Skocz do zawartości

Grill z żeliwnym rusztem - z tackami czy bez


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem grill węglowy z zamykaną pokrywą i żeliwnym rusztem

Czy grillować bezpośrednio na ruszcie uprzednio smarując go olejem czy jednak użuwać tacek aluminiowych ?

 

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marko33 napisał:

 

Kupiłem grill węglowy z zamykaną pokrywą i żeliwnym rusztem

Czy grillować bezpośrednio na ruszcie uprzednio smarując go olejem czy jednak użuwać tacek aluminiowych ?

 

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Od zawsze grilluję bezpośrednio na ruszcie. I niczym nie smaruję, nie widzę takiej potrzeby.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rwIcIk napisał:

tacki po każdej porcji świeże :ok:

 

Świeże, bo się palą po jakimś czasie. IMO to lepsze rozwiązanie niż popalony i brudny ruszt :ok:. Tłuszcz też tak nie kapie bezpośrednio w żar jak przy ruszcie. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sherif napisał:

 lepsze rozwiązanie niż popalony i brudny ruszt 

Dokładnie. Dla mnie to główny argument za tackami. Często griluję przy ciężarówce (a co). Mam nakładkę na gazówkę i potem to doszorować to masakra. A tackę zgniatasz i wyrzucasz 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2022 o 20:56, Marko33 napisał:

 

Kupiłem grill węglowy z zamykaną pokrywą i żeliwnym rusztem

Czy grillować bezpośrednio na ruszcie uprzednio smarując go olejem czy jednak użuwać tacek aluminiowych ?

 

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ja nie używam tacek trzeci sezon,za to w zamian folię teflonową. Świetne rozwiązanie a i łatwo się czyści (gdy jeszcze ciepła)

Edytowane przez Oscar_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2022 o 20:56, Marko33 napisał:

 

Kupiłem grill węglowy z zamykaną pokrywą i żeliwnym rusztem

Czy grillować bezpośrednio na ruszcie uprzednio smarując go olejem czy jednak użuwać tacek aluminiowych ?

 

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Żeliwo ma jakąś powłokę?

 

IMO niezależnie czy będziesz korzystał z tacek musisz je smarować przynajmniej po zakończeniu grillowania żeby zabezpieczyć przed korozją.

 

W gazowcu grilluję bezpośrednio na ruszcie, uprzednio smarując ale do czyszczenia mogę go rozgrzać do 300 stopni i wszystko ładnie odchodzi pod metalową szczotką, w węglowym trochę to będzie upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze grilluje bezpośrednio na ruszcie - jedyny wyjątek to kaszanka na tackach. Niczym nie smaruje rusztu.

Do warzyw i pieczywa mam specjalne patelnie.

Bezpośrednio na ogniu piekę tylko kiełbaski, reszta to grillowanie pośrednie przy zamkniętej pokrywie.

Myje po skończonej imprezie specjalnymi blaszkami i na koniec druciakiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2022 o 11:08, sherif napisał:

Świeże, bo się palą po jakimś czasie. IMO to lepsze rozwiązanie niż popalony i brudny ruszt :ok:. Tłuszcz też tak nie kapie bezpośrednio w żar jak przy ruszcie. 

 

Czytałem jakiś artykuł że nie powinno się grillować na aluminium ponieważ w temperaturze 200-250 przechodzi na potrawę i później jest spożywane przez człowieka.

 

Norma dziennego spożycia jest bardzo mała - 1mg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrus napisał:

 

Czytałem jakiś artykuł że nie powinno się grillować na aluminium ponieważ w temperaturze 200-250 przechodzi na potrawę i później jest spożywane przez człowieka.

 

Norma dziennego spożycia jest bardzo mała - 1mg

W tych artykułach w każdym inaczej piszą. Kiedyś czytałem, że ruszt jest nie zdrowy jak z mięsa kapie tłuszcz bezpośrednio w żar bo się substancje toksyczne wydzielają plus podsycają ogień. W tym art polecali tacki ;). W innym odwrotnie.

Ja używam, wtedy tłuszcz nie leci bezpośrednio w żar, nie jara się.

Tacki oczywiście trzeba zmienić po jakimś czasie bo jak się nagrzeje a jest tłuszcz to zaczyna się palić.

Na tackach też super robi się warzywa, nie przyklejają się i nie wpadają.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych artykułach w każdym inaczej piszą. Kiedyś czytałem, że ruszt jest nie zdrowy jak z mięsa kapie tłuszcz bezpośrednio w żar bo się substancje toksyczne wydzielają plus podsycają ogień. W tym art polecali tacki . W innym odwrotnie.
Ja używam, wtedy tłuszcz nie leci bezpośrednio w żar, nie jara się.
Tacki oczywiście trzeba zmienić po jakimś czasie bo jak się nagrzeje a jest tłuszcz to zaczyna się palić.
Na tackach też super robi się warzywa, nie przyklejają się i nie wpadają.
Pierwsze grillowanie na nowym grillu
Pozostałem przy tackach - wygoda i zachowanie grilla w czystości 97b8c0506ae2c70fda7c034cabec31f0.jpgf7ca11e2fb3eed8cdd55649f8fea7ec4.jpg

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sherif napisał:

W tych artykułach w każdym inaczej piszą. Kiedyś czytałem, że ruszt jest nie zdrowy jak z mięsa kapie tłuszcz bezpośrednio w żar bo się substancje toksyczne wydzielają plus podsycają ogień. W tym art polecali tacki ;). W innym odwrotnie.

ze strony broilkinga https://www.broilking.pl/blog/czy-grillowac-na-tackach-aluminiowych

 

"Natomiast, w przypadku grili węglowych warto zastanowić się czy rak ze smacznej potrawy bez tacki jest straszniejszy od raka, którego zapewni nam tacka aluminiowa" ;] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Marko33 napisał:

Pierwsze grillowanie na nowym grillu

Chyba mam identyczny .. z otwieraczem do butelek.

Ten ruszt wyżej przydaje się do podgrzewania lub jako "odstawczy" ;)

 

2 godziny temu, bielaPL napisał:

ze strony broilkinga https://www.broilking.pl/blog/czy-grillowac-na-tackach-aluminiowych

 

"Natomiast, w przypadku grili węglowych warto zastanowić się czy rak ze smacznej potrawy bez tacki jest straszniejszy od raka, którego zapewni nam tacka aluminiowa" ;] 

Dokładnie. Najzdrowiej gotowane mięso jeść :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sherif napisał:

 

Dokładnie. Najzdrowiej gotowane mięso jeść :).

Podobno najzdrowiej to mięsa nie jeść. A najsmaczniej chyba jednak bez tacki. I najbardziej ekonomicznie. I tłuszcz wylatuje. Chociaż na tacce to można piwkiem podlać i się trochę w nim bardziej pomoczy niż bez. 
Chyba nie ma jednego słusznego rozwiązania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.