Skocz do zawartości

Bz AK ogrzewanie


aLLien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę. Jestem na etapie wyboru projektu i ogrzewania. Domek prawdopodobnie piętrowy.Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Po 1 nie wiem co wybrać a) ogrzewanie wodne podłogowe

b) nadmuchowe

C) fundament grzewczy Legalett

Jak cenowo jest opłacalne te systemy

Po 2 czy przy wyborze podłogowego ogrzewania na piętrze tez może być takie ogrzewanie czy lepiej grzejniki.

Po 3 Czytałem o kominkach i piecach zasilanych pelletem czy warto taki zestaw zainstalować ( podobno można zainstalować podziemny duży zbiornik na taki pellet) czy może tylko sam piec a kominek na drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę. Jestem na etapie wyboru projektu i ogrzewania. Domek

> prawdopodobnie piętrowy.Z góry dziękuje za odpowiedzi.

> Po 1 nie wiem co wybrać a) ogrzewanie wodne podłogowe

Dobre.

> b) nadmuchowe

Mniej dobre bo miota kurzem.

> C) fundament grzewczy Legalett

Drogo.

> Jak cenowo jest opłacalne te systemy

> Po 2 czy przy wyborze podłogowego ogrzewania na piętrze tez może być takie ogrzewanie

> czy lepiej grzejniki.

Prawdopodobnie na piętrze będziesz miał sypialnie. Prawdopodobnie więc na podłogach jakieś drewno lub panele. Więc wtedy lepiej grzejniki.

> Po 3 Czytałem o kominkach i piecach zasilanych pelletem czy warto taki zestaw zainstalować (

> podobno można zainstalować podziemny duży zbiornik na taki pellet) czy może tylko sam piec a

> kominek na drewno

Nie ma sensu. Po co Ci kotłownia w salonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę. Jestem na etapie wyboru projektu i ogrzewania. Domek

> prawdopodobnie piętrowy.Z góry dziękuje za odpowiedzi.

> Po 1 nie wiem co wybrać a) ogrzewanie wodne podłogowe

bardzo dobre - instalacja nikskotemperaturowa, niższe koszty ogrzewania. polecam wszędzie tam gdzie będa płytki ( kuchnia, łazienka, toaleta, korytarz, wiatrołap, pokój dzienny - jeśli z plytkami na podłodze)

> b) nadmuchowe - nie polecam - będziesz ściany malował co rok i wszędzie będzie kurz

> C) fundament grzewczy Legalett - nie mam opinii

> Jak cenowo jest opłacalne te systemy

> Po 2 czy przy wyborze podłogowego ogrzewania na piętrze tez może być takie ogrzewanie

> czy lepiej grzejniki. Może być, ale w sypialniach dałbym grzejniki a na podłolgi drewno lub korek

> Po 3 Czytałem o kominkach i piecach zasilanych pelletem czy warto taki zestaw zainstalować

> podobno można zainstalować podziemny duży zbiornik na taki pellet) czy może tylko sam piec a

>

kominek na drewno - pellet jest drogi nie łatwo dostać dobry. Kominek - fajnie wygląda ale po co mieć kotłownię w mieszkaniu - jak chcesz aby on wyglądal kup sobie biokominek, nie ładuj sobie syfu do mieszkania i nie stwarzaj zagrożenia poparzeniem dzieci lub zaczadzeniem itd. Jka chcesz palić drewnem zainwestuj w kocioł na drewno zgazowane. A jak chcesz tanio to kup kocioł na ekogroszek (tylko wtedy nie kładź blachy na dachu - bo będzie od razu brudna i zeżre ją rdza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawości co do tej blachy, to czemu będzie brudna i ma ją zeżreć rdza ?

bo kotły na ekogroszek bardzo dużo popiołu wywalają przez komin wraz z tym co się nie spali (siarka, fosfor). Widzę co sie dzieje z dachem u kumpla - mieszka w domku od 5 lat, dach kryty blachodachówka i w promieniu 2 m od komina dach jest czarny. Kumpel mówił, że chciał to zmyć i się przeraził bo jak wylazł na dach i zaczął to zmywać to odkrył ogniska korozji. Połaził po całym dachu i korozja jest tylko wokół komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę. Jestem na etapie wyboru projektu i ogrzewania. Domek

> prawdopodobnie piętrowy.Z góry dziękuje za odpowiedzi.

> Po 1 nie wiem co wybrać a) ogrzewanie wodne podłogowe

Jak ostanie badania wskazują, podłogowe tylko w miejscach o przebywaniu okresowym, ( kuchnia , łazienka, korytarz ) dla pokoju dziennego nie jest to zbyt zdrowe, ciepło przy podłodze ( około 38-40 stopni ) rozszerza żyły w kończynach dolnych przyczyniając się do ich puchnięcia ( kończyn ) - przed tym jak się zdecydujesz na to, spróbuj sam coś znaleźć na ten temat w sieci a nie opieraj się tylko na ekonomii i opiniach instalatorów sciana.gif

( BTW sprawdzone w rodzinie ) 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ostanie badania wskazują, podłogowe tylko w miejscach o przebywaniu okresowym, ( kuchnia ,

> łazienka, korytarz ) dla pokoju dziennego nie jest to zbyt zdrowe, ciepło przy podłodze (

> około 38-40 stopni ) rozszerza żyły w kończynach dolnych przyczyniając się do ich puchnięcia (

> kończyn ) - przed tym jak się zdecydujesz na to, spróbuj sam coś znaleźć na ten temat w sieci

> a nie opieraj się tylko na ekonomii i opiniach instalatorów

> ( BTW sprawdzone w rodzinie )

masz jakieś źródło tych badań ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz jakieś źródło tych badań ?

No niestety źródło już nie linkuje... a ja nie mam archiwum...

Nie żebym odradzał, to ogrzewanie się sprawdza, ale nie wszędzie... zlosnik.gif

...polecam szukanie źródeł w zakresie medycyny... a nie instalatorstwa

z pamięcią o tym, że tam będziemy mieszkać , oby do końca dni naszych w zdrowiu... grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się przyłączę do prośby.

no to macie...

co zrobić że boli

może, mało ale warto się zapoznać...

powtórzę, u mnie w rodzinie był taki przypadek,

a że , kasa była i jest, przeszli na tradycyjne grzejniki w pokojach dziennych i objawy przeszły..

myśle ,że jest to wybór nawet nie na swoje życie ale potomstwa także..

nie przeczę, wygoda nieporównywalna, ale dla niektórych kosztem zdrowia... grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to macie...

> co zrobić że boli

> może, mało ale warto się zapoznać...

> powtórzę, u mnie w rodzinie był taki przypadek,

> a że , kasa była i jest, przeszli na tradycyjne grzejniki w pokojach dziennych i objawy przeszły..

> myśle ,że jest to wybór nawet nie na swoje życie ale potomstwa także..

> nie przeczę, wygoda nieporównywalna, ale dla niektórych kosztem zdrowia...

IMO to art z tych co odpowiada na pytanie co jest rakotwórcze. Opisuje schorzenia i wymienia długą listę potencjalnych zagrożeń.

Podobnie kiedyś słyszałem, że nie jest to dobre rozwiązanie dla alergików bo razem z unoszącym się powietrzem unoszą się alergeny. Tyle, że ja jestem dość mocno uczulony i nie widzę takiej różnicy przy ogrzewaniu podłogowym.

Skoro u Ciebie w rodzinie był taki przypadek, to czy była pewność, ze ogrzewanie było tą przyczyną ?

Ja miałem podobny problem z bólem stóp i ukł krążenia. Stało się to po zmianie pracy, może nie tyle charakteru bo ta też była biurowa co miejsca (mniej ruchu). Byłem na konsultacjach, nawet przypadkowo u prof, dowiedziałem się jedno: więcej ruchu i rzeczywiście odkąd zacząłem regularnie jeździć rowerem + więcej chodzić problem ustał, a od kiedy zaczęła się budowa domu to nawet już o tym nie pamiętam grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ostanie badania wskazują, podłogowe tylko w miejscach o przebywaniu okresowym, ( kuchnia ,

> łazienka, korytarz ) dla pokoju dziennego nie jest to zbyt zdrowe, ciepło przy podłodze (

> około 38-40 stopni ) rozszerza żyły w kończynach dolnych przyczyniając się do ich puchnięcia (

> kończyn ) - przed tym jak się zdecydujesz na to, spróbuj sam coś znaleźć na ten temat w sieci

> a nie opieraj się tylko na ekonomii i opiniach instalatorów

> ( BTW sprawdzone w rodzinie )

Przy takiej temperaturze podłogi, to w domu byłby piekarnik. Temperatura czynnika nie przekracza 30-35 st. w najcięższe mrozy. Przez większą część zimy oscyluje w granicach 25-28 st.c. Podłoga nie może być wyraźnie ciepła - zresztą byłoby wtedy za gorąco w domu. Sam mam podłogówkę w całym domu, czy panele czy płytki - to nie ma żadnego znaczenia. Powód: komfort i niskie koszty, a w przyszłości pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pokoju dziennego nie jest to zbyt zdrowe, ciepło przy podłodze ( około 38-40 stopni )

Eeeeeee...

Nie wiem jak inni, ale przez przeważający czas trzymam na zasilaniu podłogi 30 - 31 st co daje temperaturę posadzki ok 27 - 28 stopni.

Jak są mrozy - 20 to wtedy mam 34 - 36 na zasilaniu....

Podłogówkę mam zarówno pod kaflami, jak i pod deską barlinecką.

Wszędzie ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciepło przy podłodze (

> około 38-40 stopni )

jakbym ustawil taka temperature to bym chyba sie usmazyl... podloga po prostu jest niezimna. Nie czuje sie wyraznego ciepla. Tak wiec albo teoretyzujesz albo jak faktycznie masz kogos kto ma cos takiego to skrecic temperature na wejsciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o kominkach z płaszczem wodnym/ turbo kominkach.

Ma to racje bytu.

Zastanawiam się tez nad wentylacja czy zwykła grawitacyjna czy mechaniczna.

Czy Rekuperator to dobra inwestycja (dla domu i kieszeni)

Znajomy twierdzi że nie bo odejdą koszty ogrzewania ale podobno dojdą większe koszty prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co sądzicie o kominkach z płaszczem wodnym/ turbo kominkach.

> Ma to racje bytu.

> Zastanawiam się tez nad wentylacja czy zwykła grawitacyjna czy mechaniczna.

> Czy Rekuperator to dobra inwestycja (dla domu i kieszeni)

> Znajomy twierdzi że nie bo odejdą koszty ogrzewania ale podobno dojdą większe koszty prądu.

Wszytsko ma racje bytu, pytanie tylko u kogo.

Jezeli masz duzy dom o duzym zapotrzebywaniu energetycznym, lubisz palic w kominku to dlaczego nie. Taki kominek bedzie droszy, ale zwiekszy efektywnosc kominka, dokladajac wiekszy zasobnik jako bufor, mozna jeszcze dlugo grzac po zaprzestaniu palenia. Znacznie to lepsze tez rozwiazanie niz dystrybucja ciepla powietrzem (wieksza efektownosc, brak problemow z przenoszeniem zanieczyszczen).

Podstawowy minus to cena jak i komplikacja instalacji CO/CWU

Odnosnie reku to podobnie, jezeli masz duzy dom to warto, najlepiej w polaczeniu z GWC. Poza tym wentylacje mechaniczna montuje sie takze dla komfortu.

Dla kolegi natomiast powiedz niech sobie sprawdzi ile takiej sredniej wielkosci reku pobiera pradu (czyli wentylator) i nie nawet to pomnozy przez 365dni x cena za prad wink.gif.

Minus podstawy cena.

Ja osobiscie na jedno i drugie sie decyduje. Kominki lubie, wiec przyda sie plaszcz dla wiekszej skutecznosci. WM instaluje, poniewaz nawet w bloku mam taka i innej nie chce z racji komfortu. Reku bedzie bo nie osmiecha mi sie 30% ciepla puszczac w komin. GWC juz nawet mam przygotowany przy okazji wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co sądzicie o kominkach z płaszczem wodnym/ turbo kominkach.

> Ma to racje bytu.

> Zastanawiam się tez nad wentylacja czy zwykła grawitacyjna czy mechaniczna.

> Czy Rekuperator to dobra inwestycja (dla domu i kieszeni)

> Znajomy twierdzi że nie bo odejdą koszty ogrzewania ale podobno dojdą większe koszty prądu.

A propos tematu, gdybys jeszcze nie wiedzial:

kominek i WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś artykuł o kominkach do domów pasywnych wiec tam musi działać wentylacja mech.

No chyba że można zainstalować mechaniczna a do kominków grawitacyjną tylko czy to ma racje bytu w szczelnym domu.

Pytałem się o kominek bo pomyślałem że jak będzie lekka zima to ogrzewać dom tylko przez kominek a jak mroźniejsza to przez piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widziałem gdzieś artykuł o kominkach do domów pasywnych wiec tam musi działać wentylacja mech.

> No chyba że można zainstalować mechaniczna a do kominków grawitacyjną tylko czy to ma racje

> bytu w szczelnym domu.

> Pytałem się o kominek bo pomyślałem że jak będzie lekka zima to ogrzewać dom tylko przez

> kominek a jak mroźniejsza to przez piec.

Montujesz kominek z zamknieta komora + doprowadzenie powietrza z zewn. Do tego WM, oczywiscie odpowiednio wyregulowana i tyle.

Ja dodatkowo jeszcze sie zastanowie, czy nie dac opcjonalnej "czerpni" zuzytego powietrza nad kominkiem, tak, zeby reku mogl rozprowadzic lepiej cieplo po domu a i ewentualny dym zassac i wywalic na zewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę. Jestem na etapie wyboru projektu i ogrzewania. Domek

> prawdopodobnie piętrowy.Z góry dziękuje za odpowiedzi.

> Po 1 nie wiem co wybrać a) ogrzewanie wodne podłogowe

Mam w całym domu (parter) i dodatkową d drabinkę w łazience

> b) nadmuchowe

> C) fundament grzewczy Legalett

> Jak cenowo jest opłacalne te systemy

> Po 2 czy przy wyborze podłogowego ogrzewania na piętrze tez może być takie ogrzewanie

> czy lepiej grzejniki.

> Po 3 Czytałem o kominkach i piecach zasilanych pelletem czy warto taki zestaw zainstalować (

mam wolnostojacy typu duża koza z płaszczem wodnym, szyba i podajnikiem 30kg. W największe mrozy starcza na 24h. Normalnie na 2-3 doby. Sam się zapis sam gasi, sam trzymam zadaną temp wody. Raz w tygodniu podpinam odkurzacz i wyrywam popiół (2 szklanki)

> podobno można zainstalować podziemny duży zbiornik na taki pellet)

czy może tylko sam piec a

> kominek na drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę. Jestem na etapie wyboru projektu i ogrzewania. Domek

> prawdopodobnie piętrowy.Z góry dziękuje za odpowiedzi.

> Po 1 nie wiem co wybrać a) ogrzewanie wodne podłogowe

> b) nadmuchowe

> C) fundament grzewczy Legalett

> Jak cenowo jest opłacalne te systemy

> Po 2 czy przy wyborze podłogowego ogrzewania na piętrze tez może być takie ogrzewanie

> czy lepiej grzejniki.

> Po 3 Czytałem o kominkach i piecach zasilanych pelletem czy warto taki zestaw zainstalować (

> podobno można zainstalować podziemny duży zbiornik na taki pellet) czy może tylko sam piec a

> kominek na drewno

szczerze tradycyjne kaloryfery + ładny kominek z płaszczem wodnym i z odprowadzeniem po pokojach powietrza ciepłego z kominka. Sprawdza sie rewelacyjnie. Kratki przy podłodze w kazdym pokoju około 30x10cm z których leci ciepłe powietrze gdy kominek się pali. a w zimie tradycyjne kaloryfery.

w podłogówkę nie wierzę sorki dwóch znajomych się przejechało, wygoda estetyka fakt tylko ze coś się spieprzyło i musieli zrywać jak zerwali to woleli założyć kaloryfery bo przynajmniej z nich coś widac jak kapie 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w podłogówkę nie wierzę sorki dwóch znajomych się przejechało, wygoda estetyka fakt tylko ze coś

> się spieprzyło i musieli zrywać jak zerwali to woleli założyć kaloryfery bo przynajmniej z

> nich coś widac jak kapie

cos to co? Bo jak tego nie przewiercisz to jest to lita rurka bez laczen w podlodze. Nie za bardzo mam pomysl co sie moglo zwalic (zakladam sprawdzenie instalacji przed zalaniem podlogi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.