Skocz do zawartości

Spawanie, a elektronika


ANalfabeta

Rekomendowane odpowiedzi

> Witam,

> Jest sobie auto (Sharan 2005), w którym trzeba zaspawać dziurke w tłumiku.

> Jak ogarnąć temat bezpiecznego pospawania.

> Odłączać aku ?

> Jak może zareagować elektronika na odpięcie aku ?

> A może nie przejmować się i spawać na żywca ?

wszystko zależy od metody spawania. Jeśli będzie to robić normalną elektrodówką lub migomatem, nie powinno się nic stać, oczywiście zewrzeć klemy dla bezpieczeństwa. Mi wycinali katalizator, wymieniali tłumiki i migomatem i elektrodówką, nawet nie odłączając akumulatora i nic się nie działo, natomiast trzeba bardzo uważać na tiga, ten potrafi popalić całą elektronikę która jest w samochodzie nawet mimo zwartych klem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wszystko zależy od metody spawania. Jeśli będzie to robić normalną elektrodówką lub migomatem, nie

> powinno się nic stać, oczywiście zewrzeć klemy dla bezpieczeństwa. Mi wycinali katalizator,

> wymieniali tłumiki i migomatem i elektrodówką, nawet nie odłączając akumulatora i nic się nie

> działo, natomiast trzeba bardzo uważać na tiga, ten potrafi popalić całą elektronikę która

> jest w samochodzie nawet mimo zwartych klem itp.

Migomatem będzie spawane.

A co do TIGa to on faktycznie strasznie chyba elektromagnetycznie sieje, bo przy zajarzeniu łuku potrafił przestawić stacje w radioodbiorniku ustawionym kilka metrów dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Jest sobie auto (Sharan 2005), w którym trzeba zaspawać dziurke w tłumiku.

> Jak ogarnąć temat bezpiecznego pospawania.

> Odłączać aku ?

> Jak może zareagować elektronika na odpięcie aku ?

> A może nie przejmować się i spawać na żywca ?

Teoretycznie nic nie powinno się stać.

Dla bezpieczeństwa odłącz klemy i do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIGomat rozumiem, nie trzeba odłaczac ok.gif

nic sie nie ma prawa stac ok.gif

aby nie było, sam tak robiłem, prad płynie po najkrotszej drodze ok.gif

jak to ktos pisał wczesniej, w przyp TIG byłbym ostrozny, tam do zainicjowania łuku układ zajarzenia moze cos nawyczyniac chociac tez nic nie powinno sie dziac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Jest sobie auto (Sharan 2005), w którym trzeba zaspawać dziurke w tłumiku.

> Jak ogarnąć temat bezpiecznego pospawania.

> Odłączać aku ?

> Jak może zareagować elektronika na odpięcie aku ?

> A może nie przejmować się i spawać na żywca ?

spawać na żywca

Żeby uszkodzić elektronikę musisz przepuścić przez nią za duży prąd. Zapięcie masy blisko punktu spawania nie da okazji popłynięcia zabójczych prądów przez elektronikę. Akumulator dodatkowo wytłumi piki prądowo napięciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> spawać na żywca

> Żeby uszkodzić elektronikę musisz przepuścić przez nią za duży prąd. Zapięcie masy blisko punktu

> spawania nie da okazji popłynięcia zabójczych prądów przez elektronikę. Akumulator dodatkowo

> wytłumi piki prądowo napięciowe.

Dodaj ze mowa o Mig Mag ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dodaj ze mowa o Mig Mag

Jonizator w TIG sieje takim polem elektromagnetycznym, że w bliskiej odległości w układach elektronicznych indukują się prądy niszczące podzespoły. Nie wiem czy w tej sytuacji odpięcie akumulatora i zwieranie klem cokolwiek pomoże.

Najlepiej po prostu pospawać migomatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jonizator w TIG sieje takim polem elektromagnetycznym, że w bliskiej odległości w układach

> elektronicznych indukują się prądy niszczące podzespoły. Nie wiem czy w tej sytuacji odpięcie

> akumulatora i zwieranie klem cokolwiek pomoże.

> Najlepiej po prostu pospawać migomatem

Ten którym spawam w pracy potrafi "odpalić" maga stojącego 5m dalej zlosnik.gif Włączony mag zaczyna sam spawać zlosnik.gif

Taka fala elektromagnetyczna potrafi zabić delikatne układy komputera.

Można zajarzać przez potarcie i wtedy problem nie istnieje. Napięcie łuku w tigu to coś koło 12V w magu 24V z niewielkimi odchyłkami w zależności od A na których pracujemy wink.gif

Bez względu na wybraną metodę ryzyko istnieje zawsze. Bardzo dużo zależy od konkretnej spawarki, znam taką która potrafi puścić i 200V angryfire.gif strasznie nieprzyjemne uczucie sick.gif a dla elektroniki pewnie czacha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten którym spawam w pracy potrafi "odpalić" maga stojącego 5m dalej Włączony mag zaczyna sam

> spawać

> Taka fala elektromagnetyczna potrafi zabić delikatne układy komputera.

> Można zajarzać przez potarcie i wtedy problem nie istnieje. Napięcie łuku w tigu to coś koło 12V

> w magu 24V z niewielkimi odchyłkami w zależności od A na których pracujemy

> Bez względu na wybraną metodę ryzyko istnieje zawsze. Bardzo dużo zależy od konkretnej spawarki,

> znam taką która potrafi puścić i 200V strasznie nieprzyjemne uczucie a dla elektroniki

> pewnie

Jeszcze raz powtórzę. Elektronikę zabija przepływający prąd. Możesz to wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to zapiąć masę zbyt daleko od miejsca spawania co spowoduje przepływy prądów błądzących przez układy elektroniczne. Drugi to zastosowanie spawarki z prostownikiem impulsowym wysokiej częstotliwości generującym pole o dużym natężeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jonizator w TIG sieje takim polem elektromagnetycznym, że w bliskiej odległości w układach

> elektronicznych indukują się prądy niszczące podzespoły. Nie wiem czy w tej sytuacji odpięcie

> akumulatora i zwieranie klem cokolwiek pomoże.

> Najlepiej po prostu pospawać migomatem

Ja to wiem, zreszta wyzej o tym pisałem, uscisliłem tylko Twoja wypowiedz ze tyczy sie ona mogomatow grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.