Skocz do zawartości

Dziwne działanie kotła.


spad

Rekomendowane odpowiedzi

> Może zblokuj kocioł na stałą temperaturę zasilania CO i zobacz np. ille stopni potrzebujesz przy

> 0st żeby mieć w domu 20st i zrób to samo jak będzie np. -10 w nocy. Naniesiesz te dwa punkty

> na krzywą i zobaczysz która najbardziej pasuje. A później offsetem dostroisz sobie temperaturę

> w całym zakresie.

rozumiem, ze za punkt odniesienia mam wziac najzimniejsze pomieszczenie? W innych termostaty juz mi odetna zasilanie, jesli bedzie za cieplo.

> Zakładam że to jest ci znane :

> Quote:

> • Zawsze za chłodno! Należy zwiększyć korektę

> • Zawsze za ciepło! Należy zmniejszyć korektę

> • Za chłodno tylko podczas mrozów! Wybrać krzywą o wyższym numerze

> • Za ciepło tylko podczas mrozów! Wybrać krzywą o niższym numerze

> • Dobrze podczas mrozów, poza tym za chłodno! Wybrać krzywą o niższym numerze oraz

> zwiększyć korektę

> • Dobrze podczas mrozów, poza tym za ciepło! Wybrać krzywą o wyższym numerze oraz

> zmniejszyć korektę

z grubsza, tylko termostaty troche bruzdza

> Ale temperatura zasilania CO jest taka jak wymagana, czy nie? IMO on Ci nie grzeje bo po prostu

> wymagana temperatura zasilania CO jest osiągnięta, powrót nie ma tu znaczenia. W opcjach masz

ma znaczenie, bo kociol sie nie zalacza, jesli roznica miedzy zasilaniem, a powrotem jest zbyt niska. Jesli termostaty mi sie pozamykaja i zostana np. dwa otwarte od najzimniejszego pomieszczenia, w ktorym jest 20.5, temp. zasilania ma 27°C, a grzejniki nie sa superogromne, to spadek temp. powrotu bedzie zbyt maly i kociol nie zalaczy palnika, choc obieg bedzie wlaczony i bedzie probkowal temp. co jakis czas. Wlaczylem czujke wewnatrz po to, by pompa obiegowa mi pradu nie zarla tyle, jesli jest taka sytuacja, ale wowczas musze ciagle kombinowac termostatami w korytarzu (tu mam czujke ze sterownikiem)

> możliwość wpisania minimalnej temp zasilania CO - nawet jak z krzywej wyjdzie np. 20st to

> możesz zablokować że kocioł nie schodzi poniżej 30 st. (25 st jest chyba fabryczne)

tak, mam 25°C. Sam widzisz, ze opcji jest wiele i latwo, to tylko posta na forum mozna popelnic grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozumiem, ze za punkt odniesienia mam wziac najzimniejsze pomieszczenie? W innych termostaty juz mi

> odetna zasilanie, jesli bedzie za cieplo.

Tak. Przyszło mi też do głowy że może warto byłoby pobawić się w kryzowanie, tak aby wyrównać to pomieszczenie do innych pod względem temperatury.

> z grubsza, tylko termostaty troche bruzdza

> ma znaczenie, bo kociol sie nie zalacza, jesli roznica miedzy zasilaniem, a powrotem jest zbyt

> niska. Jesli termostaty mi sie pozamykaja i zostana np. dwa otwarte od najzimniejszego

> pomieszczenia, w ktorym jest 20.5, temp. zasilania ma 27°C, a grzejniki nie sa superogromne,

> to spadek temp. powrotu bedzie zbyt maly i kociol nie zalaczy palnika, choc obieg bedzie

> wlaczony i bedzie probkowal temp. co jakis czas.

Ok, ale temp w CO będzie na tych 27st czy spadnie w końcu do 20,5 st ?

>Wlaczylem czujke wewnatrz po to, by pompa

> obiegowa mi pradu nie zarla tyle, jesli jest taka sytuacja, ale wowczas musze ciagle

> kombinowac termostatami w korytarzu (tu mam czujke ze sterownikiem)

Zasada jest taka że tam gdzie wisi sterownik ma nie być termostatu, bo cała regulacja staje się bezsensowna.

Wydaje mi się że oprócz CAR'a można podpiąć równolegle włącznik termostatyczny (np. TYBOX) - może zamontuj go w tym najzimniejszym pomieszczeniu i będziesz miał problem z głowy - będzie grzał dopóki nie dojdzie do właściwej temp.

> tak, mam 25°C. Sam widzisz, ze opcji jest wiele i latwo, to tylko posta na forum mozna popelnic

smile.gif

Ja bym chyba zaczął od tego żeby wyrównać temp. w pomieszczeniach - albo kryzowaniem albo zmianą grzejnika na większy, tak aby przy termostatach otwartych i stałej temp na kotle wszędzie była temperatura jakiej oczekujesz.

Inaczej zawsze będzie problem że gdzieś jest za zimno/gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak. Przyszło mi też do głowy że może warto byłoby pobawić się w kryzowanie, tak aby wyrównać to

> pomieszczenie do innych pod względem temperatury.

Daj spokoj, nawet nie mam zamiaru. Kryzowac 17 grzejnikow? To ja tego do 2018 nie zrobie, nie mam tyle czasu na zabawy. Zreszta termostaty powinny zalatwic sprawe, jesli nie liczyc tego, ze wowczas tylko dwa pracuja i cala para pompy obiegowej leci w gwizdek.

> Ok, ale temp w CO będzie na tych 27st czy spadnie w końcu do 20,5 st ?

No spadnie i wowczas sie palnik zalaczy, ale spadnie rowniez temperatura w rzeczonej sypialni (najchlodniejsze pomieszczenie).

> Zasada jest taka że tam gdzie wisi sterownik ma nie być termostatu, bo cała regulacja staje się

> bezsensowna.

No wlasnie nie bardzo. Mialbys racje, gdyby sterownik wisial w najchlodniejszym pomieszczeniu, ale ciezko bylo przewidziec, ktore bedzie najchlodniejsze w momencie robienia instalacji elektrycznej. Sterownik jest w korytarzu na parterze. W zalozeniu tam mialo byc najzimniej i byc moze tak bedzie, ale poki co czekam na drzwi wewnetrzne i powietrze sobie cieple krazy swobodnie.

> Wydaje mi się że oprócz CAR'a można podpiąć równolegle włącznik termostatyczny (np. TYBOX) - może

> zamontuj go w tym najzimniejszym pomieszczeniu i będziesz miał problem z głowy - będzie grzał

> dopóki nie dojdzie do właściwej temp.

Ten sam problem z okablowaniem.

> Ja bym chyba zaczął od tego żeby wyrównać temp. w pomieszczeniach - albo kryzowaniem albo zmianą

> grzejnika na większy, tak aby przy termostatach otwartych i stałej temp na kotle wszędzie była

> temperatura jakiej oczekujesz.

> Inaczej zawsze będzie problem że gdzieś jest za zimno/gorąco.

Poczekam jeszcze do montazu drzwi wewnetrznych. Z wymiana grzejnikow juz rozwazalem, ale na razie odstawiam decyzje na pozniej. Jest tez taka mozliwosc, ze jak dzieciaki wywedruja do swoich pokoi, to nagle zona wroci do starych upodoban, tj. nieco nizszej temperatury w sypialni, niz w pozostalych pomieszczeniach, bo tak naprawde dramatu nie ma - jak na parterze i I pietrze jest 21.5-22, to w sypialni jest 20.5-21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłączyłem parę dni temu czujke wewnętrzną i spalanie wyszło średnio 6.86m3/dobę za ostatnie 5 dni. Dziś zmniejszyłem bieg pompy obiegowej z III na II i sprawdzam, czy da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> włączyłem parę dni temu czujke wewnętrzną i spalanie wyszło średnio 6.86m3/dobę za ostatnie 5 dni.

> Dziś zmniejszyłem bieg pompy obiegowej z III na II i sprawdzam, czy da radę.

Podziwiam, że chce Ci się tak bawić. Ja odpuściłem wszelkie zabawy, godząc się na teoretycznie kilkuprocentowy wzrost zużycia gazu i jadę na czujce wew. i zew, mając święty spokój.

U mnie (przy podłogówce co prawda) przy załączonej czujce wew i zew. zużycie za ostatni tydzień średnio 4,62 m3/dobę (dla powierzchni 180m2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podziwiam, że chce Ci się tak bawić. Ja odpuściłem wszelkie zabawy, godząc się na teoretycznie

> kilkuprocentowy wzrost zużycia gazu i jadę na czujce wew. i zew, mając święty spokój.

> U mnie (przy podłogówce co prawda) przy załączonej czujce wew i zew. zużycie za ostatni tydzień

> średnio 4,62 m3/dobę (dla powierzchni 180m2)

moze dlatego, ze nie chodzi o kilka %, a kilkadziesiąt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejszylem na I bieg i tez daje rade rozprowadzic po wszystkich pietrach wode. Co ciekawe, co roznica temperatur zasilania i powrotu przy pierwszym biegu, to 20 +/-5°C, a na trzecim to 7 +/-2°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zmniejszylem na I bieg i tez daje rade rozprowadzic po wszystkich pietrach wode. Co ciekawe, co

> roznica temperatur zasilania i powrotu przy pierwszym biegu, to 20 +/-5°C, a na trzecim to 7

> +/-2°C.

Musisz dostarczyć do domu określoną ilość energii w jednostce czasu - czyli moc.

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

1. duży przepływ i niska temperatura - mała różnica na powrocie

2. Mały przepływ i wysoka temperatura - duża różnica na powrocie

Mając kociołek kondensacyjny wali cię temperatura zasilania, różnica temperatur. Obchodzi cię tylko temperatura powrotu, która ma być jak najniższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musisz dostarczyć do domu określoną ilość energii w jednostce czasu - czyli moc.

> Możesz to zrobić na kilka sposobów:

> 1. duży przepływ i niska temperatura - mała różnica na powrocie

> 2. Mały przepływ i wysoka temperatura - duża różnica na powrocie

> Mając kociołek kondensacyjny wali cię temperatura zasilania, różnica temperatur. Obchodzi cię tylko

> temperatura powrotu, która ma być jak najniższa.

tak, ale jest jeszcze jeden czynnik - ta sama pompa "odbiera cieplo" dla CWU, a predkosc przeplywu nie pozwala kotlu sie rozpedzic do maks mocy na I biegu pompy. Na razie testuje, jak to bedzie wygladac przez pare dni, bo chyba przy takich ustawieniach byloby najbardziej ekonomicznie - t. powrotu nie wchodzi powyzej 28°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, ale jest jeszcze jeden czynnik - ta sama pompa "odbiera cieplo" dla CWU, a predkosc przeplywu

> nie pozwala kotlu sie rozpedzic do maks mocy na I biegu pompy. Na razie testuje, jak to bedzie

> wygladac przez pare dni, bo chyba przy takich ustawieniach byloby najbardziej ekonomicznie -

> t. powrotu nie wchodzi powyzej 28°C.

mozesz przypomniec jak sprawdzic temp powrotu? nie pamietam juz tej kombinacji klawiszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mozesz przypomniec jak sprawdzic temp powrotu? nie pamietam juz tej kombinacji klawiszy

nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie na sterowniku CARv2 po prostu naciskasz info i po kolei pokazuje wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zmniejszylem na I bieg i tez daje rade rozprowadzic po wszystkich pietrach wode. Co ciekawe, co

> roznica temperatur zasilania i powrotu przy pierwszym biegu, to 20 +/-5°C, a na trzecim to 7

> +/-2°C.

Dobrze pamiętam, ze masz Victrixa?

Tesc ma go u siebie i w instrukcji jest napisane, ze na 1 biegu kociol nie działa prawidłowo i zalecany jest bieg trzeci. Tescie raptem maja 5 grzejnikow w mieszkaniu, opory żadne, a pomka przez caly sezon zimowy generuje nizle rachunki na prad blush.gifsłabiony:

O co im chodzi z ta pompka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze pamiętam, ze masz Victrixa?

> Tesc ma go u siebie i w instrukcji jest napisane, ze na 1 biegu kociol nie działa prawidłowo i

> zalecany jest bieg trzeci. Tescie raptem maja 5 grzejnikow w mieszkaniu, opory żadne, a pomka

> przez caly sezon zimowy generuje nizle rachunki na prad słabiony:

> O co im chodzi z ta pompka?

tak, ale nie znalazlem nic o tym, zeby zalecali III bieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, ale nie znalazlem nic o tym, zeby zalecali III bieg

Może masz delikatnie inny model?

Quote:

Aby zapewnić optymalna prace kotla w nowych instalacjach (pojedynczych lub modularnych), zaleca się stosować maksymalna predkosc obrotowa pompy obiegowej.


A swoja droga jak masz ustawiony przelacznik trybu pracy pompy obiegowej? Domyslam się, ze nie jest wlaczona na stale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może masz delikatnie inny model?

> Quote:

> Aby zapewnić optymalna prace kotla w nowych instalacjach (pojedynczych lub modularnych), zaleca

> się stosować maksymalna predkosc obrotowa pompy obiegowej.

> A swoja droga jak masz ustawiony przelacznik trybu pracy pompy obiegowej? Domyslam się, ze nie jest

> wlaczona na stale?

juz znalazlem, tez tak jest. A gdzie ten przelacznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie na sterowniku CARv2 po prostu naciskasz info i po kolei pokazuje

> wszystko.

ja mam taki sam sterownik i mam -- w tej wartosci, ale jesli dobrze pamietam to wylaczylem sterowanie temperatura powrotu/zasilenia. Gdzies tam w tym magicznym menu serwisowym z pinem chyba. Z tym wlaczonym piec wlaczal sie i wylaczal. Teraz grzeje do temp zadanej na sterowniku z kontrola zasilenia pod sonde pogodowa.

Wczesniej zuzywal mi duzo wiecej gazu jak bral pod uwage zasilenie/powrot.

Przelaczylem tez pompke na 2gi bieg z 3go i temp w domu spadla. Dalem na 3 i jest odczucie wiekszego ciepla w domu, na sterowniku temp wrocila na 23.5. Zostawiam wiec na 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mam taki sam sterownik i mam -- w tej wartosci, ale jesli dobrze pamietam to wylaczylem

> sterowanie temperatura powrotu/zasilenia. Gdzies tam w tym magicznym menu serwisowym z pinem

> chyba. Z tym wlaczonym piec wlaczal sie i wylaczal. Teraz grzeje do temp zadanej na sterowniku

> z kontrola zasilenia pod sonde pogodowa.

> Wczesniej zuzywal mi duzo wiecej gazu jak bral pod uwage zasilenie/powrot.

nie rozumiem - co ustawiasz na sterowniku teraz i co zalezy od temperatury na zewnatrz?

> Przelaczylem tez pompke na 2gi bieg z 3go i temp w domu spadla. Dalem na 3 i jest odczucie

> wiekszego ciepla w domu, na sterowniku temp wrocila na 23.5. Zostawiam wiec na 3.

a jaka masz temp. wody CO ustawiona? Bo jesli za niska, to przy zmniejszeniu przeplywu grzejnik wychladza czynnik calkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie rozumiem - co ustawiasz na sterowniku teraz i co zalezy od temperatury na zewnatrz?

> a jaka masz temp. wody CO ustawiona? Bo jesli za niska, to przy zmniejszeniu przeplywu grzejnik

> wychladza czynnik calkowicie.

teraz ustawiam temp zadana comfort i eco na sterowniku, zaleznie od temp zewnetrznej rosnie/maleje temp na zasileniu (tutaj moge to wysterowac krzywa), piec chodzi caly czas az osiagnie temp zadana, albo comfort albo eco zaleznie od programu, wlaczy sie ponownie jak temp spadnie ponizej 0.2 albo 0.3 stopnia. Jak krzywa bedzie za niska to nigdy nie zagrzeje, jak za wysoka to bedzie w domu upal i piec szybko sie wylaczy. Teraz za oknem -7 i mam 48-49 stopni temp na CO

CWU mam na 50 stopni, tutaj histereze jest chyba 10 wiec piec zagrzeje wode jak spadnie na 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> teraz ustawiam temp zadana comfort i eco na sterowniku, zaleznie od temp zewnetrznej rosnie/maleje

> temp na zasileniu (tutaj moge to wysterowac krzywa), piec chodzi caly czas az osiagnie temp

> zadana, albo comfort albo eco zaleznie od programu, wlaczy sie ponownie jak temp spadnie

> ponizej 0.2 albo 0.3 stopnia. Jak krzywa bedzie za niska to nigdy nie zagrzeje, jak za wysoka

> to bedzie w domu upal i piec szybko sie wylaczy. Teraz za oknem -7 i mam 48-49 stopni temp na

> CO

> CWU mam na 50 stopni, tutaj histereze jest chyba 10 wiec piec zagrzeje wode jak spadnie na 40.

wyglada na to, ze nic nie masz wylaczone, bo uzywasz kotla jak ja przed wylaczeniem czujnika wewnetrznego. Mam pare pytan. Masz termostaty na grzejnikach? Temperature w pomieszczeniu z czujnikiem masz taka sama, jak wszedzie indziej? Duzy i pietrowy masz ten dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wyglada na to, ze nic nie masz wylaczone, bo uzywasz kotla jak ja przed wylaczeniem czujnika

> wewnetrznego. Mam pare pytan. Masz termostaty na grzejnikach? Temperature w pomieszczeniu z

> czujnikiem masz taka sama, jak wszedzie indziej? Duzy i pietrowy masz ten dom?

Nie pamietam juz co ale cos przestawialem ze standardowego ustawienia w ty menu, wczesniej piec mi taktowal, grzal troche, potem sie wylaczal i potem znowu pracowal, tak pracowal nawet jak nie osiagal temp zadanej. Teraz chodzi ciagle i pokazuje tylko sama swieczke na ekraniku na piecu.

termostaty na pietrze musze miec bo tam gdzie mam sterownik i czujnik nagrzewa sie dosc wolno (korytarz).

Skutkiem tego jest to ze jak piec sie wylaczy przy 23.5 ze sterownika to w sypialni mam 25 stopni.

Dalem tam termostaty i juz na 3.5 (czyli ok 23 stopnie) sie wylaczaja a piec ciagle chodzi bo na dole nie ma 23.5. W nocy mam eco na 23. Jak piec sie wlaczal to w sypialni znowu szybko mialem ukrop, teraz termostat zamyka grzejnik i jest ok.

W lazienkach mam podlogowke na rtl-ach i drabinkowy grzejnik, tutaj mam wszystko na fulla i jest na pewno ponad 25 stopni jak nie cieplej.

Dom 230m2,parter standard, pietro 2.6m bez skosow.

Byloby lepiej gdybym w salonie i jadalni dal odrobine wieksze grzejniki, teraz mam pionowe wpasowane w narozniki i zabudowe kuchni i nie ma jak ich powiekszyc.

W salonie mam 7.5 m przeszklenia i niestety przy liczeniu grzejnikow odrobine za optymistycznie policzono zapotrzebowanie na cieplo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> juz znalazlem, tez tak jest. A gdzie ten przelacznik?

Za pomocą przelacznika (8 str.52) można wybrać jeden z dwóch trybow działania pompy obiegowej w fazie ogrzewania.

Problem taki, ze na str. 52 przelacznik 8 jest podpisany jako 'Przelacznik zakresu temperatury ogrzewania'. Jest tez element 11 'Przelacznik trybu cyrkulatora' - może to to?

Ogolnie ten manual nie jest chyba dopracowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za pomocą przelacznika (8 str.52) można wybrać jeden z dwóch trybow działania pompy obiegowej w

> fazie ogrzewania.

> Problem taki, ze na str. 52 przelacznik 8 jest podpisany jako 'Przelacznik zakresu temperatury

> ogrzewania'. Jest tez element 11 'Przelacznik trybu cyrkulatora' - może to to?

> Ogolnie ten manual nie jest chyba dopracowany...

52 strona czego? Wydrukowana instrukcja ma 27 stron, w pdfie na 52 jest opis panela sterowania kotla, a CARv2 instrukcja ma 31 stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> goraco masz ustawione. U mnie bylo 22-22.5 i wszyscy narzekali, ze parno, to zmniejszylem do

> 21-21.5. Ile Ci wyszlo spalanie za ostatni tydzien?

Ja mam lpg wiec ciezko to podac idealnie w stosunku do ziemnego, wychodzi w okolicach 120-130l czyli jakiew 33 m3 lacznie CO i CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kumam. Wczoraj temperatury od -6 rano, przez -4, az do -8 wieczorem i spalanie 7m3/24h. Dzis temperatury od -6 b. rano, a potem -3 caly dzien ze sloncem nawet, a spalanie 11.5m3/24h. Nic nie zmienialem, nikt nie otwieral okien na pol dnia, ani nie bawil sie termostatami. Albo sasiadowi sie wegiel w podajniku skonczyl (wyjechal na swieta), albo cuda jakies. Wlasnie odpowietrzylem jeden grzejnik na samej gorze, zobaczymy, czy cos sie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam lpg wiec ciezko to podac idealnie w stosunku do ziemnego, wychodzi w okolicach 120-130l

> czyli jakiew 33 m3 lacznie CO i CWU

jesli dobrze przeliczylem, to wychodzi jakies odpowiednio 74m3 ziemnego. U mnie w tym czasie poszlo 47m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To mamy inne książki - moja ma 230 stron...

> Generalnie chodzi mi o layout karty elektronicznej (punkt 3.17).

http://i60.tinypic.com/33uq1jq.jpg

chodzi o p2? ja mam wylaczony czujnik temperatury wewnętrznej, wiec sterownik daje zawsze ON, inaczej nigdy by pompa sie nie wlaczyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a masz jakis wzor na to? ja liczylem 1l=0,254m3, ale to pewnie sporo za prosto

tak, ale to m3 gazu propan-butan, a potem musisz jeszcze uwzglednic kalorycznosc tegoz w kJ. Gdzies w google wyszukalem wartosci, teraz juz nie pomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Heh, teraz już wiadomo skąd w moim wątku sprzed roku notowałeś najniższe zużycia gazu

szkoda ze mnie wtedy nie poprawiles to bym od roku nie spal w nocy wiedzac ile gazu idzie wink.gif

A tak powaznie to chcialbym wiedziec nawet mniej wiecej jakiego zuzycia moge sie spodziewac po przejsciu na ziemny.

Przeliczajac wartosci opalowe moje 130l to 100m3, nie moge dojsc do tych 70.

ziemny 31MJ/m3, propan 23,9MJ/l.

130x23,9=3107 3107/31=100.

Jak po drodze zmienie na m3 to mam 97m3 ziemnego.

Jaki jest koszt 400m3 gazu ziemnego miesiecznie na gotowo na rachunku z gazowni?

Ja za 500l propanu place 800pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> szkoda ze mnie wtedy nie poprawiles to bym od roku nie spal w nocy wiedzac ile gazu idzie

> A tak powaznie to chcialbym wiedziec nawet mniej wiecej jakiego zuzycia moge sie spodziewac po

> przejsciu na ziemny.

> Przeliczajac wartosci opalowe moje 130l to 100m3, nie moge dojsc do tych 70.

> ziemny 31MJ/m3, propan 23,9MJ/l.

> 130x23,9=3107 3107/31=100.

> Jak po drodze zmienie na m3 to mam 97m3 ziemnego.

> Jaki jest koszt 400m3 gazu ziemnego miesiecznie na gotowo na rachunku z gazowni?

> Ja za 500l propanu place 800pln.

wg tego liczylem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rachunek miesięczny za zużycie 400m3 gazu ziemnego w taryfie W3.6 wyniósłby około 880zł.

tylko dodaj, ze miesieczne zuzycie 400m3 ziemnego raczej czesto sie nie zdarza - to srednio ponad 13m3/dobe, a nawet mi takie spalanie przez ostatnie 2 lata wyszlo doslownie pare dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko dodaj, ze miesieczne zuzycie 400m3 ziemnego raczej czesto sie nie zdarza - to srednio ponad

> 13m3/dobe, a nawet mi takie spalanie przez ostatnie 2 lata wyszlo doslownie pare dni.

zgoda, tutaj beda wahania, jezeli te przeliczenia ilosciowe sa mniej wiecej ok to i tak nie jest to jakas porazajaca roznica w cenie.

Obaj zuzyjemy mniej jezeli pogoda sie poprawi.

Niech bedzie 100-150 roznicy miesiecznie, na sezon daje to 700-1000 pln.

Nie jest zle. A mozna jeszcze zakombinowac i lac propan prywatny po 1.6-1.8pln do sieciowego zbiornika za ktory sie nie placi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zgoda, tutaj beda wahania, jezeli te przeliczenia ilosciowe sa mniej wiecej ok to i tak nie jest to

> jakas porazajaca roznica w cenie.

> Obaj zuzyjemy mniej jezeli pogoda sie poprawi.

> Niech bedzie 100-150 roznicy miesiecznie, na sezon daje to 700-1000 pln.

> Nie jest zle. A mozna jeszcze zakombinowac i lac propan prywatny po 1.6-1.8pln do sieciowego

> zbiornika za ktory sie nie placi.

sprawdz linka, ktory podalem wyzej. Kumpel ma parterowke 160m2, ktora grzeje propan-butanem i wychodzi mu 2x wiecej zlotowek, niz mi ziemnym na 200+m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sprawdz linka, ktory podalem wyzej. Kumpel ma parterowke 160m2, ktora grzeje propan-butanem i

> wychodzi mu 2x wiecej zlotowek, niz mi ziemnym na 200+m2.

no tak, ale tutaj wszystko rozbija sie o cene gazu, sasiad za plotem ma mniejszy dom ale placi 3.8 za litr bo ma taka umowe z sieciowka i placi praktycznie 2 razy tyle co ja.

Moge sie odniesc do kosztow Twojego kolegi jak mi powiesz ile zuzywa gazu i ile placi za litr. Jezeli pali samym propanem to gaz jest drozszy, jak mieszanka to jest sporo taniej.

Ile ty placisz miesiecznie za ziemny ze wszystkim oplatami itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.