Skocz do zawartości

Czy muszę wymienić prawo jazdy ? Policja twierdzi tak.


rommcio

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem mieszkałem kilka lat w Niemczech i tam zrobiłem prawo jazdy teraz od kilku lat mieszkam znowu w Polsce kilka razy zatrzymała mnie drogówka i za każdym razem ta sama śpiewka pan musi wymienić prawo jazdy, właśnie dziś znowu mnie zatrzymali pech chciał że ten sam patrol co ostatnio ale tym razem zagrozili mi że jak nie wymienię to następnym razem odbiorą mi prawko i odholują auto czy mają takie prawo ? szukałem w necie jakiś informacji ale nie znalazłem nic 100% pewnego a z przydała by się jakaś podstawa prawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOlego ja mieszkam w tym samym mieście co kiedyś tylko ulice się mi zmieniły i musiałem wsie papiery wymieniać począwszy od prawa jazdy dowodu rejestracyjnego po dowód osobisty sick.gif Kiedyś było miejsce na adnotacje urzędowe a teraz dupa zbita.

pOczytaj sobie Rozdział 3 Prawo RUchu Drogowym i będziesz wszystko wiedział, a jak czegoś nie wiesz to dzwoń po 112 i proś o Oficera Dyżurnego Wydziału Ruchu Drogowego wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> KOlego ja mieszkam w tym samym mieście co kiedyś tylko ulice się mi zmieniły i musiałem wsie

> papiery wymieniać począwszy od prawa jazdy dowodu rejestracyjnego po dowód osobisty Kiedyś

> było miejsce na adnotacje urzędowe a teraz dupa zbita.

> pOczytaj sobie Rozdział 3 Prawo RUchu Drogowym i będziesz wszystko wiedział, a jak czegoś nie wiesz

> to dzwoń po 112 i proś o Oficera Dyżurnego Wydziału Ruchu Drogowego

Zmieniła ci się nazwa ulicy na której byłeś zameldowany czy tylko zmieniłeś miejsce zamieszkania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozumiem, że to wstyd zadzwonić, to nie dzwoń, zresztą, nie Ty masz problem, i nie widzę tutaj,

> żebyś pomógł, bądź zasugerował coś autorowi

wstyd nie wstyd ale na bezzasadne blokowanie numeru alarmowego to chyba jest paragraf zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sytuacje w których można zatrzymać prawo jazdy opisane są w art. 135 ustawy prawo o ruchu drogowym. Nic tam nie ma o nieaktualnych danych.

Jedyny problem jaki możesz mieć to z ubezpieczycielem. Może się migać od wypłaty w razie kolizji. Zwykle OWU mają takie zapisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam taki problem mieszkałem kilka lat w Niemczech i tam zrobiłem prawo jazdy teraz od kilku lat

> mieszkam znowu w Polsce kilka razy zatrzymała mnie drogówka i za każdym razem ta sama śpiewka

> pan musi wymienić prawo jazdy, właśnie dziś znowu mnie zatrzymali pech chciał że ten sam

> patrol co ostatnio ale tym razem zagrozili mi że jak nie wymienię to następnym razem odbiorą

> mi prawko i odholują auto czy mają takie prawo ? szukałem w necie jakiś informacji ale nie

> znalazłem nic 100% pewnego a z przydała by się jakaś podstawa prawna.

O ile wiem, w UE nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy.

Czy w niemieckim prawku w ogóle jest adres zameldowania?

Bo np. w szwedzkim nie ma. I tak samo emigrując z PL do S nie trzeba wymieniać prawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozumiem, że to wstyd zadzwonić, to nie dzwoń, zresztą, nie Ty masz problem, i nie widzę tutaj,

> żebyś pomógł, bądź zasugerował coś autorowi

To jest numer ALARMOWY a nie infolinia. Kumasz? Przez takich inteligętów jak TY nie można się w czasie wypadku dodzwonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozumiem, że to wstyd zadzwonić, to nie dzwoń, zresztą, nie Ty masz problem, i nie widzę tutaj,

> żebyś pomógł, bądź zasugerował coś autorowi

Na stronach komend są podawane normalne (nie alarmowe) nr telefonów do poszczególnych wydziałów smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O ile wiem, w UE nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy.

Kraje wzajmenie uznają swoje prawa jazdy, ale zwykle jest wymóg wymiany na PJ wydane w kraju rezydencji.

> Czy w niemieckim prawku w ogóle jest adres zameldowania?

> Bo np. w szwedzkim nie ma. I tak samo emigrując z PL do S nie trzeba wymieniać prawka.

A co ma piernik do wiatraka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kraje wzajmenie uznają swoje prawa jazdy, ale zwykle jest wymóg wymiany na PJ wydane w kraju

> rezydencji.

A to niby z jakiego powodu? Dowód osobisty też ci każą wymieniać? zlosnik.gif

> A co ma piernik do wiatraka?

No to chyba dość oczywiste:

skoro powodem wymiany jest zmiana miejsca zamieszkania,

to zupełny brak rubryczki na adres w dokumencie powoduje,

że dokument nie staje się nieaktualny po zmianie adresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to niby z jakiego powodu? Dowód osobisty też ci każą wymieniać?

> No to chyba dość oczywiste:

> skoro powodem wymiany jest zmiana miejsca zamieszkania,

> to zupełny brak rubryczki na adres w dokumencie powoduje,

> że dokument nie staje się nieaktualny po zmianie adresu.

Wskaż proszę gdzie twierdziłem, że taki dokument przestaje być ważny? Twierdzę, że niektóre kraje mogą wymagać, żebyś posługiwał się lokalnym prawem jazdy (czasem również lokalnym dowodem teżsamości - np. Carta D'Identita) jeśli jesteś tam rezydentem.

Za citizensinformation.ie (chociaż to dotyczy PJ spoza UE).

Quote:

If you are a holder of a licence issued by one of the above states you can drive in Ireland when visiting, providing your licence is valid. If you become normally resident in Ireland, you can drive for up to 12 months from the date of becoming resident, as long as your licence has not expired. You are considered to be normally resident in Ireland if, because of personal and occupational ties, you usually live here for at least 185 days in each calendar year.


Paniał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za citizensinformation.ie (chociaż to dotyczy PJ spoza UE).

> Quote:

> If you are a holder of a licence issued by one of the above states you can drive in Ireland when

> visiting, providing your licence is valid. If you become normally resident in Ireland, you can

> drive for up to 12 months from the date of becoming resident, as long as your licence has not

> expired. You are considered to be normally resident in Ireland if, because of personal and

> occupational ties, you usually live here for at least 185 days in each calendar year.

> Paniał?

No więc właśnie. Nie znam irlandzkich przepisów, ale sam przecież piszesz,

że to nie dotyczy polskiego prawa jazdy: " to dotyczy PJ spoza UE "

Więc po co o tym piszesz? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No więc właśnie. Nie znam irlandzkich przepisów, ale sam przecież piszesz, że to nie dotyczy polskiego prawa jazdy: " to dotyczy PJ spoza UE "

Nie - ale dotyczy np. prawa jazdy NZ, które też nie zawiera adresu zamieszkania (sądząc po fotkach w necie). Nie straciło ważności, nie jest nieaktualne - ale zmienić trzeba.

> Więc po co o tym piszesz?

Żeby zilustrować fakt, że na terytorium danego państwa mogą obowiązywać takie a nie inne przepisy. Widzimisie lokalnego ustawodawcy.

Może być też tak, że są sprzeczne z dyrektywami unijnymi (mało to takich kwiatków jest w polskim prawie?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam taki problem mieszkałem kilka lat w Niemczech i tam zrobiłem prawo jazdy teraz od kilku lat

> mieszkam znowu w Polsce kilka razy zatrzymała mnie drogówka i za każdym razem ta sama śpiewka

> pan musi wymienić prawo jazdy, właśnie dziś znowu mnie zatrzymali pech chciał że ten sam

> patrol co ostatnio ale tym razem zagrozili mi że jak nie wymienię to następnym razem odbiorą

> mi prawko i odholują auto czy mają takie prawo ? szukałem w necie jakiś informacji ale nie

> znalazłem nic 100% pewnego a z przydała by się jakaś podstawa prawna.

Nastepnym razem powiedz, ze mieszkasz na zmiane tu i tam albo, ze jestes tylko na wakacjach.

Nie powinni Ci dawac pkt tylko gotowka i jazda zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nastepnym razem powiedz, ze mieszkasz na zmiane tu i tam albo, ze jestes tylko na wakacjach.

> Nie powinni Ci dawac pkt tylko gotowka i jazda

A to nie jest tak, że jak masz stały meldunek w Polsce, to dostajesz mandat i punkty? Tak mi się obiło o uszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale na co te punkty dostane jak mam brytyjskie prawo jazdy? W UK maja na to rozwiazanie, ale w

> Polsce - watpie...

Jeśli masz prawko zagraniczne i dodatkowo meldunek w Polsce, to nie musisz płacić mandatu na miejscu- jest kredytowany. Może pomyliłem to z otrzymaniem punktów spineyes.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli masz prawko zagraniczne i dodatkowo meldunek w Polsce, to nie musisz płacić mandatu na

> miejscu- jest kredytowany. Może pomyliłem to z otrzymaniem punktów .

Nie wiem jak to jest z meldunkiem ale ja nie mam stalego w pl. Prawko zagraniczne. Placilem mandat gotowka bez pktow.

Szczerze mowiac to wolalbym kredytowy bez pktow palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest numer ALARMOWY a nie infolinia. Kumasz? Przez takich inteligętów jak TY nie można się w

> czasie wypadku dodzwonić.

odbierałem setki telefonów od inteligętów takich jak Ty i wiedz, że dzwoniących z taką prozaiczną rzeczą ludzi jest znikomy %. Jak masz jakieś deficyty w stosunku do mnie to na priw zapraszam sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> szukałem w necie jakiś informacji ale nie

> znalazłem nic 100% pewnego a z przydała by się jakaś podstawa prawna.

jesli dobrze pamietam, to przy skladaniu wniosku o polskie prawo jazdy musisz zadeklarowac, ze przebywasz w Polsce co najmniej 183 dni w ciagu roku.

W Twoim przypadku trzeba by pewnie sprawdzic czy w Niemczech jest podobny przepis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zgłupiałem byłem dziś na Policji tam mi powiedzieli że muszę wymienić prawko i powinienem to już dawno temu zrobić, później pojechałem do wydziału komunikacji tam miła Pani powiedziała mi że wybór należy do mnie ona nie ma zastrzeżeń Niemieckie prawo jazdy jest ważne nie mam obowiązku wymieniać ale poprosiłem ją o podstawę prawną ona na to nie wiem ale na szkoleniach mówili im że prawa jazdy wydane w UE nie trzeba wymieniać. I dalej nie wiem co zrobić.

Mi też się wydaje że nie trzeba przepisywać ale papierek z podstawą prawną by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niemieckie prawo jazdy jest ważne nie mam

> obowiązku wymieniać

> mówili im że prawa jazdy wydane w UE nie trzeba wymieniać. I dalej nie wiem co zrobić.

> Mi też się wydaje że nie trzeba przepisywać ale papierek z podstawą prawną by się przydał.

Aż się przekopałem przez stosowny dział PoRD i tam wyczytałem, że:

Art. 90.

1. Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

5- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

Ten punkt jednak Ciebie nie dotyczy (raczej), bo już PJ masz, więc nawet, jeśli patrol wmawia Ci potrzebę posiadania krajowego PJ, to powinni się odstosunkować, jeśli nie przebywasz w PL ponad 185 dni. Jak to sprawdzą? No właśnie... cfaniaczek.gif

Art. 94

1. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:

1- państwo członkowskie Unii Europejskiej , Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - w okresie ważności prawa jazdy;

2- państwo:

będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44),

niewymienione w pkt 1 , którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w Konwencji, o której mowa w lit. a - w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy.

[2. Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy , z zastrzeżeniem ust. 4. Jeżeli zagraniczne prawo jazdy nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji wymienionej w ust. 1 pkt 2 lit. a, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego - warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.

Wychodzi więc na to, że możesz, lecz NIE MUSISZ posiadać polskiego PL, by kierować po naszych wspaniałych drogach.

Dobrze myślę? Policjanci to głąby? niewiem.gifbiglaugh.gif Bo Coś im świta w główkach (to podkreślone na pomarańczowo hehe.gif), ale to nie ma zastosowania w Twoim przypadku, bo jak powszechnie wiadomo - Richtig Fajne Niemcy są w UE od samego początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> KOlego ja mieszkam w tym samym mieście co kiedyś tylko ulice się mi zmieniły i musiałem wsie

> papiery wymieniać począwszy od prawa jazdy dowodu rejestracyjnego po dowód osobisty Kiedyś

> było miejsce na adnotacje urzędowe a teraz dupa zbita.

> pOczytaj sobie Rozdział 3 Prawo RUchu Drogowym i będziesz wszystko wiedział, a jak czegoś nie wiesz

> to dzwoń po 112 i proś o Oficera Dyżurnego Wydziału Ruchu Drogowego

Ja od 10 lat mam nie aktualny adres w PR i nigdy nie miałem problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pOczytaj sobie Rozdział 3 Prawo RUchu Drogowym i będziesz wszystko wiedział,

Taaak, na pewno się kolega dowie, ale czego? Zobaczmy zatem:

PoRD, Rozdział 3. Ruch pojazdów (art. 16-34) - no tak, ale to nie to, o czym jest wątek...

Może zatem Dział III? Zobaczmy: DZIAŁ III. POJAZDY (art.66-86) - no cóż, to też nie to...

Może chodziło o Dział IV, Rozdział 1 ?? Pewnie tak...

> a jak czegoś nie wiesz

> to dzwoń po 112 i proś o Oficera Dyżurnego Wydziału Ruchu Drogowego

Sądzisz, że to jest wiarygodne źródło informacji? Śmiem wątpić i to mocno, bardzo mocno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja już zgłupiałem byłem dziś na Policji tam mi powiedzieli że muszę wymienić prawko i powinienem to

> już dawno temu zrobić, później pojechałem do wydziału komunikacji tam miła Pani powiedziała mi

> że wybór należy do mnie ona nie ma zastrzeżeń Niemieckie prawo jazdy jest ważne nie mam

> obowiązku wymieniać ale poprosiłem ją o podstawę prawną ona na to nie wiem ale na szkoleniach

> mówili im że prawa jazdy wydane w UE nie trzeba wymieniać. I dalej nie wiem co zrobić.

> Mi też się wydaje że nie trzeba przepisywać ale papierek z podstawą prawną by się przydał.

Dobrze ci powidziala pani w urzedzie.

Policja sie poprostu nie zna, wiec najlepiej sobie wydrukuj to co napisal wyzej romano11 i woz ze soba zeby pokazac policjantom ze nie ma sensu sie wyklucac bo nie maja racji.

Na kazdym PJ wydanym w UE mozesz jezdzic az do konca jego waznosci,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli masz prawko zagraniczne i dodatkowo meldunek w Polsce, to nie musisz płacić mandatu na

> miejscu- jest kredytowany. Może pomyliłem to z otrzymaniem punktów .

Tak jest.

Ale tak nie powinno byc, bo to czy sie placi mandat kredytowy czy gotoka na miejscu powinno zalezec od tego, czy ktos jest rezydentem w Polsce czy nie.

Jednak policja idzie po najmniejszej linii oporu i kazdego z meldukiem traktuje jak rezydenta, mimo ze np taka osoba od 15 lat nie mieszka w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie - ale dotyczy np. prawa jazdy NZ, które też nie zawiera adresu zamieszkania (sądząc po fotkach

> w necie). Nie straciło ważności, nie jest nieaktualne - ale zmienić trzeba.

> Żeby zilustrować fakt, że na terytorium danego państwa mogą obowiązywać takie a nie inne przepisy.

> Widzimisie lokalnego ustawodawcy.

> Może być też tak, że są sprzeczne z dyrektywami unijnymi (mało to takich kwiatków jest w polskim

> prawie?).

Ale akurat przepisy UE sa jasne i nie wymagaja zmiany PJ gdy sie czlowiek przeprowadza do innego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale na co te punkty dostane jak mam brytyjskie prawo jazdy? W UK maja na to rozwiazanie, ale w

> Polsce - watpie...

Jesli jestes rezydentem w Polsce to nawet jesli posiadasz zagraniczne PJ to punkty w Polsce zbierasz i moga ci odebrac uprawnienia jesli przekroczysz limit.

Moj kolega sie o tym dosc bolesnie przekonal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesli dobrze pamietam, to przy skladaniu wniosku o polskie prawo jazdy musisz zadeklarowac, ze

> przebywasz w Polsce co najmniej 183 dni w ciagu roku.

> W Twoim przypadku trzeba by pewnie sprawdzic czy w Niemczech jest podobny przepis.

Oczywiscie ze jest.

W kazdym kraju UE jest przepis mowiacy o tym, ze osoba chcaca uzyskac prawo jazdy musi byc rezydentem danego kraju (stad ten wymog 183 dni).

Ale to jest tylko wymog aby PJ uzyskac. Potem nawet jak sie ktos przeprowadzi do innego kraju, to PJ moze zatrzymac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taaak, na pewno się kolega dowie, ale czego? Zobaczmy zatem:

> PoRD, Rozdział 3. Ruch pojazdów (art. 16-34) - no tak, ale to nie to, o czym jest wątek...

> Może zatem Dział III? Zobaczmy: DZIAŁ III. POJAZDY (art.66-86) - no cóż, to też nie to...

> Może chodziło o Dział IV, Rozdział 1 ?? Pewnie tak...

> Sądzisz, że to jest wiarygodne źródło informacji? Śmiem wątpić i to mocno, bardzo mocno...

ok.gif Najbardziej oczywiste miejsce, a nie pomyślałem, żeby sprawdzić... biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.