Skocz do zawartości

Madry to czy niezbyt pomysl?


Zuraw

Rekomendowane odpowiedzi

Odstawilem malucha na zime do garazu. Jako, ze jezdzilem cale lato na wodzie, to spuscilem ja z ukladu. Co nei jest dziwne wylecial rdawy plyn. Pomyslalem, zeby jakos przeplukac skutecznie caly uklad chlodzenia tym bardziej, ze teraz bedzie cala jesien wilgotny w srodku, wiec korozja bedzie silniej postepowac. Jak to najskuteczniej i najszybciej zrobic? Do glowy przyszedl mi niezbyt madry pomysl, aby zalac uklad woda, wsypac skruszony calgonit do odrdzewiania pralek i niemal zagotowac wode w ukladzie. Madry to pomysl, czy niekoniecznie? icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odstawilem malucha na zime do garazu. Jako, ze jezdzilem cale lato na wodzie, to spuscilem ja z

> ukladu. Co nei jest dziwne wylecial rdawy plyn. Pomyslalem, zeby jakos przeplukac skutecznie

> caly uklad chlodzenia tym bardziej, ze teraz bedzie cala jesien wilgotny w srodku, wiec

> korozja bedzie silniej postepowac. Jak to najskuteczniej i najszybciej zrobic? Do glowy

> przyszedl mi niezbyt madry pomysl, aby zalac uklad woda, wsypac skruszony calgonit do

> odrdzewiania pralek i niemal zagotowac wode w ukladzie. Madry to pomysl, czy niekoniecznie?

Lepiej może będzie jak wlejesz płyn dedykowany do układu chłodzenia. Powinien zapobiec korozji. Pozostaje kwestia jego doboru ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odstawilem malucha na zime do garazu. Jako, ze jezdzilem cale lato na wodzie, to spuscilem ja z

> ukladu. Co nei jest dziwne wylecial rdawy plyn. Pomyslalem, zeby jakos przeplukac skutecznie

> caly uklad chlodzenia tym bardziej, ze teraz bedzie cala jesien wilgotny w srodku, wiec

> korozja bedzie silniej postepowac. Jak to najskuteczniej i najszybciej zrobic? Do glowy

> przyszedl mi niezbyt madry pomysl, aby zalac uklad woda, wsypac skruszony calgonit do

> odrdzewiania pralek i niemal zagotowac wode w ukladzie. Madry to pomysl, czy niekoniecznie?

olejem go zalej 270751858-jezyk.gif

a na poważnie - nie ma lepszej rady niż zalanie jakimkolwiek płynem do chłodnic, on zapobiegnie rdzewieniu. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chociazby demontaż ukladu chlodzenia, wyjecie silnika, zmiana chlodnicy na inna - powodow moze byc

> wiele

No to jak będziesz sobiedemontował to zlejesz do miski, to kwestia ilu - 10 min ? Kup najtańszy płyn i heja.

P.S. włożyłeś tyle kasiory a na płynie za 20 zeta żałujesz ? grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odstawilem malucha na zime do garazu. Jako, ze jezdzilem cale lato na wodzie , to spuscilem ja z

> ukladu.

Tak to przeczytałem i myślałem że sobie ktoś żarty robi biglaugh.gif

A odnośnie tematu to są jakieś dodatki czyszczące układ i raczej taki bym zastosował niż jakiś calgonit itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak to przeczytałem i myślałem że sobie ktoś żarty robi

Pojemnosc ukladu chlodzenia jest tak duza (chlodnica zprzodu, silnik z tylu), ze zbiorniczek wyrownawczy szczegolnie przy wuysokich temperaturach zewnatrznych w lato ni ejest w stanie skompensowac roznicy objetosci tego ukladu i upuszcza nadmiar wody na zewnatrz. Po wystygnieciu poziom plynu spada ponizej minmum i trzeba co jakis czas plyn uzupelniac. Szkoda wylewac kase na asfalt stad woda.

> A odnośnie tematu to są jakieś dodatki czyszczące układ i raczej taki bym zastosował niż jakiś

> calgonit itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to jak będziesz sobiedemontował to zlejesz do miski, to kwestia ilu - 10 min ? Kup najtańszy

> płyn i heja.

> P.S. włożyłeś tyle kasiory a na płynie za 20 zeta żałujesz ?

Chodzi o wyplukanie ukladu z rdzy - jak silnik bedzie wyjety, rozpiety uklad chlodzacy to raczej nie bede go zalewal czymkolwiek - bedzie po prostu pusty i dlatego chce go wyplukac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdyby zalal to czyms z inhibitorem korozji, to moze choc troszke byloby lepiej

Ale układ ma pozostać pusty więc nie wydaje się, aby to płukanie miało jakiś sens, jeśli już, to lepiej to zrobić przed sezonem.

Niektóre maszyny rolnicze, które są eksploatowane np tylko miesiąc latem też są zalewane wodą (po sezonie spuszczaną)i jakoś nie rozpada się układ chłodzenia nawet po 20 latach, choć pewnie tam wszystko jest trochę solidniejsze grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojemnosc ukladu chlodzenia jest tak duza (chlodnica zprzodu, silnik z tylu), ze zbiorniczek

> wyrownawczy szczegolnie przy wuysokich temperaturach zewnatrznych w lato ni ejest w stanie

> skompensowac roznicy objetosci tego ukladu i upuszcza nadmiar wody na zewnatrz. Po

> wystygnieciu poziom plynu spada ponizej minmum i trzeba co jakis czas plyn uzupelniac. Szkoda

> wylewac kase na asfalt stad woda.

> > calgonit itp

1. Masz za mały zbiorniczek wyrównawczy - może poszukaj czegoś ze skody 105/120 - też miały duży układ chłodzenia. Ewentualnie wstaw pod zbiorniczek miskę i zbieraj to co wyciekło grinser006.gif

2. Zalej jakimś koncentratem, jak ma stać zimą to możesz go rozrobić na np. -5 stopni - wtedy latem będziesz dolewał tylko wody, a na wiosnę wlejesz litr płynu - akurat będą wyprzedaże że 5 litrów kupisz za 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Masz za mały zbiorniczek wyrównawczy - może poszukaj czegoś ze skody 105/120 - też miały duży

> układ chłodzenia. Ewentualnie wstaw pod zbiorniczek miskę i zbieraj to co wyciekło

> 2. Zalej jakimś koncentratem, jak ma stać zimą to możesz go rozrobić na np. -5 stopni - wtedy latem

> będziesz dolewał tylko wody, a na wiosnę wlejesz litr płynu - akurat będą wyprzedaże że 5

> litrów kupisz za 20 zł.

Grrr.... Silnik wyjety.... chaja.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Grrr.... Silnik wyjety....

Quote:

Do glowy przyszedl mi niezbyt madry pomysl, aby zalac uklad woda, wsypac skruszony calgonit do odrdzewiania pralek i niemal zagotowac wode w ukladzie.


Nie wiem jak chcesz "niemal zagotować wodę w układzie" jak masz silnik wyjęty hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Do glowy przyszedl mi niezbyt madry pomysl, aby zalac uklad woda, wsypac skruszony calgonit do

> odrdzewiania pralek i niemal zagotowac wode w ukladzie.

> Nie wiem jak chcesz "niemal zagotować wodę w układzie" jak masz silnik wyjęty

Na razie jest odstawiony, woda spuszczona. Miala rdzawy kolor. Silnik jeszcze nie jest wyjety, ale napewno bedzie. Myslalem nad przeplukaniem ukladu zanim wyjme silnik. Teraz jasniej? cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na razie jest odstawiony, woda spuszczona. Miala rdzawy kolor. Silnik jeszcze nie jest wyjety, ale

> napewno bedzie. Myslalem nad przeplukaniem ukladu zanim wyjme silnik. Teraz jasniej?

IMO nie warto już drażnić układu.

Jeśli już, to czymś, co zabezpieczy przed korozją. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMO nie warto już drażnić układu.

> Jeśli już, to czymś, co zabezpieczy przed korozją.

Zuraw - w matizie idealnie czyśiło się układ woda destylowaną z kwaskiem cytrynowym - tak z 3-4 torebki na 5 L wody - to zalewasz i dajesz do nagrzania (kole 10-15 minut) potem zlewasz i powtarzasz do satysfakjonującego Ciebie efektu clown.gif.

Pozdróffka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Grrr.... Silnik wyjety....

> Silnik jeszcze nie jest wyjety

Spoko; wszystko jasne. hahaha.gif

> woda spuszczona. Miala rdzawy kolor.

To bardzo dziwne. Powinna przecież mieć błękitny kolor. hmm.gif Woda i korozja? Nieeemożliiiwe biglaugh.gif A tak na serio, to nie wiem, czego się spodziewałeś po długotrwałym kontakcie wody z blokiem silnika, szczególnie w wyższych temperaturach. Przecież to woda, a nie glikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.