Skocz do zawartości

leasingi


Marcinas

Rekomendowane odpowiedzi

ok.gif,

aktualnie przerabiam temat i zastanawiam sie nad wlasciwym wyborem:

- sumy oplat od 109 do 113 %

- ubezpieczenie od 1,9% wartości do 6%

- oplata manipulacyjna 1% u jednych jest, u innych nie ma

- jakies dodatkowe ubezpieczenia sick.gif

A z konkretow:

- pko ma 109%, ale ubezpieczenie jest najwyzsze i do tego trzeba wypelnic stos papierow

- getin i efl sa posrodku,

- rci (dealerski renault) na 113%, ale ubezp. tylko 1,9%

Sumujac + i - wychodzi mniej wiecej na to samo.

A moze zle szukam i moje oferty sa do bani zlosnik.gif

Macie jakies doswiadczenia z tymi lub innymi leasingodawcami ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jaki okres masz te wartości?

przy leasingu trzeba jeszcze dokładnie przestudiować cennik operacji dodatkowych, potrafi zaskoczyć frown.gif

50 zł za informacje dla policji do fotki z radaru

300 zł za zgodę na ubezpieczenie na własną rękę

itp itd

spróbuj VB Leasing, zadzwoń do lokalnego oddziału i poproś o numer do jakiegoś przedstawiciela, praktycznie na pewno da Ci lepszą ofertę niż najlepsza którą uda Ci się normalnie uzyskać.

Negocjuj też ostro wysokość opłat o których pisałem wyżej, oni mogą je znacznie zmniejszać lub nawet znosić smile.gif

EFL jest drogi ale dość pewny, szukał bym na pewno DUŻEJ firmy leasingowej, pewnej jeżeli chodzi o przyszłość, bo jak wiesz w Leasingu auto nie jest zarejestrowane na Ciebie więc jak firma padnie to może być ciężko (były już takie przypadki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Omijaj pośredników typu efl bo oni na twoje auto i tak pożyczają z banku

rotfl.gif EFL pośrednikiem? Rozbawiłeś mnie na całego. smile.gif A kasę z banków pożyczają wszyscy, EFL pożycza od spółki marki we Francji, jak również od innych instytucji finansowych. Zresztą to jest powszechne na rynku finansowym i każdy finansuje się z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... Rozbawiłeś mnie na całego....

Cieszę się zlosnik.gif

> ... każdy finansuje się z zewnątrz ...

Głęboko się mylisz skromny.gif

Produkty finansowe inaczej funkcjonują w bankach a inaczej w 'funduszach', 'centrach leasingowych' czy jak je zwać.

EFL był, jest i będzie pośrednikiem, jakbyś inaczej nie twierdził.

EFL nie jest bankiem. Ma zgrabną nazwę i handicap wynikający z wieloletniej działalności.

Tak dla jasności to siedzi w EIBowskich kredytach.

Jak sam zgrabnie zauważyłeś: pożycza od zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kogo (co) polecasz, albo odradzasz?

> Wg mnie Raiffeisen jest OK, Stefczyk-Leasing też zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

Niestety, trzeba czytać bo to się ciągle zmienia. Ostatni leasing brałem 2 lata temu.

Notabene, w Getinie którego nie polecam z uwagi na brzmienie umowy. Mi się udało nie zaliczyć żadnych problemów ale ryzyko było niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Produkty finansowe inaczej funkcjonują w bankach a inaczej w 'funduszach', 'centrach leasingowych'

> czy jak je zwać.

A powiedz mi który bank (jako spółka) ma w ofercie leasing? Wszystkie które ja znam to zewnętrzne firmy - a że w nazwie czasami mają ten sam człon co jakiś bank bank nie zmienia tego faktu, że działają jako osobne podmioty, ze swoim zarządem, księgowością itd. Tak samo jak firmy leasingowe które w nazwie nie mają żadnego banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A moze zle szukam i moje oferty sa do bani

Jakie inne warunki? Opłata wstępna, kwota wykupu, OC/AC ile kosztuje i ile byś zapłacił jakbyś sam ubezpieczył i czy za to leasingodawca coś sobie zażyczy?

Jakie opłaty za dodatkowe "usługi"?

Co się dzieje w sytuacjach problematycznych. Np wyjeżdżając z salonu rozbijesz się na pierwszym drzewie (z Twojej winy). Odzyskasz jakieś pieniądze? Dostaniesz takie samo auto?

Porównałeś z kredytem? Przekalkulowałeś raty? Bo może i 1xx% brzmi fajniej, niż kredyt na 6%. Ale kredyt bierzesz np. na 60% wartości i spłacając kapitał te % są naliczane od coraz mniejszej kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cieszę się

> Głęboko się mylisz

> Produkty finansowe inaczej funkcjonują w bankach a inaczej w 'funduszach', 'centrach leasingowych'

> czy jak je zwać.

> EFL był, jest i będzie pośrednikiem, jakbyś inaczej nie twierdził.

> EFL nie jest bankiem. Ma zgrabną nazwę i handicap wynikający z wieloletniej działalności.

> Tak dla jasności to siedzi w EIBowskich kredytach.

> Jak sam zgrabnie zauważyłeś: pożycza od

Pokaż mi bank lub firmę leasingową, która finansuje akcje kredytowe z własnych środków. Przyjmijmy, że lokata to własne środki, choć w sumie też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ,

> aktualnie przerabiam temat i zastanawiam sie nad wlasciwym wyborem:

> - sumy oplat od 109 do 113 %

> - ubezpieczenie od 1,9% wartości do 6%

> - oplata manipulacyjna 1% u jednych jest, u innych nie ma

> - jakies dodatkowe ubezpieczenia

> A z konkretow:

> - pko ma 109%, ale ubezpieczenie jest najwyzsze i do tego trzeba wypelnic stos papierow

> - getin i efl sa posrodku,

> - rci (dealerski renault) na 113%, ale ubezp. tylko 1,9%

> Sumujac + i - wychodzi mniej wiecej na to samo.

> A moze zle szukam i moje oferty sa do bani

> Macie jakies doswiadczenia z tymi lub innymi leasingodawcami

wszystko wychodzi zawsze do kupy podobnie, a leasingi typu VW 102 % to bajki bo poprostu więcej zarabiają na samochodzie a nadwyżkę oddają na stratę na finansowaniu, czyli do kupy wychodzi na to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Leasing jest łatwiejszy w obsłudze księgowej - przy kredycie trzeba liczyć amortyzację, księgować

> część odsetkową raty kredytu.

Co za różnica, czy co miesiąc księgujesz odsetki w koszty, czy co miesiąc fakturę gdzie trzeba jeszcze pilnować limitu?

Przy leasingu musisz na bieżąco pilnować, kiedy przekroczysz limit odliczenia VATu - przy zakupie na kredyt od razu odliczasz wszystko co można. I to dopiero komplikacja i konsekwencje, jak odliczysz za dużo.

Przy kredycie od odsetek nie masz VATu - przy leasingu tak. I nie możesz go odliczyć w całości.

Zazwyczaj za każdą fotkę dopłacasz 50 zł dla leasingodawcy. Za różne inne drobiazgi również.

Generalnie - najpierw trzeba dokładnie porównać kredyt z leasingiem (uwzględniając aspekty podatkowe oraz sprawy ubezpieczenia, napraw i przeglądów). Potem ocenić ryzyko niefajnych zdarzeń i jak dane zdarzenie (np. szkoda całkowita, kradzież, zamknięcie firmy czy potrzeba rezygnacji z auta) będzie rozwiązana w obydwu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A powiedz mi który bank (jako spółka) ma w ofercie leasing?

Większość dużych graczy: PKO, Pekao, ING, Raiff, VB, BOA, DB itd.itd.

Leasing jako bankowy produkt finansowy jest wpisany w działalność chyba wszystkich banków.

> Wszystkie które ja znam ...

Konkretnie?

IMO mylisz obsługę produktu z jego pochodzeniem.

> Tak samo jak firmy leasingowe które w nazwie nie mają żadnego banku ...

Nie chodzi o nazwę tylko o źródła finansowania.

Bank - pożycza /leasinguje/.

Fundusz - pożycza z zewnątrz, aby tobie pożyczyć /leasingować/.

Czyli jest dodatkowy szczebel w drabinie finansowej zlosnik.gif Zawsze zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ,

> aktualnie przerabiam temat i zastanawiam sie nad wlasciwym wyborem:

> - sumy oplat od 109 do 113 %

> - ubezpieczenie od 1,9% wartości do 6%

> - oplata manipulacyjna 1% u jednych jest, u innych nie ma

> - jakies dodatkowe ubezpieczenia

> A z konkretow:

> - pko ma 109%, ale ubezpieczenie jest najwyzsze i do tego trzeba wypelnic stos papierow

> - getin i efl sa posrodku,

> - rci (dealerski renault) na 113%, ale ubezp. tylko 1,9%

> Sumujac + i - wychodzi mniej wiecej na to samo.

> A moze zle szukam i moje oferty sa do bani

> Macie jakies doswiadczenia z tymi lub innymi leasingodawcami

jakie parametry ?

wartość przedmiotu

opłata wstępna

ilość rat

wartość wykupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Większość dużych graczy: PKO, Pekao, ING, Raiff, VB, BOA, DB itd.itd.

Możesz jakimś sznurkiem rzucić, że bank SA ma w ofercie leasing?

> Konkretnie?

PKO Leasing Spółka Akcyjna

Pekao Leasing Sp. z o.o.

ING Lease (Polska) Sp. z o.o.

Wymieniać dalej?

> Bank - pożycza /leasinguje/.

Pożycza innym firmom. Np. PKO Leasing Spółka Akcyjna bierze kredyt. Nie koniecznie w PKO SA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> inglease.pl

To nie jest bank. Nie z bankiem podpisujesz umowę leasingową - tylko z ING Lease (Polska) Sp. z o.o..

> Nie do końca rozumiem udawadnianie, że czarne jest białe

Nie rozumiem w czym wyższość spółki z bankiem w firmie od takiej, co nie ma takiego członu.

Nie znam banku który jest leasingodawcą (ale nie wykluczam, że istnieje). A to oznacza, że każda firma zarówno bank kredytujący dany leasing jak i leasingodawca jest odrębnym podmiotem prawnym. I zarządy każdego z nich mają obowiązek dbać od interesy ich spółki - a nie innej. I jak nie robią tego (np. bank pożycza pieniądze na nierynkowe oprocentowanie) to naraża się na zarzut działania na szkodę spółki co jest przestępstwem.

Więc skoro to nie bank leasinguje - to na czym polega wyższość firm mających w firmie bank?

> Już napisałem: mylisz produkt z obsługą.

Piszę o podmiocie sprzedającym usługę leasingową. I dopytuję dlaczego jeden ma być lepszy od innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co za różnica, czy co miesiąc księgujesz odsetki w koszty, czy co miesiąc fakturę gdzie trzeba

> jeszcze pilnować limitu?

Księgujesz 2 elementy - ratę amortyzacyjną i odsetki. Przy leasingu przepisujesz dane z FV.

Co do limitu - bardzo łatwo możesz wyliczyć, kiedy nastąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zerknij, co napisałem Kaizenowi.

> BTW czyżby pracodawcą był EFL

Firma z grupy EFL zlosnik.gif

Zerknąłem i uważam, że jesteś w błędzie. Banki również pożyczają pieniądze z banków matek, najczęściej za granicą, albo z rynku. Po to są właśnie stawki WIBOR, itp. Nie ma w tym kraju instytucji finansowej, która finansuje akcje kredytowe/leasingowe tylko z własnych środków. Zakładając, że główni gracze leasingowi robią obrót rzędu 3 mld zł rocznie lub w tej okolicy to jaki bank w tym kraju ma dochód tej wielkości, żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Księgujesz 2 elementy - ratę amortyzacyjną i odsetki. Przy leasingu przepisujesz dane z FV.

No właśnie nie przepisujesz. Kalkulatorek i liczysz, ile VATu możesz odliczyć. I musisz to wiedzieć, ile możesz. I na bieżąco siedzieć w przepisach. A kombinują np. żeby ograniczyć odliczanie do 50% VATu - rząd wystąpił do rady UE o derogację. Jak przejdzie - to ktoś, kto wziął kredyt niczego nie będzie musiał robić. A leasingowcy (prawdopodobnie) będą musieli rejestrować umowy albo i przepadnie im 10% VATu.

> Co do limitu - bardzo łatwo możesz wyliczyć, kiedy nastąpi.

Nie tak łatwo. Nie znasz kwot opłat dodatkowych których też limit dotyczy. Łatwo przegapić. A nawet jak sobie wyliczysz, to trzeba pilnować, czy przepisy się nie zmieniły i pamiętać datę przekroczenia.

Wyliczenie amortyzacji i przepisanie z harmonogramu kwoty odsetek do banał. A z pilnowaniem VATu i monitorowaniem zmian w przepisach przy leasingu to dopiero będzie ciekawie.

Jak dla mnie, nawet jak ktoś sam prowadzi sobie KPiR w arkuszu (o dedykowanym programie nie wspominając) to zakup na kredyt jest łatwiejszy do prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Firma z grupy EFL ...

zlosnik.gif

> Zerknąłem i uważam, że jesteś w błędzie ...

Refinans dla banku to 0.5 proc /średni szacunek na dzień dzisiejszy/.

Wskaźnik nieosiągalny dla innych instytucji niż bank.

Leasing niebankowy /jakikolwiek/ podwaja ten wskaźnik.

Ktoś musi pokryć stratę pół procenta wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Refinans dla banku to 0.5 proc /średni szacunek na dzień dzisiejszy/.

> Wskaźnik nieosiągalny dla innych instytucji niż bank.

> Leasing niebankowy /jakikolwiek/ podwaja ten wskaźnik.

> Ktoś musi pokryć stratę pół procenta

Nadal nie wskazałeś instytucji finansowej, która robi akcje kredytowe z własnej kasy. Bo jeżeli pożycza to też jest pośrednikiem. A osobną kwestią jest to, że w PL żaden bank nie udziela bezpośrednio leasingu, zawsze jest to spółka w grupie, więc podobnie działa EFL. Też jest spółką w grupie z bankiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nadal nie wskazałeś instytucji finansowej, która robi akcje kredytowe z własnej kasy ...

W 2013 np. ING, DB, Raiff, VB a nawet dwa polskie biglaugh.gif

BTW WV Financial Services AG nigdy nie skalał się refinansowaniem.

Powinieneś odróżniać bankowe grupy kapitałowe od 'spółki z bankiem'.

Rzucam ręcznik na ring - czyli poddaję się hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W 2013 np. ING, DB, Raiff, VB a nawet dwa polskie

Na przykładzie ING. Wynik netto ING Lease Polska za 2010 rok to 33,8 mln PLN. Przyjmując, że wynik w kolejnych latach był podobny to w jaki sposób przeprowadzili finansowanie leasingu w 2013 roku w wysokości 1,3 mld PLN ze środków własnych?

> BTW WV Financial Services AG nigdy nie skalał się refinansowaniem.

Okej, masz jedną firmę.

> Powinieneś odróżniać bankowe grupy kapitałowe od 'spółki z bankiem'.

I odróżniam. A czym się różną te dwa biznesy: PKO i PKO Leasing od EFL i Credit Agricole z Francji. W obu przypadkach bank jest właścicielem spółki leasingowej i zasilaczem w kasę. Jest spółka matka i spółka córka. A pieniądze nie znają pojęcia granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W obu przypadkach bank jest właścicielem spółki leasingowej i zasilaczem w kasę.

Do tego trzeba dołożyć jeszcze jedną okoliczność, że transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi muszą być bardzo dobrze udokumentowane pod kątem rynkowych warunków.

Zrobienie takiej transakcji na warunkach nierynkowych to podłożenie się nie tylko urzędowi skarbowemu, ale i UOKiK ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... w jaki sposób przeprowadzili finansowanie leasingu w 2013

> roku w wysokości 1,3 mld PLN ze środków własnych?

Przecież ING LP ma ponad dwumiliardowy kon facepalm%5B1%5D.gif

Nawet uwzględniając obowiązkową rezerwę bardziej martwią się o rentowność niż płynność.

> A czym się różną te dwa biznesy...

Ano tym, że w EFL wpływy z tyt. KiP są niższe niż spłaty tychże.

Czyli środki zostały pożyczone.

Różnicę pokrywają np. papiery dłużne CA zlosnik.gif

Aczkolwiek zysk operacyjny budzi szacunek ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.