Skocz do zawartości

Auto na gwarancji, a dokładane akcesoria


Lynda

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio spotkałem się z sytuacją, że pewni państwo kupujący nowe auto, zażyczyli sobie zamontować doń lampy do jazdy dziennej.

Od zakupu minęło 14 miesięcy, padła jedna z lamp.

W dokumentach za zakup lampek, jak i na stronie producenta wisi info "gwarancja 12 miesięcy"

Serwis mówi "to jest dokładane akcesorium, nie oryginalne wyposażenie - gwarancja samochodu nie dotyczy tego sprzętu "

Klient mówi "kupiłem i zakładałem to w serwisie autoryzowanym, więc gwarancja samochodu dotyczy także tego co zakładaliście"

kto ma rację, i jakieś przepisy, które takie coś regulują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnio spotkałem się z sytuacją, że pewni państwo kupujący nowe auto, zażyczyli sobie zamontować

> doń lampy do jazdy dziennej.

> Od zakupu minęło 14 miesięcy, padła jedna z lamp.

> W dokumentach za zakup lampek, jak i na stronie producenta wisi info "gwarancja 12 miesięcy"

> Serwis mówi "to jest dokładane akcesorium, nie oryginalne wyposażenie - gwarancja samochodu nie

> dotyczy tego sprzętu "

> Klient mówi "kupiłem i zakładałem to w serwisie autoryzowanym, więc gwarancja samochodu dotyczy

> także tego co zakładaliście"

> kto ma rację, i jakieś przepisy, które takie coś regulują?

jak jest sformułowany przedmiot gwarancji u producenta dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sensie samochód czy lampki?

> konkretnie rozchodzi się o takie światełka

samochód smile.gif

tam na 99% jest tez zdefiniowane dodatkowe wyposazenie. i trzeba spróbować to zinterpretować.

ja bym sie nie sadził. w sumie jak bys tez dokupił bagaznik dachowy Thule jakis w salonie i chciał to podciągać pod gwarancję producenta samochodu to tez naciągane troche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnio spotkałem się z sytuacją, że pewni państwo kupujący nowe auto, zażyczyli sobie zamontować

> doń lampy do jazdy dziennej.

> Od zakupu minęło 14 miesięcy, padła jedna z lamp.

> W dokumentach za zakup lampek, jak i na stronie producenta wisi info "gwarancja 12 miesięcy"

> Serwis mówi "to jest dokładane akcesorium, nie oryginalne wyposażenie - gwarancja samochodu nie

> dotyczy tego sprzętu "

> Klient mówi "kupiłem i zakładałem to w serwisie autoryzowanym, więc gwarancja samochodu dotyczy

> także tego co zakładaliście"

> kto ma rację, i jakieś przepisy, które takie coś regulują?

Gwarant , czyli producent pojazdu udziela gwarancji na pojazd w takim stanie i wyposażeniu , w jakim wyszedł z fabryki. To , co zamontuje do nowego pojazdu serwis ma osobną gwarancję, nawet gdyby były to oryginalne światła dzienne. Pytanie dla klienta - Czy samochód opuścił fabrykę z tymi lampkami ?

W tym wypadku sorry , raczej nie widzę podstaw do uznania reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gwarant , czyli producent pojazdu udziela gwarancji na pojazd w takim stanie i wyposażeniu , w

> jakim wyszedł z fabryki. To , co zamontuje do nowego pojazdu serwis ma osobną gwarancję, nawet

> gdyby były to oryginalne światła dzienne. Pytanie dla klienta - Czy samochód opuścił fabrykę z

> tymi lampkami ?

> W tym wypadku sorry , raczej nie widzę podstaw do uznania reklamacji.

całkiem sensownie napisane wink.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kto ma rację, i jakieś przepisy, które takie coś regulują?

Jeżeli na firmę to masz faktycznie 12 miesięcy gwarancji bo to dopuszcza prawo.

Ale jeżeli kupowałeś to na osobę fizyczną wg prawa unijnego przysługuje Ci na towar 24 miesiące gwarancji.

Ale w życiu nie łączył bym tego razem z samochodem grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jeżeli kupowałeś to na osobę fizyczną wg prawa unijnego przysługuje Ci na towar 24 miesiące gwarancji.

A pokażesz mi palcem to "łunijne prawo" o 24 miesiącach GWARANCJI ?

Bo musi być jakieś bardzo nowe, chyba go dziś rano uchwalili ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gwarant , czyli producent pojazdu udziela gwarancji na pojazd w takim stanie i wyposażeniu , w

> jakim wyszedł z fabryki. To , co zamontuje do nowego pojazdu serwis ma osobną gwarancję, nawet

> gdyby były to oryginalne światła dzienne. Pytanie dla klienta - Czy samochód opuścił fabrykę z

> tymi lampkami ?

> W tym wypadku sorry , raczej nie widzę podstaw do uznania reklamacji.

Dokładnie tak to wygląda. Na wypsoażenie fabryczne obowiązuje gwarancja samochodu, na urządzenie dołożone akcesoryjne - gwarancja 12 miesięcy. Wyjątek stanowią akcesoria dołożone przez producenta samochodu na linii produkcyjnej (tzw. doposażenie na życzenie). Wtedy na owe akcesoria obowiązuje gwarancja jak na samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lampy dzienne zakupione u dealera i u niego zapłacone to zgłosić u niego reklamacje z tytułu niezgodności towaru z umową

podstawa:

ustawa

jak odmówią to do rzecznika praw konsumenta wink.gif

towar reklamuje się w ciągu 24 miesięcy u sprzedawcy a rozumiem że sprzedającym i montującym był dealer smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli lampy dzienne zakupione u dealera i u niego zapłacone to zgłosić u niego reklamacje z tytułu

> niezgodności towaru z umową

> podstawa:

> ustawa

> jak odmówią to do rzecznika praw konsumenta

> towar reklamuje się w ciągu 24 miesięcy u sprzedawcy a rozumiem że sprzedającym i montującym był

> dealer

link nie bangla.

tak sprzedawcą do klienta ostatecznego był dealer, auto z salonowej wydawki wyjechało w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gwarant , czyli producent pojazdu udziela gwarancji na pojazd w takim stanie i wyposażeniu , w

> jakim wyszedł z fabryki. To , co zamontuje do nowego pojazdu serwis ma osobną gwarancję, nawet

> gdyby były to oryginalne światła dzienne. Pytanie dla klienta - Czy samochód opuścił fabrykę z

> tymi lampkami ?

> W tym wypadku sorry , raczej nie widzę podstaw do uznania reklamacji.

Święta racja ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A pokażesz mi palcem to "łunijne prawo" o 24 miesiącach GWARANCJI ?

> Bo musi być jakieś bardzo nowe, chyba go dziś rano uchwalili ...

Przepisu nie znam, ale kiedyś tocząc jakąś dyskusję księgowa mi to uzmysławiała. Hmmmm muszę się doedukować chyba ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że temat dotyczy auta marki Dacia lub Skoda grinser006.gif

Na miejscu właściciela paliłbym się ze wstydu jadąc do ASO z reklamacją. Proszę szanownego serwisu, jeździłem rok i przepaliła się dioda, a bieżnik opon się zużył. Proszę o wymianę na gwarancji. zlosnik.gif

PS naprawdę jazda na światłach daje spalanie większe o 0,5l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> link nie bangla.

> tak sprzedawcą do klienta ostatecznego był dealer, auto z salonowej wydawki wyjechało w ten sposób.

Na akcesoria obowiązuje gwarancja producenta akcesoriów, jeśli producent dał 12 miesięcy to jest 12 miesięcy i kropka.

Sprawa się komplikuje (dla sprzedawcy) jeśli kupującym był konsument bo wtedy konsument może wystąpić z niezgodności towaru z umową na podstawie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej... (ustawa w załączniku).

Jest i źle i dobrze dla sprzedawcy.

Jest źle bo jeśli sprzedawca dokonał montażu to także montaż temu podlega, jest dobrze bo do 6 miesięcy przyjmuje się, że wada istniała w momencie wydania towaru i to sprzedawca musi udowodnić, że wada nie istniała w chwili wydania towaru, więc po 14 miesiącach to konsument musi udowodnić, że wada istniała w momencie wydania towaru, wystarczy, że sprzedawca stwierdzi, że sprzęt był sprawny w chwili wydania i dalej to konsument musi się bawić.

Druga strona medalu to, że niektórzy dilerzy/serwisy zaczęli się zachowywać jakby nie mieli konkurencji i zaczęli klienta detalicznego traktować per noga.

Wiem, że udało się trochę samochodów opchnąć do firm, ale zniechęcanie detalistów, będzie skutkować tym, że tacy detaliści będą mówić w firmach, że diler X jest be.

Jeśli diler jest rozsądny to machnie ręką i uzna reklamację.

Pozdrawiam BAS

288095971-D20021176Lj.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie akcesoria i doposażenie, toż to konfiguracja auta do wykonania w takim zakresie jakie

> przewiduje konfigurator.

Nie, konfigurator np mówi, że lusterka wkolorze nadwozia, a klient zażyczył sobie akcesoryjne chromowane nakładki. Może je założyć dealer i wtedy gwarancja jest 12 miesięcy, albo producent dostarczyć samochód już z dołożnymi tymi nakładkami i wtedy gwarancja na nie jest taka, jak gwarancja samchodu. Oczywoście nakładki wystęują wyłącznie jako akcesoryjne, dlatego nie ma ich w konfiguratorze samochodu.

Przerabiałem temat od storny praktycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jestem pewien, że temat dotyczy auta marki Dacia lub Skoda

pudło zlosnik.gif

> Na miejscu właściciela paliłbym się ze wstydu jadąc do ASO z reklamacją. Proszę szanownego serwisu,

> jeździłem rok i przepaliła się dioda, a bieżnik opon się zużył. Proszę o wymianę na gwarancji.

> PS naprawdę jazda na światłach daje spalanie większe o 0,5l?

nie wiem, nie znam się, w życiu nie korzystałem hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, konfigurator np mówi, że lusterka wkolorze nadwozia, a klient zażyczył sobie akcesoryjne

> chromowane nakładki. Może je założyć dealer i wtedy gwarancja jest 12 miesięcy, albo producent

> dostarczyć samochód już z dołożnymi tymi nakładkami i wtedy gwarancja na nie jest taka, jak

> gwarancja samchodu. Oczywoście nakładki wystęują wyłącznie jako akcesoryjne, dlatego nie ma

> ich w konfiguratorze samochodu.

> Przerabiałem temat od storny praktycznej.

jesli zamawiasz dodatki inne niz producenta to dziwne by bylo aby gwarancja wynosila tyle co gwarancja auta. odpowiada za te rzeczy diler oraz producent dodatkow.

jednak w momencie gdy zamawiasz nowy samochod z fabryki, a serwis nie informuje Cie ze sami zamontuja oryginalne dodatki, a nie fabryka .. a potem probuja wciskac walek o wybiorczej gwarancji no to ja z tym serwisem chetnie bym sie spotkal w sądzie, bo to jakas kpina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> serwis nie informuje Cie ze sami

> zamontuja oryginalne dodatki, a nie fabryka .. a potem probuja wciskac walek o wybiorczej

> gwarancji no to ja z tym serwisem chetnie bym sie spotkal w sądzie, bo to jakas kpina

serwis poinformował o tym fakcie skromny.gif

tylko pan chciał ugrać sobie i się pokłócił, bo a nuż się chłopaki nie znają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> serwis poinformował o tym fakcie

> tylko pan chciał ugrać sobie i się pokłócił, bo a nuż się chłopaki nie znają

no to faktycznie nie ma o czym gadac, bo w takim przypadku za dodatki odpowiada serwis a gwarancja wynosie tyle ile przewidzial producent tych dodatkow. oczywiscie jest jeszcze niezgodnosc towaru z umowa, ale ten temat byl juz roziwniety gdzies wyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.