO takie pismo do policji to na upartego albo zleją albo powiedzą, że mają inna interpretację. Dzwoniłem kiedyś na komendę Policji jak chciałem niezarejestrowanym w pl oldtimerem 200m dojechać na wystawę .. nie wiedzieli co odpowiedzieć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sherif napisał(a):

To wynika za ustawy o pojazdach zabytkowych. Tj wspomniałeś o czerwonych kierunkach z tyłu. Ustawa zezwala na zachowanie fabrycznego rozwiązania, nawet jeżeli jest niezgodne z obecnymi przepisami. Podobnie jak np brak pasów bezpieczeństwa (pomijam własne bezpieczeństwo). Generalnie aut na żółtych tablicach mniej się czepiają.

 

IMHO takie pismo do policji to na upartego albo zleją albo powiedzą, że mają inna interpretację. Dzwoniłem kiedyś na komendę Policji jak chciałem niezarejestrowanym w pl oldtimerem 200m dojechać na wystawę .. nie wiedzieli co odpowiedzieć ;).

 

Nie moga zlac moga conajwyzej odpisac ze nie ma jednoznacznej interpretacjiale wtedy to jest podstawą do legalnej jazdy ;]

 

A pasy to co innego, nie trzeba ich mieć w autach bodajże do 1976r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, volf6 napisał(a):

Twoje Subaru raczej fabrycznie żółtych nie miało więc lipa:phi:

U nas wszystko jest możliwe, zwłaszcza kto mu się tego czepnie na zabytku na żółtych taflach.

Wczoraj widziałem jakieś, wydaje mi się zupełnie nowe, BMW z dziennymi ringami w kolorze wściekłym żółtym.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, koNik napisał(a):

 

Nie moga zlac moga conajwyzej odpisac ze nie ma jednoznacznej interpretacjiale wtedy to jest podstawą do legalnej jazdy ;]

 

A pasy to co innego, nie trzeba ich mieć w autach bodajże do 1976r

ok, to napisz z ciekawości i daj znać co i po jakim czasie odpisali ;).

Z pasami podobnie, jak nie było np z tyłu to nie musisz ich montować bo wymagają tego obecne przepisy.

 

Generalnie ja bym się takimi światłami nie przejmował, jeździł co pasuje. Zatrzymają to poza waleniem głupa w ostateczności wymienisz na zwykłe.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sherif napisał(a):

IMHO takie pismo do policji to na upartego albo zleją albo powiedzą, że mają inna interpretację. Dzwoniłem kiedyś na komendę Policji jak chciałem niezarejestrowanym w pl oldtimerem 200m dojechać na wystawę .. nie wiedzieli co odpowiedzieć ;).

Podpadają pod Kodeks Postępowania Administracyjnego i na pismo muszą odpowiedzieć. Przez telefon, zwłaszcza w nietypowej sprawie, mają prawo się migać, bo nikt nie ma wszystkich przepisów w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gondoljerzy napisał(a):

Podpadają pod Kodeks Postępowania Administracyjnego i na pismo muszą odpowiedzieć. Przez telefon, zwłaszcza w nietypowej sprawie, mają prawo się migać, bo nikt nie ma wszystkich przepisów w głowie.

Tu nie chodzi o migania a interpretację, a ta wiadomo może być różna. W urzędach też w niektórych sprawach mają obowiązek odpowiedzi adm w 30dni a czeka się różnie, np rok ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał(a):

Tu nie chodzi o migania a interpretację, a ta wiadomo może być różna. W urzędach też w niektórych sprawach mają obowiązek odpowiedzi adm w 30dni a czeka się różnie, np rok ;).

Przy takim zwlekaniu, można się skarżyć, tylko prawie nikomu się nie chce. W przypadku Twojego oldtimera sprawa jest jasna - przeprowadzić go nie wolno. Po drogach publicznych mogą się legalnie poruszać tylko zarejestrowane pojazdy. Kwestia, czy można by holować, czy przepchnąć, czy jednak wyłącznie laweta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2024 o 13:08, ZUBERTO napisał(a):

U nas wszystko jest możliwe, zwłaszcza kto mu się tego czepnie na zabytku na żółtych taflach.

Wczoraj widziałem jakieś, wydaje mi się zupełnie nowe, BMW z dziennymi ringami w kolorze wściekłym żółtym.

Też coś takiego widziałem, ale na ukraińskich blachach. Ostatnio jak widzę jakiegoś kosmitę na drodze na 99% jest to Ukrainiec.

Edytowane przez OPAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2024 o 08:34, koNik napisał(a):

Nie spotkalem sie z jednoznaczna kompetentna opinia na ten temat

 

Czy samochód zabytkowy, na tablicach zoltych moze poruszac sie po drodze publicznej z zoltymi swialami mijania?

Zgodnie z ustawa z 2010 zolta barwa nie jest dozwolona ALE tak samo nie sa dozwolone np amerykanskie światła stopu/kierunkowskazow czy brak światła przeciwmglowego A w zabytku sa one dozwolone. Czy podobnie jest z zoltymi zarowkami z przodu?

 

20240509_194448

 

 

 

Gdyby reflektor miał fabryczny żółty klosz lub żółtą przesłonę żarówki to tak, ale żarówka to element wymienny i nie wolno sobie montować innej barwy niż biała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2024 o 22:10, fred77 napisał(a):

Gdyby reflektor miał fabryczny żółty klosz lub żółtą przesłonę żarówki to tak, ale żarówka to element wymienny i nie wolno sobie montować innej barwy niż biała.

A jeśli jeździ na oryginalnej, na której auto uzyskało homologację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mPh napisał(a):

A jeśli jeździ na oryginalnej, na której auto uzyskało homologację? 

Co to znaczy oryginalnej?

Żarówka to element eksploatacyjny, wymienny.

Reflektor uzyskuje homologację ze źródłem światła jakim jest żarówka. To, że w jednym kraju mogła być żółta to nie oznacza, że w innym też musi być.

Jeżeli reflektor ma fabryczny żółty klosz lub fabryczną żółtą przesłonę żarówki - o czym wspomniałem - to wtedy jest to fabryczny oryginał.

Sama barwa bańki nie ma tu znaczenia.

W starych samochodach żółte klosze stosowano jedynie w przednich światłach przeciwmgłowych. Reszta polegała tylko na zastosowaniu żarówki o innej barwie bańki, to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2024 o 22:40, fred77 napisał(a):

 

W starych samochodach żółte klosze stosowano jedynie w przednich światłach przeciwmgłowych. Reszta polegała tylko na zastosowaniu żarówki o innej barwie bańki, to wszystko.

Kolejny raz gadasz bzdury w temacie o którym nie masz pojęcia.

Nigdy nie widziałeś żółtego klosza w lampach przednich?🫣

  • Lubię to 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.