Skocz do zawartości

Forma płatności OC


Randar

Rekomendowane odpowiedzi

Czy na potwierdzeniu zawarcia ubezpieczenia OC musi być stempel np. poczty ? Zbliża mi się data opłaty, dostałem pocztą kwity i zastanawiam się, dymać na pocztę czy zrobić przelew z konta a do dowodu rej włożyć tylko to co przysłał ubezpieczyciel. Mogę ewentualnie wydrukować polecenie przelewu z konta ale to dodatkowa kartka A4 do noszenia w dokumentach. Jak sprawa się ma w razie kontroli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W przypadku kontroli interesuje ich tylko czy masz aktualne ubezpieczenie OC czy nie. Forma

> płatności to wyłącznie twoja sprawa w jaki sposób to zrobisz

Niby tak ale jak włożę do dowodu kitek od unezpieczyciela to na nim nie ma potwierdzenia wpłaty. Czyli teoretycznie - nie płace ubezpieczenia i woże kwit od ubezp. Skąd policial.gif w razie kontroli ma wiedzieć czy zapłaciłem czy nie alien.gif?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niby tak ale jak włożę do dowodu kitek od unezpieczyciela to na nim nie ma potwierdzenia wpłaty.

> Czyli teoretycznie - nie płace ubezpieczenia i woże kwit od ubezp. Skąd w razie kontroli ma

> wiedzieć czy zapłaciłem czy nie ?

Jak zapłacisz to ubezpieczyciel Ci przysle listem kwitek-potwierdzenie i to będziesz wozil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niby tak ale jak włożę do dowodu kitek od unezpieczyciela to na nim nie ma potwierdzenia wpłaty.

> Czyli teoretycznie - nie płace ubezpieczenia i woże kwit od ubezp. Skąd w razie kontroli ma

> wiedzieć czy zapłaciłem czy nie ?

Co najwyżej ubezpieczyciel będzie Ciebie ścigał za zaległości płatnicze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polisa i tak jest zawierana na rok, a system płatności i ilość rat to osobna sprawa. Policji nie interesuje na ile rat sobie wziąłeś i nie wnikają czy już opłaciłeś czy nie. Obecnie i tak większość sprawdza w bazie ufg więc kwitku możesz nie mieć a polisę i tak sobie sprawdzą czy ważna i do kiedy...

Zrób normalnie przelew z netu i nie przeżywaj, nie drukuj żadnych potwierdzeń, nie siwiej z tego powodu, tylko usiądź z piwkiem i delektuj się niedzielnym popołudniem 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niby tak ale jak włożę do dowodu kitek od unezpieczyciela to na nim nie ma potwierdzenia wpłaty.

> Czyli teoretycznie - nie płace ubezpieczenia i woże kwit od ubezp. Skąd w razie kontroli ma

> wiedzieć czy zapłaciłem czy nie ?

Policji nie obchodzi czy masz zapłacone! Masz mieć WAŻNĄ polisę. Opłacenie to sprawa ubezpieczyciela. A oni potrafią zadbać o to, żebyś zapłacił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mogę ewentualnie wydrukować

> polecenie przelewu z konta ale to dodatkowa kartka A4 do noszenia w dokumentach.

To wejdź do "preferencji" lub "ustawień drukowania" grinser006.gif i wydrukuj sobie w formacie A5 lub A6 biglaugh.gif

> Jak sprawa

> się ma w razie kontroli ?

Nie mam praktyki w tym temacie, wożę wydruk potwierdzenia, ktoś tu kiedyś pisał, że z takim wydrukiem udaje się po stempelek do swojego TU po potwierdzenie... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To wejdź do "preferencji" lub "ustawień drukowania" i wydrukuj sobie w formacie A5 lub A6

> Nie mam praktyki w tym temacie, wożę wydruk potwierdzenia, ktoś tu kiedyś pisał, że z takim

> wydrukiem udaje się po stempelek do swojego TU po potwierdzenie...

no nie będę do Sopotu zasuwał po potwierdzenie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na rok. Dowodem zawarcia umowy jest polisa.

Reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Forma i termin płatności, to prywatna sprawa między tobą a ubezpieczycielem. Policji nic do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na rok. Dowodem zawarcia umowy jest polisa.

> Forma i termin płatności, to prywatna sprawa między tobą a ubezpieczycielem. Policji nic do tego.

Tak, czy siak musisz mieć przy sobie (póki co) albo polisę, albo dowód opłacenia składki i policji już coś do tego jest. Art. 38, pkt 3 PoRD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy na potwierdzeniu zawarcia ubezpieczenia OC musi być stempel np. poczty ? Zbliża mi się data

> opłaty, dostałem pocztą kwity i zastanawiam się, dymać na pocztę czy zrobić przelew z konta a

> do dowodu rej włożyć tylko to co przysłał ubezpieczyciel. Mogę ewentualnie wydrukować

> polecenie przelewu z konta ale to dodatkowa kartka A4 do noszenia w dokumentach. Jak sprawa

> się ma w razie kontroli ?

masz miec potwierdzenie dokonania oplaty - czy np wydruk z konta, kwitek z poczty, potwierdzenei z ajencji.... cokolwiek potwierdzajace oplate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz miec potwierdzenie dokonania oplaty - czy np wydruk z konta, kwitek z poczty, potwierdzenei z

> ajencji.... cokolwiek potwierdzajace oplate

hehe.gif do kiedy Policję interesuje czy ja zapłaciłem za ubezpieczenie czy dostałem w prezencie od TU, ma być tylko i wyłącznie potwierdzenie zawarcia polisy OC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mbank niczego nie przysyła. Płacę przelewem.

Przysyła. Na e-maila lub (i) tradycyjnie poczta. Fakt, że to dwa te same dokumenty generowane elektronicznie (bez tradycyjnej pieczątki) tylko forma dystrybucji inna ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> polisa ma byc wazna - a wazna jest wtedy gdy jest oplacona

Polisa jest ważna kolejne 12 miesięcy jeśli w kończącym się okresie 12tu miesięcy była opłacona w całości i jeśli umowa OC nie została wypowiedziana. Czy jest opłacona nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...kwitku możesz nie mieć a polisę i tak sobie sprawdzą czy

> ważna i do kiedy...

> Zrób normalnie przelew z netu i nie przeżywaj, nie drukuj żadnych potwierdzeń, nie siwiej z tego

> powodu, tylko usiądź z piwkiem i delektuj się niedzielnym popołudniem

Dlaczego umyślnie kłamiesz i wprowadzasz w błąd??? Dokształć się najpierw, a potem udzielaj na forum: pierwsze lepsze info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na rok. Dowodem zawarcia umowy jest polisa.

> Reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

> Forma i termin płatności, to prywatna sprawa między tobą a ubezpieczycielem. Policji nic do tego.

Niezupełnie, ponieważ jeżeli nie zapłaciłeś w całości aktualnej polisy, bo miałeś płatność w ratach, to mimo braku wypowiedzenia, zawarcie nowej umowy nie następuje (art.28pkt 1 i 2 ustawy). Więc jeżeli ubezpieczyciel prześle nową polisę, warto posiadać przy sobie dowód opłaty tej polisy, albo przynajmniej dowód opłaty poprzedniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niezupełnie, ponieważ jeżeli nie zapłaciłeś w całości aktualnej polisy, bo miałeś płatność w

> ratach, to mimo braku wypowiedzenia, zawarcie nowej umowy nie następuje (art.28pkt 1 i 2

> ustawy). Więc jeżeli ubezpieczyciel prześle nową polisę, warto posiadać przy sobie dowód

> opłaty tej polisy, albo przynajmniej dowód opłaty poprzedniej.

Myślisz że policjant będzie wnikał w takie szczegóły? zlosnik.gif Nawet jeśli to i tak nie będzie miał pewności, bo żeby ją miec to chyba trzeba by było wozić notarialne oświadczenie TU o zawartej umowie podpisane przez reprezentację spółki z KRS (i oczywiście do tego aktualny odpis z KRS).

Przy kontroli masz mieć kwit zawarcia umowy, a to czy jest ona opłacona i rzeczywiście weszła w życie to już wyłapie sobie UFG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niezupełnie, ponieważ jeżeli nie zapłaciłeś w całości aktualnej polisy, bo miałeś płatność w

> ratach, to mimo braku wypowiedzenia, zawarcie nowej umowy nie następuje (art.28pkt 1 i 2

> ustawy). Więc jeżeli ubezpieczyciel prześle nową polisę, warto posiadać przy sobie dowód

> opłaty tej polisy, albo przynajmniej dowód opłaty poprzedniej.

Mylisz pojęcia. Umowa zawarta jest na rok i o tym rozmawiamy. To, czy ją opłacisz od razu w całości, po dłuższym terminie czy w ratach nie nmaznaczenia, bo z mocy ustawy jest zawarta na 365dni.

Przedłuzenie z automatu to inny osobny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego umyślnie kłamiesz i wprowadzasz w błąd??? Dokształć się najpierw, a potem udzielaj na

> forum: pierwsze lepsze info.

"Dokonując zatrzymania, inspektorom przysługują uprawnienia takie, jakie mają funkcjonariusze Policji ? mają prawo wylegitymować kierującego, sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub stwierdzającego opłacenie składki"

Polisa OC jest dowodem zawarcia umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego umyślnie kłamiesz i wprowadzasz w błąd??? Dokształć się najpierw, a potem udzielaj na

> forum: pierwsze lepsze info.

Zanim nazwiesz kogoś kłamcą sam się dokształć. Nie mam zamiaru wdawać się w durnowate pyskówki, bo to nie do tego kącik. Zanim wkleisz "pierwsze lepsze info" najpierw sam przeczytaj ze zrozumieniem co tam napisano i jak ma się to do tego co ja podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zanim nazwiesz kogoś kłamcą sam się dokształć. Nie mam zamiaru wdawać się w durnowate pyskówki, bo

> to nie do tego kącik. Zanim wkleisz "pierwsze lepsze info" najpierw sam przeczytaj ze

> zrozumieniem co tam napisano i jak ma się to do tego co ja podałem.

claps.gifclaps.gifclaps.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mylisz pojęcia. Umowa zawarta jest na rok i o tym rozmawiamy. To, czy ją opłacisz od razu w

> całości, po dłuższym terminie czy w ratach nie nmaznaczenia, bo z mocy ustawy jest zawarta na

> 365dni.

> Przedłuzenie z automatu to inny osobny temat.

To, czy mylę pojęcia mógłby rozstrzygnąć zakładający ten wątek. Według mnie sprawa dotyczy właśnie przedłużenia polisy, co wynika wprost z drugiego zdania pierwszego postu. Praktycznie rzecz biorąc, krótko przed wygaśnięciem polisy OC zawartej na rok, ubezpieczyciel przesyła propozycję przedłużenia tejże polisy. W pakiecie otrzymujemy zazwyczaj kilka wyliczonych wariantów wraz z informacją o możliwości rozłożenia płatności na raty. W komplecie są nawet blankiety kwitów na pocztę. I jeżeli mamy zamiar przedłużyć umowę, to zgodnie z ustawą musimy spełnić 2 warunki. Po pierwsze - nie wysyłamy wypowiedzenia. Po drugie - musimy mieć w całości opłaconą aktualną składkę. Jeżeli spełnimy te warunki, to umowa zostaje przedłużona automatycznie. Nawet nie musimy mieć opłaconej 1 raty nowej umowy, żeby mieć ważne OC. Tyle tylko, że wiemy o tym my i nasz ubezpieczyciel. W przypadku kontroli drogowej możemy trafić na policjanta znającego na pamięć ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych i jeżeli okażemy jedynie druczek nowej polisy OC bez dowodu uiszczenia opłaty, możemy mieć problem. Dlaczego? Ano dlatego, że policjant w czasie kontroli nie będzie w stanie stwierdzić, czy przypadkiem nie wysłaliśmy w ustawowym terminie wypowiedzenia umowy OC i z uśmiechem na twarzy zakwestionuje ważność okazanej polisy, nawet, gdy będziemy dysponować starą polisą z kompletem opłat. A dalej, to już normalnie, czyli mandat za brak wymaganych dokumentów, holowanie i wniosek do funduszu gwarancyjnego. Zostaniemy potraktowani dokładnie tak samo, jak ktoś, kto zapomniał zabrać z domu dokumentów. Oczywiście fundusz nic nam nie zrobi, ale mandat i holowanko trzeba będzie odliczyć od podatku. zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak to co napisałeś ma się do tego że jakiś czas temu dostałem propozycję przedłużenia umowy OC listownie z odpowiednią pisemną polisą (którą miałem podpisać i odesłać) i druczkami do wpłaty. Czas na wypowiedzenie starej polisy miałem do końca jej trwania więc nawet w ostatnim dniu mogłem to zrobić lub podpisać i odesłać nową polisę na której był podany termin 14 dni na dokonanie przelewu liczony od dnia obowiązywania polisy. Czyli w takim wypadku wg Ciebie jeżdżąc pierwsze 14 dni mógłbym się narazić na nieprzyjemności w razie kontroli. Polisę przedłużyłem, miałem kontrolę zarówno w pierwszych 14 dniach na nowej polisie jak i później i nikt nie żądał ode mnie okazania potwierdzenia zapłaty bo oczywiście nie miał takiego prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja tylko zacytowałem przepis ustawy i nie twierdzę, że MUSISZ mieć nieprzyjemności w trakcie

> kontroli, twierdzę, że MOŻESZ.

Jak by tak było to ustawodawca by dodał że kierujący pojazdem musi posiadać potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC i dowód opłacenia tego ubezpieczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja tylko zacytowałem przepis ustawy i nie twierdzę, że MUSISZ mieć nieprzyjemności w trakcie

> kontroli, twierdzę, że MOŻESZ.

Nic nie zacytowałeś, wypisałeś tylko swoje domysł i interpretacje.

policjant sprawdza PJ DR i dowód zawarcia OC, którym jest polisa lub druk opłaty.

Jak z uśmiechem zakwestionuje to z uśmiechem możesz zapytać na jakiej podstawie i czy pokryje koszty lawety jeśli okaże się, że nie miał racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak z uśmiechem zakwestionuje to z uśmiechem możesz zapytać na jakiej podstawie i czy pokryje

> koszty lawety jeśli okaże się, że nie miał racji.

Za brak ubezpieczenia nie grozi obecnie laweta tylko mandat. A mandatu można zwyczajnie nie przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic nie zacytowałeś, wypisałeś tylko swoje domysł i interpretacje.

> policjant sprawdza PJ DR i dowód zawarcia OC, którym jest polisa lub druk opłaty.

> Jak z uśmiechem zakwestionuje to z uśmiechem możesz zapytać na jakiej podstawie i czy pokryje

> koszty lawety jeśli okaże się, że nie miał racji.

Ależ proszę bardzo. To z ustawy o ubezpieczeniach.

Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

1a. W razie zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń jest obowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia.

1b. Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia.

(...)

.2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:

1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy (...)

Warto zwrócić tutaj uwagę na punkt 1b z którego jasno wynika, że zakład ubezpieczeń wysyła jedynie INFORMACJĘ o ubezpieczeniu na kolejny okres i jeżeli ubezpieczony się łaskawie zgodzi, a może to zrobić nie wysyłając wypowiedzenia, to zgodnie z pkt 1a, zakład ubezpieczeń ma 14 dni na to, żeby potwierdzić zawarcie umowy DOKUMENTEM ubezpieczenia.

To nie są moje domysły ani interpretacje.

A tutaj coś o tym, co może policja.

Prawo o ruchu drogowym

Uprawnienia Policji i innych organów

Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.

2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:

2) sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem (...),a także dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie;

Może się więc okazać, że przez okres 14 dni, mimo, że jesteś ubezpieczony, to jednak NIE POSIADASZ DOWODU zawarcia OC ani w postaci polisy, ani w postaci opłaty, więc w przypadku kontroli możesz zapłacić mandat za brak wymaganych dokumentów. To też nie jest ani domysł, ani interpretacja, to wynika z prostej logiki.

;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Polisa OC jest dowodem zawarcia umowy.

Kolega napisał: "...kwitku możesz nie mieć". Odebrałem to w ten sposób, że w razie kontroli nie potrzeba potwierdzenia zawarcia polisy OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zanim nazwiesz kogoś kłamcą sam się dokształć. Nie mam zamiaru wdawać się w durnowate pyskówki, bo

> to nie do tego kącik. Zanim wkleisz "pierwsze lepsze info" najpierw sam przeczytaj ze

> zrozumieniem co tam napisano i jak ma się to do tego co ja podałem.

Napisałeś, że nie potrzeba kwitka, bo kontrolerzy sami sobie sprawdzą, czy masz polisę. Nadal uważam, że nie masz racji. W czym się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ależ proszę bardzo. To z ustawy o ubezpieczeniach.

> Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem

> okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została

> zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że

> została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

> 1a. W razie zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń jest obowiązany potwierdzić

> zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia.

> 1b. Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC

> posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do

> wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia.

> (...)

> .2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1,

> jeżeli:

> 1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy (...)

> Warto zwrócić tutaj uwagę na punkt 1b z którego jasno wynika, że zakład ubezpieczeń wysyła jedynie

> INFORMACJĘ o ubezpieczeniu na kolejny okres i jeżeli ubezpieczony się łaskawie zgodzi, a może

> to zrobić nie wysyłając wypowiedzenia, to zgodnie z pkt 1a, zakład ubezpieczeń ma 14 dni na

> to, żeby potwierdzić zawarcie umowy DOKUMENTEM ubezpieczenia.

> To nie są moje domysły ani interpretacje.

> A tutaj coś o tym, co może policja.

> Prawo o ruchu drogowym

> Uprawnienia Policji i innych organów

> Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego

> kontrolowanie należą do zadań Policji.

> 2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:

> 2) sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem (...),a także dokumentu

> potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

> posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie;

> Może się więc okazać, że przez okres 14 dni, mimo, że jesteś ubezpieczony, to jednak NIE POSIADASZ

> DOWODU zawarcia OC ani w postaci polisy, ani w postaci opłaty, więc w przypadku kontroli

> możesz zapłacić mandat za brak wymaganych dokumentów. To też nie jest ani domysł, ani

> interpretacja, to wynika z prostej logiki.

> ;

To nie logika tylko interpretacja. Informacja, która wysyła TU to właśnie druk polisy, który jest wystarczający do kontroli. Powiem więcej. Mnie proama wysłała nie tylko druki dwóch wariantów polis do wyboru, ale także zaświadczenie o zawarciu OC (mały druczek do wożenia w DR).

Policjant ma sprawdzić posiadanie polisy OC, to co wyczytałeś w ustawach i co wskazała Twoja logika nie ma znaczenia. Policjant może wykonać tylko te czynności, które zapisane są w przepisach, a tam nie ma nic o logicznym procesie przyczynowo skutkowym, jest napisane "potwierdzenie zawarcia umowy" czym jest druk polisy OC.

Za brak OC jest mandat, można zwyczajnie nie przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisałeś, że nie potrzeba kwitka, bo kontrolerzy sami sobie sprawdzą, czy masz polisę. Nadal

> uważam, że nie masz racji. W czym się mylę?

Po pierwsze to nazwałeś mnie kłamcą nie mając do tego jakichkolwiek podstaw-występuję tu jako firma, którą pomawiasz pisząc w ten sposób, więc nie ukrywam, że taka "paplanina" z Twojej strony mi się bardzo nie spodobała, ale świnią nie jestem i guziczka nie wciskałem, oraz po sądach nie będę Cię ciągał jakby tu zaraz niektórzy wyskoczyli...po prostu następnym razem jeśli do końca sam nie wiesz co i jak nie nazywaj innych kłamcami, bo to świadczy tylko i wyłącznie o TOBIE.

Napisałeś SWOJE domysły, że "Nadal uważam", "W czym się mylę", czyli swój punkt widzenia po prostu, który był niezgodny z moim i to dało Ci prawo do tego by nazywać mnie kłamcą???

Teraz parę słów wyjaśnienia...

Kwitek mieć powinieneś o zapłacie składki lub zawarciu polisy, ale jak go nie masz, to nic się nie stanie (pod warunkiem że masz polisę ważną) bo Policja sobie sprawdzi to, jeśli trafisz na mega służbistów to mogą napisać zgłoszenie do UFG (mają na to 14 dni od kontroli) a ten w ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia wzywa Cię do zapłacenia opłaty karnej lub okazania dokumentów-wysyłasz faxem skan polisy i dowodu osobistego i bez żadnych konsekwencji egzekucja jest anulowana. Czyli można jeździć bezkarnie bez kwitka czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kwitek mieć powinieneś o zapłacie składki lub zawarciu polisy, ale jak go nie masz, to nic się nie

> stanie (pod warunkiem że masz polisę ważną) bo Policja sobie sprawdzi to, jeśli trafisz na

> mega służbistów to mogą napisać zgłoszenie do UFG (mają na to 14 dni od kontroli) a ten w

> ciągu 30 dni od otrzymania powiadomienia wzywa Cię do zapłacenia opłaty karnej lub okazania

> dokumentów-wysyłasz faxem skan polisy i dowodu osobistego i bez żadnych konsekwencji egzekucja

> jest anulowana. Czyli można jeździć bezkarnie bez kwitka czy nie?

Ooo... żywcem mój przypadek. Po skończeniu się terminu rocznego Ubezpieczenia OC nie opłaciłem nowej i nie miałem żadnego kwitu na kolejny rok. Odbyło się wszystko tak jak opisałeś. List polecony do Funduszu Gwarancyjnego z wyjaśnieniem zakończył sprawę, a ja w międzyczasie opłaciłem polisę na kolejny rok. Jak mi powiedziano w TU - naliczamy panu jedynie odsetki karne za nieterminową wpłatę (poślizg kilku dni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie logika tylko interpretacja. (...)

> Za brak OC jest mandat, można zwyczajnie nie przyjąć.

Ustawa.

Na 14 dni przed upływem ważności aktualnej opłaty OC, TU wysyła do ubezpieczonego INFORMACJĘ.

Ustawa.

Ustawa nie określa formy tej informacji, więc TU może sobie wysłać polisę.

Ustawa

Na 1 dzień przed upływem terminu ważności starej polisy, możesz wypowiedzieć umowę.

Ustawa.

Jak wypowiesz umowę, to nie masz OC.

Jak nie masz opłaconej aktualnej składki, to umowa nie zostaje przedłużona i też nie masz OC.

Logika.

Jak wypowiesz umowę albo nie masz opłaconej aktualnej składki, to przesłana wcześniej polisa jest nieważna, niemniej fizycznie ją posiadasz i możesz się nią posługiwać w czasie kontroli.

I teraz dochodzimy do sprawy kontroli drogowej.

Ustawa.

Policja ma prawo dokonać kontroli dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC.

lub

Ustawa.

Policjant ma prawo dokonać kontroli dowodu opłacenia składki OC .

Logika + interpretacja

Ustawodawca dał policji możliwość wyboru kontrolowanego dokumentu. Policjant może skontrolować polisę lub dowód opłaty, więc w praktyce ubezpieczony powinien posiadać przy sobie jedno i drugie, bo nigdy nie wiadomo czego sobie organ zażyczy. Czy to jest logiczne?

Jeżeli w czasie kontroli drogowej nie posiadamy któregoś dokumentu, to możemy zostać ukarani mandatem za brak wymaganego prawem dokumentu, a nie za brak OC.

Dodatkowo policjant stwierdzając brak polisy lub dowodu opłaty będzie miał podstawę do wysłania informacji do funduszu gwarancyjnego i to fundusz nas rozliczy z posiadania ważnego OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ustawa.

> Na 14 dni przed upływem ważności aktualnej opłaty OC, TU wysyła do ubezpieczonego INFORMACJĘ.

> Ustawa.

> Ustawa nie określa formy tej informacji, więc TU może sobie wysłać polisę.

> Ustawa

> Na 1 dzień przed upływem terminu ważności starej polisy, możesz wypowiedzieć umowę.

> Ustawa.

> Jak wypowiesz umowę, to nie masz OC.

> Jak nie masz opłaconej aktualnej składki, to umowa nie zostaje przedłużona i też nie masz OC.

> Logika.

> Jak wypowiesz umowę albo nie masz opłaconej aktualnej składki, to przesłana wcześniej polisa jest

> nieważna, niemniej fizycznie ją posiadasz i możesz się nią posługiwać w czasie kontroli.

> I teraz dochodzimy do sprawy kontroli drogowej.

> Ustawa.

> Policja ma prawo dokonać kontroli dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC.

> lub

> Ustawa.

> Policjant ma prawo dokonać kontroli dowodu opłacenia składki OC .

> Logika + interpretacja

> Ustawodawca dał policji możliwość wyboru kontrolowanego dokumentu. Policjant może skontrolować

> polisę lub dowód opłaty, więc w praktyce ubezpieczony powinien posiadać przy sobie jedno i

> drugie, bo nigdy nie wiadomo czego sobie organ zażyczy. Czy to jest logiczne?

Nie. Napisane jest lub, a nie i więc do kontroli podajesz jedno lub drugie i nie policjant decyduje które.

> Jeżeli w czasie kontroli drogowej nie posiadamy któregoś dokumentu, to możemy zostać ukarani

> mandatem za brak wymaganego prawem dokumentu, a nie za brak OC.

Dokładnie, i mając polisę nie ma podstaw do mandatu

> Dodatkowo policjant stwierdzając brak polisy lub dowodu opłaty będzie miał podstawę do wysłania

> informacji do funduszu gwarancyjnego i to fundusz nas rozliczy z posiadania ważnego OC.

No właśnie. A fundusz sam lub na podstawie Twojej informacji stwierdzi czy masz OC czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisane jest lub

Masz rację.

W jednym i drugim przypadku jest słowo LUB, ale nigdzie nie jest napisane, że kierujący MOŻE sobie okazać CO CHCE, tylko jak wół jest napisane, że kierujący OKAZUJE NA ŻĄDANIE uprawnionego organu jedno LUB drugie, ale to uprawniony organ wyraża ŻĄDANIE okazania jednego LUB drugiego. To uprawniony organ wybiera co chce kontrolować, a nie kontrolujący, więc kontrolujący powinien posiadać zarówno polisę jak i dowód opłaty, ale jeżeli kierujący któregoś dokumentu nie posiada w czasie kontroli, to nie można go ukarać za brak OC, bo od tego jest fundusz, ale za brak dokumentów już można. To tak jakbyś zapomniał prawo jazdy. Za brak uprawnień mandatu nie dostaniesz, ale za brak dokumentu już tak.

I zauważ, że ja niczego nie interpretuję. Przeczytałem jedynie pełne zdanie zawarte w prawie o ruchu drogowym ( wybrane cytaty poniżej ).

Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:

1. (...)

2. (...)

3. dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia;

2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:

1.

2. sprawdzania (...) dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...> Teraz parę słów wyjaśnienia...

> Kwitek mieć powinieneś o zapłacie składki lub zawarciu polisy,...

Wystarczyło tak napisać w swoim poście, a nie wprowadzać potencjalnego nieświadomego czytelnika w błąd. Potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC masz obowiązek zawsze mieć przy sobie podczas prowadzenia auta. Takie jest prawo. To co sobie wymyślasz, to zostaw dla siebie. Z tym sądem, to już w ogóle pojechałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Takie jest prawo. To co sobie wymyślasz, to zostaw dla siebie. Z tym sądem,

> to już w ogóle pojechałeś...

Nic sobie nie wymyślam i w żadnym poście tutaj nikogo w błąd nie wprowadziłem. Napisałem

Quote:

Obecnie i tak większość sprawdza w bazie ufg więc kwitku możesz nie mieć a polisę i tak sobie sprawdzą czy ważna i do kiedy...


jeśli umiesz czytać ze zrozumieniem to zrozumiesz słowa "możesz nie mieć", więc nie przeczytałeś ze zrozumieniem i jeszcze kogoś od kłamców wyzywasz wklejając "pierwsze lepsze przykłady z sieci". Niestety naczytać się internetu nie wystarczy...Waż słowa następnym razem, które do kogoś kierujesz, tym bardziej jeśli nie masz do tego podstaw. To MK a nie HP i poujadać z wrodzoną polską złośliwością możesz tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.