Skocz do zawartości

Kategoria B i ciągnięcie lawety ?


RyjekWRO

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega ma lawete 2 osiową DMC 1600 kilo, masa własna 380 kilogramów. Może wziąść auto o MW 1220 kilogramów.

Ciąga to jakimś bmw o dmc 1890 kilogramów jakaś piątka stara i też zgodnie z polskim prawem. Zeby nie było laweta samoróbka i miał parę kontroli ITD z wagą łącznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega ma lawete 2 osiową DMC 1600 kilo, masa własna 380 kilogramów. Może wziąść auto o MW 1220

> kilogramów.

> Ciąga to jakimś bmw o dmc 1890 kilogramów jakaś piątka stara i też zgodnie z polskim prawem. Zeby

> nie było laweta samoróbka i miał parę kontroli ITD z wagą łącznie

W sumie jest to sposób.

Ja zrobiłem 2 lata temu B+E, by w przyszłości jakąś rajdową wydumkę wozić.

Ale jeździłem busem 3,5t + 750 kg bez B+E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega ma lawete 2 osiową DMC 1600 kilo, masa własna 380 kilogramów. Może wziąść auto o MW 1220

> kilogramów.

> Ciąga to jakimś bmw o dmc 1890 kilogramów jakaś piątka stara i też zgodnie z polskim prawem. Zeby

> nie było laweta samoróbka i miał parę kontroli ITD z wagą łącznie

A nie ma przepisu mowiacego, ze DMC przyczepy nie moze przekraczac masy wlasnej pojazdy?

Czyli w przypadku twojego kolegi to BMW by musialo miec mase wlasna 1600, a DMC 1890. Raczej niemozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega ma lawete 2 osiową DMC 1600 kilo, masa własna 380 kilogramów. Może wziąść auto o MW 1220

> kilogramów.

> Ciąga to jakimś bmw o dmc 1890 kilogramów jakaś piątka stara i też zgodnie z polskim prawem. Zeby

> nie było laweta samoróbka i miał parę kontroli ITD z wagą łącznie

To ciekawe, przecież masa DMC lawety nie może być większa niż masa własna auta, czyli auto musiało by mieć masę własną 1600 kg co raczej jest nierealne przy całkowitej 1890 kg hmm.gif

Normalnie cuda niewiem.gif

Ps. Kolega wyżej był szybszy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie ma przepisu mowiacego, ze DMC przyczepy nie moze przekraczac masy wlasnej pojazdy?

> Czyli w przypadku twojego kolegi to BMW by musialo miec mase wlasna 1600, a DMC 1890. Raczej

> niemozliwe.

W ceedzie też MW jest mniejsza niż masa przyczepy z hamulcem. A auto 4 letnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam nie mogę znaleźć nic na temat czy zaszła zmiana o której przeczytałem TU

> czy nadal jest po staremu czyli żeby ciągnąć lawetę trzeba mieć B+E ? pozdrawiam

weszły nowe przepisy i możesz mieć DMC zestawu 4250kg, po zdaniu egzaminu

czyli "zyskujesz" 750kg, ale niestety trza się pofatygować do WORDu i zapłacić za egzamin

na samo B bez zmian, czyli masa zestawu (liczą sie DMC) nie może przekroczyć 3.5T

plus jeszcze kilka innych warunków (np DMC lawety mniejsza niż MW holownika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dowodzie jest inaczej cuda nie cuda, widzialem rubrykę MW bmw i rubrykę O1 i O2 w dowodzie tegoż

> auta

To ile jest w dowodzie jeśli chodzi o masę własną tego BMW, 1600 kg czy ile?

A odnośnie przepisów to jest Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10 ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W ceedzie też MW jest mniejsza niż masa przyczepy z hamulcem. A auto 4 letnie

Ja nie twierdze ze nie jest.

Ja tylko mowie, ze zeby ciagnac taki zestaw trzeba miec BE.

Na samym B jest to ograniczenie ze DMC przyczepy nie moze przekroczyc masy wlasnej pojazdu ciagnacego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie twierdze ze nie jest.

> Ja tylko mowie, ze zeby ciagnac taki zestaw trzeba miec BE.

> Na samym B jest to ograniczenie ze DMC przyczepy nie moze przekroczyc masy wlasnej pojazdu

> ciagnacego.

W sumie coś w tym jest. O ile na haku mam więcej ao tyle dmc lawety jest mniejsze niż MW auta holującego. Z drugiej strony kolege nie raz kontrolowali i nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana jest taka ze do tej pory sie liczylo masy zeby ciagnac cos na B, a od tego roku mas sie nie liczy tylko po prostu nie mozna nic ciagnac powyzej 750kg.

Jak chcesz wiecej ciagnac na B to trzeba zdac egzamin na wpis kodu 96 do prawa jazdy.

Albo od razu robic B+E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmiana jest taka ze do tej pory sie liczylo masy zeby ciagnac cos na B, a od tego roku mas sie nie

> liczy tylko po prostu nie mozna nic ciagnac powyzej 750kg.

> Jak chcesz wiecej ciagnac na B to trzeba zdac egzamin na wpis kodu 96 do prawa jazdy.

> Albo od razu robic B+E.

icon_eek.gif a gdzieś Ty to wyczytał spineyes.gif

nic się nie zmieniło, poza tym że można jechać zestawem z DMC 4250kg z przyczepą inna niż lekka, po zdaniu egzaminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a gdzieś Ty to wyczytał

> nic się nie zmieniło, poza tym że można jechać zestawem z DMC 4250kg z przyczepą inna niż lekka, po

> zdaniu egzaminu

Niestety, ale chyba się zmieniło beksa.gif, trzeba mieć w prawku kod "96" by holować przyczepę inną niż lekka, przynajmniej z tego by wynikało jakiś tekst

Tutaj cały tekst ustawy.

Choć nic nie mogę tam znaleźć o tym kodzie w tej ustawiehmm.gif

Sam już nie wiem, może wypowie się jakiś instruktor grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety, ale chyba się zmieniło , trzeba mieć w prawku kod "96" by holować przyczepę inną niż

> lekka, przynajmniej z tego by wynikało jakiś tekst

> Tutaj cały tekst ustawy.

> Choć nic nie mogę tam znaleźć o tym kodzie w tej ustawie

> Sam już nie wiem, może wypowie się jakiś instruktor

po przekroczeniu 3,5T + viatoll

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety, ale chyba się zmieniło , trzeba mieć w prawku kod "96" by holować przyczepę inną niż

> lekka, przynajmniej z tego by wynikało jakiś tekst

> Tutaj cały tekst ustawy.

> Choć nic nie mogę tam znaleźć o tym kodzie w tej ustawie

> Sam już nie wiem, może wypowie się jakiś instruktor

nie

Quote:

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka,o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg,z zastrzeżeniem ust. 2,


a ustęp

Quote:

2.
Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t
, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


czyli zestawem do 3.5T może kierować na B - ust. 1 pkt 6 lit. c

a powyżej osoba która zdała egzamin i ma wpis do prawka kod 96

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli na tej podlinkowanej wyżej stronie piszą bzdury

> Prawie w każdym przypadku jaki tam podają stoi jak byk "Prawo jazdy B +kod 96"

nie patrzyłem wcześniej na obrazki, moim zdaniem tak

ale jak to w PL, musieli zagmatwać żeby zrobić miejsce na interpretacje screwy.gif

> Ale to szkoła jazdy więc chcą zarobić

hehe.gif

ale oni właśnie nie zarobią teraz, bo nie musisz iść na kurs a sam egzamin

co ciekawe WORDy nie wiedzą jak te egzaminy robić i jakie papiery musi mieć człowiek przychodzący grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety, ale chyba się zmieniło , trzeba mieć w prawku kod "96" by holować przyczepę inną niż

> lekka, przynajmniej z tego by wynikało jakiś tekst

> Tutaj cały tekst ustawy.

> Choć nic nie mogę tam znaleźć o tym kodzie w tej ustawie

> Sam już nie wiem, może wypowie się jakiś instruktor

Przecież to jest proste...

Na B możesz mieć następujące zestawy:

- DMC zestawu < 3.5t

- DMC zestawu < 4.25t, ale tylko z lekką przyczepą

Na B+96 możesz mieć dodatkowo

- DMC zestawu < 4.25t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> powiem więcej... DMC przyczepy nie może przekraczać wg. unijnych przepisów MW pojazdu w stosunku 1:33

Unijne przepisy to tylko sugestia dla lokalnego ustawodawcy.

Dopóki nie ma prawa krajowego, to te przepisy nic nie znaczą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> weszły nowe przepisy i możesz mieć DMC zestawu 4250kg, po zdaniu egzaminu

> czyli "zyskujesz" 750kg, ale niestety trza się pofatygować do WORDu i zapłacić za egzamin

> na samo B bez zmian, czyli masa zestawu (liczą sie DMC) nie może przekroczyć 3.5T

> plus jeszcze kilka innych warunków (np DMC lawety mniejsza niż MW holownika)

Troche tu pokickales i ciezko Cie zrozumiec, pomijam juz fakt, ze ten kto pisal te wypociny tez nie byl w temacie.

Maca calkowita zestawu moze wyniesc do 4250 kg ale tylko w przypadku gdy pojazd ciagnacy ma CMD do 3,5 t !

W przypadku gdy ma mniej nie bedzie 4250 kg. Mowiac prosciej do kazdego pojazdu kat B mozna podwiedsic przyczepke o CMD 750 kg.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poczytaj:

> tutaj

Lo laboga, ten kto pisal te wypociny na stronie OSK nigdy w zyciu nie ciagal przyczepy, takich [motyla noga] o zmniejszonym bezpieczenstwie i komforcie to juz dawn nie czytalem. Balem sie kliknac na kat A. bo pewno jeszcze licencje pilota beda zadali biglaugh.gif A motocylami to diably zeijace siarka jezdza rotfl.gif

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Troche tu pokickales i ciezko Cie zrozumiec, pomijam juz fakt, ze ten kto pisal te wypociny tez

> nie byl w temacie.

a co ?

> Maca calkowita zestawu moze wyniesc do 4250 kg ale tylko w przypadku gdy pojazd ciagnacy ma CMD do

> 3,5 t !

cały czas mówimy od kat B, więc oczywistym jest że holownik ma mniej niż 3.5T icon_rolleyes.gif

> W przypadku gdy ma mniej nie bedzie 4250 kg. Mowiac prosciej do kazdego pojazdu kat B mozna

> podwiedsic przyczepke o CMD 750 kg.

no tak, ale tu sprawa jest stosunkowo jasna

problem jest gdy mamy przyczepę inną niz lekka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> powiem więcej... DMC przyczepy nie może przekraczać wg. unijnych przepisów MW pojazdu w stosunku

> 1:33

> co oznacza że jeśli auto wazy 1300 masy łasnej to przyczepa nie może być cięższa nić 992KG DMC!!!

a tam nie jest mowa o RMC ? (rzeczywista masa całkowita?)

zacytuj przepis ?

bo ja ciągam w takim razie nielegalnie mojego hobbika spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> DMC przyczepy nie może przekraczać wg. unijnych przepisów MW pojazdu w stosunku

> 1:33

Podstawa prawna ?

W przepisach unijnych orietuje sie troche lepiej niz w PL ale o takim stosunku jak do tej pory nie slyszalem, co najwyzej o stosunku 1:1,5 ale to tylko przy sterujacym pneumatycznem ukladzie hamulcowym.

Co do 1 - 1/3 to owszem tyczy sie przyczep, tyle ze ma to scisle powiazanie do dopuszczenia do ruchu z predkoscia 100 km/h zestawu na drogach szybkiego ruchu i autostradach - Niemcy, tauto z ABS'em )

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> cały czas mówimy od kat B, więc oczywistym jest że holownik ma mniej niż 3.5T

Tyle, ze jak ma mniej niz 3,5 t to nie bedzie w zadnym przypadku 4250 kg.

rachunek bedzie wygladal

x + 750 kg > 4250 kg

przyklad

3250 + 750 = 4000 kg

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle, ze jak ma mniej niz 3,5 t to nie bedzie w zadnym przypadku 4250 kg.

> rachunek bedzie wygladal

> x + 750 kg

> przyklad

> 3250 + 750 = 4000 kg

na samo B tak

ale właśnie problem jest po zmianie z innymi niż lekka

czyli mamy np auto 2000kg i ogon 1500kg = zestaw 3500kg, można na samo B

albo auto 2500kg i ogon 1500kg = 4000kg można B +96 i tu jest zmiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> albo auto 2500kg i ogon 1500kg = 4000kg można B +96 i tu jest zmiana

O tym 96 juz slyszalem, tyle, ze nie widzialem przepisu, a moj szef jakos nie potrail wytlumaczyc biglaugh.gif

Czyli trzeba zdac egzamin na kod 96 ?

To dlaczego od razu nie robic E ? - i jaka roznica ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O tym 96 juz slyszalem, tyle, ze nie widzialem przepisu, a moj szef jakos nie potrail wytlumaczyc

> Czyli trzeba zdac egzamin na kod 96 ?

> To dlaczego od razu nie robic E ? - i jaka roznica ?

nie robisz kursu za kilka stówek grinser006.gif

ale tak po prawdzie to chyba wolał bym już dać te 600-700zł i zrobić b+e

ciekaw jestem jak wpiszą to 96 w prawko icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze by było, by kolega Jay zrozumiał swój błąd

Ja osobiscie tez to tak interpretowalem ze do 3,5T zestaw mozna na starych zasadach ciagnac, ale czytam interpretacje na roznych stronach i wychodzi na to ze jednak sie zmienilo. Jesli sie nie zmienilo - to bardzo dobrze i zrozumiem swoj błąd wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja osobiscie tez to tak interpretowalem ze do 3,5T zestaw mozna na starych zasadach ciagnac, ale

> czytam interpretacje na roznych stronach i wychodzi na to ze jednak sie zmienilo. Jesli sie

> nie zmienilo - to bardzo dobrze i zrozumiem swoj błąd

Ale tu nie ma co interpretować - jest czarnym na białym napisane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie robisz kursu za kilka stówek

To w PL na kat. E trzeba robic kurs ? rotfl.gifzlosnik2.gifbiglaugh.gif, Pewnie niedlugo jakis papierowy tygrys wpadnie na pomysl wydawania certyfikatu na obsluge szczotki do czyszczenia klozetow biglaugh.gif

> ciekaw jestem jak wpiszą to 96 w prawko

W ciagu 6 tygodni wystawia nowe PJ za ktore trzeba zaplacic, bedzie wazne 15 lat. biglaugh.gif

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dyrektywa unijna

DYREKTYWA 2006/126/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

286764184-sshot-2.jpg

cd. cytat:

Quote:

Państwa członkowskie mogą tak że wymagać zarówno ukończenia takiego szkolenia, jak i zdania egzaminu umiejętności oraz zachowania na drodze. Państwa członkowskie umieszczają na prawie jazdy odpowiedni kod wspólnotowy informujący o nadaniu uprawnień do kierowania takim zespołem pojazdów


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To w PL na kat. E trzeba robic kurs ? , Pewnie niedlugo jakis papierowy tygrys wpadnie na pomysl

> wydawania certyfikatu na obsluge szczotki do czyszczenia klozetow

hehe.gifhehe.gifhehe.gifhehe.gifhehe.gifhehe.gif

facepalm%5B1%5D.gif

I ty udzielasz rad odnośnie przepisów dotyczących ciągnięcia przyczep..... Jeszcze podaj przepis na swoje 1,33...

Nie wiem już który raz to napiszę. Na kat.B z przyczepą mamy dwa rodzaje wytycznych - 1. PoRD i 2. warunki techniczne pojazdu.

Z pierwszego mamy, że na kat. B możemy ciągnąć przyczepę o DMC nie większej niż MW pojazdu oraz DMC zespołu nie może być większa niż 3,5 tony. Wyjątkiem jest pojazd o DMC 3, tony, który może ciągnąć przyczepę o DMC<750kg (a dokładniej mówiąc chodzi o wszystkie pojazdy o DMC>2750 kg, z czego skrajnym przypadkiem jest ten o DMC=3500kg, który z przyczepą DMC=750kg daje maks 4250kg).

W skrócie:

s - saochód, p - przyczepa

DMCs+DMCp<3500 i DMCp<MWs

Z drugiego przypadku mamy rybryki O1 i O2 w DR. Mówią one o jakiej Maksymalnej Masie Całkowitej (MMC - to nie jest DMC!!!!!!!!!) może pociągnąć dokładnie ta wersja samochodu. MMC w odróżnieniu od DMC dotyczy wymogów technicznych, a nie - tak jak DMC - PoRD.

Z obydwóch powyższych warunków dotyczących przyczepy wybieramy ostrzejszy. I taką właśnie przyczepę możemy ciągnąć!

Na chwilę obecną są to obowiązujące warunki dotyczące przyczep. Jeśli coś się w przepisach zmieni, dam o tym znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I ty udzielasz rad odnośnie przepisów dotyczących ciągnięcia przyczep..... Jeszcze podaj przepis na

> swoje 1,33...

Quote:

Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 napisał/a:

§ 14. 7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na

koła jednej osi;


pewnie o to chodzi icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w zasadzie dobrze prawisz ale... co to jest MMC i nie wyjasniasz własciwości kodu 96

> prosimy...

Gdybyś nie przyciął mojej wypowiedzi, to byś doczytał co to jest MMC oraz jak się ma kod 96 do obowiązujących przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak chce ciągnąć zestaw do 3.5t - 4.25t z przyczepą cięższą niż 750kg.

Znalazłem interpretacje taką kodu 96 na stronie jakiegoś wordu że bez 96 tylko przyczepa lekka. Chyba zielonogórskiego dokładnie. Bałagan niezły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znalazłem interpretacje taką kodu 96 na stronie jakiegoś wordu że bez 96 tylko przyczepa lekka.

> Chyba zielonogórskiego dokładnie. Bałagan niezły

ano widać ludzie nie umieją czytać grinser006.gif

przepisy wyraźnie mówią że można kierować na B zestawem do 4250kg

z zastrzeżeniem, że jeżeli zestaw przekracza 3500kg, to trzeba zdać egzamin (uzyskać wpis 96 w PJ)

niewiem.gif

wszystko jest w cytatach które już podawałem

http://autokacik.pl/showthreaded.php?Cat=0&Number=286763314&page=0&vc=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.