Skocz do zawartości

Jakie akumulatory polecacie?


Antoine

Rekomendowane odpowiedzi

jakie akumulatory (min125Ah, min 750A[EN], prawy + wymiary ~350x170x26) polecacie?

mam narazie na oku te:

Exide Power profesional 120Ah 870A 504zl

ZAP 125Ah 750A 450zl

Varta Promotive Black 125Ah 720 A 454zl

Hertz 120Ah 900A 470zl

Centra 120Ah 870A 475zl

SpecBat 120Ah 850A 370zl

tylko ZAP jest taki jak powinien byc ale nie znam tej firmy...... moze macie jakies inne pomysly? albo na ktory z tych sie zdecydowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia (Fiat Ducato/MB Sprinter/Iveco Daily)

Trasy m-dowe, Webasto, światła DLR, dot. reflektory, przetwornice 12/220, dodatkowe oświetlenie typu obrysówki etc.

Na początku miałem ten sam dylemat. Co kupić? Wybór padał na Bosch-e Silver-y, jakieś extra Centry za kupę kasy.

I co?

Zawsze to samo bez względu na markę. Kończy się gwarancja i kończy się akumulator. No możne te lepsze pół roku później.

Teraz kupuje rożne Jenoxy, Banery, Bear-y i inne tego typu.

Jedyne co ważne by miał dużą pojemność i prąd rozruchowy w danym typie obudowy oraz dwuletnia gwarancję.

W okresie gwarancji w razie "W" - wymiana a potem i tak nowy i tak nowy.

Zakładając prawie trzykrotna różnice w cenie - wybór (choćby ze względów ekonomicznych) jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z własnego doświadczenia (Fiat Ducato/MB Sprinter/Iveco Daily)

> Trasy m-dowe, Webasto, światła DLR, dot. reflektory, przetwornice 12/220, dodatkowe oświetlenie

> typu obrysówki etc.

> Na początku miałem ten sam dylemat. Co kupić? Wybór padał na Bosch-e Silver-y, jakieś extra Centry

> za kupę kasy.

> I co?

> Zawsze to samo bez względu na markę. Kończy się gwarancja i kończy się akumulator. No możne te

> lepsze pół roku później.

> Teraz kupuje rożne Jenoxy, Banery, Bear-y i inne tego typu.

> Jedyne co ważne by miał dużą pojemność i prąd rozruchowy w danym typie obudowy oraz dwuletnia

> gwarancję.

> W okresie gwarancji w razie "W" - wymiana a potem i tak nowy i tak nowy.

> Zakładając prawie trzykrotna różnice w cenie - wybór (choćby ze względów ekonomicznych) jest

> prosty.

no tu niestety jest problem bo w wymiarze 350x174x240 max pojemnosc to 125Ah ale wtedy prad rozruchowy max 750A, jesli 120A wiecej pradu rozruchowego to o 5Ah mniej,

do tej listy doszedl jeszcze ZAP za 450zl z 2 letnia gwarancja, i to jest najdluzsza gwarancja jaka udalo mi sie znalezc w akumulatorach ciezarowych....

co myslisz o ZAPie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> co myslisz o ZAPie?

Bardzo dobre.

W traktorze mam jeszcze działającą parę 9 letnich ZAP-ów icon_eek.gif. Cos czuję, że tej zimy będa potrzebowały prostownika no ale i tak już swoje odsłużyły.

W jednym z aut też siedzi ZAP od 3 czy 4 lat i jest ok

Szczerze polecam

ps

5 Ah to nie jest żadna różnica, żeby z jej powodu dyskwalifikować inne akumulatory. To tyle co nic.

ps2

widzę, że zamieściłeś w swoim zapytaniu tez jaies dziwne wynalazki, wiec jeszcze jedna rada ode mnie: JAk chcesz po taniosci a dobrze, to weź sobie Autocrafra z tej strony albo allegro. W przeciagu ostatnich kilku lat wziąłem od nich kilka akumulatorów w tym 1 ciężarowy i wszystkie ładnie kręcą, z żadnym problemów nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo dobre.

> W traktorze mam jeszcze działającą parę 9 letnich ZAP-ów . Cos czuję, że tej zimy będa

> potrzebowały prostownika no ale i tak już swoje odsłużyły.

> W jednym z aut też siedzi ZAP od 3 czy 4 lat i jest ok

> Szczerze polecam

> ps

> Niemniej 5 Ah to nie jest żadna różnica, żeby z jej powodyy dyskwalifikować inne akumulatory. To

> tyle co nic.

Chyba jednak bedzie Centra HD CF1202 bo znalazlem za 429zl

albo 10zl tanszy Bergen, a moze jednak nie warto przeplacac i wziac ALSTARa za 319zl....?

dlatego nie dyskwalifikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba jednak bedzie Centra HD CF1202 bo znalazlem za 429zl

mówisz, że lubisz mieć problemy z odpalaniem biglaugh.gif

> albo 10zl tanszy Bergen, a moze jednak nie warto przeplacac i wziac ALSTARa za 319zl....?

> dlatego nie dyskwalifikuje.

bierz cokolwiek, byle nie Centrę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to centra taki szajs? lepszy jest ten ALSTAR?

tak, Centra do złom - swego czasu (tak z 1-2 lata temu) wszyscy moi znajomi, którzy pozmieniali akumulatory na Centrę (a kilku ich było - również i ja) mieli problemy z nią już po 6-9 miesiącach od zakupu. W serwisie oczywiście stwierdzono, że akumulator jest sprawny, ale niedoładowany. Problemy kończyły się po wymianie akumulatora... Jestem ciekaw, czy jutro odpalę, bo mam dziwne wrażenie, że dwuletnia Centra nie przeżyła półtoratygodniowego postoju w ciepłym garażu... Tak, ładowanie w normie, pobór prądu również. Gęstość elektrolitu - do niczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no tu niestety jest problem bo w wymiarze 350x174x240 max pojemnosc to 125Ah ale wtedy prad

> rozruchowy max 750A, jesli 120A wiecej pradu rozruchowego to o 5Ah mniej,

> do tej listy doszedl jeszcze ZAP za 450zl z 2 letnia gwarancja, i to jest najdluzsza gwarancja jaka

> udalo mi sie znalezc w akumulatorach ciezarowych....

> co myslisz o ZAPie?

Topla ma 125Ah 800A wymiary to niby 344/172/284

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, Centra do złom - swego czasu (tak z 1-2 lata temu) wszyscy moi znajomi, którzy pozmieniali

> akumulatory na Centrę (a kilku ich było - również i ja) mieli problemy z nią już po 6-9

> miesiącach od zakupu. W serwisie oczywiście stwierdzono, że akumulator jest sprawny, ale

> niedoładowany. Problemy kończyły się po wymianie akumulatora... Jestem ciekaw, czy jutro

> odpalę, bo mam dziwne wrażenie, że dwuletnia Centra nie przeżyła półtoratygodniowego postoju w

> ciepłym garażu... Tak, ładowanie w normie, pobór prądu również. Gęstość elektrolitu - do

> niczego...

mam rozumec ze Exide jest tak samo tandetny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam rozumec ze Exide jest tak samo tandetny?

Nie wszystkie centry są tandetne.

Była kiedyś o tym dyskusja na MK.

Nie wiedzieć czemu Centra (a właściwie to jej właściciel Exide) zleciła produkcje futur gdzies w Hiszpanii i aq stamtąd okazały się kompletnym bublem i zepsuły, dotąd dobra, opinie marce.

Te robione w PL (a wiec exidy tez się liczą) są ponoc całkiem ok, no ale ja już tego próbował nie będe. Zraziłem się tą wpadką jak i podejsciem do klienta/ serwisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wszystkie centry są tandetne.

> Była kiedyś o tym dyskusja na MK.

> Nie wiedzieć czemu Centra (a właściwie to jej właściciel Exide) zleciła produkcje futur gdzies w

> Hiszpanii i aq stamtąd okazały się kompletnym bublem i zepsuły, dotąd dobra, opinie marce.

> Te robione w PL (a wiec exidy tez się liczą) są ponoc całkiem ok, no ale ja już tego próbował nie

> będe. Zraziłem się tą wpadką jak i podejsciem do klienta/ serwisem.

te o ktorych mysle sa z serii CENTRA PROFESSIONAL POWER

HEAVY DUTY CF1202....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a konkretnie jaki?

nazwy nie pamiętam bo nic mi nie mówiła (jutro zapodam jak zajrzę). Był połowę tańszy niż nasza Centra. Wziąłem go bo już byłem zdesperowany. Byłem w kilku sklepach i wszędzie były bezobsługowe z klapką naklejoną w miejscu gdzie tradycyjnie są otwory do uzupełnienia elektrolitu. myślałem, ze jak podważę w starej varcie klapkę to będę mógł odkręcić korek i uzupełnię zawartość komory, po otwarciu kaplica. Rozszczelnienie i nadawał się do śmietnika i faktycznie elektrolitu to tam było o połowę mniej niż powinno być. Wziąłem więc pierwszy lepszy najtańszy z myślą, ze pojeżdzę do czasu znalezienia markowego z możliwością uzupełniania. Odechciało mi się szukania, bo ten co mam działa dobrze zlosnik.gif No i ma nakrętki do uzupełniania elektrolitu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wszystkie centry są tandetne.

> Była kiedyś o tym dyskusja na MK.

> Nie wiedzieć czemu Centra (a właściwie to jej właściciel Exide) zleciła produkcje futur gdzies w

> Hiszpanii i aq stamtąd okazały się kompletnym bublem i zepsuły, dotąd dobra, opinie marce.

> Te robione w PL (a wiec exidy tez się liczą) są ponoc całkiem ok, no ale ja już tego próbował nie

> będe. Zraziłem się tą wpadką jak i podejsciem do klienta/ serwisem.

nie sa.

miałem 2 zwykłe centry od nowosci, jedna padła pod koniec gwarancji, druga po kilku miesiacach od zakupu...

serwis nie podjał sie wymiany pomimo 4 krotnego oddawania akuma.

zreszta polecam archiwum, bo o Centyrach jest bardzo duzo opinii ludzi, w 99% same problemy z nowymi akumami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu niektórzy się uparli na te nakrętki yikes.gif

Przy sprawnym układzie ładowania zasadniczo nie ma potrzeby uzupełniania poziomu elektrolitu w tego typu akumulatorze, przykładowo akumulatory koreańskie delkor były bez nakrętek i nikt nie uzupełniał elektrolitu a nierzadko wytrzymywały i 10 lat.

Ja spośród wymienionych wyżej brałbym centrę HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czemu niektórzy się uparli na te nakrętki

> Przy sprawnym układzie ładowania zasadniczo nie ma potrzeby uzupełniania poziomu elektrolitu w tego

> typu akumulatorze, przykładowo akumulatory koreańskie delkor były bez nakrętek i nikt nie

> uzupełniał elektrolitu a nierzadko wytrzymywały i 10 lat.

> Ja spośród wymienionych wyżej brałbym centrę HD.

bo wystarczy, ze raz się rozładuje aku to nawet konkret prostownik nie pomoże. W tamtej varcie była połowa wymaganego poziomu elektrolitu, a miała tylko 2 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Centre "Future" od czterech lat. Ostatnio byłem w górach, przez tydzień auto stało pod chmurką, nie odpalane.

Niestety, ku Twojej opinie, auto zapaliło bez najmniejszych problemów.

W lutym aku skończy cztery lata, 90kkm przebiegu spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam Centre "Future" od czterech lat. Ostatnio byłem w górach, przez tydzień auto stało pod chmurką,

> nie odpalane.

> Niestety, ku Twojej opinie, auto zapaliło bez najmniejszych problemów.

> W lutym aku skończy cztery lata, 90kkm przebiegu

bo Ty masz jeszczę tę starą, polską futurę. To się ciesz. Gdybyś ją kupił rok później, to już bys miał o niej inne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to w końcu co ustalonio, bo nie chce mi się jeszcze raz całości

> czytać? Warto taniej i częściej, czy coś droższego?

niewiem jak inni ale ja ustalilem ze biore albo centre HD ktora jest jeszcze podobno z Polski (bo futury sa juz z Hiszpanii) za 429zl z 2 letnia gwarancja albo Zap/sznajder z 2 letnia gwarancja za 450zl... te tansze sprzedawcy nie polecali jak na dluzej niz 2 lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam Centre "Future" od czterech lat. Ostatnio byłem w górach, przez tydzień auto stało pod chmurką,

> nie odpalane.

> Niestety, ku Twojej opinie, auto zapaliło bez najmniejszych problemów.

> W lutym aku skończy cztery lata, 90kkm przebiegu

no popatrz, pierwsza centra pod koniec gwarancji padła

druga po ok poł roku, 4 razy serwis - akum sprawny ale co 2 tyg padał.

po załozeniu starego akuma który stał 6 miesiecy auto normalnie paliło.

mowisz przypadek ze 2/2 centry padły i wg. serwisu jest wszystko ok??

aaaa aby wykluczyc auto, pomiary ładowania, pobory w stanie spoczynku itd. robiło 3 niezaleznych elektryków kazdy wydał opinie ze auto sprawne.

pozniej sprzedałem auto.

sytuacja kilka misiecy wstecz, ojciec kupił centre do siebie bo doradził mu fachman w sklepie.

po 4 miesiacach od zakupu akuma, oczywiscie centra regularnie co 2 tyg pada, serwis znowu wydaje opinie ze akum sprawny hehe.gif

powiedz mi jak mozna odebrac marke centra kiedy z 3 akumow nowych które kupiłes wszystkie 3 padaja o dziwo po ok 2 tygodniach normalnej jazdy??

a po załozeniu starych/wiekowych akumów (nie centr) auto normalnie pali??

a najlepsze były diagnozy autoryzowanego serwisanta, : "aby akum nie padał to moze trzeba go zabierac na noc do domu" - kwoli wyjasnienia, 6 miesieczny akum smirk.gif

po moich błedach i zakupie 2 centr poszperałem siec, zgadnij jakie opinie kraza o centrze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niewiem jak inni ale ja ustalilem ze biore albo centre HD ktora jest jeszcze podobno z Polski (bo

> futury sa juz z Hiszpanii) za 429zl z 2 letnia gwarancja albo Zap/sznajder z 2 letnia

> gwarancja za 450zl... te tansze sprzedawcy nie polecali jak na dluzej niz 2 lata...

nie kupuj centry....

ja miałem zwykłe centry nie futury, ojciec tez ma zwykła centre i tez regularnie pada...

nie miałem ZAPA czy sznajdera ale wszyscy je chwala w odroznieniu od centry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie kupuj centry....

> ja miałem zwykłe centry nie futury, ojciec tez ma zwykła centre i tez regularnie pada...

A centrę HD też miałeś?

Pewnie nie, ale na wszelki wypadek i tak odradzasz hehe.gif

> nie miałem ZAPA czy sznajdera ale wszyscy je chwala w odroznieniu od centry

ZAP to przecież sznajder, dokładniej sznajder wykupił ZAP jakieś 10 lat temu...

Kiedyś miałem ZAPA i wysiadł miesiąc po gwarancji, ale to nie znaczy, że każdy wysiądzie i powinienem każdemu odradzać zakup hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niewiem jak inni ale ja ustalilem ze biore albo centre HD ktora jest jeszcze podobno z Polski (bo

> futury sa juz z Hiszpanii) za 429zl z 2 letnia gwarancja albo Zap/sznajder z 2 letnia

> gwarancja za 450zl... te tansze sprzedawcy nie polecali jak na dluzej niz 2 lata...

poprzedni ZAP wytrzymał mi 7 lat, w tym kilka razy wyładowany do zera, bo żonie zostawiło sie go na światłach.

Nigdy po takim padzie go nie podładowywałem, odpalane auto z kabli i tyle co podczas jazdy sie ładował wink.gif

Jak musiałem wymieniać padniety to równiez chciałem ZAP-a, sprzedawca w hurtowni okreslił, że najmniej problematyczne akumulatory- w sensie sporadycznych reklamacji wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A centrę HD też miałeś?

> Pewnie nie, ale na wszelki wypadek i tak odradzasz

odradzam marke Centra a nie konkretny model jezeli ciezko to zrozumiec...

> ZAP to przecież sznajder, dokładniej sznajder wykupił ZAP jakieś 10 lat temu...

> Kiedyś miałem ZAPA i wysiadł miesiąc po gwarancji, ale to nie znaczy, że każdy wysiądzie i

> powinienem każdemu odradzać zakup

jezeli 3 na 3 akumy centra padaja, dodam nowe akumy w okresie gwarancji, bedziesz komus polecał ta marke czy odradzał???

jeden jestem w stanie zrozumiec, jakis bubel, drugi juz nie.

a gdy mam stycznosc z 3 i tez pada, sory ale mi juz tyle wystarczy aby wyrobic sobie opinie o firmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> odradzam marke Centra a nie konkretny model jezeli ciezko to zrozumiec...

> jezeli 3 na 3 akumy centra padaja, dodam nowe akumy w okresie gwarancji, bedziesz komus polecał ta

> marke czy odradzał???

Skoro na gwarancji to trzeba było reklamować yikes.gif

Z drugiej strony, gdyby te akumulatory miały tak fatalną jakość jak opisujesz to fabryka dawno by padła, a zdaję się, że nie ma się najgorzej hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro na gwarancji to trzeba było reklamować

jakbyś miał centre i spróbowął reklamowac, to byś wiedział, że serwis olewa ludzi i zawsze wyśle z kwitkiem, a to że aq niedoładowany, a to że źle użytkowany, al to że cośtam, ale nigdy ich wina sick.gif

> Z drugiej strony, gdyby te akumulatory miały tak fatalną jakość jak opisujesz to fabryka dawno by

> padła, a zdaję się, że nie ma się najgorzej

Żebyś wiedzał, że coraz mniej sklepów juz sprzedaje centre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro na gwarancji to trzeba było reklamować

jak pisałem, pierwsza centre olałem bo gwarancja sie konczyła, moze sie zdarzyć sobie myslałem.

kupiłem druga, poł roku i pad,reklamacja - opinia serwisu, akum sprawny.

dymam z autem do 1 elektryka, wszystko ok.

rowno 2 tyg. centra pada.

2 reklamacja, próby pod obciazeniem itd. akum sprawny wg. serwisu.

no to 2 elektryk, znowu opinia ze auto sprawne.

znowu 2,3 tyg po naładowaniu akum znowu pada.

3 wizyta w serwisie centry, serwis znowu wydaje opinie ze akum sprawny, a na moje pytanie jak to sie dzieje ze akum rowno co 2 tyg pada, serwisant stwierdza :"moze akum trzeba na noc do domu zabierac"....

mp sry ale tu juz mnie koles rozbawił.

sprzedałem auto z tym akumem.

ostatnio ojciec kupił nowy akum, własnie centre i co??

sytuacja identyczna jak moja, 2 tyg i nowy akum pada.

mowisz ze po 3 padajacych akumach rowno po 2 tyg kupiłbys kolejnego??

ja nie, i odradzam

jak mowie, po załozeniu starych akumow które miałem z przed wymiany, auta normalnie paliły...

> Z drugiej strony, gdyby te akumulatory miały tak fatalną jakość jak opisujesz to fabryka dawno by

> padła, a zdaję się, że nie ma się najgorzej

niewiem, miałem inne akumulatory nigdy nie było problemow.

stare centry owszem - bezproblemowe.

obecne juz nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żebyś wiedzał, że coraz mniej sklepów juz sprzedaje centre.

A nie są czasami dostawcą w którejś polskiej fabryce (montowni) na tzw pierwszy montaż i chyba coś eksportują?

Nie chce ich bronić, ale jakoś trudno wierzyć w tą fatalną jakość.

Ponadto w wątku mowa o serii HD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakie akumulatory (min125Ah, min 750A[EN], prawy + wymiary ~350x170x26) polecacie?

> mam narazie na oku te:

> Exide Power profesional 120Ah 870A 504zl

> ZAP 125Ah 750A 450zl

> Varta Promotive Black 125Ah 720 A 454zl

> Hertz 120Ah 900A 470zl

> Centra 120Ah 870A 475zl

> SpecBat 120Ah 850A 370zl

> tylko ZAP jest taki jak powinien byc ale nie znam tej firmy...... moze macie jakies inne pomysly?

> albo na ktory z tych sie zdecydowac?

ja zawsze jak kupywałem to centrę i nie miałem z nimi problmów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy jaka centra. Te z technologią Ca/Ca to szajs (Futura bodajże). Ja już do 3 samochodu w rodzinie założyłem Centre Plus. Po 3 tygodniach stania w ostatnie mrozy (-20 bywało) zakręciła wiekową Skodą Favorit. Aku jeździ do dziś w innym aucie i nic mu nie jest.

O Centrze standard sie nie wypowiem, bo nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak, ale osobiście nigdy nie miałem problemów z tymi akumulatorami. Obecnie użytkuję centrę plus, ma 2-3 lata i wszystko z nią ok, a seria HD powinna być jeszcze lepsza (trwalsza), bo przewidziana jest dla aut ciężarowych.

W sumie to różne marki akumulatorów przerabiałem i jedyne problemy miałem z 1 na 5 sztuk ZAPEM (dawno temu) i akumulatorem jenox classic (jakieś 2 lata temu-ale też po gwarancji)i chyba tylko jenoxa bym drugi raz nie kupił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jeszcze zależy jaka centra. Te z technologią Ca/Ca to szajs (Futura bodajże). Ja już do 3

> samochodu w rodzinie założyłem Centre Plus. Po 3 tygodniach stania w ostatnie mrozy (-20

> bywało) zakręciła wiekową Skodą Favorit. Aku jeździ do dziś w innym aucie i nic mu nie jest.

> O Centrze standard sie nie wypowiem, bo nie używałem.

Przecież centra plus też jest w technologi Ca/Ca wink.gif Właściwie obecnie to prawie wszystkie aku dla osobówek są w tej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przecież centra plus też jest w technologi Ca/Ca Właściwie obecnie to prawie wszystkie aku dla

> osobówek są w tej technologii.

Kiedyś tam czytałem, że ta futura jest jakoś bardziej Ca/Ca, nie pamiętam, dokopałem się gdzieś na stronie centry do różnych info grinser006.gif

Na forach właśnie ludzie narzekają na Future, nie widziałem zbyt wielu negatywnych opinii o Plusie.

Poza tym, futura droższa była grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.