Skocz do zawartości

Poważnie o ubezpieczeniach OC/AC


gorex

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę jak co roku opłacić ubezpieczenie samochodu.

 

Problem polega na tym, że w ciągu ostatniego miesiąca ubezpieczyciele................oszaleli.

 

PZU każe mi zapłacić prawie 2700zł a np. Link4 - 1530zł. Zakres jest teoretycznie ten sam.

 

Jakby tego było mało przyszła oferta AXA i jest jeszcze taniej.

 

W związku z tym mam następujące pytanie - czy należy się bać następujących firm : AXA, Link4, Liberty??

 

Gdyby chodziło o 10% nie zawracałbym sobie głowy, ale po tysiąc złotych się schylę :) .

 

btw. Ja miałem swego czasu ubezpieczenie i w Linku i AXA i Liberty, ale nie przydarzyła mi się wtedy żadna szkoda, więc nie mogę nic na ich temat powiedzieć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jak co roku opłacić ubezpieczenie samochodu.

 

Problem polega na tym, że w ciągu ostatniego miesiąca ubezpieczyciele................oszaleli.

 

PZU każe mi zapłacić prawie 2700zł a np. Link4 - 1530zł. Zakres jest teoretycznie ten sam.

 

Jakby tego było mało przyszła oferta AXA i jest jeszcze taniej.

 

W związku z tym mam następujące pytanie - czy należy się bać następujących firm : AXA, Link4, Liberty??

 

Gdyby chodziło o 10% nie zawracałbym sobie głowy, ale po tysiąc złotych się schylę :) .

 

btw. Ja miałem swego czasu ubezpieczenie i w Linku i AXA i Liberty, ale nie przydarzyła mi się wtedy żadna szkoda, więc nie mogę nic na ich temat powiedzieć.

 

Ja tylko dodam (bo czesto zmieniam firmy miedzy Linkiem, Axa itp) ze taka promocyjna cena to tylko na przejście do nich, a na drugi rok juz dostaniesz cenę wysoką ;)

Teraz przedłużałem w Linku to musialem pogadać długo przez telefon zeby dali dobrą cenę na kolejny rok.. ale dali ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam (bo czesto zmieniam firmy miedzy Linkiem, Axa itp) ze taka promocyjna cena to tylko na przejście do nich, a na drugi rok juz dostaniesz cenę wysoką ;)

Teraz przedłużałem w Linku to musialem pogadać długo przez telefon zeby dali dobrą cenę na kolejny rok.. ale dali ;]

 

To nie problem. Po prostu w tym roku mam deficyt po tym jak mnie okradli. Muszę po prostu znaleźć coś tańszego, ale niekoniecznie kolejnego złodzieja :) .

 

Likwidowałeś kiedyś szkodę w Linku albo AXA??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liberty ma też promocje dla klientów ING do tego likwidacja szkody u ojca przebiegła wzorowo więc mogę ich polecić

 

Kolega, który pracuje w warsztacie (autoryzowanym) też mówił mi , że z "taniochy" Liberty jako jedyne nigdy nie robi problemu z wypłatą.

 

.....inna sprawa, że tak jak kolega jest super-uczciwym facetem, tak warsztat zajmuje się robieniem dziadostwa "na sztukę". Może więc mają spory "margines cenowy" i są w stanie lepiej się dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie problem. Po prostu w tym roku mam deficyt po tym jak mnie okradli. Muszę po prostu znaleźć coś tańszego, ale niekoniecznie kolejnego złodzieja :) .

 

Likwidowałeś kiedyś szkodę w Linku albo AXA??

 

Niestety nie mialem okazji...

 

(a raczej stety ;] )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link 4 to aktualnie własność PZU, choć fizycznie dwa osobne biznesy, ale likwidacja szkód idzie z tego co się orientuję przez PZU, więc problemu nie będzie z kasą. AXA zaczyna się rozpychać na rynku, Czesi przejęli stery w Polsce i chcą urwać trochę tortu. Ja tydzień temu kupowałem w AXA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdź warunki i będziesz wiedział za co płacisz.

Może być tanio, ale z udziałem własnym, z amortyzacją części itp.

Ostatnio brałem pakiet w AXA przez mBank, ale poznosiłem wszelkie udziały własne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam (bo czesto zmieniam firmy miedzy Linkiem, Axa itp) ze taka promocyjna cena to tylko na przejście do nich, a na drugi rok juz dostaniesz cenę wysoką ;)

Teraz przedłużałem w Linku to musialem pogadać długo przez telefon zeby dali dobrą cenę na kolejny rok.. ale dali ;]

 

Link4 to już chyba dodam do blokowanych numerów, dzwonią po kilka razy dziennie. Odbieram, słucham jednego konsultanta, który potem przełącza do następnego konsultanta i tak w kółko.  :facepalm:

Od kilku lat korzystam z Avivy i jestem zadowolony, teraz też dostałem dobrą cenę na cały pakiet :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MBank przy kontynuacji polisy dołożył sobie ponad 100 zł w stosunku do tego co dala AXA dla mnie poszli po bandzie. Polisa dotyczyła OC na SC lol olalem ich.

U mnie wyszło około 150 zł więcej za kontynuację, niż gdybym wypowiedział i ubezpieczył od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło około 150 zł więcej za kontynuację, niż gdybym wypowiedział i ubezpieczył od nowa.

Piszesz o samym OC czy o czymś więcej?

U mnie z mbanku przysłali propozycje kontynuacji ubezpieczenia OC na mniej więcej takim samym poziomie jak stawka w zeszłym roku a niższą niż propozycje zeszłoroczną.

W tamtym roku wypowiadałem i ubezpieczałem od nowa właśnie w mbanku i trochę zaoszczędziłem (ok.15%) ale w tym roku to raczej nie widzę takiej szansy :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło około 150 zł więcej za kontynuację, niż gdybym wypowiedział i ubezpieczył od nowa.

 

potwierdzam, nie opłaca się u nich kontynuować, tylko wypowiedzieć i kupić od nowa- sam tak robię od 2 lat. w tym roku za to samo zapłaciłem coś 700PLN,  a za kontynuację chcieli ponad 900 :hehe:;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jak co roku opłacić ubezpieczenie samochodu.

 

Problem polega na tym, że w ciągu ostatniego miesiąca ubezpieczyciele................oszaleli.

 

PZU każe mi zapłacić prawie 2700zł a np. Link4 - 1530zł. Zakres jest teoretycznie ten sam.

 

Jakby tego było mało przyszła oferta AXA i jest jeszcze taniej.

 

W związku z tym mam następujące pytanie - czy należy się bać następujących firm : AXA, Link4, Liberty??

 

Gdyby chodziło o 10% nie zawracałbym sobie głowy, ale po tysiąc złotych się schylę :) .

 

btw. Ja miałem swego czasu ubezpieczenie i w Linku i AXA i Liberty, ale nie przydarzyła mi się wtedy żadna szkoda, więc nie mogę nic na ich temat powiedzieć.

 

Miałem w różnych firmach, nigdy w PZU. Ostatnio robię tak, że jak przychodzi kolejny rok to porównuję oferty i wybieram najtańszą, oczywiście z uwzględnieniem wszystkich rozsądnych opcji (OC, AC, NW, assistance, szyby, naprawa w warsztacie na oryginalnych częściach, bez wkładu własnego, etc.). Zdaję sobie sprawę, że i tak każda firemka zawsze na czymś może mnie  :sex: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link 4 to aktualnie własność PZU, choć fizycznie dwa osobne biznesy, ale likwidacja szkód idzie z tego co się orientuję przez PZU, więc problemu nie będzie z kasą. 

 

Raczej tak to nie działa :hmm: - w kilku znanych ASO, gdzie w przypadku PZU likwidacja szkody bezgotówkowo nie stanowi problemu, ta sama opcja absolutnie nie wchodzi w rachubę w przypadku polisy Link4, a to ze względu na problemy z rozliczeniami.  ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jak co roku opłacić ubezpieczenie samochodu.

W związku z tym mam następujące pytanie - czy należy się bać następujących firm : AXA, Link4, Liberty??

Gdyby chodziło o 10% nie zawracałbym sobie głowy, ale po tysiąc złotych się schylę :) .

btw. Ja miałem swego czasu ubezpieczenie i w Linku i AXA i Liberty, ale nie przydarzyła mi się wtedy żadna szkoda, więc nie mogę nic na ich temat powiedzieć.

1. Likwidowałem szkodę kradzieżową w AXA kilka lat temu. Plusy: udało się telefonicznie przekonać konsultanta (tzn. on gdzieś tam wyżej wynegocjował), że nie ma sensu czekanie na rzeczoznawcę skoro kradzież kół została zgłoszona policji i oględziny ich braku niczego nie wniosą.

Minusy: rzeczoznawca /kosztorysant ewidentnie próbował mnie pozbawić złotówek (potrącenia za zużycie ogumienia, którego to zużycia nie dało się zmierzyć, bo zniknęło razem z oponami).

2. Rok temu tata likwidował szkodę w ProAma (ale pewien nie jestem). Wyszło dla niego niekorzystnie (niewielka stłuczka, a mimo wszystko szkoda całkowita), ale to skutek nieprzemyślanych opcji - stare auto i naprawa na oryginalnych częściach. Zakresu naprawy nie byłem w stanie zweryfikować, ale ceny zgadzamy się z bazami.

3. Zakres AC Link 4 wypluwany przez kalkulatory internetowe jest zwykle bardzo wąski. Dzięki temu są na górze.

4. Ze 3 lata temu zawierając polisę przez net w Aviva nie dało się wybrać wszystkich opcji, o których wspomniano w OWU. Przez telefon nie było z tym problemu, ale chyba musiałem zapytać wprost.

5. Sprawdź sumę ubezpieczenia - kilka miesięcy temu rozstrzał w przypadku mojego auta wynosił kilkanaście procent. A podobno podstawą wyceny są zestandaryzowane katalogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie likwiduję szkodę z AC w Proama  :panic:  

Z Proamy pozostała tylko nazwa. Wykupiła ich Generali i podnieśli bardzo ceny. Mnie zaproponowali OC o 50% droższe , więc podziękowałem i przeszedłem do AXA za kwotę tylko o 10% wyższą niż w porzednim okresie w Proamie i to była najniższa oferta w Rankomacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Likwidowałem szkodę kradzieżową w AXA kilka lat temu. Plusy: udało się telefonicznie przekonać konsultanta (tzn. on gdzieś tam wyżej wynegocjował), że nie ma sensu czekanie na rzeczoznawcę skoro kradzież kół została zgłoszona policji i oględziny ich braku niczego nie wniosą.

Minusy: rzeczoznawca /kosztorysant ewidentnie próbował mnie pozbawić złotówek (potrącenia za zużycie ogumienia, którego to zużycia nie dało się zmierzyć, bo zniknęło razem z oponami).

2. Rok temu tata likwidował szkodę w ProAma (ale pewien nie jestem). Wyszło dla niego niekorzystnie (niewielka stłuczka, a mimo wszystko szkoda całkowita), ale to skutek nieprzemyślanych opcji - stare auto i naprawa na oryginalnych częściach. Zakresu naprawy nie byłem w stanie zweryfikować, ale ceny zgadzamy się z bazami.

3. Zakres AC Link 4 wypluwany przez kalkulatory internetowe jest zwykle bardzo wąski. Dzięki temu są na górze.

4. Ze 3 lata temu zawierając polisę przez net w Aviva nie dało się wybrać wszystkich opcji, o których wspomniano w OWU. Przez telefon nie było z tym problemu, ale chyba musiałem zapytać wprost.

5. Sprawdź sumę ubezpieczenia - kilka miesięcy temu rozstrzał w przypadku mojego auta wynosił kilkanaście procent. A podobno podstawą wyceny są zestandaryzowane katalogi.

 

Ad.1.

 

Ja też miałem problem z oponami po kolizji. Uległy zniszczeniu więc siłą rzeczy nie dało się przeprowadzić naprawy bez ich wymiany. Sprawca miał (a tak naprawdę "znalazła się" dwa tygodnie PO kolizji:)) polisę w jakimś gównie typu TU Pocztowe i to wspaniałe TU odmówiło wypłaty odszkodowania za opony tłumacząc to ich całkowitym zużyciem w trakcie 2.5 roku eksploatacji. Była to oczywista bzdura, ale pan do którego się dodzwoniłem oświadczył (cytat prawie dosłowny) : "Nie zwrócimy panu za opony. I niech pan już nie dzwoni bo nic pan nie wskóra".

 

Stąd "szkoda z OC sprawcy" skończyła się (oprócz WIELU innych "atrakcji" o których długo by pisać) dodatkowym kosztem w wysokości 600zł.

 

Ad. 3

 

Link stosuje też inne chwyty poniżej pasa. W moim przypadku np. wycena na ich stronie wyniosła 1739zł. Dosłownie po MINUCIE zadzwonił pan z infolinii i zaproponował za "to samo" 1354zł. Kiedy poprosiłem o przesłanie polisy wraz z OWU na maila, pan dodał, że może mi jeszcze obniżyć kwotę o dodatkowe 5% jeśli zapłacę kartą w tej chwili. Odpowiedziałem (zgodnie z prawdą), że limit na karcie nie pozwala mi na dokonanie transakcji w tym momencie, pan zaproponował, że obciąży moją kartę tylko do wysokości limitu, a resztę dopłacę w poniedziałek.

 

Anyway - pachnie to przewałem. Poza tym NIE podpiszę NICZEGO od instytucji finansowej bez przeczytania dokładnie warunków umowy. Takie czasy.

 

Pan przysłał.........ale w polisie nie ma:

 

- wartości pojazdu na dzień zawarcia umowy

- pan "zapomniał" zaznaczyć pole o amortyzacji części (po dwóch latach potrącają 35%!!!!!!!!!)

- nigdzie nie ma zapisu o częściach oryginalnych (też zapomniał??)

 

Nie skreślam ich (jeszcze), ale niesmak już jest.

 

Ad. 5.

 

Dlatego nie wierzę w autentyczność tych "katalogów" i już nigdy nie uwierzę. To jest jeden, wielki, pancerny, niebotyczny, bezczelny PRZEWAŁ.

Mój samochód (wtedy Renault) miał w tej samej wersji, w tym samym dniu, według tego samego katalogu, ale w trzech różnych ASO (próbowałem sprzedać przez dealera) wartość od 17 do 21 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Proamy pozostała tylko nazwa. Wykupiła ich Generali i podnieśli bardzo ceny. Mnie zaproponowali OC o 50% droższe , więc podziękowałem i przeszedłem do AXA za kwotę tylko o 10% wyższą niż w porzednim okresie w Proamie i to była najniższa oferta w Rankomacie.

 

 

No właśnie. Rankomat to coś co już działa?? Kiedyś chciałem z niego skorzystać, ale pobrał tylko moje dane i się (niby) zawiesił/wywalił.

 

Dlatego sądziłem, że to kolejny przewał do wyciągania za friko danych osobowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem - ale słyszałem od rzeczoznawcy że PZU kombinuje strasznie i też są ogromne problemy z odszkodowaniami.

 

Kombinują strasznie. Gdyby nie to pewnie zdecydowałbym się zapłacic więcej za poczucie bezpieczeństwa.

 

Niestety jedyną firmą, która wypłaciła mi kiedykolwiek PEŁNE odszkodowanie (ja nie zarabiam na akumulator - ja chcę tylko pełnej likwidacji szkody) była Compensa i do dzisiaj nie mam pojęcia dlaczego.

 

PZU oszukuje strasznie. Dlatego nie mam zamiaru płacić im za to o 1000zł więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och......kolejny "fun fact":) .

 

Zrobiłem wycenę ubezpieczenia w AXA Direct. Cena atrakcyjna.

 

Zapisałem kalkulację i ...................po czterech godzinach kalkulacja jest niedostępna.

 

Nowa kalkulacja jest o 150zł wyższa.

 

Ależ ta inflacja zapiernicza :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Proamy pozostała tylko nazwa. Wykupiła ich Generali i podnieśli bardzo ceny. Mnie zaproponowali OC o 50% droższe , więc podziękowałem i przeszedłem do AXA za kwotę tylko o 10% wyższą niż w porzednim okresie w Proamie i to była najniższa oferta w Rankomacie.

ASO dzisiaj zabrało samochód, dali zastępczy. Popatrzyli na wycenę rzeczoznawcy i padło stwierdzenie, że "oni tak zawsze wyceniają na 50 %"  :hehe: . Na moje pytanie co dalej padła odpowiedź - "poradzimy sobie z nimi"  :] . Ja mam się niczym nie przejmować  :ok: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Rankomat to coś co już działa?? Kiedyś chciałem z niego skorzystać, ale pobrał tylko moje dane i się (niby) zawiesił/wywalił.

Dlatego sądziłem, że to kolejny przewał do wyciągania za friko danych osobowych.

Działa, ale jak kupuję ubezpieczenie to stosuję następujący schemat:

1. Kalkulator online różnych ofert.

2. Wybór kilku atrakcyjnych cenowo.

3. Lektura OWU.

4. Kontakt z wybranym towarzystwem bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@RWicik mbank ubezpiecza OC w axa wiec za posrednictwo sobie policzyli

ja skorzystałem z infolini axa i miałem te same OWU a kwota spadła o 100 zł 

mają rozmach s.....  :ogien:

I przedłużenie i nowa polisa były liczone przez mBank - nowa 150zł taniej ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASO dzisiaj zabrało samochód, dali zastępczy. Popatrzyli na wycenę rzeczoznawcy i padło stwierdzenie, że "oni tak zawsze wyceniają na 50 %"  :hehe: . Na moje pytanie co dalej padła odpowiedź - "poradzimy sobie z nimi"  :] . Ja mam się niczym nie przejmować  :ok: .

Ja przerabiam temat w druga stronę ...

TU siostrze wyliczyło uszkodzoną klapę tylna , zderzak , dwie lampy i lekko błotniki ( do wyklepania) w aucie wartym wg wyceny TU( co tez uważam za trochę przekombinowane) 18500 pln na kwote uwaga 26500 twierdząc że nie ma zamienników i takie sa ceny aso ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Rankomat to coś co już działa?? Kiedyś chciałem z niego skorzystać, ale pobrał tylko moje dane i się (niby) zawiesił/wywalił.

 

Dlatego sądziłem, że to kolejny przewał do wyciągania za friko danych osobowych.

 

Działa. W ostatnim miesiącu 3 ubezpieczenia zrobiłem przez rankomat. Co najlepsze (samo OC , niektóre z NNW) np z linka dzwoni konsultant, liczy liczy i wyszło jakieś 10% więcej niż na rankomacie, dopiero jak powiedziałem, że to troszkę inaczej wyszło, chciał id kalkulacji i opłaciłem taniej.

 

Uwaga nr 2-trzeba szukać po różnych firmach, to że ktoś na 1 auto ma dobrą cenę w  jakimś TU nie oznacza, że na drugie będzie ktoś inny też miał satysfakcjonującą. Mało tego np takie Liberty na 3 litrowe BMW skalkulowało mi taniej niż na 2 litrowe daewoo, różnica ponad stówkę na samym OC, nie wiem jakie oni tam algorytmy mają.

 

Z Proamy pozostała tylko nazwa. Wykupiła ich Generali i podnieśli bardzo ceny. Mnie zaproponowali OC o 50% droższe , więc podziękowałem i przeszedłem do AXA za kwotę tylko o 10% wyższą niż w porzednim okresie w Proamie i to była najniższa oferta w Rankomacie.

 

Dokładnie. Komisówki miałem po 20zł/mc w listopadzie wzrosło do 40zł/mc. Niech spadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PZU każe mi zapłacić prawie 2700zł a np. Link4 - 1530zł. Zakres jest teoretycznie ten sam.

 

Jesteś pewien, że zakres jest ten sam? Też tak myślałem, po czym okazało się, że PZU vs tania konkurencja to np. inne AC (serwisowy vs kosztorysowy, inna minimalna kwota szkody, za którą ponosi odpowiedzialność TU itd.), inny assistance, brak samochodu zastępczego itp. itd.

 

Druga rzecz, że też dostałem kiedyś ofertę z Link4, po czym okazało się, że oferta ofertą a ostatecznie cena polisy jest o wiele wyższa. Naturalnie podziękowałem, na pytanie dlaczego mam drożej, niż w PZU (ponoć najdroższym...) pan konsultant w bardzo niemiłych słowach zasugerował, że nie każdy może mieć taniej, bo oni też muszą zarobić :facepalm: Poprosiłem o kontakt w momencie, gdy będę należał do grupy beneficjentów a nie sponsorów systemu Link4 - no i nikt już się ze mną więcej nie skontaktował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

a mi polecano Compense. I zastanawiam się czy warto. Może ktoś z Was miał styczność z tą firmą?

 

Możesz śmiało brać. Znam kilka przypadków likwidacji szkody i szło bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa auta ubezpieczone w mBanku - AXA.

Uno - OC

Grande - OC + AC

 

 

Z AC korzystałem raz w 2013 - we Włoszech najechałem na coś na autostradzie i uszkodziłem koło i porysowałem listwę progową. Na szczęście choć opona i felga się uszkodziły, to nie zeszło powietrze.

Zgłosiłem już w kraju, przyjechał pan, pofotografował, wycenili na prawie 2000, przelew szybko przyszedł, a składka mi nie wzrosła.

 

Do tego w tym roku składkę za Uno mam taką jak rok i dwa lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam (bo czesto zmieniam firmy miedzy Linkiem, Axa itp) ze taka promocyjna cena to tylko na przejście do nich, a na drugi rok juz dostaniesz cenę wysoką ;)

Teraz przedłużałem w Linku to musialem pogadać długo przez telefon zeby dali dobrą cenę na kolejny rok.. ale dali ;]

 

Dokładnie. Dlatego ja co roku odpalam strony większości ubezpieczalni (poza PZU i Wartą, bo i tak wiadomo że wyjdą najdrożej) i wybieram najtańsze. Oczywiście zawsze biorę cały pakiet + assistance + zniesienie wszelkich amortyzacji i udziałów własnych. :-) U mnie różnice pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą wychodzą ok 300-400 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.