Skocz do zawartości

Kierunkowskazy 3-błyskowe jak w nowych Oplach


rostex

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Kciałem się pochwalić swoim rozwiązaniem. Zbudowałem sterowanie kierunkowskazem w oparciu o mały mikrokontrolerek. Choć w zasadzie praca kierunków była dla mnie ubocznym produktem. Głównie chciałem dorobić sobie możliwość programowanej pracy przerywanej wycieraczek. Więc zrobiłem dwa w jednym. Wielkość płytki zminimalizowałem aby całość zmieściła się w manetce przełącznika wycieraczki.

Wyszło tak

283382347-P1270606.jpg283382347-P1270607.jpg

Programowany jest czas odstępu między wahnięciami wycieraczki oraz czas migania kierunków (choć to drugie ustawia się w zasadzie tylko raz). Programuje się korzystając ze switcha, pomocniczo zapala się diodka LED.

Działa fajnie, spodobało się nawet mojej mulher.gif

Korzystając z paskudnej pogody zabrałem się do roboty. Rozbiórka wokół kolumny kierowniczej i moment dopasowywania i dumania jak przeciągnąć przewody.

Trzeba było nawiercić dziurkę na przeciągniecie przewodów (trzeba poniżej tego kwadratowego bo tam wpina się zatrzask pokrywki manetki i przewody kolidowałyby z zatrzaskiem)

283382347-P1270611.jpg

Przeciągniecie przewodów.

283382347-P1270613.jpg

Najbardziej nerwowy ooniee.gif moment czyli nawiercenie otworków (e'viva dremel! i Lelek) Zawsze się boję w takich sytuacjach bo drugiej próby nie ma.

283382347-P1270614.jpg

Montaż płytki. Od spodu podłożyłem piankę wyciętą z rączki rowerowej kierownicy.

283382347-P1270615.jpg

Tak to wygląda - LED i switch po montażu.

283382347-P1270616.jpg

Montaż do przewodów kierunkowskazu i przełącznika wycieraczki. Oczywiście nie obyło sie bez strat. Musiałem przeciąć przewód łączący przełącznik z multitimerem. Przewód wg schematu czarno-żółty. Tylko, że z przełącznika wychodzą 3 kabelki o takich kolorach. Z jednej końcówki podwójny i z jednej pojedynczy. Najpierw przeciąłem i wpiąłem się w ten pojedynczy i układ zaczął działać ale na wycieraczkę tylnej szyby zeby.GIF. Kolejny kabelek - nic angryfire.gif. Do trzech razy sztuka i ten ostatni okazał się właściwy sob.gif. Poprzednie naprawiłem zagrzewając w koszulce - cóż beda znaki szczególne 275123014-zielony.gif. Za bardzo się pospieszyłem gdybym bardziej pomyślał byłoby co najwyżej do dwóch razy sztuka.

283382347-P1270619.jpg283382347-P1270620.jpg

No i tak pozytywnie zagospodarowałem sobie dzisiejszy dzień. A tu jeszcze filmiki jak to działa.

post-36196-14352506372666_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Świetna robota, dawaj od razu za ile ten patent sprzedajesz bo masz

> już pierwszego chętnego

Co prawda nie miałem w zamyśle zrobienia tego na zarobek ale został mi jeszcze woreczek laminatów(minimalna formatka zamówienia) więc może w wolnym czasie coś bym jeszcze poskładał, zwrócił by mi się może koszt laminatów i na jakie boozing.gif by było? hmm.gif. Z tym że to będzie działać tylko w Astrze G gdzie jest mutitimer. Dlatego nie trzeba było wkładać tam żadnych przekaźników bo sygnały są niskoprądowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem czy wytrzymają mosfety które zastosowałem. Maja maksymalną obciążalność chyba 130mA. Więc cewka przekaźnika musiałyby mniej pobierać. Dodatkowo nie mam tam zabezpieczeń przepięciowych więc żeby nie przebić mosfetów od cewek trzeba by jeszcze równolegle do cewek wlutować diody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem. Do Fki cieżko byłoby to przystosować ponieważ tymi samymi przewodami przedłużam impuls pracy jak i odczytuję stan przełącznika. Przekaźnik by to skomplikował i nie mam na razie koncepcji bo nie znam konstrukcji układu pracy wycieraczek w Fce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może opracować tylko same kierunki z opcją podłączenie mikro przekaźników. Wielu chętnych na pewno będzie na ten układ.

Jeden już jest w mojej osobie.

Jak prześledzisz ten wątek to był układ który jeden z forumowiczów opracował a ja go zmontowałem. Układ działał ale wadliwie, czasami wzbudzał się na obie strony jednocześnie.

Strona ze schematem w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To może opracować tylko same kierunki z opcją podłączenie mikro

> przekaźników. Wielu chętnych na pewno będzie na ten układ.

> Jeden już jest w mojej osobie.

Raczej nie będę budował nowej konstrukcji. Nie mam zbytnio motywacji. Jeżeli już to można pokombinować jak wykorzystać obecne rozwiązanie. Mam laminaty, mogę kilka sztuk urządzonka złożyć i odsprzedać jeżeli znajda się chętni.

Ile prądu bierze przerywacz od strony sterowania z przełącznika manetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile prądu bierze przerywacz od strony sterowania z przełącznika

> manetki?

Przez przerywacz płynie cały prąd. Przerywacz jest jeden a manetka odpowiada na którą stronę jest impuls. Czyli prąd jaki bierze to wynika z sumy mocy żarówek.

Nasz pierwotny układ przewidywał zastosowanie 2 przekaźników wpiętych równolegle do styków manetki:

281831789-kier.GIF

W F przerywacz jest przed manetką taki zwykły na 3 nogach.

Przekaźniki jakie kupiłem do tego układu po stronie cewki mają moc 450mW, opór cewki to 320 ohmów czyli te dne podstawiając do wzoru wychodzi nam jakieś 0,0375 A czyli mosfety pociągną te przekaźniki.

Średnia moc pobierana przez żarówki kierunków to ok. 50W czyli ok. 4,2A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę nad tym po pracy.

edit.

A sam przerywacz nic nie pobiera? Jaka jest jego konstrukcja. Wiem że jakieś stare konstrukcje operowały na zasadzie nagrzewającego się elementu bimetalowego ale może to już zamierzchła historia hmm.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest stara konstrukcja prąd wejściowy z + instalacji, wyjście prądowe na żarówki i wyjście na kontrolkę w zegarach, tyle. Przerywacz poddany obciążeniu daje impuls. Są przerywacze elektroniczne i mechaniczne, tak jak piszesz i elemencie nagrzewającym się (termobimetalu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przez przerywacz płynie cały prąd. Przerywacz jest jeden a manetka

> odpowiada na którą stronę jest impuls.

Czy możesz szrajbnąć jakiś szkic/schemat jak to jest podłączone. Bo jeżeli dobrze rozumiem to z manetki będzie sygnał impulsowy (w takt migania żarówek) czyli inaczej jak w AG gdzie jest to stały sygnał 12V podawany na na jedno z dwóch wejść multitimera.

Co do ceny maszynki. Powiedzmy że 50zł+ koszty przesyłki 10zł będzie kwotą, że chce mi się wokół tematu zakręcić.

Chciałbym poczekać żeby zebrało się min 5-7 osób - piszcie więc na mój priv kto jest chętny(żeby nie zaśmiecać wątku). Jak zbierze się grono zorganizuję części i dam znać tzn podam nr konta do przelewu, potem zmontuję i odeślę do zainteresowanych. Mogę zmontować w 3 wersjach : same kierunki, sama wycieraczka lub oba na raz tak jak ja sobie to zrobiłem.

Nie wiem czy uda się zaadoptować do Fki bez jakiejś mordowni. Zobaczymy.

Pytanie dodatkowe. Czy we wszystkich produkowanych Astrach G do wycieraczek i kierunkowskazów jest stosowany MULTITIMER ? yikes.gif Bo tylko dla takiego rozwiązania układ mój będzie poprawnie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wygląda, że dałoby się wysterować z mojego urządzenia. Skoro przekaźniki będą pobierać tylko ok 40mA to nie ma problemu z tranzystorami. Z tym, że trzeba będzie podłączyć w taki sposób jak poniżej (oprócz 2 przekaźników dochodzą 4 diody dowolne prostownicze) oraz będę musiał zrobić małą zmianę w oprogramowaniu.

283385879-TLW_add_on_F.jpg

Ponieważ rozwiązanie to jest trochę kombinowane, a ja nie mam jak go sprawdzić w praktyce więc nie daję za niego głowy ani gwarancji. Więc proponuje Ciebie najpierw jako królika doświadczalnego hehe.gif zanim spłyną kolejne zamówienia chętnych podłączyć to do F-ki.

Opiszę jeszcze jak wygląda programowanie nastaw bo mam zapytania z tym związane.

Układ nazwałem TLW-Timer.

Ustawianie zwłoki wycieraczki w pracy przerywanej.

W dowolnej pozycji wyłącznika wycieraczki naciskamy switch - zapali się LED i machnie raz wycieraczka. Od tego momentu następuje naliczanie czasu. W momencie w którym uznamy że czas przerwy jest odpowiedni ponownie naciskamy switch - wycieraczka machnie i dioda zgaśnie. Odstęp czasowy zostanie zapamiętany w pamięci nieulotnej i przy załączeniu wycieraczki w pozycji pracy przerywanej w takich cyklach będzie pracowała wycieraczka. W każdej dowolnej chwili można ten czas zmienić postępując jw. Maksymalny odstęp czasowy = 120s tzn jeżeli po pierwszym naciśnięciu switcha zapomnimy o kolejnym, układ po 120s automatycznie zamknie cykl zapamiętywania i zapisze do pamięci czas maksymalny.

Ustawianie czasu przedłużenia pracy kierunkowskazów.

Przy wyłączonej stacyjce naciskamy switch. Załączamy stacyjkę. Załączą się obydwa kierunkowskazy (jak przy awaryjnych) i LED. Cały czas trzymamy switch i odliczamy ilość mignięć np 3 ,4 lub ile kto chce. Gdy ilość mignięć nas satysfakcjonuje puszczamy switch. W tym momencie zostaje zapamiętana w pamięci nieulotnej zwłoka czasowa która przekłada się na odliczoną przez nas ilość mignięć kierunkowskazów. Maksymalny czas do uzyskania to 5s co może odpowiadać jakimś 10-15 mignięciom hmm.gif.

edit:

w tym momencie mam 4 chętnych, jeszcze ze dwie osoby i można by ruszyć z robotą

post-36196-14352506377842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne pytanie. Czy we wszystkich produkowanych Astrach G do wycieraczek i kierunkowskazów stosowany jest MULTITIMER ? Bo tylko dla takiego rozwiązania układ mój będzie poprawnie działał (oprócz rozwiązania dla jacknn). Nie chciałbym nieumyślnie kogoś wprowadzić na minę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do 2004 roku na 100% tak wynika ze schematów, jakie posiadam. Pozdr.

no to potem już na pewno ok.gif

>PS. Sprawdziłem w TIS: Astry G do 2006 roku też mają multitimer.

Widzisz a ja jestem za leniwy i wolałem najpierw zapytać na forum 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ponieważ rozwiązanie to jest trochę kombinowane, a ja nie mam jak go

> sprawdzić w praktyce więc nie daję za niego głowy ani gwarancji.

> Więc proponuje Ciebie najpierw jako królika doświadczalnego

> zanim spłyną kolejne zamówienia chętnych podłączyć to do F-ki.

Spoko, ja się zgadzam grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To jest grupka 5 chętnych

nick wersja uwagi

1 jacknn F tylko kierunki

2 Pawełek_s G tylko kierunki

3 Jakubek G pełna wersja

4 master22221 G pełna wersja - mikroswitch oraz LED poproszę nie wlutowywać tylko dołączyć osobno

5 Esen3 G pełna wersja

W takim razie organizuję komponenty i składam. Zainteresowanych proszę o przesłanie adresu do wysyłki i email. Konto do przelewu podam jak skończę montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> też do Fki? kurcze jak to nie będzie tam chciało działac to mnie

> zjecie

Tez, zamawiam z premedytacja, jak nie bedzie dzialac, bedziemy kombinowac zeby zadzialalo...a do Ciebie pretensji nie bede mial, nawet jak nie zadziala.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie zrobiony sprzęcik. Pasuje do manetki jak ulał.

Nie żebym Cię wkręcał, ale jeśli procek ma jeszcze trochę rezerw, to z pewnością właścicieli eFek ucieszyłoby opóźnione załączanie wycieraczek po polaniu szyby płynem cfaniaczek.gif

Choć pewnie nie obeszłoby się bez zmian hardware'owych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbierałem z moich szpargałów części na 5 kompletów. Kluczowym elementem jest procek, który obecnie jest niedostępny w sklepie. Ma być po 9.02 więc z własnych zasobów mam tylko 5 szt. Czyli na razie będzie 5 szt i będę składał wg kolejności zamówień albo wygody montażu.

Dziś złożyłem 1 szt. Wydajność jak cholera co? zeby.GIF no ale to wersja dla jacknn i musiałem ją jakoś sprawdzić i trochę było zmian w oprogramowaniu dla wersji "F" i symulacji. Podpiąłem jakiś przekaźniczek i klikałem paluchami udając przerywacz - wygląda że powinno działać ok.

W takim razie jacknn prześlij mi swoje namiary i email. Może uda mi się jutro po południu to do ciebie wysłać(choć to nie takie pewne bo mam służbowy wyjazd i cholera wie czy w normalnym czasie wrócę po tych śnieżycach). W miarę wolnych popołudni będę składał kolejne sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ja jeszcze zapytam o Corsę C z 2004r. -

W Corsie C sterowanie kierunkowskazami jest rozwiązane na zasadzie zmiany rezystancji obwodu, w przełączniku kierunkowskazów są zamontowane rezystorki.

beztytuuxq.jpg

Jeśli uda się przystosować taki układ do Corsy, również ustawiam się w kolejce po moduł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po zamontowaniu układu działa funkcja "3 machnięcia po spryskaniu szyby"?

Czy byłby problem dorobić do układu moduł, który po spryskaniu szyby (impuls dodatni na pompkę spryskiwacza jako sygnał wejściowy) z opóźnieniem 0,5 sek. lub najlepiej dopiero po puszczeniu manetki (opadające zbocze ww. impulsu jako sygnał wejściowy) włącza 3 machnięcia (podaje w odpowiedzi krótki impuls dodatni do multitimera)? To drugie mozna zrobić łatwo na NE555, ale jeśli nie byłby problem? Wiem, że płytki sa już wykonane, ale można przewodami pociągnąć 2 dodatkowe wyprowadzenia?

PS. A czy możesz opublikować prosty schemat blokowy (twój układ jako kwadrat bez wnikania w jego schemat) podłaczenia twojego układu do manetek? Bo tak zadaję pytania trochę w ciemno...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być miniaturowe więc użyłem uC z 8 nóżkami w tym 2 zasilanie. Wykorzystane: switch, LED, wej wycier. wyj wycier, i dwie linie wej/wyj kierunków bo tak się akurat dało. I na tym koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie da się w corsie żadnej chyba

Dla Corsy C, Combo i Tigry TT znalazłem na niemieckiej stronie ofertę podobnego modułu: Link

Koszt samego modułu to ok. 100 zł + koszty wysyłki do Polski. Przy zamówieniu większej ilości koszt wysyłki można by podzielić na kilka osób. Jest ktoś chętny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla Corsy C, Combo i Tigry TT znalazłem na niemieckiej stronie

> ofertę podobnego modułu: Link

> Koszt samego modułu to ok. 100 zł + koszty wysyłki do Polski. Przy

> zamówieniu większej ilości koszt wysyłki można by podzielić na

> kilka osób. Jest ktoś chętny?

Oczywiście, ja jestem chętny. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.