Skocz do zawartości

Inny rozmiar kół niz fabryczny?


delco

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze homologacja itd...

Ale mam auto na fabrycznym rozmiarze 205/60/16.

Koledze ostały sie felgi z oponami w rozmiarze 215/50/17 felgi i opony 2 letnie z bieżnikiem w granicach 6 mm. Falgi pasuja bez zastrzezeń do auta..

i teraz purysci kodexsowo/przepisowo/techniczni - co mi grozi za jazde na takim zestawie - praktycznie i teoretycznie....

ps opony letnie wiec jeszcze jest czas na dyskusję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem ze homologacja itd...

> Ale mam auto na fabrycznym rozmiarze 205/60/16.

> Koledze ostały sie felgi z oponami w rozmiarze 215/50/17 felgi i opony 2 letnie z bieżnikiem w

> granicach 6 mm. Falgi pasuja bez zastrzezeń do auta..

Akurat te dwa rozmiary są swoimi najbliższymi zamiennikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem ale w papierach auta nie ma tego rozmiaru i dlatego pytam głównie o aspekty kodeksowe... Czy

> coś mi praktycznie lub teoretycznie grozi?

myślisz, że policjanci znają homologację dla każdego modelu?

Ty nie musisz ze sobą wozić świadectwa homologacji z zaznaczonym rozmiarem/ami kół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem ale w papierach auta nie ma tego rozmiaru i dlatego pytam głównie o aspekty kodeksowe... Czy

> coś mi praktycznie lub teoretycznie grozi?

Teoretycznie tak, praktycznie raczej nie, przynajmniej w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A austria/Niemcy/Francja? o SK i CZ czy innym HUF nie wspomniawszy?

A tego nie wiem jak traktuja w tym przypadku cudzoziemcow. Natomiast jesli mnie pamiec nie myli, to Niemcy u siebie w dokumentach od samochodu maja wpisany rozmiar opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak mi się wydaje, że:

> Powodujesz wypadek > ubezpieczyciel OC sprawdza opony w aucie i stwierdza że nie są homologowane > brak wypłaty z OC > płacisz sam

Chyba chodziło Ci o AC. Miałem już w życiu 2 szkody likwidowane z mojego OC i nikt nigdy nie sprawdzał mojego auta i jego stanu przed wypłaceniem pokrzywdzonemu odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i teraz purysci kodexsowo/przepisowo/techniczni - co mi grozi za jazde na takim zestawie -

> praktycznie i teoretycznie....

> ps opony letnie wiec jeszcze jest czas na dyskusję...

w PL - nic. Byleby tylko opony miały odpowiedni bieżnik i nie wystawała za obrys błotnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A tego nie wiem jak traktuja w tym przypadku cudzoziemcow. Natomiast jesli mnie pamiec nie myli, to

> Niemcy u siebie w dokumentach od samochodu maja wpisany rozmiar opon.

Pytam bo czasami sie zapuszczam poza granice kraju

Nie jestem co prawda w zasadzie wcale napalony na zmianę rozmiaru ale kolega ma ładne felgi z dobrymi oponami i gotów jest pozbyć się ich za IMO atrakcyjną cenę. A ja wiosna i tak musze kupic opony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w PL - nic. Byleby tylko opony miały odpowiedni bieżnik i nie wystawała za obrys błotnika

Nie wystaja i nie ocierają - sprawdzałem...

Ale w sumie nieprzyjemnie byłoby dostac mandat np w takiej Austrii - choc z tego co wiem to taki rozmiar funcjonował w niektórych lagunach jako fabryczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem ze homologacja itd...

> Ale mam auto na fabrycznym rozmiarze 205/60/16.

> Koledze ostały sie felgi z oponami w rozmiarze 215/50/17 felgi i opony 2 letnie z bieżnikiem w

> granicach 6 mm. Falgi pasuja bez zastrzezeń do auta..

Średnia jest praktycznie identyczna. Można zakładać, nikt o zdrowych zmysłach problemu robić nie będzie.

Jeśli chcesz być absolutnie pewien, skonsultuj się z Rozporządzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wystaja i nie ocierają - sprawdzałem...

> Ale w sumie nieprzyjemnie byłoby dostac mandat np w takiej Austrii - choc z tego co wiem to taki

> rozmiar funcjonował w niektórych lagunach jako fabryczny...

za granicą to nie wiem ale w PL to jest wolna amerykanka. Ja powinienem mieć w terenówce fabrycznie opony 29 calowe, a mam szersze i wyższe 33 calowe dodatkowo na dystansach. Opony oczywiście wystają poza obrys błotnika więc założony jest fartuch. Ani ubezpieczyciel, ani policja, ani diagnosta się nie czepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> za granicą to nie wiem ale w PL to jest wolna amerykanka. Ja powinienem mieć w terenówce fabrycznie

> opony 29 calowe, a mam szersze i wyższe 33 calowe dodatkowo na dystansach. Opony oczywiście

> wystają poza obrys błotnika więc założony jest fartuch. Ani ubezpieczyciel, ani policja, ani

> diagnosta się nie czepia.

przy tak znacznych odstępstwach od normy niechciałbym być sprawcą wypadku takim pojazdem. Wtedy - zwłaszcza przy ofiarach - mogą być schody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przy tak znacznych odstępstwach od normy niechciałbym być sprawcą wypadku takim pojazdem. Wtedy -

> zwłaszcza przy ofiarach - mogą być schody

Nie do konca to rozumiem.

To innego rozmiaru kol nie mozna dac, a inne rzeczy mozna modyfikowac?

Co z samochodoami majacymi sportowe kierownica na nabach, nieseryjny wydech, obnizone zawieszenie, spojlery, fotele kubelkowe, itp, itd...

Dlaczego to wszystko moze byc, a opony w innym rozmiarze nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj. Różnica średnic wychodzi poniżej 1%, a nie może przekroczyć 2%, więc jest ok. Ja też miałem kupować ten rozmiar do laguny III, ale skończyło się na 235/45/17 zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem ze homologacja itd...

> Ale mam auto na fabrycznym rozmiarze 205/60/16.

> Koledze ostały sie felgi z oponami w rozmiarze 215/50/17 felgi i opony 2 letnie z bieżnikiem w

> granicach 6 mm. Falgi pasuja bez zastrzezeń do auta..

> i teraz purysci kodexsowo/przepisowo/techniczni - co mi grozi za jazde na takim zestawie -

> praktycznie i teoretycznie....

> ps opony letnie wiec jeszcze jest czas na dyskusję...

Jezeli producent felg przewidzial ten rozmiar w danym poojezdzie to nic Ci nie grozi, ten rozmiar bez jakiegkolwiek problemu spokojnie bym zalozyl.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.