Skocz do zawartości

Stacja benzynowa Auchan.


Krajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy na stacjach Auchan maja inna mieszanke propanu/butanu ?

Wczoraj tankowalem i weszlo 38,8l gazu na pusty zbiornik, a 4 poprzednie tankowania na pusty zbiornik (kazde na innej stacji) wchodzilo ok 31,5l. Skad ta roznica ? Brat wspominal, ze maja inny stosunek propanu do butanu, a do tego bede mial wieksze spalanie.

Tankowalem tam, bo nie bylo w poblizu innej stacji. Stacja to Auchan Sosnowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Czy na stacjach Auchan maja inna mieszanke propanu/butanu ?

> Wczoraj tankowalem i weszlo 38,8l gazu na pusty zbiornik, a 4 poprzednie tankowania na pusty

> zbiornik (kazde na innej stacji) wchodzilo ok 31,5l. Skad ta roznica ? Brat wspominal, ze maja

z temperatury otoczenia ??

> inny stosunek propanu do butanu, a do tego bede mial wieksze spalanie.

> Tankowalem tam, bo nie bylo w poblizu innej stacji. Stacja to Auchan Sosnowiec.

tankuje często na Auchan Gliwice i nie widzę różnicy w spalaniu pomiędzy innymi stacjami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pojeździj, zobacz czy przypadkiem nie będziesz jeździł znacznie dłużej na butli. Kiedyś tak miałem

> w Lanosie, że czasem chyba jakiś zawór niedomagał i raz na ileś tankowań pozwalał nabić więcej

> gazu niż zwykle

Wczoraj tankowalem i dzisiaj sie okaze czy przejade wiecej. Kiedys tam tankowalem inne auta i nie bylo problemu. Brat po tankowaniu na Auchan musial jechac na regulacje z wymiana filtra frown.gif szkoda ze powiedzial to po fakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z temperatury otoczenia ??

jak jest cieplo, to gaz zwieksza swoja objetosc, czyli mnie powinno wejsc, bo goraco wczoraj bylo. Raz tankowalen w zimny dzien i weszlo 31,5l.

> tankuje często na Auchan Gliwice i nie widzę różnicy w spalaniu pomiędzy innymi stacjami

Tez czasem tam kiedys tankowalem i nie bylo takich klockow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Czy na stacjach Auchan maja inna mieszanke propanu/butanu ?

> Wczoraj tankowalem i weszlo 38,8l gazu na pusty zbiornik, a 4 poprzednie tankowania na pusty

> zbiornik (kazde na innej stacji) wchodzilo ok 31,5l. Skad ta roznica ?

wielozawór nie odbił i zatankowałeś zbiornik likwidując poduszkę powietrza. Teraz przejdziesz znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak jest cieplo, to gaz zwieksza swoja objetosc, czyli mnie powinno wejsc, bo goraco wczoraj bylo.

Czy jest +20 czy -20, to objętościowo wejdzie tyle samo. Natomiast jeśli gaz jest zimny, to wejdzie go więcej wagowo (bo ma większą gestość) - i są to znaczące różnice. Dlatego latem opłaca się tankować na stacjach mających zbiorniki podziemne, a zimą - naziemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam podobne obserwacje odnośnie stacji auchan w bielsku, zawsze tankuje tam więcej niż na innych

> stacjach, a przebieg na zbiorniku nie zwiększa się

Ja, tez tankujac na Auchan w B-B, nie zauwazylem tego. Tankuje tu co 2 dzien chyba, ze w miedzyczasie zatankuje gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tankuje powoli to wchodzi jakby więcej, jak szybko to tak jakby szybciej zawór odbijał

To możliwe - być może jak lejesz szybko, to gaz faluje w zbiorniku i fala unosi pływak zaworu nieco wcześniej.

Jeśli komuś przy każdym tankowaniu na określonej stacji wchodzi więcej niż na innych, to polecam ustawić raz auto odwrotnie. Jeśli tym razem wejdzie mniej - to znaczy, że mają podłoże pod kątem. Jeśli tyle samo co zawsze (czyli za dużo) - zmienić stację albo nakablować żeby kontrolę zrobili.

Pamiętam, jak mi kiedyś do zbiornika o pojemności wodnej (czyli bez rezerwy, którą zostawia pływak) 60litrów weszło 62 litry gazu. To ewidentne oszustwo było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i się okazało, że pewnie jak piszesz wielozawór nie odbił. Ale na tych dodatkowych 7l

> przejechałem 50 km, czyli trochę lewy jest ten gaz

Ja specjalnie jeżdżę na takie stacje, gdzie im kiepsko zawór odbija. Dzięki temu wchodzi więcej gazu, wydłuża mi się zasięg pomiędzy tankowaniami (marne 50 km, ale zawsze). Spalanie na 100 km mam na szczęście takie same zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja specjalnie jeżdżę na takie stacje, gdzie im kiepsko zawór odbija. Dzięki temu wchodzi więcej

> gazu, wydłuża mi się zasięg pomiędzy tankowaniami (marne 50 km, ale zawsze). Spalanie na 100

> km mam na szczęście takie same

Nie lepiej zmienić zbiornik na większy ? Ja akurat jutro rano jadę zmienić 40l na 60l ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja bedę się upierał że 1 dm3 pozostaje 1 dm3 niezależnie od temperatury - natomiast zgadzam sie

> że stała ilość paliwa może mieć rożne objętości w zależności od temperatury...

nie do końca... 1dm^3 paliwa zatankowany przy temp. 0st nie pozostanie 1dm^3 przy temperaturze 50st. Po to z resztą istnieje poduszka powietrzna w zbiorniku - żeby nie rozsadziło go, gdy zatankujesz "do pełna" przy niższej temperaturze i postawisz auto na słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie do końca... 1dm^3 paliwa zatankowany przy temp. 0st nie pozostanie 1dm^3 przy temperaturze

> 50st. Po to z resztą istnieje poduszka powietrzna w zbiorniku - żeby nie rozsadziło go, gdy

> zatankujesz "do pełna" przy niższej temperaturze i postawisz auto na słońcu.

Mylisz dwie rzeczy:

1 - jednostke objetości która jest stała - decymetr sześcienny

2. zmiany objetosci konkretnej ilości cieczy w zaleznosci od temperatury..

To tak jak z paliwem o wartości 100zł - w zależności od wahań ceny może być go różna ilość natomiast niezaleznie od róznic cenowych 100 zł =100zł..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mylisz dwie rzeczy:

nie mylę

> 1 - jednostke objetości która jest stała - decymetr sześcienny

zgadza się - jednostka decymetra jest stała - to tak jak z kilogramem pierza i ołowiu

> 2. zmiany objetosci konkretnej ilości cieczy w zaleznosci od temperatury..

> To tak jak z paliwem o wartości 100zł - w zależności od wahań ceny może być go różna ilość

> natomiast niezaleznie od róznic cenowych 100 zł =100zł..

tak. Ale jeśli zatankujesz 20litrów paliwa przy temp. 0st i odstawisz auto na parking na słońcu, a temperatura powietrza wzrośnie, to przy temp. 50st będziesz miał 22litry (strzelam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie mylę

> zgadza się - jednostka decymetra jest stała - to tak jak z kilogramem pierza i ołowiu

> tak. Ale jeśli zatankujesz 20litrów paliwa przy temp. 0st i odstawisz auto na parking na słońcu, a

> temperatura powietrza wzrośnie, to przy temp. 50st będziesz miał 22litry (strzelam)

Już to napisałem pare postów temu

Quote:

A ja bedę się upierał że 1 dm3 pozostaje 1 dm3 niezależnie od temperatury - natomiast zgadzam sie że stała ilość paliwa może mieć rożne objętości w zależności od temperatury...


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja specjalnie jeżdżę na takie stacje, gdzie im kiepsko zawór odbija. Dzięki temu wchodzi więcej

Zawór odbija zawsze w tym samym położeniu poziomu cieczy (gazu) w zbiorniku. Widocznie tak gdzie jeździsz tankować powierzchnia jezdni jest pod kątem i dlatego wlejesz więcej przed odbiciem.

Dla tych, którym zależy na ilości gazu mogę podać sposób, ale trzeba go stosować z głową. Zawory są montowane tak, że odbijają przy napełnieniu ok. 75%-80% pojemności zbiornika. To co zostaje to poduszka bezpieczeństwa. Te 20-25% luzu jest to sporo ponad to o ile w realnych warunkach może zwiększyć objętość gaz (jako ciecz). Dlatego można nieco podgiąć pływak w zbiorniku, tak by zostawało 10-15% miejsca. Ja tak "tuningowałem" wszystkie auta na gazie, którymi jeździłem, np. miałem raz butlę "90", do której wchodziło 82litry. Można było 1000km bez tankowania w trasie przejechać.

Dla tych, którzy podniosą larum, że to niebezpieczne: napisałem, że trzeba to zrobić z głową. I nie zostawiać auta do pełna zatankowanego gazem na cały dzień na słońcu. Jeśli tankujesz i jedziesz - bez obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co zostaje to

> poduszka bezpieczeństwa. Te 20-25% luzu jest to sporo ponad to o ile w realnych warunkach może

> zwiększyć objętość gaz (jako ciecz).

Całkiem być może. Zbiornik mam chyba 40 L, normalnie wchodzi ok. 35 L, na tych dziwnych stacjach nawet 39 L. Zasięg proporcjonalnie większy. Zazwyczaj po zatankowaniu robię kilkanaście km, więc nadmiarowe paliwo szybko się spala i zbiornika mi jeszcze nie rozsadziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> więc nadmiarowe paliwo szybko się spala i zbiornika mi jeszcze nie rozsadziło

I nie rozsadzi, nawet gdyby auto z przepełnionym zbiornikiem na słońcu stało.

Wielozawór przy butli ("jak sama nazwa wskazuje") ma funkcję zaworu bezpieczeństwa -

wypuści nadmiar gazu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.