Skocz do zawartości

Garaż /wiata narzędziowa, kwestia zgłoszenia /pozwoleń


Guzon87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Może ktoś mi to wytłumaczyć? 

Chcę na działce postawić blaszak 3x4 m 

Ma robić za składzik na narzędzia. Zadzwoniłem do starostwa i chyba nie potrzebnie nazwałem to garażem, na co Pani stwierdziła, że nie mogę tego na 90% na działce postawić.

W MPZP jest działka rekreacyjno pensjonatowa, mieszkalna. Charakterystyka zabudowy usługi nieuciążliwe. 

Blaszak ma stanąć na bloczkach fundamentowych jeśli ma to znaczenie. 

Czy jeśli w zgłoszeniu podam wprost, że to nie garaż lecz wspomniana wiata to Pani nie powinna się czepiać? Czy w ogóle powinienem to zgłaszać? Co www to inne informacje i interpretacja przepisów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadzwoń jeszcze raz i nazwij to wiatą. Jak dostaniesz odpowiedz przez tel to napisz im maila/pismo o takiej samej treści aby mieć na piśmie.

Ja mam podobną sytuację. Kupiłem działkę na której stał wiato-garaż. Wybudowałem dom, który wykorzystał całą powierzchnie zabudowy wg MPZP.

Dzwoniłem jak z moim garażem. Pani się spytała jaka jest konstrukcja. Opisałem że eternit+płyta na konstrukcji drewnianej, wbitej w piach ;). Pani nazwała to wiatą, niezwiązaną stale z gruntem i powiedziała, że nic nie trzeba robić. Podatku też od tego nie ma. Używam to jako składzik na narzędzia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, rwIcIk napisał(a):

Zgłoś budynek gospodarczy :ok:

 

Taki póki co plan mam. Nawet monter może dla mojego spokoju w fv wpisać "konstrukcja stalowa".

3 minuty temu, mati1.6dohc napisał(a):

Niczego nie zgłaszaj. 
nie ma takiej potrzeby. 

No i tu właśnie mam dziwne info z różnych stron, że od tego lub starego roku należy wszystko zgłaszać 🤦

Może ktoś jeszcze z forumowiczów potwierdzi. 

U Żony w pracy ktoś mówił, że należy już wszystko zgłaszać i rzekomo chodzą kontrole i sprawdzają jakie i ile budynków stoi na posesjach/zagrodach. 

Edytowane przez Guzon87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Guzon87 napisał(a):

Taki póki co plan mam. Nawet monter może dla mojego spokoju w fv wpisać "konstrukcja stalowa".

No i tu właśnie mam dziwne info z różnych stron, że od tego lub starego roku należy wszystko zgłaszać 🤦

Może ktoś jeszcze z forumowiczów potwierdzi. 

U Żony w pracy ktoś mówił, że należy już wszystko zgłaszać i rzekomo chodzą kontrole i sprawdzają jakie i ile budynków stoi na posesjach/zagrodach. 

Ja dla świętego spokoju zgłosiłem do starostwa. Jedna kartka papieru. Do tego szkic budynku na działce (min. 3-4 m od granicy)

I dobrze, bo za jakiś czas ktoś zaczął budowę domu za płotem i jego architekt drążył temat tego budynku i jego odległości od płotu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku chciałem postawić drewniany domek narzędziowy 2x3 m na 6 bloczkach. Zadzwoniłem do urzędu i dostałem odpowiedź, że muszę zrobić zgłoszenie i oczywiście zachować granicę 4 metrów od ogrodzenia co akurat wychodzi, że domek będzie stał centralnie na środku działki i trawnika :D.

Pani pytała skąd dokładnie dzwonie, jaki adres, więc powiedziałem, że się pomyliłem i jednak nic nie będę stawiał.

 

OCzywiscie nie muszę pisać, że wszyscy wokół mnie mieli głęboko w 4 literach i mają domki, garaże w granicy bądź, metr od płotu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, riot napisał(a):

 

OCzywiscie nie muszę pisać, że wszyscy wokół mnie mieli głęboko w 4 literach i mają domki, garaże w granicy bądź, metr od płotu.

Z tym też się liczę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to jest trochę chore. Ja postawiłem blaszaka na czas budowy i dowiedziałem się ,że gdybym miał już pozwolenie w ręku to nie muszę zgłaszać takiego garażu tylko mogę gdzie chce postawić ale ,że wcześniej był garaż jak uzyskanie pozwolenia to musiałem zgłaszać go 🤦

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, szpyrek napisał(a):

Też to jest trochę chore. Ja postawiłem blaszaka na czas budowy i dowiedziałem się ,że gdybym miał już pozwolenie w ręku to nie muszę zgłaszać takiego garażu tylko mogę gdzie chce postawić 

Tak, to też mi powiedziała. 

 

I próbowałem jakoś przez tel odkręcić słowo "garaż". 

Chodzi pewnie o podatek, który jest wyższy niż za dom? (tak słyszałem). 

Bloczki fundamentowe dla niej to połączenie trwałe z gruntem. Bo inaczej by od runął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, riot napisał(a):

W zeszłym roku chciałem postawić drewniany domek narzędziowy 2x3 m na 6 bloczkach. Zadzwoniłem do urzędu i dostałem odpowiedź, że muszę zrobić zgłoszenie i oczywiście zachować granicę 4 metrów od ogrodzenia co akurat wychodzi, że domek będzie stał centralnie na środku działki i trawnika :D.

Pani pytała skąd dokładnie dzwonie, jaki adres, więc powiedziałem, że się pomyliłem i jednak nic nie będę stawiał.

 

OCzywiscie nie muszę pisać, że wszyscy wokół mnie mieli głęboko w 4 literach i mają domki, garaże w granicy bądź, metr od płotu.

Z drewnianymi obiektami trzeba uważać, bo tam jeszcze obostrzenia pporz dochodzą i od granicy dla obiektów łatwopalnych jest 8m.

Żeby mi drewniany budynek gospodarczy nie wyszedł na środku działki musiałem pokryć go środkiem nierozprzestrzeniającym ognia.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się zastanawiam nad postawieniem wiaty między domem a granicą, ale z tego co wyczytałem, to ciężko będzie zrobić to zgodnie z prawem, więc nie wiem czy sobie nie odpuszczę. Z drugiej strony taka konstrukcja stoi przy drodze krajowej w rogu działki od kilku lat, pod nią zawsze jakieś auta i...pewnie jeszcze długo postoi.

 

image.png.fc6a40bda578fa15fb8ce202650281c9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idąc takim tokiem rozumowania, to powinno się zgłaszać kojec i budę dla psa, huśtawkę i domek dla dziecka, drewutnie, basen ogrodowy, trampolinę itd. 

Nie dajmy się zwariować :piwo:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, luccass napisał(a):

Ja też się zastanawiam nad postawieniem wiaty między domem a granicą, ale z tego co wyczytałem, to ciężko będzie zrobić to zgodnie z prawem, więc nie wiem czy sobie nie odpuszczę. Z drugiej strony taka konstrukcja stoi przy drodze krajowej w rogu działki od kilku lat, pod nią zawsze jakieś auta i...pewnie jeszcze długo postoi.

 

image.png.fc6a40bda578fa15fb8ce202650281c9.png

Więc pomysłem @rwIcIk pojechałem zgłosić budynek gospodarczy w starostwie. 

No, ale Pani przygotowana - sprawdzałam wasz MPZP i tam "dość spadziste dachy mają być prawda? I macie las obok. Wie Pan, że 12 m nie bliżej?" 

Jprdl... 

"Co to ma być? Garaż czy wiata czy składzik na narzędzia? Jak wiata, to może Pan nawet w granicy postawić i nie zgłaszać" 

Ok, dziękuję do widzenia 😁

Więc do 50m² otwartej wiaty nie trzeba zgłaszać. Konstruktor garażu w Fv może mi wpisać "konstrukcja stalowa" i trudno - postawię tak, by nikomu zbytnio nie przeszkadzała. 

5 godzin temu, zet napisał(a):

idąc takim tokiem rozumowania, to powinno się zgłaszać kojec i budę dla psa, huśtawkę i domek dla dziecka, drewutnie, basen ogrodowy, trampolinę itd. 

Nie dajmy się zwariować :piwo:

No, właśnie. Powinno się nie zwariować 😁

Już mnie cieszy, jak będę altankę tam budował i domek 🤦

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zwykłe działki odrolnione pod budownictwo jednorodzinne, więc nie było dodatkowych pułapek ;]

Normalny budynek gospodarczy wybudowałem na zgłoszenie. też wcześniej dzwoniłem do architektury w powiecie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a tu się trochę wkopaliśmy. Bo wg planu (choć niekoniecznie oczywiste) nie wybudują żadnej fermy, fabryki itd... Ale z drugiej str problem z każdym kolokwialnie mówiąc pierdem 🤦 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2023 o 08:28, luccass napisał(a):

Ja też się zastanawiam nad postawieniem wiaty między domem a granicą, ale z tego co wyczytałem, to ciężko będzie zrobić to zgodnie z prawem, więc nie wiem czy sobie nie odpuszczę. Z drugiej strony taka konstrukcja stoi przy drodze krajowej w rogu działki od kilku lat, pod nią zawsze jakieś auta i...pewnie jeszcze długo postoi.

 

image.png.fc6a40bda578fa15fb8ce202650281c9.png

Żeby było zabawnie, to jak wyciągałem mapy do celów projektowych z urzędu, to parę tych "nielegalnych" szopek warsztatowych i garaży sąsiadów była naniesiona na mapie. Chociaż znam jeden przypadek, że ktoś dostał rykoszetem przy odbiorze budynku na działce sąsiadującej i musiał rozebrać taką zabudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.