Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe. Troszkę inaczej.


Rafcio

Rekomendowane odpowiedzi

Mam malutką łazienkę 1,5m/1,5m w bloku ogrzewanie z sieci miejskiej. Na ścianie wisi grzejnik (suszarka). Jako że niedługo będę robił generalkę w łazience pomyślałem nad ogrzewaniem podłogowym ale takie około 1m2. Między wanną,umywalka a miską ustępową powinno wystarczyć. Tak myślałem żeby skuć lastryko które jest pod spodem oczywiście poprawić papę bo pewnie tam jakaś jest zrobić nową wylewkę z pozostawieniem "dziury" na ogrzewanie podłogowe. Dać w to miejsce jakiś styrodur lub tym podobne, rozłożyć rurki i podłączyć pod gałązki które idą do grzejnika.

Czy coś takiego będzie funkcjonowało?

Czy przy podłodze wystarczy dać dwa zawory na zasilenie i powrót czy trzeba wstawiać całą skrzynkę ze wszystkimi urządzeniami?

Samo ogrzewanie podłogowe ma służyć tylko do podgrzania podłogo żeby nogi na płytkach nie marzły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy chcesz zastąpić klasyczny grzejnik podłogówką?

 

Jeżeli taki masz plan to nie wolno Ci tego zrobić, nie możesz ingerować w instalację CO, która jest częścią wspólną.

Żeby iść ścieżką legalną to musiałbyś otrzymać na to zgodę od zarządcy budynku, a takowej raczej nie dostaniesz.

 

Jedyne co byś mógł zrobić to odbierać ciepło z istniejącego grzejnika jakąś wężownicą i tłoczyć je własną pompką w podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie puścisz 50* albo i więcej w podłogę, to nie będzie to komfortowe. Generalnie łączenie kaloryferów i podłogówki wymaga mieszacza i pompy. Bo musisz mieć sensowny przepływ (żeby ciepła woda opłynęła całą podłogę) i sensowną temperaturę. Nawet, jak dasz na wyjściu z kaloryfera, to albo temperatura będzie za wysoka, albo przepływ za mały i nagrzejesz tylko początek podłogówki.

 

Osobna kwestia, że  bloku nie masz prawa ingerencji w CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziś pytałem dewelopera o ogrzewanie podlogowe w kuchni i lazience, twierdził ze nikt z takim pomysłem jeszcze nie wyskoczył, stwierdził tez ze moze bez problemu zrobic z tym, ze czynnik moze byc za gorący(ogrzewanie z elektrocieplowni, pewnie kolo 70 stopni na wejsciu).

Pytanie do fachowcow, ma to racje bytu czy podlogowka w tym wypadku to nieporozumienie? Reszta pomieszczen ogrzewana kaloryferami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy chcesz zastąpić klasyczny grzejnik podłogówką?

Jeżeli taki masz plan to nie wolno Ci tego zrobić, nie możesz ingerować w instalację CO, która jest częścią wspólną.

Żeby iść ścieżką legalną to musiałbyś otrzymać na to zgodę od zarządcy budynku, a takowej raczej nie dostaniesz.

Jedyne co byś mógł zrobić to odbierać ciepło z istniejącego grzejnika jakąś wężownicą i tłoczyć je własną pompką w podłogówkę.

Nie, grzejnik ma zostawić. Podłogówkę chciał bym dołożyć tylko po to żeby nie chodzić po lodowatej podłodze.

W gałązki doprowadzające wodę do grzejnika chciał bym wlutować trójnik i puścić rurki dodatkowo pod podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam malutką łazienkę 1,5m/1,5m w bloku ogrzewanie z sieci miejskiej. Na ścianie wisi grzejnik (suszarka). Jako że niedługo będę robił generalkę w łazience pomyślałem nad ogrzewaniem podłogowym ale takie około 1m2. Między wanną,umywalka a miską ustępową powinno wystarczyć. Tak myślałem żeby skuć lastryko które jest pod spodem oczywiście poprawić papę bo pewnie tam jakaś jest zrobić nową wylewkę z pozostawieniem "dziury" na ogrzewanie podłogowe. Dać w to miejsce jakiś styrodur lub tym podobne, rozłożyć rurki i podłączyć pod gałązki które idą do grzejnika.

Czy coś takiego będzie funkcjonowało?

Czy przy podłodze wystarczy dać dwa zawory na zasilenie i powrót czy trzeba wstawiać całą skrzynkę ze wszystkimi urządzeniami?

Samo ogrzewanie podłogowe ma służyć tylko do podgrzania podłogo żeby nogi na płytkach nie marzły.

 

Możesz tak zrobić, jak zastosujesz mieszacz, ale prościej będzie dać matę elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


W gałązki doprowadzające wodę do grzejnika chciał bym wlutować trójnik i puścić rurki dodatkowo pod podłogę.

 

nie wolno Ci tego zrobić, zmieniasz objętość układu i modyfikujesz instalację samowolnie. Pomijam zupełnie już fakt, że dostaniesz na podłogę ekstremalnie gorący czynnik, będziesz miał saunę a nie łazienkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja musiała by mieć mieszacz z termostatem i pompę. Na tak małej powierzchni IMO lepsza będzie mata elektryczna - za ułamek ceny instalacji wodnej.

Tylko daj dobrą izolację cieplną wylewki, aby nie grzać stropu sąsiada i ścian - wtedy nawet rachunki za prąd nie powinny być duże  -jak jeszcze grzejnikiem powietrze dogrzejesz, to podłogówka właściwie nie będzie oddawała ciepła, tylko stwarzała komfort cieplny dla stóp i reszty ciała (promieniowanie).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam malutką łazienkę 1,5m/1,5m w bloku ogrzewanie z sieci miejskiej. Na ścianie wisi grzejnik (suszarka). Jako że niedługo będę robił generalkę w łazience pomyślałem nad ogrzewaniem podłogowym ale takie około 1m2.

Tak myślałem żeby skuć lastryko które jest pod spodem oczywiście poprawić papę bo pewnie tam jakaś jest zrobić nową wylewkę z pozostawieniem "dziury" na ogrzewanie podłogowe. Dać w to miejsce jakiś styrodur lub tym podobne, rozłożyć rurki i podłączyć pod gałązki które idą do grzejnika.

Samo ogrzewanie podłogowe ma służyć tylko do podgrzania podłogo żeby nogi na płytkach nie marzły.

 

Na tak małej powierzchni to tylko mata elektryczna, jak już koledzy doradzili.

Plus jest taki, że dogrzejesz sobie, kiedy tylko Ci się zamarzy, minusem może być zasilanie elektryczne, najdroższy z możliwych sposób ogrzewania. Coś a coś...

Odnośnie ingerencji w część wspólną budynku: jest to możliwe po uzyskaniu zgody administratora / zarządcy, ale jak już wiesz - czynnik na wejściu ma zbyt wysoką temperaturę i z uzyskaniem zgody może być kłopot...

Inna sprawa to, że na izolację cieplną stropu i rurki możesz nie mieć fizycznie miejsca, jeśli wylewka nie będzie wystarczająco gruba (to indywidualna cecha każdego budynku, zastosowanej technologii itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór RTL jest OK. Miałem kilka podłóg w domu tak zrobionych. Sprawdza się przy wysokiej temperaturze czynnika. Trzeba tylko rurki położyć zgodnie ze sztuką tak aby początek i koniec rury się zazębiały aby temperaturę wyrównać.

Niemniej jednak na taką powierzchnie także sugerowałbym elektryczną matę grzejną. Po co sobie komplikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór RTL będzie najtańszym rozwiązaniem i w miarę dobrym (z technicznego punktu widzenia) dla tak małej powierzchni. Tak czy inaczej ingerujesz w układ CO. 

 

I co taki zawór RTL da? Że ciepły będzie tylko początek pętli, bo zaraz się zamknie zawór przez zbyt gorący czynnik?

Tutaj trzeba taki układ - z pompą, która napędzi i będzie mieszało wodę z powrotu z podłogówki (chłodną) z zasilaniem (gorącą) żeby woda w pętli miała sensowną temperaturę i sensowny przepływ.

 

845-thickbox_default.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co taki zawór RTL da? Że ciepły będzie tylko początek pętli, bo zaraz się zamknie zawór przez zbyt gorący czynnik?

Tutaj trzeba taki układ - z pompą, która napędzi i będzie mieszało wodę z powrotu z podłogówki (chłodną) z zasilaniem (gorącą) żeby woda w pętli miała sensowną temperaturę i sensowny przepływ.

 

845-thickbox_default.jpg

Mam zrobioną łazienkę na górze na RTL ustawionym na 35st i działa jak trzeba - dopiero przy 60st na zasilaniu trzeba było lekko podnieść powrót na 40 bo w ogóle nie chciał się otworzyć, podejrzewam że przez zbyt wysoką temperaturę w skrzynce rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobioną łazienkę na górze na RTL ustawionym na 35st i działa jak trzeba - dopiero przy 60st na zasilaniu trzeba było lekko podnieść powrót na 40 bo w ogóle nie chciał się otworzyć, podejrzewam że przez zbyt wysoką temperaturę w skrzynce rozdzielacza.

 

To jak na powrocie miałeś 35*, to jaką temperaturę miała podłoga? Wg zaleceń temperatura podłogi nie powinna przekraczać 33*. Ale taka sauna normalnie jest nie do wytrzymania. IMO 26-27* jest komfortowa. Powyżej robi się nieprzyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co taki zawór RTL da? Że ciepły będzie tylko początek pętli, bo zaraz się zamknie zawór przez zbyt gorący czynnik?

Tutaj trzeba taki układ - z pompą, która napędzi i będzie mieszało wodę z powrotu z podłogówki (chłodną) z zasilaniem (gorącą) żeby woda w pętli miała sensowną temperaturę i sensowny przepływ.

 

845-thickbox_default.jpg

witaj

akurat w takich układach jak kolega założyciel chce zrobić zawory rtl się sprawdzają. sam mam ok. 5m2 podlogówki w górnej łazience na rtl i jest oki. reszta podlogówki oczywiście na rozdzielaczu i pompie mieszającej. z tym że u mnie drabinki w lazienkach pracują zima i lato... czy przcuje c.o czy c.w.u to drabinki chodzą - z pewnych powodów tak chciałem tak mam i byla to dobra decyzja.

pomijając legalność takiej wcinki to zabawa bez sensu - prościej i taniej elektryczna mata jak inni już radzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co taki zawór RTL da? Że ciepły będzie tylko początek pętli, bo zaraz się zamknie zawór przez zbyt gorący czynnik?

Tutaj trzeba taki układ - z pompą, która napędzi i będzie mieszało wodę z powrotu z podłogówki (chłodną) z zasilaniem (gorącą) żeby woda w pętli miała sensowną temperaturę i sensowny przepływ.

 

845-thickbox_default.jpg

On jest na końcu tej pętli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorąca woda płynie przez pętlę, trafia na jej końcu na zawór RTL który po przekroczeniu zadanej temperatury zamyka się. Woda w pętli stygnie, zawór stygnie i otwiera się - i tak w kółko. Ma ten system wady i dlatego stosuje się go do małych powierzchni.

A temperatura dopuszczalna to 26 stopni - podłogi a nie wody.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Gorąca woda płynie przez pętlę, trafia na jej końcu na zawór RTL który po przekroczeniu zadanej temperatury zamyka się. Woda w pętli stygnie, zawór stygnie i otwiera się - i tak w kółko.

Tak to działa i to całkiem sprawnie. Przy wyższych temperaturach zasilania nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak na powrocie miałeś 35*, to jaką temperaturę miała podłoga? Wg zaleceń temperatura podłogi nie powinna przekraczać 33*. Ale taka sauna normalnie jest nie do wytrzymania. IMO 26-27* jest komfortowa. Powyżej robi się nieprzyjemnie.

Właśnie zmierzyłem, 28 stC. Jak dla mnie idealnie w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.