Skocz do zawartości

Samochód za 1500zł


koNik

Rekomendowane odpowiedzi

> ogrzewanie trochę słabo dmucha - znając podobną historię kumpla z 960, pewnie całkowicie zatkany

> jest filtr przed zespołem nagrzewnicy, tragicznie się to wymienia

życzę cierpliwości z tym filtrem. Mój zmieniałem chyba ze 2 godziny, pół deski rozdzielczej pod spodem trzeba było wykręcić. facepalm%5B1%5D.gif

Uważaj na zaczepy w plastikowych panelach. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ponieważ na AK jak to na AK chodzą przeróżne legendy co się da a co nie, postanowiłem założyć temat

> w którym podzielę się realnymi kosztami eksploatacji samochodu za najniższą krajową, którym

> mam zamiar jeździć do kwietnia

> Auto zostało zakupione ponieważ projekt W108 nie jest jeszcze gotowy do eksploatacji, a trochę mi

> na zimę szkoda Wołgi którą jeżdżę od maja (całkowicie absolutnie bezawaryjnie tak btw.)

> auto to 1989 Volvo 740GLE 2.3b automat

> wczoraj przyjechało ze mną z Wawy

Ja takiego szukam i pod nosem nie znalazlem.. facepalm%5B1%5D.gif

Nie zniszcz, to w kwietniu wroci do domu. hehe.gif

Ile to realnie pali w trasie (jaka predkosc)? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie lepiej bylo garaz powiekszyc?

oj tam, pomiałem sobie przez prawie rok, uruchomiłem go, poogarniałem niektóre rzeczy ale dalej myślę że ktoś się nim lepiej zajmie niż ja zlosnik.gif - ja jednak preferuję motoryzację radziecką i niemiecką zlosnik.gif

740 to czysty przypadek, i poniekąd pochodna tego iż 244 jest nadzwyczaj solidne, więc wydaje się że i 740 powinno dać radę ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty po tygodniu:

1) 2 sworznie wahaczy przód - 120zł

2) 2 tuleje stabilizatora przód - 60zł (to one się tłukły a nie poduszka amora jak myślałem)

3) pompa paliwa zewnętrza przednia + filtr paliwa (działa głośno, nauczony doświadczeniem wymieniam zanim sie zepsuje) - 190zł

4) piórka wycieraczek 24zł

5) naciągnąłem pasek altka

robocizna własna zlosnik.gif

wydaje się że jak na razie to wszystko zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> koszty po tygodniu:

> 1) 2 sworznie wahaczy przód - 120zł

> 2) 2 tuleje stabilizatora przód - 60zł

> 3) pompa paliwa zewnętrza przednia + filtr paliwa (działa głośno, nauczony doświadczeniem wymieniam

> zanim sie zepsuje) - 190zł

> 4) piórka wycieraczek 24zł

> robocizna własna

> wydaje się że jak na razie to wszystko

Tylko teraz podstawowy temat w dyskusji czy nie lepiej taxi - czy naprawde MUSIALES to wymienic skoro zamierzasz tylko sie przez zime przebujac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko teraz podstawowy temat w dyskusji czy nie lepiej taxi - czy naprawde MUSIALES to wymienic

> skoro zamierzasz tylko sie przez zime przebujac?

tuleje staba i pompę musiałem, wycieraczki też - sworznie mogłem sobie darować, miały minimalny luz ALE zakładamy że autem nie chcemy się zabić tylko ma być sprawne. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko teraz podstawowy temat w dyskusji czy nie lepiej taxi - czy naprawde MUSIALES to wymienic

> skoro zamierzasz tylko sie przez zime przebujac?

Oczywiście, że musiał. Samochód był niesprawny i/lub groziła mu poważna awaria uniemożliwiająca dalszą jazdę. Popieram Konika, przy szwankującej pompie są duże szanse, że za chwilę trzeba będzie bulić za lawetę. Ja pierwsze objawy u siebie zignorowałem i potem żałowałem bo naprawa zamiast kosztować 200zł i godzinę roboty pod blokiem kosztowała 500 i tydzień stania samochodu (co kosztowało kolejną kasę bo zapasowy samochód nie ma LPG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tuleje staba i pompę musiałem, wycieraczki też - sworznie mogłem sobie darować, miały minimalny luz

> ALE zakładamy że autem nie chcemy się zabić tylko ma być sprawne.

no to te sworznie jak miały minimalny luz to na zimę dałyby jeszcze rade...

wydaje mi się ze tutaj była nadgorliwość... wink.gif

PS: kwota 1500 PLN zaczyna niebezpiecznie rosnąć wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tuleje staba i pompę musiałem, wycieraczki też - sworznie mogłem sobie darować, miały minimalny luz

> ALE zakładamy że autem nie chcemy się zabić tylko ma być sprawne.

ok.gif

Nieważne, że stary sztrucel. Ma być sprawny i koniec.

Ja u siebie w zabytku powoli gdzieś luz w zawieszeniu czuję tylko nie mogę dojść z którego miejsca. Obawiam się, że trzeba będzie wahacze wymieniać któreś. no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to te sworznie jak miały minimalny luz to na zimę dałyby jeszcze rade...

> wydaje mi się ze tutaj była nadgorliwość...

> PS: kwota 1500 PLN zaczyna niebezpiecznie rosnąć

nie mam zamiaru sztucznie tej kwoty utrzymywać na niskim poziomie, to ma być rzetelny test zlosnik.gif - a auto ma być sprawne zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to te sworznie jak miały minimalny luz to na zimę dałyby jeszcze rade...

za sworzniami za chwilę poleciałyby kolejne elementy metalowo-gumowe i koszt by wzrósł drastycznie.

> wydaje mi się ze tutaj była nadgorliwość...

To nie takie proste. W tych samochodach zawieszenia owszem są pancerne, ale czuć w prowadzeniu każdą nieprawidłowość. Lekki luz i komfort spada drastycznie. A przecież nie po to się kupuje tai ponton żeby nam się tłukło na każdej nierówności wink.gif

> PS: kwota 1500 PLN zaczyna niebezpiecznie rosnąć

"niebezpiecznie" hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście, że musiał. Samochód był niesprawny i/lub groziła mu poważna awaria uniemożliwiająca

> dalszą jazdę.

Powiem Ci, ze ilekroc jade taxi (rozne korporacje) to bardzo czesto mam wrazenie, ze samochod jest niezbyt sprawny i grozi mu awaria uniemozliwiajaca dalsza jazde grinser006.gif

> Popieram Konika

Ja tez popieram jego podejscie do sprawy. Pytalem w kontekscie rozkminy z taxi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> koszty po tygodniu:

> 1) 2 sworznie wahaczy przód - 120zł

> 2) 2 tuleje stabilizatora przód - 60zł

jaki producent tych elementów? Półka średnia czy oryginał?

> 3) pompa paliwa zewnętrza przednia + filtr paliwa (działa głośno, nauczony doświadczeniem wymieniam

> zanim sie zepsuje) - 190zł

claps.gif

Ja też już nigdy tego błędu nie popełnię. Uważaj na jazdę na rezerwie. One przez to padają te pompy.

> 4) piórka wycieraczek 24zł

promocja w Biedronce? hehe.gif

> robocizna własna

No i tutaj oszczędziłeś 300% ceny. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. i nie każdy potrafi/ma narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiem Ci, ze ilekroc jade taxi (rozne korporacje) to bardzo czesto mam wrazenie, ze samochod jest

> niezbyt sprawny i grozi mu awaria uniemozliwiajaca dalsza jazde

ojtam ojtam... Ja jeżdżę taxi rzadko, ale też mam takie spostrzeżenia. Tak mniej więcej połowa tych samochodów moim zdaniem przechodzi przegląd z przymrużeniem oka z czego część nawet z przymrużeniem dwóch. grinser006.gif

> Ja tez popieram jego podejscie do sprawy. Pytalem w kontekscie rozkminy z taxi.

powiedzmy, że to jest taxi sprawne bo on ma kartę VIP grinser006.gif . Rzadko się takie zdarza ale też są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jaki producent tych elementów? Półka średnia czy oryginał?

sworznie meyle + tuleje oryg.

> Ja też już nigdy tego błędu nie popełnię. Uważaj na jazdę na rezerwie. One przez to padają te

> pompy.

taaa wiem, przerabiałem w E12 zlosnik.gif

> promocja w Biedronce?

na stacji kupiłem zlosnik.gif

> No i tutaj oszczędziłeś 300% ceny. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. i nie każdy

> potrafi/ma narzędzia.

No cóż, dlatego to zaznaczam. Pompę łatwo wymienić bo jest zewnętrzna, wymiana sworzni i tulei to jakieś 150zł w Krakowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

- zaspawałem 2 dziury w podłodze - były pod nogami kierowcy oraz pasażera (nie za wielkie, po wycięciu "do zdrowego" takie z 5x5cm) - o dziwo cała reszta podwozia jest w stanie bardzo ładnym, widać taki urok wink.gif - 150zł mnie to kosztowało + 30zł jakiś szuwaks konserwacyjny

- regulator napięcia zmieniłem bo migotały światła na wolnych obrotach - 40zł po znajomości w hurtowni zlosnik.gif za Hella

spalanie w mieście (Kraków) przy jeździe " z ruchem" to dokładnie 11,9l zlosnik.gif Zaznaczę że robię dużo krótkich odcinków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - zaspawałem 2 dziury w podłodze - były pod nogami kierowcy oraz pasażera (nie za wielkie, po

> wycięciu "do zdrowego" takie z 5x5cm) - o dziwo cała reszta podwozia jest w stanie bardzo

> ładnym, widać taki urok - 150zł mnie to kosztowało + 30zł jakiś szuwaks konserwacyjny

to jak to jest z tymi blachami jak w 6letnim mondeo wink.gif ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie dziwne, że tak poważna korozja, tak selektywnie ale wierzę

> powodzenia!

tzn to nie jest żadna specjalna zagadka bo korozja była w miejscu "piaskowanym" przez przednie koła zlosnik.gif

nie mam powodów żeby ukrywać cokolwiek przy tym zgliszczu, piszę rzetelnie jak jest zlosnik.gif Jakby było więcej dziur to wykryłbym je śrubokrętem, gwarantuję Ci zlosnik.gif

jakbym znalazł więcej to bym nie spawał bo by nie było sensu, a tak to jeszcze było warto 270751858-jezyk.gifzlosnik.gif

Ewentualnego chętnego do sprawdzenia śrubokrętem 6-letniego mondeo zapraszam na priv hehe.gif

Pamiętam jak kiedyś śrubokrętem zacząłem sprawdzać zaporożca kumpla a potem trzeba było spawać od nowa całą podłogę clown.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zimówki nowe dayton x4 zlosnik.gif - 450 zł z założeniem, po znajomości zlosnik.gif

miałem kupić używki ale skoro taka cena się trafiła... ale tego to nie wiem czy liczyć bo one raczej zostaną do innego auta potem grinser006.gif

podsumujmy, jak na razie:

samochód jak dotychczas - 2314zł (w tym 200zł transport)

zimówki - 450zł

OC - 275zł

3039zł zlosnik.gif

jak widać same zimówki i OC stanowią znaczny koszt w stosunku do wartości auta, więc idealnie szukać aut które mają te 2 rzeczy wink.gif

ok, na życzenie kolegi z posta poniżej - hipotetyczne koszty napraw w warsztatach (w ASO x3-4):

- wymiana sworzni wahaczy i gumek staba 100-150zł

- wymiana pompy paliwa i filtra paliwa - 60-100zł

- wymiana reglera i naciągnięcie paska alternatora 30-50zł

- wymiana piór wycieraczek - 10zł hehe.gif

- wymiana oleju (gratis z olejem lub ok 30zł)

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też niedługo założę taki wątek, póki co wybieram między Golfem III TDI a LPG. Zakup do końca przyszłego tygodnia, cena 1500 zł, będzie porównanie.

Przerejestrowywałeś ten samochód i masz to wliczone w cenę zakupu, czy nie? Bo ja nie mam zamiaru wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też niedługo założę taki wątek, póki co wybieram między Golfem III TDI a LPG. Zakup do końca

> przyszłego tygodnia, cena 1500 zł, będzie porównanie.

> Przerejestrowywałeś ten samochód i masz to wliczone w cenę zakupu, czy nie? Bo ja nie mam zamiaru

na razie nie, na wiosnę postanowię czy go pcham czy zostaje jako backup do "czarnej roboty" i wtedy najwyżej przerejestruje zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zimówki nowe dayton x4 - 450 zł z założeniem, po znajomości

> miałem kupić używki ale skoro taka cena się trafiła... ale tego to nie wiem czy liczyć bo one

> raczej zostaną do innego auta potem

> podsumujmy, jak na razie:

> samochód jak dotychczas - 2314zł (w tym 200zł transport)

> zimówki - 450zł

> OC - 275zł

> 3039zł

> jak widać same zimówki i OC stanowią znaczny koszt w stosunku do wartości auta, więc idealnie

> szukać aut które mają te 2 rzeczy

pokazuj koszta poniesione jako % wartości:) będzie bardziej dramatycznie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zimówki nowe dayton x4 - 450 zł z założeniem, po znajomości

> miałem kupić używki ale skoro taka cena się trafiła... ale tego to nie wiem czy liczyć bo one

> raczej zostaną do innego auta potem

> podsumujmy, jak na razie:

> samochód jak dotychczas - 2314zł (w tym 200zł transport)

> zimówki - 450zł

> OC - 275zł

> 3039zł

> jak widać same zimówki i OC stanowią znaczny koszt w stosunku do wartości auta, więc idealnie

> szukać aut które mają te 2 rzeczy

Dla pełnego obrazu fajnie byłoby jeszcze zsumować potencjalne koszty robocizny. W twoim przypadku dużo robisz sam, ale wiele osób by tego nie zrobiło i musiałoby zapłacić za usługę.

Myślę, że takie coś dałoby całkiem fajną perspektywę dla osób, które chciałyby mieć coś starszego do jazdy na co dzień a nie mają umiejętności/czasu/chęci do samodzielnego dłubania. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla pełnego obrazu fajnie byłoby jeszcze zsumować potencjalne koszty robocizny. W twoim przypadku

> dużo robisz sam, ale wiele osób by tego nie zrobiło i musiałoby zapłacić za usługę.

tylko że znów tutaj wiele zależy od miejsca zamieszkania - koszt robocizny w zależności od warsztatu, miejsca zamieszkanie etc. będzie bardzo różny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko że znów tutaj wiele zależy od miejsca zamieszkania - koszt robocizny w zależności od

> warsztatu, miejsca zamieszkanie etc. będzie bardzo różny.

Wiem, dlatego pisałem o orientacyjnym koszcie, np. w mieście gdzie ty byś musiał samochód naprawiać, czy cenach w których się orientujesz za daną usługę. Wiadomo, że może być taniej, lub drożej, ale dałoby to jakikolwiek pogląd dla osób, które nie mają do czynienia z mechanikami na co dzień.

Coś na zasadzie osobnej tabeli tak, żeby nie zakłamywało rzeczywistych kosztów przez ciebie poniesionych. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, dlatego pisałem o orientacyjnym koszcie, np. w mieście gdzie ty byś musiał samochód

> naprawiać, czy cenach w których się orientujesz za daną usługę. Wiadomo, że może być taniej,

> lub drożej, ale dałoby to jakikolwiek pogląd dla osób, które nie mają do czynienia z

> mechanikami na co dzień.

> Coś na zasadzie osobnej tabeli tak, żeby nie zakłamywało rzeczywistych kosztów przez ciebie

> poniesionych.

ok, specjalnie dla Ciebie dopisałem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Ja sam zakupiłem niedawno po dość długich poszukiwaniach MB 190 2.0D w automacie. Jestem zadowolony, wypłaciłem z drogą po auto 6000pln. Chciałem uniknąć inwestowania, bo nie mam gdzie robić przy aucie. Dziś mija dokładnie miesiąc od zakupu, 1500km przejechane w bardzo fajnym klimacie roku 92' smile.gif

Szukałem równocześnie Volvo 24x, ale to postanowiłem jeśli będę brać to z zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ok, specjalnie dla Ciebie dopisałem

waytogo.gifblagam.gif

Kto wie, może się komuś przyda. ok.gif

PS.

Ale z tą wymianą wycieraczek, to drożyzna straszna u ciebie grinser006.gif

PS.2

Jeśli się komuś przyda to w ramach podziękowań za nakłonienie kolegi do zestawienia potencjalnych kosztów robocizny przyjmuję piwo.gif - w każdej ilości zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie masz obowiązku od razu przerejestrować + opłacić / przepisać OC na siebie?

temat poruszany milion razy. ma obowiązek, którego nie sposób wyegzekwować....

dlatego ja na przykład z czystego lenistwa nie przerejestrowuję..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a co z OC? jeździsz na poprzedniego właściciela aż się skończy i opiero wtedy wykupujesz nowe?

Przecież OC i tak masz obowiązek zgłosić zakup do ubezpieczyciela, a sprzedający zgłosić sprzedaż, więc to nie jest tak, że kupujesz z OC i jeździsz na czyimś, tylko po zakupie przechodzi ono na Ciebie (i Twoje dane), więc jak nie przerejestrujesz to policial.gif mogą Cię zmandatować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.