Skocz do zawartości

vat od paliwa - KRATKI


arturo07

Rekomendowane odpowiedzi

każdy mówi ze od aut z kratka od 1.01.2011 nie można odliczac vatu od paliwa

dziś zadzwoniła do mnie księgowa (prawnik) i kazała mi zanieść do US umowe lizingu auta ksero(kupione w 2010 w sierpniu)+świadectwo homologacji ksero + oryginał umowy do wgladu

w celu zgłoszenia auta że bede odliczał vat od paliwa od niego - pani w okienku oczywiscie nie wiedziała czy bede mógł czy nie bede mógł odliczac

podobno auta ciezarowe z kratka zakupione przed 1.01.2011 - i jak ktos zgłosi do US do końca stycznia ze bedzie odliczał vat od paliwa od takiego auta bedzie mógł odliczac

poprosze jakiegos prawnika o potwierdzenie tego co pisze grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jeśli już jest VAT-1 w dowodzie i trzy lata temu było to zgłaszane w US?

też tak mam ( miałem..... ) ale nowa ustawa o VAT o tym milczy....... i co ciekawe interpretacje różnych US ( a z tym ma kontakt moje biuro rachunkowe ) są też niejednodnaczne w kwestii zgłaszania badań - ale potwierdzają ( jak do tej pory wszystkie ), że trza od nowa je robić.. frown.gif

i podobno vany muszą mieć conajmniej 500kg ładowności i jeden rząd siedzeń oraz trwała przegrodę ale ta info jest nie do końca sprawdzona ( co do jednego rzędu siedzeń ) ...

ogólnie burdel oink.gif informacyjny to mało powiedziane ... klotnia.gifniewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i podobno vany muszą mieć conajmniej 500kg ładowności i jeden rząd siedzeń oraz trwała przegrodę

Matizek ma 505 kg grinser006.gif

> ale ta info jest nie do końca sprawdzona ( co do jednego rzędu siedzeń ) ...

> ogólnie burdel informacyjny to mało powiedziane ...

Dokładnie, nikt nic nie wie. Dobrze, że Vat za styczeń składamy dopiero 25 lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś niecoś sobie poczytałem i faktycznie nie miałem racji mlot.gif

Quote:

pojazdów samochodowych mających
więcej niż jeden rząd siedzeń
, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których część do przewozu ładunków jest dłuższa od części do transportu osób (miejscem podziału jest trwała przegroda, ściana), długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;


Czyli od nubiry już się nie odliczy.

Szkrzyniowe się łapią, bo

Quote:

pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;


i

Quote:

pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;


ale żeby nie było za dobrze:

Quote:

Stwierdzenie prawa pełnego odliczenia podatku VAT następuje na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.


A teraz najlepsze biglaugh.gif

Quote:

Uwaga

Z pewnością spełnienie samych założeń ustawowych bez posiadania wpisów do dowodu rejestracyjnego i dodatkowego badania nie będzie przez Urzędy Skarbowe interpretowane jako warunek wystarczający dola pełnego odliczenia VAT. (...)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a raczej można było do końca 2010r....

> IMHO teraz to tylko dodatkowe badanie na stacji uprawnionej i jak pozytywnie przejdzie to zanosisz

> do US i odliczasz VAT od paliwa......

Czy ten burdel z ponownym badaniem technicznym w przypadku pojazdu z wbitym w dowód VAT-1 jest gdzieś zapisany w przepisach?

Mam Pandę van 2os+paka z vat-1 i czy muszę jechać na kolejne badanie techniczne, celem potwierdzenia homologacji ciężarowej confused.gif

jeśli tak, to szczyt kretynizmu sciana.gif

ale to Polska, czego tu się spodziewać grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ten burdel z ponownym badaniem technicznym w przypadku pojazdu z wbitym w dowód VAT-1 jest

> gdzieś zapisany w przepisach?

> Mam Pandę van 2os+paka z vat-1 i czy muszę jechać na kolejne badanie techniczne, celem

> potwierdzenia homologacji ciężarowej

> jeśli tak, to szczyt kretynizmu

> ale to Polska, czego tu się spodziewać

tez mam seicento i tez nad tym mysle czy trzeba grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ten burdel z ponownym badaniem technicznym w przypadku pojazdu z wbitym w dowód VAT-1 jest

> gdzieś zapisany w przepisach?

> Mam Pandę van 2os+paka z vat-1 i czy muszę jechać na kolejne badanie techniczne, celem

> potwierdzenia homologacji ciężarowej

> jeśli tak, to szczyt kretynizmu

> ale to Polska, czego tu się spodziewać

Toć "w przepisach pisze", że nie dotyczy aut z 1 rzędem siedzeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polecam lekturę: http://www.vat.pl/samochod_a_vat_2011-2012_samochod_a_vat_7098.php

Quote:

Zasadę pełnego odliczenia podatku VAT przy zakupie zastosować należy do:

(...)

pojazdów samochodowych (osobowych i innych niż osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. włącznie) mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

(...)

W stosunku do powyższych pojazdów podatnik ma również prawo odliczać podatek VAT od nabywanego paliwa silnikowego.


Czyli to co było VAT-1 dalej jest w ustawie jako umożliwiające odliczenie.

Kwestia "powtórnych badań" też jest wymysłem, bo skoro pojazd był VAT-1, to - o ile nie dokonano w nim zmian konstrukcyjnych - dalej jest VAT-1.

Nad czym tu deliberować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale kolega kristo ma swoim profilu:

Quote:

Samochód Octavia 1,9 TDI w jedynie słusznym czarnym kolorze, Partner 1,6HDI i P206 1,9D


także z tym odliczeniem może być różnie w świetle tych nowych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Toć "w przepisach pisze", że nie dotyczy aut z 1 rzędem siedzeń...

Tyle wiem 20.GIF , jest tylko kwestia dodatkowego badania technicznego, zmian w konstrukcji nie robiłem, pojazd jest taki jak z fabryki wyjechał z homologacją vat-1.

Sprawa tyczy się urzędu skarbowego i zaświadczenia z ewentualnego ponownego badania technicznego hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ..... Mam Pandę van 2os+paka z vat-1 i czy muszę jechać na kolejne badanie techniczne, celem

> potwierdzenia homologacji ciężarowej

Nie musisz - zakładam, że Twój samochód ma takie badanie wpisane do dowodu, spełnia warunki zapisane w art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej, a w międzyczasie nie zmieniałeś nic w konstrukcji samochodu.

Polecam treść ustawy klik .

A przy okazji też inny link .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli kupiłem auto przed 1.01.2011r i bylo z kratką i auto bylo zakupione w leasingu to moge odliczać vat od rat leasingowych jak również vat od paliwa - zgłoszenie do US do 31.01.2011r

jeżeli byłbym właścicielem auta i kupił w kredycie lub za gotówke vatu od paliwa nie moge odliczać grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli kupiłem auto przed 1.01.2011r i bylo z kratką i auto bylo zakupione w leasingu to moge

> odliczać vat od rat leasingowych jak również vat od paliwa - zgłoszenie do US do 31.01.2011r

> jeżeli byłbym właścicielem auta i kupił w kredycie lub za gotówke vatu od paliwa nie moge odliczać

A mogę prosić o podstawę prawną takiej śmiałej tezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli kupiłem auto przed 1.01.2011r i bylo z kratką i auto bylo zakupione w leasingu to moge

> odliczać vat od rat leasingowych jak również vat od paliwa - zgłoszenie do US do 31.01.2011r

> jeżeli byłbym właścicielem auta i kupił w kredycie lub za gotówke vatu od paliwa nie moge odliczać

Zmartwię Cię przyjacielu smile.gif

Od kratek po 1 stycznia 2011 r. nie odliczysz VAT od paliwa, nawet jak zarejestrujesz umowę leasingu w US do końca stycznia br.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli kupiłem auto przed 1.01.2011r i bylo z kratką i auto bylo zakupione w leasingu to moge

> odliczać vat od rat leasingowych jak również vat od paliwa - zgłoszenie do US do 31.01.2011r

> jeżeli byłbym właścicielem auta i kupił w kredycie lub za gotówke vatu od paliwa nie moge odliczać

Chyba jednak nie do końca prawda zlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> prawnik to pewnie dorobiona, zobaczymy za jakis czas ... spytam o podtsawe prawną , może gdzieś

> jest luka

Bycie prawnikiem o niczym nie świadczy zlosnik2.gif

Wiem to z autopsji grinser006.gif

Bycie księgowym dla prawnika to jak białkowanie piwnicy przez kogoś po malarstwie na ASP hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie masz racji kolego

auto z kratką które nie spełnia wymagań "bycia ciężarowym" jest traktowane na równi z autem osobowym czyli w twoim przypadku Vat z leasingu możesz odliczyć do wysokości 60% nie więcej niż 6tys. zł paliwo niestety bez możliwości odliczenia Vatu frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niestety nie masz racji kolego

> auto z kratką które nie spełnia wymagań "bycia ciężarowym" jest traktowane na równi z autem

> osobowym czyli w twoim przypadku Vat z leasingu możesz odliczyć do wysokości 60% nie więcej

> niż 6tys. zł paliwo niestety bez możliwości odliczenia Vatu

Nie dotyczy to umów z przed 01.01.2011 zarejestrowanych w us.

VAT od rat leasingowych rozliczasz cały, natomiast paliwa już nie pomimo rejestracji umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie musisz - zakładam, że Twój samochód ma takie badanie wpisane do dowodu, spełnia warunki

> zapisane w art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej, a w międzyczasie nie zmieniałeś nic w

> konstrukcji samochodu.

> Polecam treść ustawy klik .

> A przy okazji też inny link .

Dzięki, wszystko jasne w moim przypadku, dzwoniłem do księgowego i dwóch US, byłego i obecnego wink.gif

U mnie zostaje po staremu, odliczam dalej od paliwka grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do pytania - jak teraz wygląda sprawa z usunięciem kratki. Pacjent - Volvo V70'2002, >700kg ładowności, w zeszłym roku był jeszcze ciężarówką, więc jakby jakiś trafił się bardziej dociekliwy policjant, to za brak kratki (teoretycznie) mógł zgłosić stan niezgodny z homologacją. Efektem tego byłby zwrot z odsetkami odliczonego VAT'u, kara od US, publiczny lincz, itp. "Teoretycznie", bo nie słyszałem o potwierdzonym takim przypadku, ale zgodnie z prawem był on możliwy.

A co teraz grozi za zdemontowanie kraty? Ze strony US to chyba już nic, ale z punktu widzenia np. zgodności z homologacją? Mogą za to zabrać dowód rejestracyjny albo robić inne problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie dotyczy to umów z przed 01.01.2011 zarejestrowanych w us.

> VAT od rat leasingowych rozliczasz cały, natomiast paliwa już nie pomimo rejestracji umowy.

A czy jak ktoś ma umowę leasingową z roku 2008 (w tym roku w maju kończy się umowa), to też muszę zarejestrować taką umowę, żeby można było odliczyć pełny VAT od rat od stycznia do maja 2011?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy jak ktoś ma umowę leasingową z roku 2008 (w tym roku w maju kończy się umowa), to też muszę

> zarejestrować taką umowę, żeby można było odliczyć pełny VAT od rat od stycznia do maja 2011?

Masz samochód z kratką z 2008 roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz samochód z kratką z 2008 roku?

Tak smile.gif

Auto używane 2004, przywiezione z Włoch z kratką, jako ciężarowe, i tak zarejestrowane. Ale wtedy nie mogłem odliczyć pełnego VATu od leasingu i paliwa, bo obowiązywały jeszcze zaskarżone przepisy. Potem te przepisy anulowano i mogłem odliczać pełny VAT od leasingu i paliwa.

To jak: muszę zgłaszać tą umowę, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co teraz grozi za zdemontowanie kraty? Ze strony US to chyba już nic, ale z punktu widzenia np.

> zgodności z homologacją? Mogą za to zabrać dowód rejestracyjny albo robić inne problemy?

W takim wypadku poruszasz się samochodem niesprawnym - zgodnie z przepisami samochód N1 powinien mieć przegrodę trwale oddzielającą część bagażową od części pasażerskiej.

Za takie cuś masz szlaban na DR i w razie zdarzenia może okazać się, że ubezpieczyciel będzie szukał powodów do odmowy wypłaty odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak

> Auto używane 2004, przywiezione z Włoch z kratką, jako ciężarowe, i tak zarejestrowane. Ale wtedy

> nie mogłem odliczyć pełnego VATu od leasingu i paliwa, bo obowiązywały jeszcze zaskarżone

> przepisy. Potem te przepisy anulowano i mogłem odliczać pełny VAT od leasingu i paliwa.

> To jak: muszę zgłaszać tą umowę, czy nie?

Była zawarta przed 01.01.2011 ?

Była.

Resztę sobie sam dopowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle wiem , jest tylko kwestia dodatkowego badania technicznego, zmian w konstrukcji nie robiłem,

> pojazd jest taki jak z fabryki wyjechał z homologacją vat-1.

> Sprawa tyczy się urzędu skarbowego i zaświadczenia z ewentualnego ponownego badania technicznego

Badanie VAT-1 nie ma charakteru badania "czasowego" - jest "raz na całe życie", chyba, że nastąpi zmiana w pojeździe.

Zasada taka sama jak np hak, gaz, taxi itp.

Teoretycznie auto z takim wpisem powinno być w ramach przeglądu rejestracyjnego zbadane również pod tym kątem, ale kto to robi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo w Partnerze mam 2 rzędy siedzeń i część pasażerska jest dłuższa niż część ładunkowa

No to wiesz :-)

Rozwiązaniem może być kombinowanie z dodatkowym schowkiem pod kanapą, stanowiącym przedłużenie przestrzeni ładunkowej, ale to to info z cyklu "gdzieś-tam-słyszałem" - organoleptycznie nie miałem okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.