Skocz do zawartości

Gwizd przy przyspieszaniu


nocek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Postanowiłem zabrać się za temat gwizdu dochodzącego z nieszczelności gdzieś przy doładowaniu... Jak dla mnie jest to za głośne - cała okolica wie, że naciskam pedał gazu.

I tu kieruję do Was pytania: jak znaleźć nieszczelność jeśli mi tylko gwiżdże przy obciążeniu. Na biegu jałowym tego nie znajdę. Nie gwiżdże też jeśli naciskam gaz stojąc w miejscu. Może wystarczy jakąś obejmę dokręcić...

Czy turbina schowana jest pod obudową filtra powietrza?

To jest mój pierwszy diesel i stąd takie pytania raczkującego użytkownika - proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie

> Postanowiłem zabrać się za temat gwizdu dochodzącego z nieszczelności gdzieś przy doładowaniu...

> Jak dla mnie jest to za głośne - cała okolica wie, że naciskam pedał gazu.

> I tu kieruję do Was pytania: jak znaleźć nieszczelność jeśli mi tylko gwiżdże przy obciążeniu. Na

> biegu jałowym tego nie znajdę. Nie gwiżdże też jeśli naciskam gaz stojąc w miejscu. Może

> wystarczy jakąś obejmę dokręcić...

> Czy turbina schowana jest pod obudową filtra powietrza?

> To jest mój pierwszy diesel i stąd takie pytania raczkującego użytkownika - proszę o wyrozumiałość.

Może będziesz miał więcej szczęści niż ja:) u mnie też gwiżdze od początku jak mam Crome.... szukałem szukałem i nic nie znalazłem, dodatkowo podłączenie pod komputer wszystkie parametry prawidłowe - także może się okazać jak u mnie że to będzie TTM..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie

> Postanowiłem zabrać się za temat gwizdu dochodzącego z nieszczelności gdzieś przy doładowaniu...

> Jak dla mnie jest to za głośne - cała okolica wie, że naciskam pedał gazu.

> I tu kieruję do Was pytania: jak znaleźć nieszczelność jeśli mi tylko gwiżdże przy obciążeniu. Na

> biegu jałowym tego nie znajdę. Nie gwiżdże też jeśli naciskam gaz stojąc w miejscu. Może

> wystarczy jakąś obejmę dokręcić...

> Czy turbina schowana jest pod obudową filtra powietrza?

> To jest mój pierwszy diesel i stąd takie pytania raczkującego użytkownika - proszę o wyrozumiałość.

na warsztat, podnieś auto na podnośniku, i mozesz zmieniać biegi i dodając gazu wtedy usłyszysz gdzie jest gwizd dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może będziesz miał więcej szczęści niż ja:) u mnie też gwiżdze od początku jak mam Crome....

> szukałem szukałem i nic nie znalazłem, dodatkowo podłączenie pod komputer wszystkie parametry

> prawidłowe - także może się okazać jak u mnie że to będzie TTM..

Jak mi się nie uda tego gwizdka znaleźć to podjadę do specjalistów od turbin. Byłem u nich, gostek się ze mną przejechał i stwierdził że na 99% jest to nieszczelność - do zrobienia za 100-150zł.

Jeśli byłbym pewien, że za tą stówkę mi to zrobią, to bym sam się za to nie zabierał. Obawiam się jednak, że takiemu laikowi jak ja to wcisną, że rury wszystkie wymienili i że koszt "tysionc pińćset".

A nie da się szczelności sprawdzić jakimś preparatem nanoszonym na zewnątrz lub od środka... Coś na wzór mydlin przy sprawdzaniu instalacji gazowej lub barwnika UV stosowanego przy klimatyzacjach...

Poprzednikowi gwizd nie przeszkadzał ale mnie on denerwuje. Plusem jest niższe spalanie (lekko muskam pedał gazu, co by mi nie gwizdało smile.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego pościągaj wszystkie osłony abyś niał dostęp do wszystkich przewodów i do interoolera, poproś drugą osobę niech wsiądzie do auta , ty zaś weź jakiś środek który się dobrze pieni ( najlepiej woda z mydłem) popsikaj lub posmaruj wszystkie połączenia przewodów, osoba w samochodzie niech utrzymuje obroty w granicach 2500 - 3000 obr/min, jeżeli będzie nieszczelność to zacznie "bąblować", przy zaworze egr też w taki sam sposób sprawdź, jeżeli to nie wykryje twojego świstu to do zbadania kolektor dolotowy i wydechowy - może uszczelka przepuszcza lub gdzieś jest dziura w układzie wydechowym (klapy wirowe jak działają to też słychać świst icon_rolleyes.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto sprawdzić kolektor - klapy wirowe... jeśli są wyklepane to ciśnienie powietrza pod obciążeniem będzie gwizdać...

Obciążenia statycznie nie uzyskasz... możesz próbować na zaciągniętym hamulcu puszczać gaz i sprzęgło ale jest to ryzykowne i można sprzęgło spalić łatwo ... sick.gif

Jeśli gdzieś jest nieszczelność ( intercooler, węże, łączenia ) to wszystko olejem w okolicy jest zarzygane... zdemontuj osłonę silnika górną i zobacz oraz odkręć osłony nad chłodnica i zobacz czy tam nie ma śladów oleju...

Ogólnie to w zależności od stany turbiny te Cromy lekko potrafiły pogwizdywać.... u mnie nic nie gwizda zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Warto sprawdzić kolektor - klapy wirowe... jeśli są wyklepane to ciśnienie powietrza pod

> obciążeniem będzie gwizdać...

Rozumiem że kolektor i klapy wirowe sam sobie nie sprawdzę... Mam plastikowy..

> Obciążenia statycznie nie uzyskasz... możesz próbować na zaciągniętym hamulcu puszczać gaz i

> sprzęgło ale jest to ryzykowne i można sprzęgło spalić łatwo ...

Przy obrotach jałowych chyba występuje podciśnienie, więc zamiast bąbelków to mi będzie mydliny zasysać...

> Jeśli gdzieś jest nieszczelność ( intercooler, węże, łączenia ) to wszystko olejem w okolicy jest

> zarzygane... zdemontuj osłonę silnika górną i zobacz oraz odkręć osłony nad chłodnica i

> zobacz czy tam nie ma śladów oleju...

Pod osłoną górną czysto, przy chłodnicy nie oglądałem.

> Ogólnie to w zależności od stany turbiny te Cromy lekko potrafiły pogwizdywać.... u mnie nic nie

> gwizda

Poczytałem sobie inne fora i sposobem na sprawdzenie szczelności jest podłączenie kompresora. Tylko niestety nie wiem, gdzie z tym się podpiąć. Pewnie każdą rurkę trzeba zaślepić i napompować do 2bar... co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem że kolektor i klapy wirowe sam sobie nie sprawdzę... Mam plastikowy..

A więc ciebie to nie dotyczy...

> Przy obrotach jałowych chyba występuje podciśnienie, więc zamiast bąbelków to mi będzie mydliny

> zasysać...

nie pamiętam czy jest podciśnienie czy nadciśnienie ... ale FES prawdę powie wink.gif wydaje mi się że nie zobaczysz tak

> Pod osłoną górną czysto, przy chłodnicy nie oglądałem.

Zobacz...

> Poczytałem sobie inne fora i sposobem na sprawdzenie szczelności jest podłączenie kompresora. Tylko

> niestety nie wiem, gdzie z tym się podpiąć. Pewnie każdą rurkę trzeba zaślepić i napompować do

> 2bar... co o tym myślicie?

Maksymalne ciśnienie nie przekracza 1,5 bar... więc ten stres bu odpowiedział tylko jak tu zaślepić kolektor lub turbine zlosnik.gif to raczej mało wykonalne w tym silniku ... tak można sprawdzić intercooler ale i to nie tak łatwo... zlosnik.gif

Tak jak pisałem szukaj wycieków oleju, czarnej mazi lub jeśli jest wszystko uwalone najpierw umyć i potem szukać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>U mnie na zimnym bardziej slychac, ale ludzie nie wypatruja mysliwca:)

Po lekkim rozgrzaniu nie slysze, jakos specjalnie w srodku, a radio nie pomaga uslyszec.

Aaaa...wokol czegos przy rozrzadu strony mam takie zasadzone bo ponoc TTTM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie gwizdał jak miałem założony filtr powietrza Filtrona, założyłem inny (MANN) i przestało

raczej nie ma związku... zakładam tylko Manna filtry i gwizd jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

286777460-img01.jpg

a tak wygląda powyższa rura w środku. Sporo jest tam oleju... I mam takie pytanie czy to dobrze czy to źle...

p.s. kilka postów jeden pod drugim z uwagi na to, że nie umiem dodać więcej niż jeden załącznik - obrazek...

post-83880-14352519675062_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a tak wygląda powyższa rura w środku. Sporo jest tam oleju... I mam takie pytanie czy to dobrze

> czy to źle...

To normalne.... zawsze turbinka trochę oleju przepuści

Opaska nie oryginalna wiec ktoś już coś kombinował no i nie wyszło może przeciął opaska gumę a może za słabo założył...

Polecam wszystko odtłuścić i na butapren skręcić nowa opaską

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w miejscu pokazanym na załączniku wygląda mi to tak

Jak już napisał kolega Lisek , pocenie się w tym miejscu jest częstym zjawiskiem i niełatwym do wyeliminowania .

PS.

Poćwicz wklejanie obrazków - opis jest w FAQ smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a tak wygląda rura znajdująca się pomiędzy wentylatorem chłodnicy a silnikiem

Mam bardzo podobnie,magicy w ASOFiat rzekli,coz, taki to urok.

Jesli maPan dyskomfort, ze brudne mozna wycierac, aleani to grzeje ani ziebi:)

No to jezdze spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuję z patentem na butapren...

Czym najlepiej odtłuścić? Ludwikiem? smile.gif

Myślę nad założeniem drugiej opaski... może w ten sposób da radę.

Takie pytanie: czy do ściągnięcia oryginalnej opaski potrzebuję jakiegoś specjalnego narzędzia, bo nie widziałem na innych opaskach śrubki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za informacje. W najbliższej wolnej chwili - mam nadzieję, że nastąpi to przed świętami - zabiorę się za wyrzucenie "gwizdka" spod maski smile.gif A jak się uda to zamieszczę posta w dziale "know how" smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli potem nie użyjesz umiejętnie kombinerek to i owszem będą jednorazowe

Ja bym raczej polecił obcęgi do ponownego zaciśnięcia zlosnik.gif

Ale lepiej już kupić dobrą opaskę i ładnie zacisnąć śrubokrętem old.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym raczej polecił obcęgi do ponownego zaciśnięcia

Mnie akurat kombinerkami idzie lepiej grinser006.gif

> Ale lepiej już kupić dobrą opaskę i ładnie zacisnąć śrubokrętem

W newralgicznych miejscach nie inaczej ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ja te zwyklasy wlasnie na te big opaski zmienilem

No tak bo ty masz tam takiego wirusa że i węże trzeba było zmienić na specjalnie zbrojone bo pewnikiem ciśnienia nie wytrzymywały zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

A u mnie też świstało , świstało a wczoraj w trasie się zes.....psuło , przy wyprzedzaniu zdechła turbina . Pojechałem jeszcze do celu 200 km , podpinam kompa i P0238 .Rano odpalam i niespodzianka check engine zgasło i turbinka działa. Szok ,mam pytanko związku z tym , czego się spodziewać od warsztatu jak powrócę do domu ? ,żeby nie kazali mi kupować nowej turbiny to jakie jeszcze mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy ? jakieś nieszczelności czy przegiąłem z temperaturą ? turbinka padła jak wyprzedałem gościa 120 km/h na 3 biegu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A u mnie też świstało , świstało a wczoraj w trasie się zes.....psuło , przy wyprzedzaniu zdechła

> turbina . Pojechałem jeszcze do celu 200 km , podpinam kompa i P0238 .Rano odpalam i

> niespodzianka check engine zgasło i turbinka działa. Szok ,mam pytanko związku z tym , czego

> się spodziewać od warsztatu jak powrócę do domu ? ,żeby nie kazali mi kupować nowej turbiny

> to jakie jeszcze mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy ? jakieś nieszczelności czy

> przegiąłem z temperaturą ? turbinka padła jak wyprzedałem gościa 120 km/h na 3 biegu ?

Zawór sterujący turbo lub zapieczone kierownice, stawiam na to pierwsze. Mozna rozebrać i wyczyscić, jednak zazwyczaj nie pomaga na długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawór sterujący turbo lub zapieczone kierownice, stawiam na to pierwsze. Mozna rozebrać i

> wyczyscić, jednak zazwyczaj nie pomaga na długo.

No to ja stawiam na kierownice zlosnik.gif

A to do kolegi tompol :

Turbiny nie lubią pracować jak są jakieś nieszczelności w układzie dolotowym i piski. Dochodzi wtedy do nadmiernego rozbujania się wirnika turbiny co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia łozyska ślizgowego - a dokładniej tulejek i wycieku oleju na łopaty. Olej z układu smarowania/chłodzenia turbiny dostaje się na kierownice gdzie zapieka się... turbina do wymiany..

Błąd powstaje ponieważ podczas mocnego obciążenia silnika gdy turbina wchodzi na obroty i wzrasta doładowanie ( czyli gdy przyspieszałeś aby wyprzedzić but.gif) układ ma za zadanie odciążyć ją przestawiając łopatki. Z jakiegoś powodu tego nie zrobił ( zawór podciśnienia sie zaciął lub łopaty zapiekły się sadzią a może siłownik na turbinie nie domaga lub czujnik doładowania na kolektorze szwankuje... ) i doszło do przeładowania. Czujnik ciśnienia w kolektorze wykrył, ze masz zamiast max 1,4 bar zapewne 1,8 lub więcej... ta turbina może ponad 2,5 dać i wszedł w tryb awaryjny odcinając dopływ paliwa - zmniejszając moc i wyświetlając komunikat.

Czasami powodem takiej sytuacji jest syndrom emeryta - jazda tylko na niskich obrotach hehe.gif pomaga w takim układzie syndrom Kubicy tudzież innego Vetela

vtg_anim.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A u mnie też świstało , świstało a wczoraj w trasie się zes.....psuło , przy wyprzedzaniu zdechła

> turbina .

Niby błąd wskazuje na za wysokie ciśnienie, ale świst może być skutkiem nieszczelności za turbiną.

Może błędny jest opis i ciśnienie było za niskie?

Pooglądaj rurę gumową pod kątem pęknięć (podczas pracy, przy obrotach >2000)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi , dziś w drodze powrotnej z wakacji powtórka z rozrywki , po 300 km zdechła turbinka, 250 km bez turbinki to szok wcale sie nie zbierała . Do 2000 obrotów szło a dalej to już lipa nie reagowało trzeba było się dłuuugo rozbujać by pojechać 110 km/h . Zobaczę rano czy znowu zaskoczy a w piątek na warsztat walka . A Lepsze jaja to , że światła przeciwmgłowe zdechły też a działały , FES mówi ,że włączone i wsio ok ,kontrolka się świeci a żarówki lipa- widzą ciemność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzięki za podpowiedzi , dziś w drodze powrotnej z wakacji powtórka z rozrywki , po 300 km zdechła

> turbinka, 250 km bez turbinki to szok wcale sie nie zbierała . Do 2000 obrotów szło a dalej to

> już lipa nie reagowało trzeba było się dłuuugo rozbujać by pojechać 110 km/h . Zobaczę rano

> czy znowu zaskoczy a w piątek na warsztat walka . A Lepsze jaja to , że światła przeciwmgłowe

> zdechły też a działały , FES mówi ,że włączone i wsio ok ,kontrolka się świeci a żarówki lipa-

> widzą ciemność .

A między czasie zgasiłeś auto? Po każdorazowym zgaszeniu powinien powrócić do normalnego stanu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A między czasie zgasiłeś auto? Po każdorazowym zgaszeniu powinien powrócić do normalnego stanu

Tak gasiłem , przerwy na fajkę i kawę , ale nic nie pomagało . Dopiero dziś rano jak nockę znowu postał ,turbinka działa ponownie . na gumowym przewodzie znalazłem przetarcie i zabrudzenie olejem , fotkę wrzucę później . Jutro spotkanie z fachowcami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto w garażu , zaufany mechanik na urlopie , teraz wyjeżdżam do pracy i powrót w połowie

> października więc i cromka poczeka do mojego powrotu cichutko w garażu . Wrzucam fotki ,

> generalnie to wychodzi to samo co u kolegi Nocek

287178002-DSC_0015.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem jak wrzucić więcej fotek w jednej wypowiedzi , sorki

300 zl w ASO lub 150 alle

Mialem to samo ale to nawet nie byl swist a takie...mega halas jak startujacy odrzutowiec, oczywiscie tylko przy dynamicznym przyspieszaniu, i o dziwo mialem wrazenie ze ten SWIST dobiega z kratek wentylacyjnych.

Mechanior mowil, ze spokojnie mozna pokulac do wymiany.

U mnie dopiero po nagieciu bylo rozszczelnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.