Skocz do zawartości

badanie techniczne


wojteq

Rekomendowane odpowiedzi

W wyniku kontroli policji okazalo sie ze mam nieaktualne badania. Policjant slusznie zatrzymal moj dowod rejestracyjny. Przeglad wykonalem natychmiast ale na stacji oddalonej o 500 km od domu. Dowod odebralem w wydziale komunikacji po okazaniu badan. I teraz problem bo nikt nie chce przybic pieczatki potwierdzajacej w dowodzie aktualnosc badan - urzad nie ma uprawnien a miejscowy diagnosta chetnie wykona odplatnie ponownie badania. Czy jest jakies wyjscie z tej sytuacji? Wyjazd na drugi koniec kraju po pieczatke odrzucam... Sa jakies sankcje za brak pieczatki w dr ? Zaswiadczenie mam w oryginale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W wyniku kontroli policji okazalo sie ze mam nieaktualne badania. Policjant slusznie zatrzymal moj

> dowod rejestracyjny. Przeglad wykonalem natychmiast ale na stacji oddalonej o 500 km od domu.

> Dowod odebralem w wydziale komunikacji po okazaniu badan. I teraz problem bo nikt nie chce

> przybic pieczatki potwierdzajacej w dowodzie aktualnosc badan - urzad nie ma uprawnien a

> miejscowy diagnosta chetnie wykona odplatnie ponownie badania. Czy jest jakies wyjscie z tej

> sytuacji? Wyjazd na drugi koniec kraju po pieczatke odrzucam... Sa jakies sankcje za brak

> pieczatki w dr ? Zaswiadczenie mam w oryginale.

Jak masz zaświadczenie, to je wciśnij w okładkę DR i sobie z nim jeździj przez rok. Za rok diagnosta normalnie wbije przegląd w DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W wyniku kontroli policji okazalo sie ze mam nieaktualne badania. Policjant slusznie zatrzymal moj

> dowod rejestracyjny. Przeglad wykonalem natychmiast ale na stacji oddalonej o 500 km od domu.

> Dowod odebralem w wydziale komunikacji po okazaniu badan. I teraz problem bo nikt nie chce

> przybic pieczatki potwierdzajacej w dowodzie aktualnosc badan - urzad nie ma uprawnien a

> miejscowy diagnosta chetnie wykona odplatnie ponownie badania. Czy jest jakies wyjscie z tej

> sytuacji? Wyjazd na drugi koniec kraju po pieczatke odrzucam... Sa jakies sankcje za brak

> pieczatki w dr ? Zaswiadczenie mam w oryginale.

Męcz niedoinformowanego pracownika w WK. W takich przypadkach, gdy przegląd przynosisz na kartce od diagnosty wbijają w DR pieczątkę "z upoważnienia prezydenta/burmistrza/wójta blabla".

Zrobiłeś podstawowy błąd że odebrałeś DR, nie patrząc czy jest wbity przegląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Męcz niedoinformowanego pracownika w WK. W takich przypadkach, gdy przegląd przynosisz na kartce od

> diagnosty wbijają w DR pieczątkę "z upoważnienia prezydenta/burmistrza/wójta blabla".

> Zrobiłeś podstawowy błąd że odebrałeś DR, nie patrząc czy jest wbity przegląd.

a podasz przepis na to?

bo szukałem i nie znalazłem takiego, mało tego znalazłem, niestety, to co autor usłyszał.

Po zatrzymaniu DR przegląd w stacji okręgowej, ze świstkiem do WK, a potem po pieczątkę do stacji, która wykonała przegląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytaj się urzędnika na jakiej podstawie wbija on datę przeglądu w przypadku wydawania dowodu rejestracynego fabrycznie nowego auta? Albo w pryzpadku przerejestrowania. Niech poda podstawe prawną. Jak mniem a ta sama bedzie miała zastosowanie w Twoim przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zapytaj się urzędnika na jakiej podstawie wbija on datę przeglądu w przypadku wydawania dowodu

> rejestracynego fabrycznie nowego auta? Albo w pryzpadku przerejestrowania. Niech poda podstawe

> prawną. Jak mniem a ta sama bedzie miała zastosowanie w Twoim przypadku

dwie różne kwestie, w PORD masz procedurę dla rejestracji upoważniającą urzędnika. Dla pojazdu zarejestrowanego właściwą osobą jest diagnosta.

Quote:

Art. 82.

1. Organ dokonujący rejestracji pojazdu wpisuje do dowodu rejestracyjnego termin badania technicznego pojazdu.

2. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, kolejny termin badania technicznego wpisuje do dowodu rejestracyjnego uprawniony diagnosta po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania i po uiszczeniu przez właściciela pojazdu opłaty ewidencyjnej.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT z forum prawnego :

Quote:

Art 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wymienia okoliczności, w których zatrzymuje się dowód rejestracyjny. Zgodnie z tym przepisem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit.

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Ustawodawca nie przewidział więc możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego gdy upłynął termin badania technicznego pojazdu, a kierujący legitymuje się jedynie zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, gdyż w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu o przeprowadzeniu badania technicznego.

Zgodnie z § 6 ust. 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 września 2009 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, w przypadku braku miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

W przypadku ujawnienia więc w dowodzie rejestracyjnym upływu terminu na wykonanie badania technicznego (w dowodzie rejestracyjnym brak jest wolnego miejsca na dokonanie wpisu), a kierujący okazał zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o pozytywnym wyniku badania technicznego, postępowanie policjanta powinno zmierzać do zobowiązania kierującego pojazdem do wymiany dowodu rejesrtacyjnego. Okoliczność taka nie może być jednak przyczyną do zatrzymania dokumentu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W wyniku kontroli policji okazalo sie ze mam nieaktualne badania. Policjant slusznie zatrzymal moj

> dowod rejestracyjny. Przeglad wykonalem natychmiast ale na stacji oddalonej o 500 km od domu.

> Dowod odebralem w wydziale komunikacji po okazaniu badan. I teraz problem bo nikt nie chce

> przybic pieczatki potwierdzajacej w dowodzie aktualnosc badan - urzad nie ma uprawnien a

> miejscowy diagnosta chetnie wykona odplatnie ponownie badania. Czy jest jakies wyjscie z tej

> sytuacji? Wyjazd na drugi koniec kraju po pieczatke odrzucam... Sa jakies sankcje za brak

> pieczatki w dr ? Zaswiadczenie mam w oryginale.

Zamiast jechać 500 km wyslij DR pocztą z prośbą o pieczątkę i załącz kopertę zwrotną na odesłanie. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakas glupota, a gdybys zgubil DR i wystapil o duplikat, to chyba klepnela by date z kartki.

Date klepia w DR przy rejestracji, klepia skrocenie przy montazu LPG (na podstawie papierow od gazmana), a tego nie moga screwy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a podasz przepis na to?

> bo szukałem i nie znalazłem takiego, mało tego znalazłem, niestety, to co autor usłyszał.

> Po zatrzymaniu DR przegląd w stacji okręgowej, ze świstkiem do WK, a potem po pieczątkę do stacji,

> która wykonała przegląd.

Nie znam przepisu. Miałem taką sytuację, diagnosta wspominał że pewnie wrócę do niego z DR po pieczątkę ale w WK załatwili to za mnie wbijając "z upoważnienia...." Przy wywalaniu gazu w innym aucie tak samo przybili mi przegląd w WK, gdzieś o tym pisałem na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.