Skocz do zawartości

Kompakt do 30 tysięcy


Filippo232

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Planuję zakup samochodu w cenie mniej więcej do 30 tysięcy złotych. Hatchback, najchętniej w wersji 5d (ewentualnie 3d), ze względu na głównie miejski charakater używania samochodu. Zależy mi na niskim spalaniu (7-8 litrów w mieście, im mniej tym lepiej), ale i nienajgorszych osiągach - w tej chwili posiadam Toyotę Yaris 2 z silnikiem 1.0, 69KM, co jest kompletną porażką, nawet w mieście, o trasie w ogóle nie wspominając. Szukam czegoś cztero-pięcio letniego choć wiem, że trudno będzie w tej cenie znaleźć coś spełniającego te wymogi.
Myślałem o jednostce benzynowej 1.4/1.6 i przynajmniej 100KM, konkretnie:
Opel Astra H 1.6 ECOTEC 115KM
Fiat Bravo II 1.4 Multiair 140KM

Ford Focus III 1.6 Duratec 105KM
Będę bardzo wdzięczny za każdą poradę Pozdrawiam!
 

Edytowane przez Filippo232
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. tak naprawdę chciałbym wiedzieć, którym z tych trzech modeli najlepiej się zainteresować. bardzo mnie ciekawi Multiair w Bravo II, bo, patrząc po opiniach, jest naprawdę oszczędny, co przy 140 konnej jednostce raczej nie jest łatwe.

co do Focusa - jak jest z dynamiką i przede wszystkim z elastycznością? jakie spalanie na autostradzie (130-140km/h) i poza miastem (80-90)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Focusa - jak jest z dynamiką i przede wszystkim z elastycznością? jakie spalanie na autostradzie (130-140km/h) i poza miastem (80-90)?

Mysle, że nie ma co porównywać silnika 140KM z Turbo do atmosferycznego. Więc tu na pewno będzie słabo. Sam silnik to stara i sprawdzona konstrukcja, całkiem dobrze reaguje na gaz i łatwo wkręca się na obroty...ma się wrażenie, że auto ma więcej niż 105 KM. Ale czar pryska jak tylko zapakujesz samochód np 4os + bagaż, robi się wtedy bardzo mułowaty. Z tym silnikiem występuje dość krótka skrzynia biegów(5) i przy prędkości licznikowej 140 km/h masz ok 4 k rpm, a spalanie wg kompa zaczyna przekraczać 10L/ 100km. Jak jeździsz dużo po autostradach to poszukaj czego innego np Focusa z 1.6 ecoboostem :oki:

Wysłane z Moto X Play

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mysle, że nie ma co porównywać silnika 140KM z Turbo do atmosferycznego.


jasne, jasne, pytałem nawet abstrahując od tego Bravo :)

na szczęście 90% czasu jeżdżę sam, czasem zdarzy mi się z kimś na siedzeniu obok, ale czwórka to totalna abstrakcja, więc spoko. autostrady też nie za często, chyba że krótkie odcinki 20-30km, ale głównie miasto + dwupasmówki poza, 90-100km/h maks. dlatego też nie potrzebuję dużo mocy, ale dobrze by było wiedzieć, że w razie czego mogę wyprzedzić w czasie poniżej pięciu minut, jak to ma miejsce w przypadku mojej obecnej Toyoty :)
znalazłem też wersję z silnikiem 1.0 EcoBoost 125KM, rzeczywiste spalanie podobno średnio +0,5 litra w stosunku do 1.6/105KM, do tego trochę lepsze osiągi, no ale ciekaw jestem, jak z trwałością przy takiej konfiguracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Hondą myślałem, ale trudno jest coś przyzwoitego w tej cenie znaleźć, poza tym kompletnie nie podoba mi się design. Golfa chętnie bym wziął, ale tata twierdzi, że to jedne z najczęściej kradzionych samochodów (jemu też kiedyś ukradli) i zdecydowanie odradza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos wyprzedzania, to mam nawyk, że małolitrażowym autem z wolnossącym silnikiem wyprzedzam ciężarówki na 3 biegu - wtedy to tra naprawdę krótko :)

 

Ja praktycznie kazdym autem wyprzedzam na 3-ce, problem jest niestety z dieslami bo 3-ka konczy sie zazwyczaj w polowie ciezarowki ;]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja praktycznie kazdym autem wyprzedzam na 3-ce, problem jest niestety z dieslami bo 3-ka konczy sie zazwyczaj w polowie ciezarowki ;]

Benzyną tez czasem zmieniam bieg na wyższy w trakcie wyprzedzania.

Gorzej jak człek zacznie na wysokim biegu i trzeba w trakcie zmienic na niższy, bo auto nie idzie, a przestrzeni na manewr zaczyna brakować  ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale nie dostanę raczej 100% kwoty, na pewno stracę na tym, plus czas na wypłatę odszkodowania - do 3 miesięcy bez samochodu.

Tak podchodząc do tematu pomysł lepiej o padzie w lpg ;]

Jak można stracić na ubezpieczeniu i dlaczego zakładasz, że ktoś Ci go ukradnie?

Skoro jesteś pewien kradzieży, to kup za grosze jakiegoś ulepa, dobrze ubezpiecz i czekaj na kasę ;]

Edytowane przez Lexsensei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astra h to już stare auto i szkoda na takie auto przeznaczać 30 tys zl. Popatrz na Hondę Civic. Za 30 tys powoli kupisz golfa 6 z 1.4 tsi 122. Auto bez porównania leosze od bravo, a przede wszystkim świetnie wyciszone i oszczędne.

 

Czemu szkoda na Astrę H 30kpln? Za tyle możesz kupić faktycznie dobry egzemplarz. A że starsza generacja? Cóż z tego skoro jeździ i nic się z nim nie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jak można stracić na ubezpieczeniu i dlaczego zakładasz, że ktoś Ci go ukradnie?


no bo przy kradzieży nie odzyskujesz pieniędzy, które wydałeś na ubezpieczenie samochodu. do tego ewentualne trzy miesiące czekania na zwrot, czyli trzy miesiące bez samochodu.


Skoro jesteś pewien kradzieży, to kup za grosze jakiegoś ulepa, dobrze ubezpiecz i czekaj na kasę



W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 674 egzemplarze. Volkswagen Golf jest ponadto najczęściej kradzionym samochodem we Wrocławiu, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

jest różnica między golfem, a np. oplem astrą trójką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filippo, nie wiem gdzie ubezpieczasz samochody, ale coś masz chyba nie tak z tymi ubezpieczeniami, bo jaki jest sens tak ubezpieczac samochód, żeby na tym tracić?

Ile jeździ w Polsce golfow? Setki tysięcy, jak nie więcej, bo 4 i 5 jest od groma. Jaka jest szansa, że akurat Twojego ukradna? Będzie ti porównywalne do trafienia 6 w lotto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo przy kradzieży nie odzyskujesz pieniędzy, które wydałeś na ubezpieczenie samochodu. do tego ewentualne trzy miesiące czekania na zwrot, czyli trzy miesiące bez samochodu.

W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 674 egzemplarze. Volkswagen Golf jest ponadto najczęściej kradzionym samochodem we Wrocławiu, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

jest różnica między golfem, a np. oplem astrą trójką.

Kolego nie kupuj auta. To nie dla Ciebie. Jeszcze rozbija albo zarysują albo ukradną. A jak masz pecha to suchy konar rozpieprzy dach albo wybuchnie gaz w kamienicy przy której parkujesz i szafa spadnie na auto taka duża gdańska ; bo w moich stronach mawiają że jak ktoś ma pecha to nawet jak chce zatańczyć to orkiestra idzie srać. Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-K430 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Planuję zakup samochodu

Ford Focus III 1.6 Duratec 105KM

Będę bardzo wdzięczny za każdą poradę Pozdrawiam!

 

Ja mam Focusa 1.6 105KM 2011 htb od maja, zrobiłem nim ok 3tyś do teraz.

Nie planowałem kupić forda (pomimo jazd próbnych obecnym modelem) ale się trafił z niskim przebiegiem i w dobrym stanie. I z każdym kilometrem lubię go coraz bardziej.

Myślałem że będzie palił jak smok (myślałem o LPG i szukałem Megane III 1.6 ale okazały się głośne w środku)

a w drodze Sosnowiec - Będzin (dojazdy do pracy) spalanie 6,7/100,

w trasie 80/90km/h - 5,3/100.

Kaszuby - Sosnowiec większość trasy A1 przy stałej prędkości ok 120km/h 5,6/100,

wynik powtarzalny w jedną i drugą stronę (spalanie realne z tankowania, komputer pokazuje mniej o 0,1 l na 100km).

Auto rozpędziłem chwilowo do 140 licznikowych i jechałem tak przez pewien czas, komputer pokazywał ok. 6l/100 (jestem w stanie w to uwierzyć patrząc po spalaniu) i powiem szczerze że auto bez problemów do tych 140 się rozpędziło i chciało jeszcze dalej. Nie mam ciężkiej nogi i stosowałem się z reguły do asystenta biegów, lecz nie zawsze.

Co ciekawe wskaźnik paliwa przy ok.1/4 podziałki ma w baku jeszcze ok. 25l paliwa z 55l - wiec nieźle oszukuje, lepiej dla kierowcy :).

Bagażnik nie za duży ale ustawny 2 duże torby wzdłuż plus torba narzędziowa i na laptopa oraz inne pierdółki, nam wystarczył na 12 dniowe wakacje w 3 osoby (i przy tylu takie spalanie).

Co dla mnie bardzo ważne, ma całkiem wygodne fotele i w trasie (500km) się nie zmęczyłem i nie wierciłem :), przy 120km/h cichy (przy 140 też nie przeszkadzał - opony nexen npriz4s).

 

Fajna skórzana kierownica, radio standardowe już ma USB na mp3 sterowane z kierownicy.

 

Co mi się nie podoba to ciągle włączone światła i to że szyba od kierowcy opada przy kliknięciu sama ale przy podnoszeniu trzeba już przycisk trzymać (wersja trend 2 szyby elektryczne, przy 4 ponoć działa tak jak powinna), nie lubię też manualnej, a jednak trochę automatycznej klimy, bo bodaj przy ustawieniu nawiewu na szybę sama uruchamia klimatyzację (chyba dobrze napisałem).

 

Klima wydajna i dobrze schładza.

Edytowane przez adamk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, wielkie dzięki! a powiedz jeszcze, jak z reakcją na gaz i elastycznością przy prędkościach rzędu 80-90?

Nie za bardzo sprawdzałem, mułem na pewno nie był bo bym zwrócił na to uwagę, jednak przy 120 jak nacisnąłem do 140 i więcej to bez szemrania czułem że chce jechać jeszcze szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Focusa 1.6 105KM 2011 htb od maja, zrobiłem nim ok 3tyś do teraz.

Nie planowałem kupić forda (pomimo jazd próbnych obecnym modelem) ale się trafił z niskim przebiegiem i w dobrym stanie. I z każdym kilometrem lubię go coraz bardziej.

Myślałem że będzie palił jak smok (myślałem o LPG i szukałem Megane III 1.6 ale okazały się głośne w środku)

a w drodze Sosnowiec - Będzin (dojazdy do pracy) spalanie 6,7/100,

w trasie 80/90km/h - 5,3/100.

Kaszuby - Sosnowiec większość trasy A1 przy stałej prędkości ok 120km/h 5,6/100,

wynik powtarzalny w jedną i drugą stronę (spalanie realne z tankowania, komputer pokazuje mniej o 0,1 l na 100km).

Auto rozpędziłem chwilowo do 140 licznikowych i jechałem tak przez pewien czas, komputer pokazywał ok. 6l/100 (jestem w stanie w to uwierzyć patrząc po spalaniu) i powiem szczerze że auto bez problemów do tych 140 się rozpędziło i chciało jeszcze dalej. Nie mam ciężkiej nogi i stosowałem się z reguły do asystenta biegów, lecz nie zawsze.

Co ciekawe wskaźnik paliwa przy ok.1/4 podziałki ma w baku jeszcze ok. 25l paliwa z 55l - wiec nieźle oszukuje, lepiej dla kierowcy :).

Bagażnik nie za duży ale ustawny 2 duże torby wzdłuż plus torba narzędziowa i na laptopa oraz inne pierdółki, nam wystarczył na 12 dniowe wakacje w 3 osoby (i przy tylu takie spalanie).

Co dla mnie bardzo ważne, ma całkiem wygodne fotele i w trasie (500km) się nie zmęczyłem i nie wierciłem :), przy 120km/h cichy (przy 140 też nie przeszkadzał - opony nexen npriz4s).

 

Fajna skórzana kierownica, radio standardowe już ma USB na mp3 sterowane z kierownicy.

 

Co mi się nie podoba to ciągle włączone światła i to że szyba od kierowcy opada przy kliknięciu sama ale przy podnoszeniu trzeba już przycisk trzymać (wersja trend 2 szyby elektryczne, przy 4 ponoć działa tak jak powinna), nie lubię też manualnej, a jednak trochę automatycznej klimy, bo bodaj przy ustawieniu nawiewu na szybę sama uruchamia klimatyzację (chyba dobrze napisałem).

 

Klima wydajna i dobrze schładza.

@@adamk

spalanie masz bardzo niskie :ok:

elastyczność jak to w silniku atmosferycznym 1.6, po prostu jakaś jest, da się jeździć.

Piszesz, że chciałeś megane gazować, a forda nie planujesz?

@@Filippo232

 

Dla mnie największymi zaletami focusa są:

+ radio z dość dobrym dźwiękiem, posiadające bluetooth z rozpoznawaniem mowy  - działa bez zarzutu, jest bardzo wygodne (dostępne już od najbiedniejszych wersji)

+ bardzo fajne zawieszenie, które nie jest przesadnie twarde (jak w FF2) i daje bardzo dobre wyczucie samochodu

+ podgrzewana przednia szyba - praktycznie występuje w standardzie

+ silnik, który bezproblemowo współpracuje z LPG

+ pozycja za kierownicą, gdzie kierowca jest otoczony kokpitem, jak w starych beemkch czy saabach + niskie położenie fotela - bardzo to lubię

+ dość wysoki prześwit

+ bardzo szybko nagrzewający się silnik

 

minusów też jest kilka:

- dla mnie zbyt krótkie przełożenie 5tego biegu

- fatalnej jakości lakier (Blazer blue) - rysuje się od patrzenia

- pojawiający się nalot rdzy na elementach zawieszenia już w 4 letnim aucie

- słabo wyciszone nadkola

- mógłby być bardziej obszerny w środku, do np octavii mu bardzo daleko w tej dyscyplinie

 

Co jeszcze jest ciekawego, to auto bardzo łatwo się toczy, nie pamiętam innego auta, które tak wolno wytracało by prędkość. Myślę, że stąd się bierze bardzo niskie spalanie w trasie. Po mieście pali dokładnie tyle samo co inne kompakty z podobnym silnikiem... przynajmniej mój tak ma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Czytałem że to różnie bywa z tym LPG, niektórzy jeżdżą i nie ma problemów, a inni za to po kilku dziesięciu tysiącach, mają szklanki do wymiany. Z drugiej strony spalanie mnie pozytywnie zaskoczyło, a widząc ceny gazu i plany na jeszcze ich podniesienie, to by mi się nie opłaciło. Mam już grande punto LPG do jazdy po mieście i na razie wystarczy :).

Edytowane przez adamk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Czytałem że to różnie bywa z tym LPG, niektórzy jeżdżą i nie ma problemów, a inni za to po kilku dziesięciu  tysiącach mają szklanki do wymiany. Z drugiej strony spalanie mnie pozytywnie zaskoczyło a widząc ceny gazu i plany na jeszcze ich podniesienie to by mi się nie opłaciło. Mam już grande punto LPG do jazdy po mieście i na razie wystarczy :).

ale wiesz, że regulację szklankami robisz też w trakcie jazdy na benzynie... może nieco później, ale też cię to czeka. Na gazie regulację robi się co ok 100 kkm i kosztuje w okolicach 500-800zł więc tragedii nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Masz LPG w takim focusie? Jeśli tak, jak się sprawuje? Mam obecnie przebieg ok. 73 tyś. km. więc do regulacji chyba jeszcze brakuje (ma być przy 160 tyś km?).

tak mam LPG od 16 kkm, samochód ma obecnie 132 kkm. Kontrolę i ew regulację ford zaleca przy 160kkm (czyli przy wymianie paska rozrządu) i ja też będę tam zaglądał dopiero przy tym przebiegu.

Instalkę zakładałem w dobrym zakładzie, sprawuje się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, to teraz pozostaje tylko kwestia czy golf VI, czy Focus III

nie bierzesz innych aut pod uwagę, np Lancera, Aurisa czy Octavii? Ja bym szukał z szerszego grona i wybrał egzemplarz, który ma dobre wyposażenie i jest w dobrym stanie, dokładnie tak jak to zrobił @@adamk.  Ja też szukałem Golfa VI a kupiłem Focusa, bo taki się trafił :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Czyli jeździsz dużo więcej niż ja. U mnie różnica w paliwie przy dzisiejszych cenach była by ok. 780PLN na każde 10kkm. Licząc instalka ok. 2600 (tyle dałem przy montażu w Punto) to zwróci się po powyżej 30kkm. Być może nawet koło 40kkm bo przecież jeszcze przeglądy auta droższe, przegląd gazu trzeba zapłacić. Zwrot u mnie byłby gdzieś za 4 lata jak nie więcej (myślę że więcej bo jeszcze i tak dopala paliwo) a do jazdy kolo komina mam już Punto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Czyli jeździsz dużo więcej niż ja. U mnie różnica w paliwie przy dzisiejszych cenach była by ok. 780PLN na każde 10kkm. Licząc instalka ok. 2600 (tyle dałem przy montażu w Punto) to zwróci się po powyżej 30kkm. Być może nawet koło 40kkm bo przecież jeszcze przeglądy auta droższe, przegląd gazu trzeba zapłacić. Zwrot u mnie byłby gdzieś za 4 lata jak nie więcej (myślę że więcej bo jeszcze i tak dopala paliwo) a do jazdy kolo komina mam już Punto.

pewnie tak, Instalacja gazowa to samo zło i tylko oszczędność w portfelu przekonuje mnie do jej zamontowania. Tracisz miejsce na koło zapasowe, częściej musisz tankować, dodatkowe przeglądy itd.. 

Z ciekawości policzyłem sobie jak przy dzisiejszych cenach paliwa wyglądała by amortyzacja mojej instalacji i wychodzi, że zwróciłaby się po 12 miesiącach ;)

policz sobie tu:

http://gazeo.pl/lpg/kalkulator-lpg-gazu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Kiedyś tak myślałem jak miałem Favoritkę z mieszalnikową instalacją, w zime loteria czy zapali :), ale od założenia w Punto złego słowa nie mogę powiedzieć. Punto na odcinkach do mojej pracy ok. 5km w jedną stronę paliło ok. 8l gazu i 2l paliwa na poranny rozruch /100km. Teraz się to zmieni bo żona jeździ Puntem 10km w jedną stronę wiec wyjdzie pewnie trochę mniej benzyny na 100km. Ale będę się podpytywał Ciebie jeśli pozwolisz co jakiś czas jak się sprawuje, bo może okoliczności się zmienią i bedzie trzeba robić więcej kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile jeździ w Polsce golfow? Setki tysięcy, jak nie więcej, bo 4 i 5 jest od groma. Jaka jest szansa, że akurat Twojego ukradna? Będzie ti porównywalne do trafienia 6 w lotto

Pech chciał, że mojej koleżance ukradli Golfa IV miesiąc po zakupie. Nie miała AC to zbiedniała o 23000 zł.

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po Ci lpg? Ile lat masz zamiar nim jeździć?

No a jak myślisz? Instalacja się już zwróciła, rocznie oszczędzam ok2500 PLN... Co w tym niezrozumiałego? Sprzedam go jak jak mi się znudzi, ale na pewno nie wcześniej niż za rok czy dwa

Wysłane z Moto X Play

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Lancera, Aurisa czy Octavii


tym Lancerem to mnie zaskoczyłeś, nie brałem w ogóle pod uwagę, a wydaje się bardzo interesujący. jak mniemam, Lancer, Golf i Focus są w miarę równorzędne (choć mając trzy te samochody w podobnym stanie najlepiej odpuścić sobie Focusa?) i w zasadzie nie ma za bardzo znaczenia, które auto wybiorę? zależy mi na w miarę niedrogich częściach (czyli chyba Lancer odpada?) no i minimalnym spalaniu, jakie można mieć, jednocześnie nie posiadając muła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.