Skocz do zawartości

elektryczność- lamerskie pytanie


1Marek1

Rekomendowane odpowiedzi

Chce podlączyć wtyczke 230V do kabla. Wtyczka jest z uziemieniem. Niebieski kabel to uziemienie, ale czy podłaczenie brązowego (siła) i zółto -zielonego jest wymagane w określone bolce we wtyczce? Czsy jest to obojętne i można te dwa kable zamienić miejscami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chce podlączyć wtyczke 230V do kabla. Wtyczka jest z uziemieniem. Niebieski kabel to uziemienie,

> ale czy podłaczenie brązowego (siła) i zółto -zielonego jest wymagane w określone bolce we

> wtyczce? Czsy jest to obojętne i można te dwa kable zamienić miejscami?

Uziemienie to żółto-zielony kabel.

Faza brązowy (+).

Niebieski to neutralny (-).

(+) z (-) możesz zamieniać.

Ale uziemienie tylko na środek, tam gdzie wchodzi bolec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> + i -

Panowie, nie czepiajcie się. Odpowiedź jest w takiej formie, aby lamer zrozumiał a jest też napisane prawidłowo, więc wilk syty i owca cała.

Może warto było dać ten + i - w cudzysłowie ale uważam, że szukacie dziury w całym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> + i - dla pradu zmiennego o napiecu 230V ktore wystepuje w instalacji mieszkania

Jak już idziemy w puryzm to mowa o szczególnym przypadku zmiennego, który jest prądem przemiennym i tak mnie uczyli od podstawówki (na fizyce).

220px-Zmienno%C5%9B%C4%87_pr%C4%85du_by_Zureks.svg.png

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak już idziemy w puryzm to mowa o szczególnym przypadku zmiennego, który jest prądem przemiennym i

> tak mnie uczyli od podstawówki (na fizyce).

> Pozdrawiam BAS

Dobrze Cię uczyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wymądrza się, ale oprócz mnie nikt nie odpowiedział na pytanie autora wątku, który chciał kompletnie źle podłączać wtyczkę myląc przewody neutralne z ochronnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Każdy wymądrza się, ale oprócz mnie nikt nie odpowiedział na pytanie autora wątku, który chciał

> kompletnie źle podłączać wtyczkę myląc przewody neutralne z ochronnymi.

Tylko doprecyzowałem, ale niech Ci będzie:

- z lewej L czyli faza czyli brązowy (tu będzie świecić neonówka),

- z prawej N czyli neutralny czyli niebieski,

- PE tam gdzie bolec czyli żółto-zielony.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko doprecyzowałem, ale niech Ci będzie:

> - z lewej L czyli faza czyli brązowy (tu będzie świecić neonówka),

> - z prawej N czyli neutralny czyli niebieski,

> - PE tam gdzie bolec czyli żółto-zielony.

> Pozdrawiam BAS

To jeszcze doprecyzuj, od ktorej strony patrzac jest lewa / prawa strona zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jeszcze doprecyzuj, od ktorej strony patrzac jest lewa / prawa strona

Zapewne stojąc przodem do gniazdka zlosnik.gif

A ja mam podwójne gniazdka, gdzie dziurki są w pionie i co wtedy hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chce podlączyć wtyczke 230V do kabla. Wtyczka jest z uziemieniem. Niebieski kabel to uziemienie,

> ale czy podłaczenie brązowego (siła) i zółto -zielonego jest wymagane w określone bolce we

> wtyczce? Czsy jest to obojętne i można te dwa kable zamienić miejscami?

Z tym stanem wiedzy proponuję się nie dotykać, bo jak puścisz fazę na obudowę wpiętego urządzenia to domowników pozabijasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak już idziemy w puryzm to mowa o szczególnym przypadku zmiennego, który jest prądem przemiennym i

> tak mnie uczyli od podstawówki (na fizyce).

> Pozdrawiam BAS

033102bebe_1_prv.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Każdy wymądrza się, ale oprócz mnie nikt nie odpowiedział na pytanie autora wątku, który chciał

> kompletnie źle podłączać wtyczkę myląc przewody neutralne z ochronnymi.

Dzięki kolego, rada się przydała. W efekcie podłączyłem pompę wody do studni za pomocą długiego 100 metrowego przedłużacza i wszystko zadziałało. Dzięki jeszcze raz dzięki 20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tym stanem wiedzy proponuję się nie dotykać, bo jak puścisz fazę na obudowę wpiętego urządzenia

> to domowników pozabijasz.

Za późno. Ale wszystko działa a domownicy zyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jajco -praktyka mowi, ze jak bolecna gorze, to niebieski po prawej.

> z tym pozabijaniem, to rowniez nie tak odrazu, bo inaczej by elektrykow nie bylo.

A jak to jest gdy gniazdo jest podwójne i bolce są na "zewnątrz" a dziurki połączone w linii ?.

Wtedy w jednym gniazdku jest odwrotnie jak w drugim.

Jest tak w podwójnym podtynkowym z uziemieniem gniazdku typy Impresja znanej polskiej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak to jest gdy gniazdo jest podwójne i bolce są na "zewnątrz" a dziurki połączone w linii ?.

> Wtedy w jednym gniazdku jest odwrotnie jak w drugim.

> Jest tak w podwójnym podtynkowym z uziemieniem gniazdku typy Impresja znanej polskiej firmy.

W Większości tak jest. Na palcach jednej ręki policzyć można te prawidłowe.

Pokazuje to jak wielkie znaczenie ma ułożenie styków faza/neutralny.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki kolego, rada się przydała. W efekcie podłączyłem pompę wody do studni za pomocą długiego 100

> metrowego przedłużacza i wszystko zadziałało. Dzięki jeszcze raz dzięki

Jak podpiąłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Większości tak jest. Na palcach jednej ręki policzyć można te prawidłowe.

> Pokazuje to jak wielkie znaczenie ma ułożenie styków faza/neutralny.

Zasadniczo żadne. To ustawianie faza/zero to taka sztuka dla sztuki. Ktoś to kiedyś po 13tej wymyślił reszta podłapała i zaczęła tego uczyć na szkoleniach. Przy prądzie przemiennym nie ma to znaczenia. No ale jest argument do błyśnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zasadniczo żadne.

zgoda, ale...

> To ustawianie faza/zero to taka sztuka dla sztuki. Ktoś to kiedyś po 13tej

> wymyślił reszta podłapała i zaczęła tego uczyć na szkoleniach. Przy prądzie przemiennym nie ma

> to znaczenia.

taki przewod ze sklepu elektrycznego:

kabel-z-wtyczka-3x1-do-p_787.jpg

bedzie mial podlaczone, tak jak bylo mowione. mialem wiele w rece i ZAWSZE bylo tak samo.

wez taki kabel zasilajacy kompa:

kabel-zasilajacy-kompute_146.jpg

bedzie to samo. do zasilacza zawsze dochodzi faza i N w tym samym miejscu.

wez taki filtr sieciowy Schurtera:

Schurter-Filtr-przeciwzakloceniowy-sieciowy-250VAC-4mH-Cx68nF-37mm-55002027.jpg

i zobacz na schemat.niby nie ma roznicy, ale...

wez takie gniazko z bezpiecznikiem i filtrem:

fil2680bp.jpg

bedzie dzialac jak w gniazdku bedzie pokrecone, ale praktyka N po prawej bierze sie ze standaryzowania i dobrej praktyki elektrycznej. mozliwe, ze pierwotnie to podejscie, ze praworeczny najpierw wetknie gwozdz w prawa dziure.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak podpiąłeś?

Brązowy po lewej, niebieski po prawej a żółto-zielony do bolca. Ponieważ kabel będzie pracować na polu/dworze to użyłem wtyczki i gniazdka bryzgoszczelnego. Pompa działa że hej. Ale skoro mnie już wywołałeś, to powiedz w jaki peszel wsadzić ten kabel jak go bede chciał zakopać na stałe w ziemi- a jest go 100 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brązowy po lewej, niebieski po prawej a żółto-zielony do bolca. Ponieważ kabel będzie pracować na

> polu/dworze to użyłem wtyczki i gniazdka bryzgoszczelnego. Pompa działa że hej. Ale skoro mnie

> już wywołałeś, to powiedz w jaki peszel wsadzić ten kabel jak go bede chciał zakopać na stałe

> w ziemi- a jest go 100 metrów.

Trzeba było kupić kabel ziemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w jaki peszel wsadzić ten kabel jak go bede chciał zakopać na stałe

> w ziemi- a jest go 100 metrów.

Teraz się zacznie... alien.gif

Kabel ziemny, peszel niebieski ziemny, kopiesz ~75cm, dajesz przewód, potem warstwa ziemi, następnie niebieska taśma ostrzegawcza i zasypujesz ziemią wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz się zacznie...

> Kabel ziemny, peszel niebieski ziemny(tu bym polemizował, w peszlu ciągła wilgoć,) kopiesz ~75cm, podsypka z piasku dajesz przewód, podsypka z piasku potem warstwa ziemi,

> następnie niebieska taśma ostrzegawcza i zasypujesz ziemią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale praktyka N po prawej bierze sie ze

> standaryzowania i dobrej praktyki elektrycznej. mozliwe, ze pierwotnie to podejscie, ze

> praworeczny najpierw wetknie gwozdz w prawa dziure.

A jak go nie trzepnie w prawej to wetknie w lewą.

Ta dobra praktyka elektryczna nie ma kompletnie uzasadnienia. Jest bo jest, ale po co to nikt powiedzieć nie potrafi. Prąd w obu przewodach płynie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ta dobra praktyka elektryczna nie ma kompletnie uzasadnienia. Jest bo jest, ale po co to nikt

> powiedzieć nie potrafi. Prąd w obu przewodach płynie tak samo.

No własnie.

Chyba najpopularniejszy rodzaj gniazd podwójnych w domach ma fazę i N w odwrotnym względem bolca miejscu, w zależności w które gniazdo włożyć wtyczkę.

6326042700_1366813918.jpg

I na cholerę tu jakaś "dobra" praktyka?

Można dać N z prawej w takim gnieździe, ale sam nie wiem w imię czego.

Nawet gdyby zabronić tego typu gniazd i unormować rozkład fazy, N i bolca ochronnego, to i tak pupa zbita, bo zawsze ktoś mógłby wetknąć wtyczkę jak chce w gniazdo bez bolca (czy to w ścianie czy w przedłużaczu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kabel ziemny, peszel niebieski ziemny(tu bym polemizował, w peszlu ciągła wilgoć,) kopiesz ~75cm, podsypka z piasku dajesz przewód, podsypka z piasku potem warstwa ziemi,

> następnie niebieska taśma ostrzegawcza i zasypujesz ziemią

a podsypka z piasku nad przewodem jest nadal podsypką czy już piaskiem zasypowym?

zlosnik2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No własnie.

> Chyba najpopularniejszy rodzaj gniazd podwójnych w domach ma fazę i N w odwrotnym względem bolca

> miejscu, w zależności w które gniazdo włożyć wtyczkę.

> I na cholerę tu jakaś "dobra" praktyka?

Żeby trzepać na egzaminach sepowskich

> Można dać N z prawej w takim gnieździe, ale sam nie wiem w imię czego.

> Nawet gdyby zabronić tego typu gniazd i unormować rozkład fazy, N i bolca ochronnego, to i tak pupa

> zbita, bo zawsze ktoś mógłby wetknąć wtyczkę jak chce w gniazdo bez bolca (czy to w ścianie

> czy w przedłużaczu)

i będzie działać zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie przebije szwagra znajomego, miał długi przedłużacz i chciał zrobić z niego krótszy tak aby od gniazdka starczył do jakiegoś urządzenia, nie wiedział jak zmierzyć odległość więc włożył wtyczkę do gniazdka i rozwijał przedłużacz a następnie obcęgami obciął na wymaganą długość yikes.gif wystąpiły efekty świetlno dźwiękowe grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic nie przebije szwagra znajomego, miał długi przedłużacz i chciał zrobić z niego krótszy tak aby

> od gniazdka starczył do jakiegoś urządzenia, nie wiedział jak zmierzyć odległość więc włożył

> wtyczkę do gniazdka i rozwijał przedłużacz a następnie obcęgami obciął na wymaganą długość

> wystąpiły efekty świetlno dźwiękowe

A obcęgi zostały pewnie szczerbate hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Eeee, metaliczne zwarcie, szybkie wyłączenie. No chyba, że bezpieczniki były grubsze od obcążek.

Zmieniając topiki na "S" wykręciłem bezpieczniki i za oprawkami mogłem już bezpiecznie odpinać przewody, aby wyjąć przewód z skrzynki musiałem odpiąć i zero, traf chciał że śruba była między przewodami od strony zasilania, czas i zapewne słabe styki zrobiły swoje, izolacja na przewodach popękała a ja wkrętakiem ładnie ją zeskrobałem, pół płetwy wypaliło ale 35A topik w skrzynce wytrzymał grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmieniając topiki na "S" wykręciłem bezpieczniki i za oprawkami mogłem już bezpiecznie odpinać

> przewody, aby wyjąć przewód z skrzynki musiałem odpiąć i zero, traf chciał że śruba była

> między przewodami od strony zasilania, czas i zapewne słabe styki zrobiły swoje, izolacja na

> przewodach popękała a ja wkrętakiem ładnie ją zeskrobałem, pół płetwy wypaliło ale 35A topik w

> skrzynce wytrzymał

35A to dość duży bezpiecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradżcie jeszcze raz: czy przewód biały, bez oznaczenia "do ziemii" można zakopywać w ziemii i czy robić to w peszlu. Zakopanie byłoby w ogródku a nie pod ulicą jeżeli ma to znaczenia. Przewód służy do zasilania pompy wody i nie chcę rozwijać za każdym razem 100 m kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poradżcie jeszcze raz: czy przewód biały, bez oznaczenia "do ziemii" można zakopywać w ziemii i czy

> robić to w peszlu. Zakopanie byłoby w ogródku a nie pod ulicą jeżeli ma to znaczenia. Przewód

> służy do zasilania pompy wody i nie chcę rozwijać za każdym razem 100 m kabla.

Ja kiedyś tymczasowo zakopałem taki kabel na kilka miesięcy bez żadnych peszli.

Ale żeby na stałe, to jednak wybrałbym kabel ziemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.