Napisano 19 Czerwca19 Czerwiec Wykopałem sobie kanał dosyć głęboko - na 210cm, podczas kopania pojawiła się woda na jakichś 30cm od dna, już podczas kopania zaczęły zawalać się ściany, w kolejnych dniach jeszcze bardziej, zostawiłem to do wyschnięcia, woda opadała sukcesywnie. Ostatnio były deszcze i znów podmyło, że aż prasa hydrauliczna stojąca w rogu mi wpadła do środka, parę dni wybierałem urobek i w końcu wczoraj zalałem płytę - grubo, bo od 20 paru do 30 paru cm wyszło - mam już kupione pustatki szalunkowe i zbrojenie, plan jest wymurować z tych pustaków, zalać w środku betonem, obsypać ziemią, na całości powierzchni wylewka 10-15cm, potem kafelki.Teraz walka z czasem - jak przyjdą ulewy, znów mi podmyje, a już bliziuteńko jest ściana - z jednej strony warto zrobić jak najszybciej, z drugiej strony - warto byłoby poczekać aż taka gruba posadzka wyschnie. Może jakaś opcja pośrednia, typu 2 rzędy pustakow na samej zaprawie murarskiej, ale bez zalewania i chociaż tyle obsypać ziemią? Jak to widzicie? Pogoda na najbliższy czas w miarę słonecznie, ale ze 2 dni mają być burze
Napisano 20 Czerwca20 Czerwiec 17 godzin temu, Josyp napisał:kafelki17 godzin temu, Josyp napisał:Jak to widzicieKiepsko. Gdzie hydroizolacja? Zbrojenie?Gdzie podpora d sciana?Gdzie szalunki? Strach wchodzic do takiego wykopu.
Napisano 20 Czerwca20 Czerwiec Przy ścianach jak najszybciej stawiac scianke oporowa i zalewac betonem.Bo tu są 2 problemy.Wilgoc ktora wyjdzie i ryzyko zawalenia ścian Edytowane 20 Czerwca20 Czerwiec przez deszczowyRoman
Napisano Sobota o 17:485 dni Pustak szalunkowy, który masz. Od zewnętrznej strony hydroizolacja. Kamień i beton do środka pustaków bym dał.Płyta nie jest równolegle do ściany.Jeśli grunt nie jest stabilny, a nie jest, to między pustaki, a ich zewnętrzne boki dobrze byłoby dać zbrojenie i od zewnątrz zalać betonem bo inaczej całość może się "składać do środka". Edytowane Sobota o 17:585 dni przez analyzer65
Napisano Sobota o 19:195 dni Godzinę temu, analyzer65 napisał:Pustak szalunkowy, który masz. Od zewnętrznej strony hydroizolacja. Kamień i beton do środka pustaków bym dał.Płyta nie jest równolegle do ściany.Jeśli grunt nie jest stabilny, a nie jest, to między pustaki, a ich zewnętrzne boki dobrze byłoby dać zbrojenie i od zewnątrz zalać betonem bo inaczej całość może się "składać do środka".I tak pewnie będzie bo nie wypuscil zbrojenia z plyty do pustaków
Napisano Sobota o 19:265 dni 6 minut temu, deszczowyRoman napisał:I tak pewnie będzie bo nie wypuscil zbrojenia z plyty do pustakówMożna jeszcze z użyciem kotwy chemicznej ten błąd naprawić. Ale widać, że partyzantka i po kosztach ma być...
Napisano Niedziela o 09:345 dni Jak byś nie Josypował, to byś kupił gotowy kanał z hydroizolacją na olx z transportem hds-m. Po podliczeniu materiałów i twojej pracy wyszło by pewno ciut drożej.
Napisano Niedziela o 10:295 dni Dół jest wykopany większy niż wymiary docelowe kanału, więc po zewnętrznej stronie pustaków, po obwodzie można na 3 wysokościach dać np dwuteowniki (na poziomie płyty, na 2/3 wysokości kanalu i na 3/3 wysokości kanału. Zalane betonem będą mocno stabilną ścianą. Kamień, gruz w beton dodatkowo. Sam pustak zalany betonem to zbyt mało.Całość jest w o tyle kiepskim miejscu bo nie jest na środku pomieszenia, a bardzo blisko ścian.
Napisano Poniedziałek o 06:044 dni w takich warunkach hydrologicznych to se powinien z bloczków betonowych wymurować, i gdzies ewentualnie w srodku zakotwiczyc do tej wylewki chociaz 1-2 wastwy takich bloczkow.
Napisano Poniedziałek o 11:314 dni 5 godzin temu, marcin_szary napisał:w takich warunkach hydrologicznych to se powinien z bloczków betonowych wymurować, i gdzies ewentualnie w srodku zakotwiczyc do tej wylewki chociaz 1-2 wastwy takich bloczkow. Też byłoby ok.Ważne żeby ściana z bloczków nie miała możliwości wpadania do środka kanału.
Napisano Poniedziałek o 16:044 dni Autor jutro dolewam na zewntarz posadzki, zeby miec w miare rowna sztywna powierzchnie, 3 warstwy folii calkiem wytrzymale sie wydaja, dzis rozebralem szalunek i nawet tam gdzie beton nakapal dalo sie go calkiem sprawnie odczepic z folii, nawierce i dam na kotwach chemicznych wystajace prety, same pustaki szalunkowe rowniez maja miejsca na zbrojenia poziome, dokupilem tez nieco pionowych, poki co pogoda sprzyja
Napisano Wtorek o 08:403 dni jak Ci sie to nie zawali a potem nie bedzie lała woda do środka to będzie cud ..... przy takiej partyzantce
Napisano Wtorek o 14:323 dni Autor 5 godzin temu, marcin_szary napisał:jak Ci sie to nie zawali a potem nie bedzie lała woda do środka to będzie cud ..... przy takiej partyzantcedlaczego partyzantka? przemyslany plan, dzis wylalem dookola plyty wylewke, jutro dzialam z pustakami pierwszymi
Napisano Wtorek o 16:213 dni W dniu 22.06.2026 o 18:04, Josyp napisał:jutro dolewam na zewntarz posadzki, zeby miec w miare rowna sztywna powierzchnie, 3 warstwy folii calkiem wytrzymale sie wydaja, dzis rozebralem szalunek i nawet tam gdzie beton nakapal dalo sie go calkiem sprawnie odczepic z folii, nawierce i dam na kotwach chemicznych wystajace prety, same pustaki szalunkowe rowniez maja miejsca na zbrojenia poziome, dokupilem tez nieco pionowych, poki co pogoda sprzyja Folia to nie hydroizolacja. Na poczatek hydroizolqcja szlamowa. PóźniejTrzeba zastosowac hydrozoolacje bitumiczna 2 skladnikowa zebybylo potrzadnie zrobione. Pustak szalinkowy nie nadaje sie do wilgoci bo jest z keramzytu i ciagnie wode.
Napisano Wtorek o 16:223 dni 1 godzinę temu, Josyp napisał:dlaczego partyzantka? przemyslany plan, dzis wylalem dookola plyty wylewke, jutro dzialam z pustakami pierwszymi Bo musi byc rdzen betonowy chroniacy przed naporem ziemi po obu stronach dlugich scian, tym bardziej ze tam sa sciany garażu
Napisano Wtorek o 16:233 dni Jeszcze od biedy mozesz zrobic drenaz na około kanalu i jakas studzienke rozszaczajaca do ktorej mozna bylozucic pompe awaryjne
Napisano Wtorek o 16:332 dni Autor 10 minut temu, deszczowyRoman napisał:Bo musi byc rdzen betonowy chroniacy przed naporem ziemi po obu stronach dlugich scian, tym bardziej ze tam sa sciany garażujuz kupione pustaki, to z nich bede dzialal
Napisano Środa o 04:322 dni 13 godzin temu, Josyp napisał:dlaczego partyzantka? przemyslany plan, dzis wylalem dookola plyty wylewke, jutro dzialam z pustakami pierwszymi dokladnie dlatego co Ci deszczowyRoman napisał. masz raczej ciezkie warunki, wysoki poziom wody. pisali Ci ludzie zebys zaczal od podlogi z betonu wodoodpornego, potem bloczki betonowe obmaziane z zewnatrz ciezka hydroizolacja. folią to se możesz jak masz suchutki teren po opadach, a u ciebie lustro wody robi sie kilkadziesiat centymetrów pod ziemią.
Napisano Środa o 05:302 dni 12 godzin temu, Josyp napisał:juz kupione pustaki, to z nich bede dzialal Z wypiekami czekam na kolejny odcinek tej historii, która będzie zakończona sukcesem
Napisano Środa o 12:162 dni Autor 7 godzin temu, marcin_szary napisał:dokladnie dlatego co Ci deszczowyRoman napisał. masz raczej ciezkie warunki, wysoki poziom wody. pisali Ci ludzie zebys zaczal od podlogi z betonu wodoodpornego, potem bloczki betonowe obmaziane z zewnatrz ciezka hydroizolacja. folią to se możesz jak masz suchutki teren po opadach, a u ciebie lustro wody robi sie kilkadziesiat centymetrów pod ziemią. poczekamy az skoncze i ktos bedzie tryumfowal - albo ja, ze jak zwykle wbrew medrcom z internetu sie udalo, albo Wy, ze jak zwykle Josyp odwalil popeline to i ma za swoje
Napisano Środa o 12:222 dni W dniu 19.06.2026 o 21:08, Josyp napisał:Wykopałem sobie kanał dosyć głęboko - na 210cm, podczas kopania pojawiła się woda na jakichś 30cm od dna, już podczas kopania zaczęły zawalać się ściany, w kolejnych dniach jeszcze bardziej, zostawiłem to do wyschnięcia, woda opadała sukcesywnie. Ostatnio były deszcze i znów podmyło, że aż prasa hydrauliczna stojąca w rogu mi wpadła do środka, parę dni wybierałem urobek i w końcu wczoraj zalałem płytę - grubo, bo od 20 paru do 30 paru cm wyszło - mam już kupione pustatki szalunkowe i zbrojenie, plan jest wymurować z tych pustaków, zalać w środku betonem, obsypać ziemią, na całości powierzchni wylewka 10-15cm, potem kafelki.Jest dobrze, dobry przekaz leci, zostawić jak jest
Napisano Środa o 12:562 dni "Kanał samochodowy - jak ratować?"Tu nie ma co ratować, stąd trzeba sp...ć.
Napisano 5 godzin temu5 godzin jedynie teraz to zalać tą dziurę betonem + zbrojenie, będziesz miał dobrą podkładkę pod podnośnik kolumnowy, garaż rozbudujesz w górę
Napisano 1 godzinę temu1 godzina Przeczytałem tytuł i myślałem, że NTK, bo pytasz się o swój kanał na YT ... że się wali .Ja bym z bloczków murował, kotwiąc się do tej mini wylewki. Dodatkowo przed ostatnią warstwą wylał belkę zbrojoną która zamknie kanał. Do niej też można przykotwić bloczki od dołu. Jak masz taki problem z wodą to koniecznie dobra izolacja, jak np szlamy dwuskładnikowe (pamiętając że izolacja jest tak dobra jak jej najsłabszy punkt).
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.