Skocz do zawartości

też z okresu PRL ale francuz Citroen GS


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio kiedy byłem u rodziców, to powrócił temat co zrobić z autem, które w rodzinie jest praktycznie 20 lat, a właściwie od kilku lat nieużywane zalega w jednej szopie, dokładnie jest to:

Citroen GS Special 1,3 bokser chłodzony powietrzem o mocy 48kW (65KM) z 78r.

z bajerów auto ma w pełni hydrauliczne zawieszenie z trzy stopniową regulacją, które z tego co pamiętam jako dziecko było rewelacyjne na nasze drogi 893goodvibes.gif

i teraz są dwie opcje, albo auto jedzie na złom (ale szkoda wszystkim), albo odnowić i się cieszyć, ale trochę ten remont mnie przeraża.

Sam nie wiem co z tym fantem zrobić confused.gif

zdjęcia z dzisiaj robione teflonem

dsc00412gu.jpg

dsc00413dz.jpg

dsc00414mt.jpg

dsc00415k.jpg

dsc00416n.jpg

dsc00417i.jpg

dsc00418ko.jpg

dsc00419a.jpg

dsc00420z.jpg

dsc00422z.jpg

dsc00423m.jpg

dsc00424sv.jpg

dsc00426rv.jpg

dsc00427an.jpg

dsc00429x.jpg

zdjcie093u.jpg

zdjcie094s.jpg

zdjcie095.jpg

zdjcie096a.jpg

zdjcie098v.jpg

zdjcie099o.jpg

zdjcie100q.jpg

zdjcie101.jpg

zdjcie102.jpg

zdjcie103v.jpg

zdjcie104f.jpg

zdjcie105.jpg

zdjcie106.jpg

zdjcie107.jpg

zdjcie108.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnio kiedy byłem u rodziców, to powrócił temat co zrobić z autem, które w rodzinie jest

> praktycznie 20 lat, a właściwie od kilku lat nieużywane zalega w jednej szopie, dokładnie jest

> to:

takie coś na złom... aż żal serce ściska...

Odnowić... albo sprzedać koneserowi, może gdzieś do muzeum za grosze... ale żeby autko dostało drugie zycie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli silnik to faktycznie boxer chłodzony powietrzem to bym robił...Obecnie 95% aut ma czterocylindrowe chłodzone cieczą rzędowe silniki, doskonałe techniczne i absolutnie "bezpłciowe".

Ja bym robił, jak chcesz oddać na złom to daj znać, może bym się skusił na to auto... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne auto waytogo.gif W sumie nie wiedziałem, że Citroen robił boksery do swoich aut hmm.gif Wiem, że była krótka seria z silnikiem Wankla (GS BiRotor), ale bokser... Człowiek całe życie się uczy i głupi umiera hehe.gif

Ogólnie Citroeny z tamtego okresu to dla mnie auta zrobione "z jajem", kosmiczne takie grinser006.gif Mają wiele ciekawych i nietypowych rozwiązań. Nie jestem pewien czy GS ma takie same rozwiązanie umiejscowienia koła zapasowego jak miał Cx, w którym to zwykły zapas spełniał ważną funkcję jeśli chodzi o bezpieczeństwo biglaugh.gif W razie wypadku koło zapasowe miało za zadanie łamać kolumnę kierownicy aby możliwie zmniejszyć obrażenia kierowcy cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wy tak nei gadajcie, bo gosc sie jeszcze zawiezie, stweirdzi, ze to kurde jednak majatek i nikomu

> nie sprzeda, a i sam nie podzierg, tyko "poczeka jeszcze pare lat". I co wtedy?

Ja już mu nawet garaż znalazłem zeby.GIF

Mnie ta kierownica powala. Jest genialna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

traktor - musiał być taki jakiś typowy akcent PRL cool.gif

silnik to prawdziwy boxer z wałkami rozrządu w głowicach + weber 893goodvibes.gif ale się tak ładnie schował pod kołem 270751858-jezyk.gif

cytrynka ma komplet papierów

znana jest też jej cała historia:

1. Właściciel jakiś doktor z Austrii (5.11.1978)

2. Polska Kraków

3. Polska Kraków

4. To już do nas trafił jakoś koło 90 roku i tak już został

Z tego co pamiętam były u nas ksera dowodów rejestracyjnych poprzednich właścicieli i chyba dowód zakupu w Austrii czy coś tam z serwisu

zaskoczyło mnie takie duże zainteresowanie cytryną zeby.GIF rodzicie mają się teraz zastanowić co z autem zrobić czy będą chcieli wyremontować (bo mają straszny sentyment), czy pójdzie do kogoś

tak czy inaczej jest szansa, że na złom nie pójdzie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wy tak nei gadajcie, bo gosc sie jeszcze zawiezie, stweirdzi, ze to kurde jednak majatek i nikomu

> nie sprzeda, a i sam nie podzierg, tyko "poczeka jeszcze pare lat". I co wtedy?

Nie ja jestem właścicielem cytrynki, tylko moi rodzice, więc oni mają tu decydujący głos. (oczywiście mogę im tam coś podpowiedzieć zlosnik.gif), a stwierdzili, że z autem trzeba coś w końcu zrobić. Bo inaczej z roku na rok coraz trudniej będzie z nim coś zrobić, a szkoda. Najchętniej by go wyremontowali, ale nie wiedzą czy to udźwigną... no i ja, nie wiem czy to udźwignę jak by chcieli to zrobić bo z czasem kiepsko (i ochotą po remoncie KA), a tak czy inaczej byłbym w o zaangażowany w to.

ps. Zuraw przygotowany dla Ciebie kosz cały czas leży w bagażniku i czeka na Ciebie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ja jestem właścicielem cytrynki, tylko moi rodzice, więc oni mają tu decydujący głos.

> (oczywiście mogę im tam coś podpowiedzieć ), a stwierdzili, że z autem trzeba coś w końcu

> zrobić. Bo inaczej z roku na rok coraz trudniej będzie z nim coś zrobić, a szkoda. Najchętniej

> by go wyremontowali, ale nie wiedzą czy to udźwigną... no i ja, nie wiem czy to udźwignę jak

> by chcieli to zrobić bo z czasem kiepsko (i ochotą po remoncie KA), a tak czy inaczej byłbym w

> o zaangażowany w to.

> ps. Zuraw przygotowany dla Ciebie kosz cały czas leży w bagażniku i czeka na Ciebie

Niech remontują ale nie mów nic o astronomicznych kosztach, niech to wyjdzie na koniec bo inaczej się wystraszą i z remontu nici.

Róbcie na spokojnie, jest kasa - blacharka, kolejny zastrzyk finansowy - lakier. I oczywiście czekam na zdjęcia z placu boju. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niech remontują ale nie mów nic o astronomicznych kosztach, niech to wyjdzie na koniec bo inaczej

> się wystraszą i z remontu nici.

> Róbcie na spokojnie, jest kasa - blacharka, kolejny zastrzyk finansowy - lakier. I oczywiście

> czekam na zdjęcia z placu boju.

I tu jest problem. Do takiego auta trzeba podejsc kompleksowo z sercem i co najgrosze z umiejnościami. Podejrzewam ze rodzice sie przestrasza bo remont pochłonie zapewne sporo kasy.

Auto ladne. Sprzedaj komus kto bedzie wiedział co z nim zrobic wink.gif

No chyba ze masz czas i worek kasy wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

niestety jednak z różnych względów (finansowych, czasu itp) padła decyzja, że Cytrynka pójdzie na sprzedaż do kogoś kto się ją dobrze zajmie... frown.gif

rodzice jeszcze dokładnie nie wiedzą ile za autko zawołać...

ja też nie wiem co im zaproponować, może ktoś z Was ma jakąś propozycje?

jak będę następnym razem porobię dokładne zdjęcia (już nie tel.) podwozia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Patrz karwia - dzisiaj przejezdzalem przez Krakow i na smierc zapomnialem o tobie

> Zalatwimy to przy innej okazji

ehh Zuraw sklerotyku, a ja nawet dzisiaj siedziałem na miejscu, bo nie miałem żadnego wyjazdu w teren... wink.gif

miałem jechać jakoś do Warszawy odebrać części do GS-a, ale sprawa się posypała niestety na razie, bo z Cytrynka chyba pójdzie na sprzedaż...

ale załatwi się ten kosz kiedyś przy okazji wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niestety jednak z różnych względów (finansowych, czasu itp) padła decyzja, że Cytrynka pójdzie na

> sprzedaż do kogoś kto się ją dobrze zajmie...

> rodzice jeszcze dokładnie nie wiedzą ile za autko zawołać...

> ja też nie wiem co im zaproponować, może ktoś z Was ma jakąś propozycje?

> jak będę następnym razem porobię dokładne zdjęcia (już nie tel.) podwozia itp.

spróbowałbym trochę ją posprzątać i umyć 270751858-jezyk.gif

I wystaw na allegro na licytację z ceną minimalną np. 10.000

Sprzedaż temu kto zaproponuje najwięcej smile.gif

Myślę, że ok 5.000 możesz oczekiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> spróbowałbym trochę ją posprzątać i umyć

> I wystaw na allegro na licytację z ceną minimalną np. 10.000

> Sprzedaż temu kto zaproponuje najwięcej

> Myślę, że ok 5.000 możesz oczekiwać.

Cytryna już stoi w ogrzewanym garażu jest umyta z zewnątrz tylko jeszcze w środku nie posprzątana, jak będę miał chwile to to zrobię smile.gif

Co do wystawiania na allegro to cały czas jakoś tak ciężko mi się z tym autem rozstać, ale w końcu trzeba to będzie chyba zrobić...

Najlepiej to jak by to auto poszło do jakiegoś maniaka, który by je odnowił i jeszcze żeby byłą możliwość odwiedzania auta 893goodvibes.gif hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cytryna już stoi w ogrzewanym garażu jest umyta z zewnątrz tylko jeszcze w środku nie posprzątana,

> jak będę miał chwile to to zrobię

> Co do wystawiania na allegro to cały czas jakoś tak ciężko mi się z tym autem rozstać, ale w końcu

> trzeba to będzie chyba zrobić...

> Najlepiej to jak by to auto poszło do jakiegoś maniaka, który by je odnowił i jeszcze żeby byłą

> możliwość odwiedzania auta hehe

miałeś w tym wątku ZTCP 3 chętnych co od ręki kupowali, wycofali się? icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciekawe gdzie znalazłeś, że go za 5000 wystawiam? bo sobie nie przypominam, żebym gdziekolwiek coś

> takiego napisał...

Piję do tego co inny kolega napisał.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę szczegółów samego autka: jest w nim obecnie silnik G13/625 czyli najmocniejsze jednostka jaka w tym modelu była montowana shocked.gif

a dokładnie:

Średnica cylindra: 79,4 mm

Skok tłoka: 65,6 mm

Pojemność skokowa: 1299 cm3

Stopień sprężania: 8,7

Moc maksymalna 47,8 kW (65 KM)

Prędkość obrotowa mocy maksymalnej: 5500obr/min

Moment maksymalny 98 Nm

Prędkość obrotowa momentu maksymalnego: 3500 obr/min

A silnik zasilany jest gaźnikiem Weber 30 DGS 16/250 W96-50 o dwóch gardzielach 21 mm.

Do auta znalazło się jeszcze trochę części (dwa silniki rozebrane)

dscn4803.jpg

dscn4804e.jpg

dscn4806t.jpg

dscn4807.jpg

dscn4808x.jpg

dscn4810j.jpg

dscn4811x.jpg

dscn4812q.jpg

dscn4813.jpg

dscn4814n.jpg

dscn4815dy.jpg

dscn4822r.jpg

dscn4823d.jpg

dscn4824q.jpg

dscn4825.jpg

dscn4826.jpg

dscn4827.jpg

dscn4828.jpg

dscn4829.jpg

dscn4830r.jpg

dscn4831dn.jpg

dscn4832da.jpg

dscn4834r.jpg

dscn4836y.jpg

dscn4837r.jpg

dscn4838e.jpg

dscn4839.jpg

dscn4840i.jpg

dscn4841w.jpg

dscn4842k.jpg

dscn4843d.jpg

dscn4844ms.jpg

dscn4845.jpg

dscn4846.jpg

dscn4847u.jpg

dscn4848x.jpg

dscn4849b.jpg

dscn4850t.jpg

dscn4851k.jpg

dscn4852t.jpg

dscn4853.jpg

dscn4854.jpg

dscn4855z.jpg

dscn4856h.jpg

dscn4857l.jpg

dscn4858j.jpg

dscn4859d.jpg

dscn4860j.jpg

dscn4861n.jpg

dscn4862.jpg

dscn4863.jpg

dscn4864h.jpg

dscn4865l.jpg

dscn4866.jpg

dscn4867t.jpg

dscn4868c.jpg

dscn4869e.jpg

dscn4870c.jpg

dscn4871a.jpg

dscn4872x.jpg

dscn4873m.jpg

dscn4874f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> myślę że remont nie będzie dużym wyzwaniem

> buda nie wygląda na totalny złom

> na pewno ktoś się skusi i oby odnowił go jak za czasów swojej świetności

baza jest dobra do odbudowy, przez dłuższy czas się zastanawiałem się żeby go zrobić, ale niestety ze względu na brak czasu nie dam rady, a nie mam worka złota żeby komuś to zlecić poza tym to nie to samo 270751858-jezyk.gif

zrobiłem już nawet wstępne rozeznanie co do części

i np. cały nowy wydech jest do załatwienia w Krak

tak samo znalazłem gościa co ma drzwi w super stanie za śmieszną kasę i kupę jeszcze innych rzeczy

chętnie przekaże tą wiedzę nowemu właścicielowi 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Jeśli silnik to faktycznie boxer chłodzony powietrzem to bym robił...Obecnie 95% aut ma

> czterocylindrowe chłodzone cieczą rzędowe silniki, doskonałe techniczne i absolutnie

> "bezpłciowe".

> Ja bym robił, jak chcesz oddać na złom to daj znać, może bym się skusił na to auto...

odbudowywałem takiego 15>17 lat temu , cholernie skomplikowana podłoga tzn nie jest płaska , lecz do tunelu są zgrzane 4 kubły na nogi , a fotele są na poprzeczkach między progami angryfire.gifangryfire.gif

jak wyszedłem z podłogi to byłem jak po orgaźmie zlosnik2.gifzakrecony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> odbudowywałem takiego 15

> jak wyszedłem z podłogi to byłem jak po orgaźmie

a jak w ogóle wyszła odbudowa? zeby.GIF

i podłoga była tak przerdzewiała, że wymagała naprawy?

wstawiałeś nową podłogę czy docinałeś z blachy i spawałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak w ogóle wyszła odbudowa?

> i podłoga była tak przerdzewiała, że wymagała naprawy?

> wstawiałeś nową podłogę czy docinałeś z blachy i spawałeś?

kpl odbudowa , całkowite rekodzieło , widać młody jesteś , skoro nie wiesz że 15>17 lat wstecz do zachodnich aut nie było w pl kompletnie nic hmm.gifok.gif

auto odbudowane z blachy ocynkowanej , elementy orginalne , trawione i zabezpieczone galwanicznie , kolor AC1417, auto stało bardzo długo pod wiatą (około 3lat) bo właściciela nie było stać na prawy tylny amortyzator z gazem i płyn LHM ...

auto jeździ do dziś ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kpl odbudowa , całkowite rekodzieło , widać młody jesteś , skoro nie wiesz że 15

> auto odbudowane z blachy ocynkowanej , elementy orginalne , trawione i zabezpieczone galwanicznie ,

> kolor AC1417, auto stało bardzo długo pod wiatą (około 3lat) bo właściciela nie było stać na

> prawy tylny amortyzator z gazem i płyn LHM ...

> auto jeździ do dziś

no jestem trochę młodszy i o wielu sprawach nie mam pojęcia jak było...

ogólnie dużo roboty w nim było oprócz podłogi?

tylko się cieszyć, że auto do dziś jeździ ok.gif

masz może jakieś zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

GS A , trochę bardziej wypasione nosiły imię Pallas ...

boxer 1214ccm , tarcze hamulcowe na półosiach przy skrzyni biegów grinser006.gif

20 lat wstecz remontowałem takiego (hatchback) ale właściciel zaniedbał mechanikę i cała robota poszła się wietrzyć.....

moje zdanie :

remontować !!!

zgłosić się do Citroen Klub Polska !!!

to bardzo rzadki pojazd i chętnie go zobaczę za rok na Auto Nostalgii ok.gif

życzę powodzenia claps.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> GS A , trochę bardziej wypasione nosiły imię Pallas ...

> boxer 1214ccm , tarcze hamulcowe na półosiach przy skrzyni biegów

> 15>17 lat wstecz remontowałem takiego (hatchback) ale właściciel zaniedbał mechanikę i cała robota

> poszła się wietrzyć.....

> moje zdanie :

> remontować !!!

> zgłosić się do Citroen Klub Polska !!!

> to bardzo rzadki pojazd i chętnie go zobaczę za rok na Auto Nostalgii

> życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> GS A , trochę bardziej wypasione nosiły imię Pallas ...

> boxer 1214ccm , tarcze hamulcowe na półosiach przy skrzyni biegów

> 20 lat wstecz remontowałem takiego (hatchback) ale właściciel zaniedbał mechanikę i cała robota

> poszła się wietrzyć.....

> moje zdanie :

> remontować !!!

> zgłosić się do Citroen Klub Polska !!!

> to bardzo rzadki pojazd i chętnie go zobaczę za rok na Auto Nostalgii

> życzę powodzenia

niestety brak czasu, kasy, a teraz jeszcze zagrożenie, że nie będzie dla Cytrynki miejsca w garażu :/ dlatego lepiej jak ktoś by przygarnął i wyremontował wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.