Skocz do zawartości

Nalewki z porzeczek


rwIcIk

Rekomendowane odpowiedzi

Dojrzewają już owoce i pora na przetwory.

Standardowo na 1 kg owoców daję pół litra spirytusu, pół litra wódki i pół kilo cukru.

Zawsze mam dylemat, czy najpierw zasypywać cukrem i dopiero po kilku dniach zalewać mieszanką spirytusu i wódki, czy najpierw zalewać, a po kilku tygodniach odsączone owoce zasypywać cukrem? 

Jak robicie nalewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Dojrzewają już owoce i pora na przetwory.

Standardowo na 1 kg owoców daję pół litra spirytusu, pół litra wódki i pół kilo cukru.

Zawsze mam dylemat, czy najpierw zasypywać cukrem i dopiero po kilku dniach zalewać mieszanką spirytusu i wódki, czy najpierw zalewać, a po kilku tygodniach odsączone owoce zasypywać cukrem? 

Jak robicie nalewki?

Najpierw zalewać, potem dosypywać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2023 o 09:46, rwIcIk napisał(a):

Jak robicie nalewki?

To zależy z czego. :)

 

Pigwę zasypuję cukrem a potem dopiero spirytus...

Wiśnie, porzeczki, jeżyny i maliny najpierw zalewałem spirytusem potem dopiero do samych owoców dodawałem cukier zlewając uprzednio wytrawny i mocny roztwór.

Na końcu mieszałem ze sobą słodką część z "wytrawną".

Nie ma jednej zasady co do tego jak należy postępować. Mam kilka książek dotyczących nalewek i z nich korzystałem aby mieć jakieś podstawy wiedzy odnośnie jak zrobić.

Natomiast po latach doświadczeń i modyfikacji robię to co się sprawdza w moim wykonaniu i co ma szansę zostać wypite. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co roku stoję przed dylematem, jak robić, bo nie zapisuję sposobu z poprzedniego sezonu.

Odtwarzam z pamięci ;]

Pigwowiec dopiero rośnie.

Porzeczki niedługo będą zrywane. Te dam od razu do mieszanki spirytusu z wódką. Potem rzeczywiście odlewam część urobku i dodaję cukier. Trochę płynu musi zostać, by cukier się rozpuścił.

Aronię mrożę i dopiero później robię nalewkę. Do aronii dodaję jeszcze dużo soku z cytryny. Nie pamiętam, czy do porzeczeczek też. ;]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rwIcIk napisał(a):

Ja co roku stoję przed dylematem, jak robić, bo nie zapisuję sposobu z poprzedniego sezonu.

Odtwarzam z pamięci ;]

Pigwowiec dopiero rośnie.

Porzeczki niedługo będą zrywane. Te dam od razu do mieszanki spirytusu z wódką. Potem rzeczywiście odlewam część urobku i dodaję cukier. Trochę płynu musi zostać, by cukier się rozpuścił.

Aronię mrożę i dopiero później robię nalewkę. Do aronii dodaję jeszcze dużo soku z cytryny. Nie pamiętam, czy do porzeczeczek też. ;]

 

 

Derenia sadź, najlepsza z nalewek ;).

Ja sobie obiecałem, że nie będę się w to bawił, roboty sporo a potem dwie lepsze imprezy i wszystko znika. 

Robiłem jeszcze z pl brzoskwiń, średnia wyszła bo mało soku maja. U mnie wszyscy znajomi, rodzina cukier sypia po zlaniu ekstraktu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Derenia sadź, najlepsza z nalewek .
Ja sobie obiecałem, że nie będę się w to bawił, roboty sporo a potem dwie lepsze imprezy i wszystko znika. 
Robiłem jeszcze z pl brzoskwiń, średnia wyszła bo mało soku maja. U mnie wszyscy znajomi, rodzina cukier sypia po zlaniu ekstraktu.
Dereń faktycznie smaczny, ale wiśnia dla mnie pozostaje królową
Ja już się nauczyłem, że nie ma sensu robić nalewek w 3l słojach, bo robota podobna, a te kilka butelek znika w mgnieniu oka. Dlatego w 3l to eksperymenty (w tamtym roku kwiat bzu, w tym pędy sosny), a wiśnia, malina, dereń to już większe słoje

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, luccass napisał(a):

Dereń faktycznie smaczny, ale wiśnia emoji523.png dla mnie pozostaje królową emoji6.png
Ja już się nauczyłem, że nie ma sensu robić nalewek w 3l słojach, bo robota podobna, a te kilka butelek znika w mgnieniu oka. Dlatego w 3l to eksperymenty (w tamtym roku kwiat bzu, w tym pędy sosny), a wiśnia, malina, dereń to już większe słoje emoji6.png

tapatalked
 

Wszystko zależy od zasobów. U siebie mam ich mało a z drugiej strony szkoda, żeby się zmarnowały, więc jak uzbiera sie na 3l słój to jest dobrze. Porzeczki to chyba wymieszam białe z czarnymi :hmm:.

Moja mama robiła z pędów sosny, trochę jak syrop smakowało :phi:. Wiśniówka dobra na zimę, ale wolę pigwę czy dereń.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, rwIcIk napisał(a):

Ja co roku stoję przed dylematem, jak robić, bo nie zapisuję sposobu z poprzedniego sezonu.

Ogólna ( ale z wyjątkami ) zasada - owoce miękkie najpierw zalewamy spirytusem - oddadzą sok same. Owoce twarde - zasypujemy cukrem, cukier ułatwia wydobycie soku.

Przy porzeczkach nie przesadź z mocą, lubią się ścinać pektyny jak za mocny alkohol, taka galaretka się robi. 65-70 max.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, DarekB napisał(a):

Ogólna ( ale z wyjątkami ) zasada - owoce miękkie najpierw zalewamy spirytusem - oddadzą sok same. Owoce twarde - zasypujemy cukrem, cukier ułatwia wydobycie soku.

Przy porzeczkach nie przesadź z mocą, lubią się ścinać pektyny jak za mocny alkohol, taka galaretka się robi. 65-70 max.

Mieszam spirytus z wódką 1:1 :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ANalfabeta napisał(a):

Kiedyś zalałem chyba aronię mocnym alko i właśnie zrobiła się taka galaretka.
Szukałem na alkoforach co z tym zrobić. Do gustu przypadła mi jednak z odpowiedzi w znalezionym wątku:
"Wpier***j łyżeczką" ;l

ja dodaję sporo soku z cytryn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zalałem chyba aronię mocnym alko i właśnie zrobiła się taka galaretka.
Szukałem na alkoforach co z tym zrobić. Do gustu przypadła mi jednak z odpowiedzi w znalezionym wątku:
"Wpier***j łyżeczką" ;l
Ja tak kiedyś 'zwarzyłem' jeżyny

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ANalfabeta napisał(a):

Kiedyś zalałem chyba aronię mocnym alko i właśnie zrobiła się taka galaretka.
Szukałem na alkoforach co z tym zrobić. Do gustu przypadła mi jednak z odpowiedzi w znalezionym wątku:
"Wpier***j łyżeczką" ;l

Podobno pektoenzym pomaga. Nie sprawdzałem, łyżeczka okazała się dobrą opcją ;]

"Chłopaki, co wy tam znowu pijecie ochleje jedne?!"

"My??? Niiiic..." ;l

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam nalewke w wersji jak ta zupa co sie nawinie to do gara

wiadomo ratafia kaszubska najleosza ( bo ciezko trafic np w innych regionach Polski takie truskawki jak tu... no ale fajne jest tez to ze de facto co roku jest inna ;-)))))
o np tu
https://beszamel.se.pl/przepisy/napoje/ratafia-przepis-jak-zrobic-nalewke-wieloowocowa-re-g3sj-L8yx-gLMJ.html

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Fili_P napisał(a):

a ja polecam nalewke w wersji jak ta zupa co sie nawinie to do gara

wiadomo ratafia kaszubska najleosza ( bo ciezko trafic np w innych regionach Polski takie truskawki jak tu... no ale fajne jest tez to ze de facto co roku jest inna ;-)))))
o np tu
https://beszamel.se.pl/przepisy/napoje/ratafia-przepis-jak-zrobic-nalewke-wieloowocowa-re-g3sj-L8yx-gLMJ.html

Chyba ostatni moment na truskawki, na krzaku już borówka pokazuje co potrafi. W tle mam białą morwę (chwast, ale owoc przesłodki).
Później maliny, wiśnie....

Jeżyna jak dostanie WODY i Słońca to będę rwał bez opamiętania. A później..... ehhh

 

PS. Pigwę można ? 😄

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ostatni moment na truskawki, na krzaku już borówka pokazuje co potrafi. W tle mam białą morwę (chwast, ale owoc przesłodki).
Później maliny, wiśnie....
Jeżyna jak dostanie WODY i Słońca to będę rwał bez opamiętania. A później..... ehhh
 
PS. Pigwę można ?
z dodatkiem pigwy nie probowalem

u mnie leciały czerwone i ewentualnie jakis agrest/ jabkuszko/ gruszka/ morela śliwka w symbolicznej ilosci
nie dawalem tez suszonych typu jak tam proponuja np rodzynki
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.